DUITSCHLAND. Weenen, 9 Augustus. In den gazometcr van Pesth heeft ecne ontploffing plaat* gehad waardoor 6 personen gekwetst werden. Daaronder telt men den ingenieur Stephenson. Zij zijn onmiddelijk naar l.et hospitaal vervoerd. Twee der ongelukkigen verkeeren in levensgevaar. Al de vensters der belendende gebouwen werden verbrijzeld. Berlijn, 9 Augustus. Naar men verneemt, zou bij de Russische regering het voornemen bestaan, om het tabaks monopolie af te schaffen. St. Vincentsnacht te Schagen in 1168. Frankfort8 Augusuts. De berigten uit het Ertsge bergte omtrent den watersnood luiden nog vrij bedroevend. In sommige streken is het gevaar zelfs vermeerderd; vermits de rivieren de Xlulde en de Spree op nieuw stijgende waren. Zoowel door autoriteiten, als door particulieren, wordt alles in het werk gesteld, om booten en andere reddingstoestel len naar de bedreigde punten af te zenden. Ragusa, 9 Augustus. Toen de Montenegrijnen den aan val van Pieri door de Turken en den dood van den broeder van bun wojwode vernamenhebben zij een inval gedaan op Tnrksch grondgebied, in weerwil van het. uitdrukkelijk verbod van vorst Daniëlo. De Turken werden door hen te- ruggedteven, terwijl van de Montenegrijnen 30 manschap pen buiten gevecht werden gesteld. De feesten te Cherboug ter inwijding \an hei Napoleon «lok lijn met de mte«tc orde nfgeloopen. Hel inlaten van het water geschiede onder toejuiching van meer dan 100,000 toe schouwers. De Kouingiit van Engeland benevens de prins ge maal zijn daarna weder uaar Engeland terug gekeerd. Volgens berigten uit Stokliolm, is liet vonnis van den redacteur Lindakl, dat hem ter dood veroordeelde, omdat hij den goeden naam van zekere mejufvrouw Mendelssohn had belasterd, in laatste instantie in eene geldboete van 150- tlilr. veranderd, terwijl hij der beleedigdc tevens in het openhaar verschooning zal moeten vragen. Aan dc lirctl Ztg. wordt het volgende gemeld: Hoe onge looflijk liet ook klinkt, is het toch een onloochenbaar feit, dat het te Londeu bestaande Poolsche revolutie-verhond thaus weder alle pogingen in het werk stelt, om in Holen eene omwenteling te orga niseren. liet bewijs hiervoor wordt geleverd iu eene menigte exem plaren door bedoeld re*olntic-verbond uitgevaardigd endoor rijne b stuurders Popowsky en Abvchl ondeiteekend waarin de 1'olen worden opgeroepen om toebereidselen voor eene ilgemcene J'ool sche omwenteling te maken. Vele poolsche bewoners der stad en provincie Posen die van bedoelde exemplaren per post hebben ontvangen hebben die uit eig n beweging aan de politic uitgeleverd Voor eenige dagen had hier een ongehoorde diefstal plaats die aan de zoo beruchte Londeusche en Parijsche schelmstukken herinnert. Gelijk bekend is, worden de spoortreinen door een post- wiggon vergezeld, waarin zich een bijzonder bureau voor de expe- d tie ouderweg bevindt, welke door een of twee secretarissen wordt be.orgd. llij aankomst van den couriertrein van Bresluu op den JSeder-Silezisclien-Alarkischeu spoorweg iu den nacht van 1 op 2 d zer, slapt een in den uniform van post-inspecteur gekleed persoon in dén postwaggou zegt, dal hij belast is, om de administratie na te zien en maakt zoodoende de reis naar Berlijn mede. Geduren de den ovcrlogt inspecteert hij. ilit kracht van zijuc voorgewende ambtsbetrekking, de brieven eu patellen maakt ecnige aanmerkin gen op die, welke geldswaarde inhielden, en naar zijne meerling niet naar de voorschriften der wet gecachctcerd waren, en liet de ze in een hijzonderen zak