ZWITSERLAND- BELGIË. Brussel, 9 Augustus, Zondagjl* zijn de zeventien Gcnt- sche werklieden, in gezelschap \an den heer Pieter Schel- linck, die sedert verscheidene jareu in ltusland gevestigd is, naar hunne bestemming vertrokken. li I IX N E L A rc D. Schagen 11 Augustus 1858. Alkmaar8 Augustus. Met zekerheid kunnen wij vei- melden dat dezer dagen in den omtrek dezer stad weder op metingen zijn gedaan, ten behoeve van een spoorweg van Amsterdam naar het Nieuwediep. Moergestel3 Augustus. Eergisteren en gisteren nacht hebben wij hier nachtvorst gphad, de zoogenaamde rijp, die zeer veel schade aan het grasgewas toebrengt. B U R G E R LLJK E STA ND. Overleden5 Augustus. Jacob Baars oud 6 jaren. HU KSTIJiniNGKN. Amsterdam, 9 Augustus. Weikei. Schuld. 2{ pCt. 31.000 thlr. te vermeerderen, ten behoeve van hauboïsicn, rijpaarden en cenc reorganisatie van de militaire school, verworpen. Uit Christiania wordt gemeld, dat te Frederikstad den 28sten Jnlij 11. een hevige brand heeft gewoed, waardoor 26 huizen in het zuid-oostelijk gedeelte der stad werden in de asch gelegd. De kabinetsraad v. Niebuhr is te Beytaux bij Bevay in goeden welstand aangekomen. Cenève 1 Ao«iiln. llrt racer *ao Ueuère is eergisteren aroud het H>oneel »»n een rreesclijk onheil gewerst. Een klein boot je dat éen veertigtal reixigers vau de stad Nyoti naar de stoom boot r jiiglc No 1 roeide, werd dooreen anderen met volle stoom kracht werkenden bodem, f Helviticdie, volgens de reglementen het mime sop had moeten houden aangezeild en ternggestooten. De schok was tóó geweldig, dat het ranke vaartuigje verbrijzeld werd De meeste reizigers vonden hnn graf in de gol ven. Heden mor gen telde men reeds 19 lijken. De stad CJenève is in rouw gedompeld, zeer vele winkels zijn gesloten, de verslagenheid is algemeen ieder heeft een bloedverwant of vriend onder de slagtoffers van deze nood lottige gebeurtenis te betreuren. De kapitein van de Nehctie, be schuldigd dat hij van af Holle te stei k had laten stoken, om nog vóór de Jigle No. t te INijon aan te komen, is in hechtenis geno men. Wen zegt dat het grootste gedeelte der schipbreukelingen door de raderen van de Hclvélie verpletterd werden waardoor men belet werd hen te redden. Onder «le verongelukten telt men den directenr van de algemerne levensverzekering-maatschappij te Geuève, den algemeen geachlen K. wiens lijk nog niet teruggevonden is; zijne vrouw, die hem verg» ze de, is gered. Een Kngelschman en zijne gade, beiden jonge lieden Vdie hun eerste huwelijksreisje maakten zijn levenloos uang«»spoelc{terwijl zij nog gearmd waren. Voorts is een gezin, de familie Lambertbestaande uit vijf personen verdronken. Eene der geredde dames die men naar de stad vervoerd heeft, is van schrik krankzinnig geworden. Men kent de namen van al de drenkelingen nog niet. De fabriek, voor welke zij zich verbonden hebben, is gelegen te Kiew, de oude Russische hoofdstad vóór Moskau, gewest Ukraine, in Zuid-Buslaud. Eenigen zullen er werkzaam zjjn in eene gieterij van potten voor de suikerraffinaderijen; anderen in eene ontzaggelijk groote boerderij, en eenigen in eene ijzerfabriek. Te oordeelen naar de inkoopen, die Schel- linck sedert een veertiental dagen gedaan heeft, moet er veel geld te winnen zijnen dit is voorzeker het grootste lokaa voor de Gentsche werklieden. De wegen rondom Kieuw zijn zoo erbarmelijk, dat men er het grootste gedeelte van het jaar in het slijk moet wa den; om gemakkelijk er door te komen, hebben de werllie- friezen onder aanvoering van hunnen dapperen 1'ocdestaat eenen krijgstogt gemaakt in Kennemerland en hadden tot zelfs binnen de muren van Haarlem hunne brandschattingen en losprijzeu geëischt. De zucht tot wraak der Kennemer Edelen, die zich in het Grafelijke leger bevonden, was nnauwclijks te bedwingen, en met vreugdegejuich werd door hen de vorst begroetnadat zij gedurende verscheidene weken in het legerkamp te vergeefs daar op hadden gewacht. Toch durfden zich de Westfriezen niet alleen in den omtrek van Scagen of op de beide Burgten legeren, want de Graaf kon bij het doorzetten van de vorst wel eens in de gedachte krijgen om langs Oudcarspel op Nydorp en Winkel aan te vallendaarom verdeelden zij zichen een gedeelte legerde zich daar, om zich dan op het eerste sein te kunnen veree- nigen daar waar de aanval plaats had. Op de beide Burgtcn van Scagen eu Hariuxhuizen was op dit oogenblik, behalve de gewone drukte, die ontstond, om alles in staat van verdediging en tegenweer te stellen, nog eene an dere oorzaak, waardoor alles in rep en roer verkeerde. Heden was op de beide Burgten de tijdiug ontvangen, dat vóór eenige dagen de grijze Burgtheer van Harinxhuizen met zijne kleindochter Anna, die de