ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. DONDERDAG 12 AUGUSTUS. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Iï IJ I T E L N I). ENGELAND. Londen, 9 Augustus. Ook de Engelsche bladen bevat ten thans het berigt over de vermoedelijke abdicatie van Z. M. Koning Willem III, welke uit de Duitsche bladen iit de Fransche was overgenomen. FRANKRIJK. Parijs9 Augustus. Daar een Grieksch schip aan de opstamfelingen op Candia wapenen en ammunitie heeft overgebragtzoo hteft de Tnrksche gezant daartegen ge protesteerd en heeft zich de Engelsche gezant daarbij aan gesloten. Marseille, 9 Augustus. Berigten uit Candia melden, dat 300 gewapende Turken eene reactie trachten te be werkstelligen; de komst van den minister van politie heeft dit verhinderd. De Pacha van Jeruzalem heeft den moord en de plundering der stad belet. Er zijn geene genoegzame troepen voorhanden. (T\vccde Jaarga ng.) 46. A°. 1858. SCHAKER COURANT. AXDaaSaiSBÏBiBiaS 7&CB 1B23 BAABSin: Voor Schagcnf I.OO- Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. II rl even l'rsnto. ÏX3J3 xaat AMUtraimaai Van een tot vijf regels behalve de 35 cents xegelregtf 0.75. Iedere regel meerder0.15. Uroote Letters naar de ruimte die zij beslaan. Volgens de Be/fael Neusletter, zag men te Glenavv, des ochtends na 10 ure, ecne donkere wolk opkomen, door eene stijve koelte voortgedreven. Weldra barstte ook een stortvloed los, die te meer verbaasde, omdat het nedervallend vocht zwart als inkt wasen die kleur bleef behoudenzonder evenwel drabbig te wezen. De kleederen, waarop dit vocht neerkwam, werden gevlekt, als ware er inkt op gevallen. Ouderscheidene personen hadden, ter herinnering aan dat vreemde verschijn sel, eenige flesschen van het vocht bewaard. Uit Ierland worden gaandeweg gunstige berigten van den oogst ontvangen. Volgens berigten uit Calcutta, van den 2den Julij, was de staat van zaken in Britsch-Tndië sedert de jongste tijdingen onveranderd. Er was geene belaugrijke gebeurte nis te vermelden. Uit China wordt gemeld, dat de geallieerden, zonder tegenstand te outmoeten, Dessin hadden bereikt. Het Engelsche schip Caribbeanheeft van Hong-Kong 12 Japannezen te San Francisco aangebragt, welke in zee wa ren opgenomen. Deze manschappen waren met eene jonk, ge laden met rijst, wijn enz., van Haudar naar Jedo gezeild, maar zagen hun schip, door woedenden storm, ongeschikt worden om zee te bouwen. Meer dan vijf maanden zwierven zij op zee rond, totdat de Caribbean hen opnam. Dit schip zal hen thans naar hun land terugbrengen. De bladen uit hst Oosten laten ongelukkig geen twij fel meer over, nopens den aard der ziekte, die te Bengazi (in het district van Tripoli) heerscht. Het is de Oostersche pest in al hare hevigheid, die van de 4000 inwoners, welke in het plaatsje gebleven zija, terwijl omstreeks 8000 de vlugt hebben genomen, reeds 1500 aangetast heeft, waarvan 800 gestorven zijn. Het garnizoen van 200 man telt 120 aangetasten cd 30 dooden. Dc raad der Fransche maatschappij, bekend onder den naam van: »Alliance Chretienne universelle", heeft, naar aan leiding van de veroordeeling der in Zweden tot het katholi- cismns overgegane personen een adres aan den koning van Zweden gezonden. Zekere beer Dubois, de schrijver van een werk tegen liet tabakrooken, voorspelt het Fransche volk de verschrikke lijkste gevolgen van deze kwade gewoonte. vDeFranschen," zegt hij, vzijn al leelijk genoeg, maar thans zijn zij op weg om crétins of orang-oetangs te worden. Dit is mij volle ernst, want ik ga van de veronderstelling