pakken. Hij zijne aankomst hier ter slede laat hij dezen zak in een droschki brengen oin daarmede uaar dc hoofd-post-directie te rijden en zegt tot de ambtenaren die met dc expeditie heiast waren dal Z'j teu 8 ure aan het hoofd-bureau zullen verschijnen, om het verdere te vernemen. Toen deze met dit doel op liet bepaalde uur aldaar aankwamen, wist nit mand iets vai d«n voorgewenden post-inspeclenr die met de gelden volgens sommigen ten bedrage van 18,000 thl,, volgens anderen meer dan Aan den oever van een liefelijk meertje, welks watervlak is omzoomd door breed gebladert en hoog opgaand riet, en overscha duwd door de w ijduitgestrekte takken en twijgen van het omrin gend geboomte, rijzen óp hooge en aaneengeschakelde terpen, de daken van het aloude Scagente midden dier rijen eenvoudige woningen rijzen met stillen luister de kerk en de gevels der meer weelderige geestelijke gestichtenen spiegelen zich af in den helderen waterplaswaardoor zij worden bespoeld. Aan de oostzijde strekt zich eene lange door geboomte over schaduwde laan uit tot op bijna een halfuur afstand langs de Oude Kaag. Trotsch prijken daar aan het einde van die laan op een verheven gedeelte der kaag de torentinnen en zware muurwerken va i den ouden Burgt der edele en dappere Heeren van Sca- gen, die volgens dc overleveringen om hunnen verheven moed in hun geslacht den naam van de (jrooien voerden en te dien tijde tot de inagtigste der Friessche poedestaten behoorden. Ter zijde van dien Burgt is het dorpje Harinxhuizen, en daar achter, bijna aan den zoom der Zuiderzeede Burgt des Heeren van Harinx huizen Iets meer noordwaards liggen de verspreide woningen van het later meer uitgebreide dorp Barsingerhom, en in het verschiet veitxmen zich de mede zeer oude dorpen Winkel en Nijdorp. Giuds in het zuiden aan de overzijde van de zachtjes golvende en uitgestrekte Scagerwaard of Witsmeer, Woud en Bleekmeren, bemerkt men tusschen opgaand geboomte de torentransen van OudcarspelSt. Jans- en St. Pieterscarspelhet tegenwoordige Noord- en Zuid Scharw oude. In het noorden en westen valt het oog op de wijd uitgestrekte waterplassen van de Zijpe en Burghom. Aan de eene zijde in ver band niet de Noordzee en aan de andere zijde geheel open aan da Zuiderzee, js dat water bijna altijd in bewegingen soms zelfs ak eene onstuimige zee; aan de overzijde wordt het begrensd door de rijen der blinkende ketelduinen, terwijl eindelijk, in het zuidwesten de dorpen Valkoog, Haringcarspel en Warmenhuizen zich vertoonen, en daar achter als eene zilverstreep het Beeker wad zich door het land kronkeltalles aan die zijde begrensd door kreupelbosschen en de hooge S-'hoorler duinen. Waar het oog zich ook wendde, overal sterk bebouwde terpen, bespoeld door de menigte toen allen nog onbedijkte inéren en 100,000 thl i» verdwenen. Men verneemt(Int de rclielm reeds tr Kuthen is aangehouden Te Wiesbaden werd op het groote exeicitie-plein ter eere van den Koning der Nederlanden, eene parade gehou den. De troepen werden door den hertog vhn Nassau in per soon gecommandeerd. Uit Freiburg wordt gemeld, dat de Oostcnrijksche mi nister buiten dienst, baron v. Wessenberg, aldaar is overleden. Twee dagen vóór zijn overlijden had hij het bestuur van Frei- burgs zieken- en weduwen fonds aan zijn ziekbed ontboden en het fl. 1200 ter hand gesteld. Volgens hier ontvangen berigten uit Tegetnsee, zon de koningin van Pruissen lijdende zijn, in weerwil waarvan zij echter haren gemaal op diens wandelingen in een rijtuig vergezeld