FRANKRIJK. Parijs, 2 Augustus. Berigten uit China melden, dat, ter- I wijl de Fransch-Engelsche legermagten bare vereende krach ten tegen de hoofdstad van het Hemelsche rijk wenden, de keizer van China zich naar Tartarije begeeft en zijne resi dentie geheel aan den vijand overlaatzoodat bet planom onmiddelijk met den keizer te onderhandelen, voor de bevel hebbers geheel in duigen is gevallen. DUÏTSCBLANDr Berlijn, 2 Augustus. Te Leipzig zal een Russisch tijdschrift, onder den titel: de Pjl, verschijnen. Het zal wekelijks in de Russische taal uitkomenen der gematigd liberale partij in Rusland zijn toe gedaan. Als redacteur noemt men den heer Iwan Golemine, wieu onlangs de te rugkeer naar zijn vaderland werd toegestaan. AMERIKA^ New-York, 18 Julij. Te St. Louis heeft men berigten van Utah tot 22 Junij ontvangen. De voorwaarden, door den gouver neur Canning, de vrede-commissarissen en de hoofden der Mor monen vastgesteldwaren als volgtDe troepen zouden de stad dat air Hugh Rosé den 6 Juuij Gwalior vftii de zuid-west-en brigadier Smith aan de zuid-oostzijde was genaderd. Den 16den was het mobiele leger van centraal Indie van de oost-en de brigade Seepree van de zuidzijde genaderdwelke corpsen zich rondom Gwalior hadden geconcentreerd. Den 19den werden de stad Gwalior en het paleis, na een gevecht van 5} unr, door sir Hugh Rosé ingenomen. Het fort werd met goed gevolg den volgenden dag bestormd door een detachement van het 25ste inlandsehe regiment van Bombay, waarbij zijn dappere aanvoerder, luitenant Rice, sneuvelde. Den 20sten was de maharajah van Gwalior door sir Hugh Rosé en sir R. Hainilton, te midden eener zamenge- pakte menigte, die de straten vervulde, en hem met blijken van verknochtheid ontving, naar het paleis geleid. Uit Bombay zijn van den Sden Julij berigten ontvangen. De herneming van Gwalior wordt bevestigd. Sciandinh is ver voerd naar het gouvernements-paleiser zijn 27 stukken geschut en groote schatten bcmagtigd; de vlugtelingen hebben zich digt bij Jeypore verzameld. Grant heeft op den 13den Junij bij Lucknow de overwinning behaalden den vijand naar Grogra teruggedreven. Moulvieis is den 9den Junij gedood, Oude hevig geteisterd. De gouverneur-generaal heeft eene amnestie uitge- digd aan allen, behalve aan hen, die gemoord hebben. Zoowel de Turksche gezant als Fnad Pacha hebben mej. Eveillard een bezoek gebragt, en hnnne warme deelneming over de door haar geleden smartelijke verliezen betuigd. 67 pbotographcn hebben verlof gevraagd eene afbeel ding van de haven te Cherbourg te mogen maken. In het departement de la Corrèze zijn reeds rijpe druiven ten verkoop aangeboden. Alle berigten aangaanden den oogst luiden gunstig, en zal die nog beter zijn dan in 1822. In bet midden van September hoopt men daar reeds den nieuwen wijn te drinken. Men verzekert, dat 3000 man van de Turksche troepen Za- turdag den 24sten jl. de grenzen van Montenegro overgetrokken zijn. De bergbewoners zijn van de bergpassen van Czernagore teruggetrokken, na eene korte schermutseling, waarin 5 (volgens andeie berigten 8) dooden gevallen zijn en 40 Montenegrijnen ge kwetst. Men voegt er bij, dat de Montenegrijnen de aanvallers waren. Op de inschrijvingslijst van den Utiivers voor de uit Zweden verdreven katholieken, is reeds voor ongeveer fr. 32, 000 geteekend. De graaf de Moutalembert bevindt zich sedert eenige da gen te Parijs, om het huwelijk zijner dochter bij te wonen. Hij heeft een werk voltooid over het protestantismus in Engeland, dat in de maand October in het licht zal komen. Uit Turiju wordt gemelddat het Sardinische escader, dat op weg was naar Cherbourg, bevel ontvangen heeft van rigting te veranderen en iu de Candische zee te gaan krui sen omzoo noodig, de Christenen op dat eiland te ver dedigen. De gravin Walewska heeft een bezoek bij mej. Eveil lard afgelegd; de ongelukkige weeze, die zoo algemeeu de belangstelling heeft opgewekt, is heden aan den keizer en de keizerin voorgesteld. Er zullen door de regering maatregelen genomen wor den opdat zijdie met de St. Helena-medaille gedecoreerd zijn, niet tot den bedelstraf vervallen. Zoo als bekend is, vertrekken er verscheidene stoom- booten met passagiers van Havre naar Cherbourg. Ieder persoon betsalt voor overvaarthuisvesting en voeding 500 fr. Ook de Jockey-Club beeft eene stoomboot gehuurd voor 2400 fr. per persoon. Men verhaalt, dat de ongelukkige weeze door een bijzonder toeval is gered. Eene jeugdige Fransche kamenier namelijk verviel, op het gezigt der gruwelen, eensklaps in een aanval van razernijtoen de beulen het huis des Fran- schen consuls binnenstormden en hunne moordlust bot vierden. De Oosterlingen nu hebben eene soort van eerbied voor krankzinnigen, zoodat zij vol schrik wegliepen. De keizer heeft den koning en de koningin van Spanje uitgenoodigd tot bet bijwonen der feesten te Cherbonrg. Marseille2 Augustus. Eene Amerikaansche stoomboot is met berigten van Shanghai van 27 Mei aangekomen. Berigten uit Calcutta van den lSden melden niets nieuws, behalve de vernieling van het overschot van het leger vaa Gwalior. De hitte was daar omerdiagelijk. De opperbevelhebber, generaal Colin Campbell, was daardoor eenigzins ongesteld. Peiho is in twee uur ingenomen. Hpt aantal Chinesche troepen aldaar bedraagt ongeveer 1000 mau. liet eerste fort is geheel vernietigdde congrevische vuurpijlen hebben het vuur van dien kant in èèn kwartier uurs doen zwijgen. De kanonneer- booten hadden spoedig hetzelfde met de overige forten gedaan. De Tartaren hebben zich dapper verdedigd en zijn bij hunne stukken gesneuveld. 