DÏÏiTSCHLAND. BELGIË. RUSLAND. Volgens de Saluf public de Lyon is aldaar een zeke re vader Crépin overleden, welke zeer rijk doch gierig was. •/ijne dagelijksche uitgaven aan voedsel waren 35 centimes. Bij opening van zijn testament bleek het, dat hij drie milli- oen naliet, welke hij aan de leverancierster zijner behoeften vermaakt had. De Engelschen en Amerikanen, die zich te Parijs be vinden, zullen in liet indnstriepaleis een monster-bank et hou den, ter gelegenheid van den gelukkigen afloop van het leg gen van den telegraaph in den Atlantischen Oceaan. Te Napels is de overvloed van edele vruchten zoo fa belachtig, dat men de heerlijkste abrikozen aan de varkens tot voedsel geeft. Ten gevolge van de dringende aanvrage om genees kundigen in Indië, hebben de directeuren besloten, diegenen, welke hun examen hebben afgelegd, vrijen overtogt derwaarts te gevtn, mits zij nog in deze maand per landpost daarheen vert rekken. Marseille, 23 Augustus De mail van Bombav, van 19 Julij brengt het berigt"mede, dat Nena Sahib naar Nipaul is teruggetrokken, liet koningrijk Cachemire is iu opstand De Puiijaub is rustig, maar men heeft twee regimenten ca- vallerie moeten ontbinden. Twee Cipayers zijn daar teregt- gesteld. Weenen, 23 Augustus. In het kamp bij Nenkirchen heeft, bij de laatste groote manoeuvres, het Ilongaarsche regiment Dotu Miqnel op een daartegenover staand Duitsch infanterie-regiment inet scherp begonnen te schieten, het geen ten gevolge had, dat drie manschappen gedood en acht gekwetst werden. De oorzaak van dit treurige voorval is hier nog niet bekend. Vorst Daniëlo heeft de volgende proclamatie aan zijne onderdanen gerigt: De senator Novitska en de wojwode Mi- liau zijn voor altijd gedegradeerd en tot gevangenisstraf ver oordeeld. Geen Montenegrijn zal zich voortaan, op straffe des doods, verstouten de Turken aan te vallen, of iets, dat hun behoort, weg te nemen. De misdaad en de straf blijven de zelfde voor aanvoerders en ondergeschikten. Mogt de aanval door de Turken geschieden, dan hebbe men met de verdedi ging te wachten, totdat zij tot op een geweerschot in het binnenste des lands zijn doorgedrongen. Berlijn, 23 Augustus. Het feest, dat door den commer- cieraad Borsig, bij gelegenheid der voltooijing van de 1000- ste locoraotieif, die in zijne fabriek te Moabit is vervaardigd, aan zijne arbeiders zal aanbieden, zal geheel het karakter van eeu groot volksfeest hebben. Door een eigenaardig toe val is de Keulen-Mindener spoorweg-maatschappij in het bezit vau N°. 1,50, 100 en 500 van de op de fabriek van den heer Borsig vervaardigde locomotieven, eu heeft genoem de heer het verzoek van voornoemde maatschappijom ook N". 1000 te mogen bezitten, gaarne toegestaan. St. Vincentsnacht te Schagen in 1168. [l'ercohj van Xo. 47.) Daar stuiten zij voor het groote lYitsmeer zwin. Dat zwin, waarvan nog de sporen aanwezig zijntusschen Valkoog en den Tolkerdijk, en dat nog bestaat, gedeeltelijk uit een langwerpig wa ter, en gedeeltelijk uit moerassig land, was te dien tijde een breed en sterk stroomeud water. Aan de eene zijde in verband met de Schagerw. en verscheidene andere meren, aan de andere zijde met de Zijpe en Burghorn, was het gewoonlijk door den sterken stroom niet spoedig met ijs overdekt; thans evenwel was de geheele opper vlakte reeds sterk bevroren, en tevens met eene dikke sneeuwlaag bedekt. lYel was aan de overzijde het doel van hun streven, doch eerst moest door eenige waaghalzen worden onderzocht, of het ijs houd baar was. Hoe gevaarlijk ook om over te trekken, er was geen an dere uitweg: aau de eene zijde de uitgestrekte meren, die tot aan den Heer Hugowaard reiktenaan den anderen kant de Zijpe en Burghorn, die bruischten en golfden als eene onstuimige zee, waar zich de losgebroken en drijvende ijsschollen opeenstapelden; daarom werden eenige vooruit gezonden, om te beproeven het zwin over te trekken, en met gejuich betraden zij de overzijde: de sterke vorst van weinige dagen, in het hart van den winter, bleek genoeg te zijn geweest, om, niettegenstaande de sterke strooming, het zwin met eene dikke ijskorst te bedekken. Langzaam begaf zich nu het geheele leger, doch in wijd uitge strekte gelederen, om alle drukking op een punt te vermijden, over het ijs en zonder tegenspoed kwam de bende aan den overkant. Daar stonden zij op de hooge landen en terpen, tusschen Tol- ker en Cornelissenkaag tot digt bij hun doelgeen beletsel wai er meer te overwinnen, en niet het minste geluid duidde aan, dat er ergens wacht werd gehoudenslechts werd de stilte afgebro ken door het ratelen en schuiven der drijvende ijsschollen op de wateren van Burghorn en de Zijpe: geen enkel licht drong tot Op nieutv is liet gerucht verspreid, dat de koning van Pruissen den lsten October de regering weêr zal aanvaarden om den lödeu daaropvolgende, ten voordeele van den prins van Pruissenafstand te doen van den troonterwijl deze wederomten voordeele van zijn zoonPrins Priedrich Wilhelm, zou abdiqueren. Ofschoon