I ft K L A IN l>. Schagen 23 Augustus 1858. Breda, 23 Augustus. Uit Roozendaal verneemt men, dat door de grens-douane in den loop van dit jaar niet min der dan 10 pianinos uit de fabriek van Siegler, te Parijs, geconfisqueerd zijn, alsmede 1 rijtuig van John Frères te Brussel, en circa 100 stereoscopen met een 2000-tal platen, welke goederen grooten deels zijn verkocht geworden. '8 Gravenhage, 23 Augustus. Men verzekert, dat het plan bestaat, een gedeelte der rijksveldwacht als cavaleristen te organiseren. KANTÖ.UEREGT. 2. A. H., te .7. P. Polder, veroordeeld wegens overtreding van het algemeen politie reglement op het Groot Noord- Hollandsch Kanaal; twee gevangenistraffen ieder van &?n dag en in de kosten. 3. J. K. en D. K., te Schagen, veroordeeld wegens enkele diefstal van te veld staand gras, de eerste boete f 1. en de laatste f 0.50 en in de kosten. 4. T. S., te. Z[jpe, veroordeeld wegens het stoken van vuur opgeene daartoe geschikte plaats; boete ƒ1.en in de kosten. 5. P. D., te Z'jpe, veroordeeld als bij .4» 4, boete 2. en in de kosten. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd, Lucas Kenter, wonende te Purmerende laatst te Alkmaar en Haartje Schut wonende te Alkmaar, laatst te Schagen, BEI HST 1*1 DINGEN. Amsterdam, 23 Augustus. Werkel. Schuld. 21 pCt 64}|; 3pCt. 77|. Rusland, oude 5 pCt. 106J; 1829, 5 pCt. 104f; Oostenrijk, Metaliek, 5 pC. 76; idem A, 87»; idem 1854 70j ff. 1 Spanje, thans IJ pt. 28J; 3 pCt. 44Jbinnl. 394. Portugal, 3 pCt. 47,7C. Londen, Wisselkoers, zigt, ƒ11.80. 2 m 11.724. Parijs, 56 ,V 55? Hamburg Bordeaux15 dagen De keizer laat bij voortduring de troepen manoeuvre ren. Z. M. heeft zijne bijzondere tevredenheid te kennen ge geven over de vlugheid in het marcheren en springen van het Finsche regiment schutters, alsmede over de juistheid van het schieten, en aan iederen schutter 2 zilveren roebels als belooning daarvoor doen uitreiken. Dc 19 Augustus was alhier een ware feestdag. Na den afloop der weekmarkt werd het schoone orgel der her vormde kerk tot algemeen genoegen bespeeld door een jeug dig artiste, den heer C. Coster van Alkmaar, élève aan het conservatoire te Brusselwelke geheel belangloos die taak had op zich gnomen. Ofschoon het getal hoorders vrij aanzienlijk was, moet men zich toch verwonderen dat nog zoo velen niet schijnen te hebben bedacht, dat het doel ten voordeele der armen was. Ten 3 ure nam de harddraverij een aan vang, waartoe 14 paarden waren ingeschreven. De prijs, een zilveren tabakspot en een dito komfoor, werd behaald door het paard Go/ia/ van J. A. de Wit te Zijpe, en de premie, een zilveren soeplepel, door het paard de Goedheid van P. van der Oord te Koegras. Niettegenstaande de groote menigte van menschenvooral in de nabijheid der doelmatig opgerigte tribuneliep alles ordelijk en geregeld af. Na eenige volks vermakelijkheden op het marktplein, welke wel geschikt waren, om aller lachspieren in beweging te brengenwerden de feeste lijkheden van den dag waardig besloten door een prachtig vuurwerk, vervaardigd door den Heer van der Brugh te Am sterdam.Velen werden aangenaam verrast, toen zij daarna den wel verlichten tuin binnentraden van den Heer C. Keet, welke de schoonste gelegenheid aanboodom rustig onder een glaasje wijn met elkander over het gehoorde en geziene te kouten. Tot diep in den nacht vond inen daar dan ook nog gezelschappen onder de digte boomenterwijl de zalen elders waren opgevuld met jonge liedenwelke aan den dans de voorkeur geven.Wij zeggen allen dank, welke op eeniger- lei wijze hebben medegewerktom dien dag te veraangenamen, doch tevens zien wij niet voorbijdat al hunne pogingen zeer weinig zouden hebben gebaat, zoo niet het schoone weder deze had doen gelukken. Nieuwediep22 Augustus. Onder begunstiging van cene fiksche N.