bad. De berigten over den watersnood in Saksen luiden zeer bedroevend. De rivier de Mulde is, ten gevolgen van aanhou denden regen, op eene schrikbarende wijze builen hare oevers getreden. l)e steden Zwickau, Cemnitz, Eibenstock en Glnuchau stonden geheel of ten deele onder water en zelfs schrijft men uit laatstgenoemde staddat eene menigte huizen zijn inge stort en dat mensehenlevens in gevaar zijn. Het noodlottigste van dit alles is, dat er geene genoegzame schuiten en andere reddingsmiddelen aanwezig waren. Het ministerie van oorlog te Dresden heeft iu allerijl een officier, onderscheidene onder officieren en 24 man der pionnier afdeeling met zes sloepen per extra-trein naar Glauchau gezonden, terwijl ook uit ande re plaatsen schuiten naar de bedreigde punten zijn afgezonden. Op het ontvangen van deze tijding, beeft vorst Dani ëlo onmiddelijk de chefs, die zijne bevelen hadden over treden, doen arresteren. Zij zullen worden afgezet eu in de gevangenis geworpen. De tweede kamer van den saksisehen landdag heeft het voorstel, strekkende om de begrooting van oorlog met waterstroomen, omzoomd met riet en kreupel boschjes, die in het geheel eene aangename afwisseling teweegbragten. Het was vooral in liet liefelijk zomerseizoen een der schoonste en schilderach tigste landschappen van Westfriesland, hetwelk men thans, na bijna 7 eeuwen, tevergeefs in het tegenwoordige Schagen en deszelfs omstreken zou trachten te herkennen en terug te vinden. Op den 21 Januarij van het jaar 1168 was echter het geheele landschap getooid in winterkleed; ofschoon de winter open was geweest, was evenwel nu sints weinig dagen de vorst met zulke gestrengheid ingevallen, dat de meren en stroomen allen reeds met eene ijskorst van eenige dikte waren overdekt; daarenboven was er tevens vrij wat sneeuw gevallenzoodat in eens alles eene zilvergrijze wintertint had verkregen. Niettegenstaande den winter heerschte overal in het landschap eene buitengewone drukte en bedrijvigheid. Graaf Floris III van Holland, aan het hoofd van een ma<rtig leger, nog gesterkt door alle Kennemer, Rijnlandsche en vele~an°- dereja zelfs Geldersche en Vlaamsche Edelen en Bidders met hunne gewapende dorpers en vassallen, had zijn leger opgeslagen in de vlakte van Schoorl onder de luwte der hooge duiuen, als, het geschiktste punt, van waar hij eenen inval iu Westfriesland wilde ondernementen einde zich op dat dappere volk voor de vele geleden verliezen te wreken en hetzelve aan zijnen scepter te onderwerpen. Slechts wachtte hij op het doorzetten van de vorst, om met zijn leger de meren en moerassen over te trekken. Geen wonderdus.dat het geheele landschap door, een leven en beweging werd opgemerkt, zoo als zelden plaats had. In aller ijl waren de Westfriesche Edelen en Bidders met hunne slechts weinige krijgsmagt naar deze zijde opontboden, om bij den te verwachten inval tot verdediging des lands gereed te zijn. Geene moeite werd gespaard om alles in staat van tegenweer te stellen: het ontzaggelijke leger.dat Graaf Floris had bijeen getrokken, dreigde Westfriesland meer dan ooit met eenen gewissen onder gang.Wat toch zou de geringe Westfriesche krijgsmagt kun nen ondernemen tegen dat magtige leger, waarvan het getal Ede len en Bidders alléén reeds zoo groot was als de helft hunner geheele krijgsmagt? En wee dan Scagen! ongetwijfeld 2ou het den eersten schok moeten doorstaan. Naauwelijks drievierdejaars geleden hadden de Scagers in vereeniging met andere West

Schager Courant | 1858 | | pagina 2