verloofde was van den Poe- destaat van Scagenop hunnen terugtogt eener reize, waarvan zij reeds sedert eenige dagen verwacht werden, door Egmonds gewapende mannen bij het Oudorperveer onverwachts waren overvallen en in gevangenschap naar het kasteel van Egmond gevoerd. Hoe dringend in deze dagen, nu elk oogenblik de Graaf den inval kon ondernemen, de tegenwoordigheid van den Poe- destaat Sicco van Scagen, op zijnen Burgt en bij het Wesifr. krijgsvolk, waarvan hy algemeen aanvoerder was, werd vereischt, toch kan hij zijne geliefde en haren grijzen grootvader Bokko van Harinxhuizen niet iu de magt zijns sna»dsten vijands laten, eu het is nu juist het oogenblik, dat hij, vergezeld van zijne vrienden, de Edelen Wibe van Hoogwoude en Roelof van Wij- denesse, benevens zes goed gewapende en van strikken en bindtouwen goed voorziene vassallen, zich langs omwegen naar het kasteel van Egmond heeft begeven, om onder begunstiging van den avondbij verrassing in den Burgt te dringen en de Jen zich een paar laarzen doen maken, die nog iet:* ztrtordcr en grootcr zijn dan de jagt-of postlaarzen. Bij den brand van de Beurs te Antwerpen zijn al de minuten van al de vonnissen, gedurende meer dan vijftig jaren gewezen, zijn vernield. Alleen de minuien -van von nissen, op 31 Julij uitgesproken, zijn behouden gebleven. Meer dan 200 zaken waren op de rol,en al de stukken, daar toe betrekkelijk, zijn verbrand; niet meer dan de complete verzamelingen van drie zaken zijn bewaard gebleven. Zoo wij vernemen zal op Donderdag 19 dezer alhier een harddraverij worden gehouden, terwijl na afloop derzelve volksvermakelijkheden en een schitterend vuurwerk zullen plaats hebben. Naar wij vernemen, zou het aan den voor eenige dagen tc Purmerend uit de gevangenis ontvlugten M. Cohen gelukt zijn, met een Engelsch vaartuig het Nieuwediep heimelijk te vprlaten. Men vermoedt dat hij aldaar verborgen is ge houden totdat zich eene gunstige gelegenheid tot ontsnap- opdeed. In de laatste 8 maanden zijn te Genemuiden, waarde bevolking omstreeks 2000 zielen telt, 882 personen door de kinderziekte aangetast. Te stcdum had in de vorige week een droevig ongeluk plaats. Een man, vrouw en jong kind, benevens de ouders der vrouw, reden naar huis, toen het paaid plotseling op hol ging en het rijtuig iu eene sloot stortte. De vader der vrouw viel door een ongelukkig toeval opliet kind, dat onmiddelijk overleed. GIJ3 pCt. 77». Rusland, oude 5 pCt. 106J; 1829, 5 pCt. I03J; gevangenen te verlossen. Er op steunende dat Egmond het grootste deel zijner vassallen wel met zich naar het Grafelijke leger zal gevoerd hebbengelooven zij wel te zullen slagen; en de voorzigtigheid Tan Graaf Floris kennende, twyfelen zy er niet aan, om nog vóór den inval terug te kunnen zijn, daar deze zich zeer zeker eerst van de deugdzaamheid en kracht van het ijs zal vergewissen. Tegen den avond van den dag zijn zij langs omwegen vei lig in de nabijheid gekomen van de groote en trotsche Burgt der Heeren van Egmoud. Onder eenig voorwendsel verschaft de Heer van Scagen zich den toegang en door de zware mist en duisternis van den winteravond begunstigddringen allen op het zelfde oogenblik het winket binuen. Lang en moeije- lijk was de strijd met Egmonds vassallen. Ofschoon ook Egr mond met het grootste deel der zijnen zich in het grafelyke leger bevondentoch was de Burgt zeer goed bewaakten eenen bangen en wanhopigen strijd moesten zij strijdenom hun doel te l>ereiken. Meer dan eens verkeerden de Hr. van Scagen en de zijnen iu gevaar van voor de overmagt te moe ten wijken, of van hunne gewaagde en roekelooze onderne ming het slagtolfer te worden; te meer nog, om dat het grootste getal dienstmannen van Egmond, hoe ook verbaasd en verbluft door de overrompeling, zoodra zij bemerkten, dat geen leger van Westfriezen, maar slechts een klein getal koene waaghalzen hen bestookten, die roekeloozen steeds met hunne zwaarden doodelijk trachtten te treffen. Gedurig ontving dan ook nu de een dan de ander eene wonde. Toch wilde de Hr. van Scagen, niet dan in den uitersten nood iemand dooden. Geen roof of moord was zijn doel; slechts de gevangenen te verlossen en zoo spoedig mogelijk die dierbaren in vrijheid terug te voe ren was heden zyn voornemen. De door zijne vassallen medegebragte strikken en bindtou wen dienden uitmuntendom die Egmonds dienstmannen om te werpen, en zóó voor het gevecht onschadelijk te maken. Achtervolgens mogt het hun dan ook gelukken, om door on bezweken moed en behendige wendingen allen te binden en in de wachtkamer te bewaken, en zoo hadden zy dan einde lijk de handen ruim, om vrij en onbelet de gevangenen in vrijheid te stellen (teordt vervolgd.)

Schager Courant | 1858 | | pagina 3