dit gerucht iu ieder opzigt bevestiging behoeft, hebben wij evenwel gemeend, het even te moeten aanstippen. Brussel, 23 Augustus. Zekere Dekinder, die zijn vader in den nacht van 13 op 14 November des vorigen jaars had opgehaugen is door het hof van assises vau Braband tot de straf der vadermoorders veroordeeld. De teregtstelling van den misdadiger zal te dezer stede plaats hebben. De reizigers, die zich voor eenige dagen op den spoortrein van Bijssel naar Doornik bevonden, zijn ooggetuigen geweest van eene hartroerende gebeurtenis, Terwijl het convooi met volleu stoom voortstoof, viel een meisje van G jaren uit eeu vraggon, niet ver van hel station van Morscraen. De moeder, als zinneloos van schrik, uitte hartverscheurende noodkieten. en al de ontstelde reizigers dachten niet anders, of hel bevallige kind had bij dezen vreeselij- ken val een verschrikkelijken dood gevonden. Een locomotief, be stuurd door den stations-chef van Moescraen, vertrok van daar, ora het misschien verpletterde kind op te zoeken. Doch hoe groot was de verbazing vau den machinist, toen hij het dochtertje in de. rig- ting van een goederentrein zag loopeu. waardoor het onvermijdelijk dreigde te worden verpletterd. Het meisje te roepen, haar op te ueinen en op de locomotief te plaatsen, was het werk van een oogeublik, en het ouvoorzigtige kind werd in de armen der be droefde moeder teruggebragt, die van vreugde buiten zich zelve was bij het wederzien vau haar kind, dat zij voor altijd dacht ver loren te hebben. I)e toenemende verval«ching van eetwaren schijnt bij de politie in onze steden een scherper toez'gt te heble 1 opge wekt. Zoo was er deze week een dag, dat er te Antwerpen schier geene melk te bekomen was, naardien de politie al de melkboeren en boerinnen, bij het binnenkomen der poorten, aangehouden en de melk ouderzocht had, welke schier bij allen bleek vervalscht te zijn, zoodat die hen afgenomen en proces verbaal tegen hen opgemaakt werd. Op dien grond verzoekt een der Belgische bladen de koeijenniet meer zoo veel water te drinken. - Dezer dagen kwam te Mechelen voor de regtbank de zaak eens bakkers, beschuldigd vau schadelijke beslanddeclen in zijn brood gemengd te hebben. Op het beweren des ad vocaals, dat dit niet auders was dan de hoeveelheid dusgenoemd normaal koper, in de zemeleo aanwezig, kwam de beklaagde vrij. Door het appèl van het openbaar ministerie, werd de zaak voor het hol te Brussel ge- bragtdat, na het onderzoek door eeu scheikundige, den bakker heeft veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. St. Petersburg, 23 Augustus. Omstreeks het midden van de vorige maand werd eene groote expeditie tegen Scha- myl ondernomen, waarvan het resultaat was, dat de stam men tusschen de Opper-Terek en de Arguna werden onder worpen. In weerwil van de groote moeijelijkbeden, die het terrein opleverde, werd de landstreek, die tot nog toe geen gewapenden Rus had aanschouwd, veroverd. hen door, en de duisternis werd altijd nog verhoogd door den steeds hangenden en zwaren mist. Egmond verzamelde de Edelen rondom zich en deelde zijn plan mede, oin eerst Scageninte nemen, en dan, als het nog tijd is, onverwijld op den Burgt des Heeren van Scagen aan te vallen om tegen het aanbreken van den dag naar het legerkamp terug te trekken. Vier lange en moeijelijke urenhadden zij noodig ge had om zooverre te komen, nu was het oogenblik daar, om zich voor die vermoeijenissen eenigsints te vergoeden. Nog weinige oogenblikken en het lot van Scagen zal beslist zijn. In alle stilte trekken de Edelen met het leger tot midden in het dorp. Daar op het ruime veld, waarvan de Marktplaats nog een gedeelte is, en dat zich toen uitstrekte van het Rapenburg, het uiteinde der noorderterp, tot aan de terpen en dijken, waarop de tegenwoordige Hooge/.ijde en Loet gebouwd zijndaar houden zij rust, om in alle stilte bevelen uit te dealen. Het middernacht uur vindt niemand meer wakende, en veilig en onbespied ver spreiden zij zich naar alle deelen van het dorpen banen zich door vensters en deureneenen weg tot in de woningen. Binnen weinige oogenblikken, stijgt nu van alle kanten een woest getier op, en daar tusschen vermengt zich het noodgeschrei van vrou wen en kinderen. elenin hunnen slaap overvallen, zijn offers der wraaklust van de plunderaars, en worden, buitenstaat zich te verdedigen, omgebragt. De meeste inwoners worden ech ter door het nu overal ontstaan rumoer, uit hunnen slaap gewekt, en terwijl vrouwen en kinderen vlugten naar den Burgt vau Scagen trachten de mannen, voorzien met het eerste het beste wapen tuig, dat zij meester kunnen worden, zich tot tegenweer met elkander te vereenigen. Slechts een gering getal krijgslieden was in Scagen, daar de meesten op de beide Burgten van Scagen en Harinxhuizen waren gelegerd, doch die weinigen bezweken bijna allen met de dorpers voor de groote overmagt der vijanden. Reeds stijgen op alle punten de vlammen omhoog, en woning aan woning,

Schager Courant | 1858 | | pagina 2