Ö. koelte, had gisteren op de reede van Texel <le zeil- en roei-wed strijd plaats. Reeds vroeg in den ochtend was er aan het havenhoofd eene groote menigte nieuwsgie rigen verzameld, die zich verlustigden aan de overal vrolijk wapperende vlaggenen die de sierlijke vaartuigenvooral de van elders gekomen jagten en boeijers, kwamen bewonde ren. De wedstrijd, die ten tien ure, onder het lossen van het geschut en de voortretfelijke muziek van het koninkl. in stituut der marine aanving, werd volgens het pogramma in de beste orde voleindigd. staan in lichten vuurgloed. Het zoo even beschreven ruime veld, is reeds gedeeltelijk als bezaaid met geroofde goederenge deeltelijk hebben zich daar de verschrikte bewoners ea West- friesche krijgslieden vereenigd, en bieden den wanhopigsten tegenstand. Die tegenstand, van de allengs iu getal vermeerderende bewoners, die zich, nadat hunne vrouwen en kinderen, zooveel mogelijk, naar den Bnrgt zijn gevlugt, op een gedeelte van dat veld bij elkander voegen, is ooizaak, dat de plundering en brandstichting, nog zoo spoedig niet voortgaat, als de Ken- nemer Edelen wel hadden verwacht. Die Edelen vertrouwende op de groote krijgsmagt die zij hebben mede gevoerd, wanen zich zeker van de overwinning, en bevinden zich te midden van het tooneel van moord en brand, afgestegen van hunne paarden, waarvan zy de teugels, in handen hunner schildknapen hebben overgegeven. Zij maken het zich voor het oogenblik, dat zy daar zijn, zoo gemakkelijk mogelijk, en zien met welgevallen op de slagting en hel roven dat rondom hen plaats heeft, neer, hunne vassallen moed inboezemende en hier en daar toejuichende. Intusschen hebben de Hr. van Scagen en zijne vrienden, benevens de verloste gevangenen, geen tijd verloren laten gaan, en zich dadelijk op de terugreis begeven. Door de duisternis van den avond begunstigd, durfden zij den weg naar Scagen meer regtstreeks nemen, dan by den dag, omdat zy nu min der behoefden te vreezen, dat zij door de wachten van het Grafelijke leger zouden gezien worden. Zoo bevonden zy zich reeds in de nabijheid van Haringcarspel, toen zij aan een en andere teekenen, duidelijk konden merken, dat eene groote krijgs magt daar langs getrokken moest zijn, en reeds lang hadden zij ook het schijnsel van vlammen, door den dikken mist meenen te bespeuren, welke nu allengs duidelijker werden, naarmate zij meer naderden. Reeds klinkt hun nu en danhet getier en geschreeuw in de ooren, en zoodra zij over het Witsmeer zwin betrokken zijn, zend de Hr. van Scagen eenen bode langs de Tolkerkaag spoorslags vooruit naar zijnen Burgt, om te zien Zitting 19 Augustus 1858. L W. K., P. K., P. de O., P. B., F. K„ A. O., K. V., J. B., P. D., H. P., S. B., A. A., W. de J., E. R., J. A.. A. K., J. S., allen te N. Niedorp, en G. P., te O. Niedorp, veroordeeld wegens overtreding der verordening op de herbergen in de gemeente N. Niedorp, boete ieder 3. en in de kosten. U Metal. Coupons 28.75. 56 ,V 3;)|. 56J. u n 'z- 35. 55». of de Westfiiesche Edelen en krijgslieden reeds van het geen er in Scagen gebeurt, onderrigt zijn, en anderen zend hij naar de Edelen te Winkel en Nydorp om ter hulpe te komen, terwyl hij zelf met zijne beide vrienden Roelof van Wyde- nesse, en Wibe van Hoogwoude, benevens lieer Bokko van Harinxhuizen en zijne kleindochter Anna, zich zoo spoedig voorthegeven als mogelijk is, om op hunne Burgten orde te stellen, en de Scagers ter hulp te snellen. Zoo rennen zij voort tot aan Grootewal, toen zij reeds de v as «allen van Scagen en Harinxhuizen, benevens de Edelen en strijders, die op hunne Burgten hunnen intrek hadden genomen, te gemoet komen. Groot was het vreugdegejuich op deze onverwachte ontmoeting van weers kanten, en vooral wegens de terugkomst des Hr. van Harinxhuizen en zijne alom beminde kleindochter. Overstemde een oogenblik hun gejuich het getier en angst geschrei, dat hen van Scagen tegenklonk, de omstandigheden waren echter zoo dringend, dat de dappere poedestaat van Scagen zich terstond aan het hoofd der strijders plaatste om ter hulp te snellen. Niets kon Hr. Bokko van Harinxhuizen en zyne kleindochter bewegen, zich nu vooreerst naar zijnen Burgt te begeven, beiden wilden vol strekt getuigen van den strijd zijn; de jonge maagd wilde als aanstaande vrouwe van Scagen de Scagers aanmoedigen en hun toonen, dat zij ook moed bezat, en zoo begeeft zij zich mede aan het hoofd der Edelen en vassallentusschen haren grootvader en haren aanstaanden echtgenoot, naar de plaats des onheils. Hoog stijgen daar aan alle kanten de vlammen en het is meer dan tijd, dat er hulpe komt. Reeds liggen eene menigte woningen in puin en asch, ter wijl een ander gedeelte nog hoog staat te branden, en zijn de plunderaars druk bezig met het aanbrengen en opladen van de geroofde goederen, die zij op het veld verzamelen, en on der bewaking laten van de daar geposteerde krygslieden. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1858 | | pagina 3