Berlijn, 15 Augustus. Uit Tegernseö! wordt ihl. 6 Au gustus gemeld, dat de koning en de koningin van liet schoone weder gebruik maken, eu herhaalde uitstapjes doen. Frankfortli Augustus. Uit Zurich wordt gemeld, dat de kapitein en de stuurman van de Uelcétie aan de jus titie van Waad land zijn overgeleverd. Het bijna ongeloof lijke berigt, dat een passagier van dein den grond gevaren boot, zijnde een student, zich door vastklampen aan de boegspriet der Uelüitie zon hebben gered, wordt bevestigd. Hij was de eenige, die bij het verbrijzelen van de boot niet in het water viel. NEÊRLANDSCH INDIË St. Vincentsnacht te Schagen in 1168. IS I E L A i\ I). Schagen 18 Augustus 1858. 's Gravenhage, 15 Augustus. De feesten inde resi dentie, ter gelegenheid van den 18den verjaardag van Z. K. H.den Prins van Oranje, zullen worden gehouden, op den 8sten September, na de terugkomst van het koninklijk gezin uit Amsterdam. Bergen op Zoom14- Augustus. Als een bewijs van buitengewone vruchtbaarheid, kan men met zekerheid ver De spoorweg van Remagen tot Neuwied zal den 16den e. k. voor het .verkeer, worden geopend. Volgens berigten uit koningsbergen, is van regerings- wege-:nan de aldaar gevestigde Mennonieten verboden, bij gelegenheid van de ter aardebestelling hunner geloofsgenoo- ten, gebeden nit te spreken, gezangen voor te dragen, of eenige.toespraak te houden, indien de begrafenis geschiedt oji een evangelisch kerkhof. De koningin van Engeland en de prins gemaal zijn den 12 Augustus des avonds ten 10} ure te Potsdam aan gekomen. Zij zijn met luide toejuichingen ontvangen. De prins-gemaal vau Engeland heeft, door tusschen- komst van zijn secretaris, zeer kostbare geschiedkundige bouwstoffen van Londen herwaarts gezonden, om te dienen voor de geschiedkundige beelden in de Gedenk- Ilalle van het paleis van prins Friedrich Wilhelm. Onze politie doet ijverig onderzoek, om eene sedert kort gevestigde bende valsche munters op het spoor te ko men, die zich hoofdzakelijk er op toelegt, om banknoten van 25 thl-en wel zoodanig, dat zij moeijelijk van de echte te onderscheiden zijn, na te maken. Reeds zijn bij de bank 3 zulke nagemaakte biljetten aangehouden. Men meldt uit onderscheidene sheken, dat de zwa luwenna eene in het oog vallende onrust aan den dag te hebben gelegd, plotseling naar het zuiden vertrokken zijn. Dit buitengewoon vervroegd vertrek wordt, volgens de natuurkundigen, aan ophanden zijtiden storm, of aan eenig ander, hoewel onbekend natuurverschijnsel toegeschreven. Naar wij vernemenheefl er onlangs in de residentie Kedirie, iu de afdeelingeo Ngrowo en Blilar, ecu ondersoek plaats gehad naar (le marmerbergcuwelke aldaar gevonden worden, met hel doel, om het aldaar aangetroffen wordende witte marmer aan te wenden tol het rervaardigcu van vloersleenen waarvan hel fabrie- kaat in de laatste jaren meer en meer ia achteruitgegaan Indien Vervolg tan No. 46.) Ds vlakte voor het oude dorp Schoorl aan deu voet der hooge duinen van het Bergerbosch af tot aan Groet levert een schouw spel op zoo bont, maar zoo prachtig levens, als men zich kan voorstellen. Moeijelijk is een legerkamp van dien tijd, maar vooral zóó als dat was, met een tegenwoordig kamp te vergelijken.De positie was zoo gunstig als ooit een veldheer voor zijn leger kon uitkie zen tegen de rnwe winden beschut door de hooge duinen, was hetzelve van het vijandelijke Westfriesland gescheiden door eeneu breedeu doch ondiepen en inoera«sigen waterstroom, het Reeker wad, dat zich uitstrekte van Petten af tot verre achter Koedijk, thans nog duidelijk op te merken in de daar gelegen lage landen, de Reekerlanden genaamd. Op dat terrein waren in lange rijen de tenten opgeslagen van de Edelen en Ridders. Al naarmate de tijdelijke bewoners over middelen konden beschikkenof gewoon waren in gemak en weelde te levenwaren vele dier tenten van binnen zelfs behan gen met draperiëa van zijde en fluweel, en voorzien van alle die voorwerpen, die tot gemak en veraangenaming van het kampleven konden strekken. Vóór elke riddertent was de banier geplant, waarop in schit terende gekleurde borduursels, of in goud en zilver gestikte figu ren de wapenschilden en blazoenen des Ridders prijkten. Hoog boven allen uit wapperden de banieren en baanderollen van Hol land en van Graaf Floris. Achter en rondom de riddertenten waren de eenvoudige linnententen der vassallen gegroepeerd, die, veel meer in getal, door hunne eenvoudigheid medewerkten om de pracht van die hunner heeren te meer te doen uitkomen. Niet minder bont en prachtig was de kleeding van de onophou delijk door elkander krioelende sterke bevolking van dat kamp. De in hunne eenvoudige wambuizen gekleede gewapende dorpers en de meer ten strijde uitgeruste vassallen begaven zich telkens eerbiedig