1500 man der verbonden legers waren bezig met het slechten der forten. Eene vloot jonken is verbrand. Weenen, 2 Angnattis. De bekende humorist Saphir, die zich thans in het naburige Baden bevindt, is zoo zeer door de waterzucht aangetast, dat hij dag en nacht zittende in zijn bed moet doorbicngen, om te kunneu ademhalen. De geneesheeren besehouweu zijn toestand als hopeloos. Zijne geestkracht is echter nog niet afgenomen, en nog voor eeni ge dagen heeft hij zijn eigen grafschrilt vervaardigd. Dit Belgrado wordt dd. 19 Julij gemeld, dat daags te vo ren de vlag van het Pruissisch consulaat gelijk gewoonlijk was geheschen. De bedienden zaten dés avonds voor het huis, toen een oude Turkdie voor de bevrijding van Servie uitgebreide heerlijkheden in het land bezat, doch thans geheel verarmd is, met zijn kleinkind aan den arm voor den vlaggenstok staan bleef, en de bedienden, onder bedreigingen en vloeken tegen de Prois- sische regering, uitnoodigde de vlag te strijken. Op verzoek van den persoondie thans de zaken van genoemd consulaat waarnam werd de Turk gearresteerd, en de nocdige stappen docr hem ge daan om genoegdoening te erlangenwaartoe de pacha zich terstond bereid verklaarde. Van de Bosnische grenzen wordt dd. 24 Julij gemeld Voor eenige dagen vlugtten eenige familiën uit Doliatiie op ('oslemijksch grondgebied en werden door de grensbewoners van het vlek l golin gastvrij ontvangen De botsing lusscben de Christenen en de Mtiz**!- mannen bij Dobanie, in de eerste dagen van deze maand, was zeer bloedig De heg Ktilanowilsch verscheen met 2(M0 rui'eis op liet slagveld, doch werd benevens 2(>7 Bosniëis gedood. De Cl»ris!enen bleven op alle punten overwinnaars en vervolgden hnnne tegenstan ders lot op den straatweg van Wowi naar J'redjar; zij maakten vele paaiden buil, en de Christelijke YVojnode van Dobanie berijdt thans den prachtigen schimmel van den ia den slag gevallen heg Kulanowilsch. Bij Kossaiawz vei zamelden zich de Muzelmannen weder, beschoten deze plaats met hommen, legden haar, benevens de kerk, in de asch, en drongen de Christeuen tot op Oosteurijksch grondgebied terug. Den 21sten is de voorhoede van de TiirLsche geregelde troep-n uit Herzegow ina, op marscb naar Ttirhsch-Cro- atie, te Predjar. ISowi en in andere distrieten aangekomen, waar de burgeroorlog Iweischt. De secretaris van den gonvernnnr Keani Pacha die zich als commissaris der Porte in het gevolg van den bevel voerenden pacha bevindt, wendt alle pogingen aan, om de bega en de raja) s de wapens te doen nederleggi n, waartoe men des noods geweld zal gebruiken. Den 23sten hadden er op den r^gler oever van de Save andermaal groote gevechten plaats, die heden worden voortgezet. Op onderscheidene punten wordt uit het zware geschut gevuurd, en men vermoedt, dat de geregelde Turksche troepen reeds het initiatief hebben genomen. Als surrogaat voor de crinolines met ijzeren of stalen banden, draagt men thans hier (er stede onderrokken, die met dons gevuld ziju.Zii hebben het voordeel, dat zij nim mer ingedrukt of beschadigd kunnen wordenen zijn voor al om hnnne buigzaamheid op reis aan te bevelenvermits zij daardoor veel minder rnimte innemen. Te Domahida, in Szathinarer-roniitaat, werd een regter staande de zitting van den gemeenteraad, door drie binnen-, dringende individns aangevallen en vermoordterwijl ook de gemalin van het slagtoffer, die op het alarm was toegescho ten doodelijk gewond werd. Na volbragte misdaad begaven zij zich met eene voorbeeldelooze onbeschaamdheid naar de herberg, waar zij sterken drank vroegen, en zich door de later aanko mende gendarmerie lieten gevangen nemen. De moordenaars zijn drie broeders, en met verlof afwezige soldaten. Men zegt, dat wraakzucht hen tot die gruwelijke misdaad heeft aange spoord. Men meldt uit St. Petersburg dat eenige plotselinge sterfgevallen groote verslagenheid onder den adel hebben te weeg gebragt. Den 20sten overleed namelijk onverwacht de prinses Galitzon, en den daaropvolgeuden dag de prinses Schakowski. De cholera was aan het toenemen. Den 20sten waren 90 personen te St. Petersbura aangetast.

Schager Courant | 1858 | | pagina 2