uit, dat iedere man, vrouw en kind zich het rooken zal aanwennen." Maarschalk Canrobert heeft, op bevel van den minis ter van oorlog, aan de soldaten in het kamp van Chalons de Toétie* ffuerrière» van Belmontet doen uitdeelen. Het vinden van eene metalen plaat in Napels, waarop het vonnis van Jezns Christus gegraveerd is, een berigtdat door verscheidene dagbladen is medegedeeld, wordt alge meen voor een canard gehouden. Reeds in het begin der restauratie werd hetzelfde verhaald, en om de 10 of 15 jaren loopen soortgelijke geruchten. I)e berigten uit Bosnië zijn zeer geruststellendeene dépêche uit Ragnsa van 80 Julij meldt, dat de sultan bevel gegeven heeft, de Turksche troepen van de Montenegrijnsche grenzen te verwijdt ren. Vorst Daniëlo trekt ook zijnerzijds de troepen terug, die belast waren, de Montenegrijnsche grenzen te verdedigen. Uit Madrid wordt van den lsten gemelddat er in de provincie Murcia eene samenzwering ontdekt is, met uitge breide vertakkingen in Alicante, Valencia, Andalusië en Catalonië. Uit Caen wordt gemeld, dat er nog verschillende dief stallen en moorden, die gedurende de laatste jaren zijn voor gevallen, op rekening van het complot Graft gesteld worden. Zoo werd in September 1857 te Rouen de dienstmaagd van den pastoor vermoord. De daders bleven onbekend. De centraal- commissaris van Rouen heeft zich thans naar Caen begeven, om daaromtrent eenige inlichtingen van Graft en Pascal te verkrijgen. De laatste heeft eenige aanwijzing gegeven; Graft heeft geweigerd te spreken. Onder de plannen van verfraaijing van Parijs, behoort ook de nieuwe inrigting van den Jardin de» plantcs. Tot model zal de Zoölogieal garden tc Londen genomen worden, waar de dieren veel beter naar hun aard verzorgd worden en gehuisvest zijn, dan te Parijs. Het gevolg van den prius van Oude is heden aan het hotel in de straat Lafitte afgestapt. Men schrijft uit de landbouw-districten, dat sedert vijftig jaren de oogst niet zoo vroeg en gelijktijdig zoo gun stig was, als thans het geval is. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van de wijuteelt. Te Orleans, Mareil en in het departement du Loire, heeft meu reeds nieuwen wijn ge dronken die van eene uitmuntende kwaliteit is. De keizer heeft bevel gegeven dat er, ter herinnering aan de feesten van Cherbourg, een linieschip gebouwd wor de dat den naam zal voerenla rille de Cherbourg. Er is, meu weet niet op welke wijze, eene naauwkeu- rige aftcekening van het plan der haven van Cherbourg, dat aan het ministerie van marine aanwezig was, voor eeu grooten prijs aan Engeland verkocht. Dit heeft aanleiding gegevendat onlangs de verkoop en uitgave der exemplaren, waarop eenigzins uitvoerige détails van den aanleg voorko men, verboden is. De Moniteur behelst het programma voor de feesten op 15 Aug. (Napoleonsdag). Militaire pantomimes, roei- wedstrijden, kostelooze tooneelvoorstellingen, illuminatie en een prachtig vuurwerk zullen elkander afwisselen. Het plein de la Concorde zal met eerebogen en torens in Chine- sclie stijl versierd zijn, en van het hotel der invalides zullen luchtballons opgelaten worden. De Pretse <f Oriënt zegt, dat men van Bomië slechte tjjdirgen ontvangen heeft; men vreesde daar een algemeenen opstand tegen de Christenen. Het Journal de CouitaiUinople berigt, dat twee bataillons versterkings-troepen naar die pro vincie gezonden zijn. Ook is er een bataillon naar Djeddah gezonden, over ?uez, en twee bataillons Egyptische troepen zou den zich daarbij voegen.

Schager Courant | 1858 | | pagina 1