terzijde, wanneer een of meer der groote Heeren hen ontmoetten. De blinkende fijn gepolijste, rijk met goud en zilver geëmailleerde harnassuren dier Ridders kaatsten eiken lichtstraal, dien zij opvingen, tienvoudig terug en hunne rijk met borduur sels en galon bezette zijden en fluwelen mantels waren prachtiger wij wel outleirtgl lijuilau heelt (lal oodcizock teer voldoend uitkomsten opgeleverd, zijnde onder anderen in het district Wad- jak afdeeling Ngrowo, aan de oppervlakte van den berg Gampving. ter plaatse waar de Kedirierivier ontspringt (rara hening), het aanweteu *an eene groote hoeveelheid marmersteen ouldektvvelke- de verwachting geelt, dal. indien dit gebergte dieper wordt door- gegra»eu zoodanige uilgratmg de beste ge>olgen zal hebben. Naar men verneemt, moeten de Leidsche studenten aan Z. K. II. den Prins van Oranje hebben verzocht, hem liij zijn feestelijken intogt in de residentie, op 8 September e. k., als eerewacht te mogen begeleiden. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft den lOden dezer de I weekschool voor de zeevaart te Leiden met een bezoek vereerd en die inrigting met eene aanzienlijke gift be schonken. Hoofdkicsdistrict Hoorn. Bij de onlangs gehouden herstemming tnsschen de heeren baron F. A. van Hall en Mr. J. G. A. Faber, voor de Tweede Kamer der Staten—Ge- neraal, verkreeg de eerstgenoemde 1076 en de laatste 520 van de 1596 geldige stemmen, zoodat gekozen is baron F. A. van Hall. Door den raad der stad Purmerend is de heer M. J. Berckenhoff, die als onderwijzer aldaar zijn ontslag verzocht en verkregen had, zoodat reeds sollicitanten naar de vacerende betrekking opgeroepen waren, op nieuw in diezelfde betrekking benoemd. Het uitgeschreven examen tegen den 25sten Aug. e. k. zal alzoo niet plaats hebben. Of deze maatregel met de nieu we wet op het onderwijs overeen te brengen zij, wordt met redeu betwijfeld. Men verzekert, dat er plan bestaat bij de aanstaande Septemberfeesten, te Amsterdam te vieren, op het IJ voor de stad een watervuurwerk af te steken en de sluizen luis terrijk te illumineren. Ook voegt men er bij, dat op het Re guliersplein volksfeesten zullen gehouden worden. De Courier du Grand Itucké de Luxembourg deelt mede, dat de Arnhemsche Courant voor eenige dagen in het groothertogdom in beslag genomen is. en kostbaarder dan van menig vorst, te meer nog rijk aan af wisseling, daar niet alléén Kennemer of Hollandsche Edelen, maar uit alle oorden Ridders en Edelen daar waren vereenigd, en overmoedig wegens de groote magt, die zij met elkander uitmaakten, dachten zij slechts aan eenen zegetogt en had ieder de meeste pracht en praal tentoon gesteld. Verscheidene weken waren zij reeds in het kamp gelegerd, maar nog was de winter niet met genoegzame kracht in ge vallen. Nu had het echter sedert eenige dagen zoo sterk ge vroren, dat de wateren reeds met een dikke ijskorst bezet waren en had men zich overtuigd, dat hetzelve reeds zware vrachten kon dragen en dat ook de moerassige bodem wel genoegzame hardheid had bekomen; daarbij bragt nu de gevallen sneenw eu de strenge koude veel bij om het leven in het kamp on aangenaam te maken, waarom de meeste Edelen niets liever verlangden dan om eindelijk den inval te wagen. Bij hen was slechts wraak en rooflust, maar vooral ook overmoed de drijf veer, maar de Graaf, de magtige en heerschzuchtige maar in Westfriesland zoo vaak en nu laatstelijk in Vlaanderen zoo diep vernederde, hij kende bij ondervinding, zoowel Westfries land als de Westfriezenhij wist te goed dat menigeen dier hoogmoedige en zoo zeer naar den strijd verlangende Edelen nimmer zijnen vaderlijken Burgt zou terug zien; hij wist te goed dat elke voet gronds van Westfriesland met bloed betaald moest worden en dat voor eiken Westfries, die viel, tien der zijnen dat offer met hun leven zouden moeten boeten; hij durfde zich nog niet met zijn leger op de W estfriesche meren en moerassen wagen, maar wilde zich eerst méér van de sterkte van het ijs verge wissen. Op den dag, waarop de Hr. van Scagen met de zijnen de ge vangenen op Egmonds kasteel bevrijddenzijn in het Grafelijke legerkamp in de groote en prachtige tent van den Drossart Ger- rit Spijsdrager, de meeste der Kennemer en Hollandsche Edelen en Ridders bijeen, ook Geldersche en Vlaamsche Edelen maakten mede deel uit van het feest dat de Drossart gaf. Het gin" er vrolijk toe en lustig ging de beker in het rond. Hoe ook de stren ge winterkoude en de gevallene sneeuw zich in de eenvoudige tenten der vassallen en dorpers nijpend en onaangenaam deed gevoelen, hier in deze weelderige en gemakkelijk ingerigte tent van den Drossart dachten de Edelen en Ridders aan geen koude noch gebrek. De maaltijd was ruim voorzien geweest van al wat

Schager Courant | 1858 | | pagina 2