FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Weenen, 13 September. Berigten uit Bagdad dd. 4 Aug. gewagen van een opstand onder de Arabierenveroorzaakt door de wet op de recruteriag, waaraan de bewoners der woestijn zich niet wilden onderwerpen. Het gansche land aan denregteroever van den Euphraat, tusschen Indieh, Hillah, Divanieh en Samawak, verkeerde in opstand. Omer Pacha had den Perzen te Bagdad cn de heilige steden Imam Ali, Iman Hussein en Imam Mussa bevel gegevenhunne grondeigendommen te verkoopenof Turksche onderdanen te wordenslechts weinigen gehoorzaamden aan dit bevel. Berlijn, 13 September. Een potlood-fabriekant te Fulda, die de Neurenburger firma A. \V. Faber op zijn fabriekaat had gestempeld, werd wegens bedrog in den handel tot 50 thr. boete veroordeeld. De fabriekant is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Frankfort, 13 September. Aan den historischen optogt te Munchen, bij gelegenheid van het daar te tieren 700ja- rig jubilé, zullen 17 1800 personen deel nemen. RUSLAND. St. Petersburg, 13 September. Volgens de laatste be rigten uit den Kaukasus, hebben de Circassiërs zich in den jongsten tijd vrij rustig gehouden. In de bogt van Gelend- schick deed de kolonel Lewaschew eene expeditie op de schroefcorvet Rjs, tegen vaartuigen, die wapens en amuni- tie smokkelden. 1 wee daarvan werden met 18 man genomen, een ander vernield. De Abadsechendie de Russen wilden aanvallen, werden genoodzaakt te vlugten, met achterlating van 493 stuks rundvee en 10 paarden. terschap van sir Mozes Montefiore, werd benoemd, met volmagt om alle noodige maatregelen te nemen. Het comité heeft terstond besloten, zich in betrekking te stellen met de Israëlietische consis- toriën van Frankrijk en Holland, en een krachtig beroep te doen op de Engelsche pers en het £ngelsche gouvernement. Des noods zon eene deputatie naar den paus worden gezonden. Ter aanvulling van de meermalen medegedeelde berig- ten over het tractaat van China, is dienende dat de keizer van China, het tractaat den 3den Julij geratificeerd heeft. De troepen en de plenipotentiarissen der verbondene mo gendheden zoudeu den Hsten Julij Tien-Tsing verlaten. Otn een denkbeeld te geven van den buit, door de Engelsche krijgslieden in Indië geroofd, meldt de Bombay Telegraph, dat, bij dekolonne van generaal Whitelock, eene compagnie van het 43ste regiment infanterie van Madras 140 wagenvrachten baren en klompen goud, benevens 40 lacs ropijen 4,000,000) had bijcengehoopt, en dat men dacht nog meer te vergaderen. Behalve dien schat had men ook eene verbazende hoeveelheid juweelen gevonden. Men dacht, dat dit de juweelen waren der familie van den Peish- wa, welke 50 jaren geleden op geheimzinnige wijze uit Poona is verdwenen, vermoedelijk in het bezit van Scindia ge weest, en door den pleegvader van den thans gevangen Nar- rein Row gestolen zijn. De gevonden juweelen worden op 9 millioen pond sterling geschat. Te Liverpool is een paar, dat doorgegaan was, achter haald en voor den regter gebragt. De man zal echter niet kunnen worden gestraft voor schaking van eene minderjari ge, daar de geschaakte 47 jaren telt en een man en zes kin deren achtergelaten heeft, en daarentegen zich niet heeft willen scheiden van 360 ffi. St. welke haren man toebe hoorden. Niet ver van Manchester is een kolentrein door een stationsgebouw heengereden. De station-chef, zijne moeder en drie kinderen, die te bed lagen, zijn er ongedeerd afge komen, doordat juist het gedeelte naast hunne slaapkamers doorgesneden werd. In den toestand van den Atlantischen telegraaph is nog geene verandering bespeurd. De signalen worden voortdurend ontvangen, maar zij zijn te onduidelijk en te zwak, om begrepen te kunnen worden. Somtijds wordt een geheel woord overgebragt, maar het is niet mogelijk iets te verkrijgen, wat op eene zinsnede gelijkt. De ingestelde onderzoekingen doen gelooven, dat het gebrek nabij de kust, waarschijnlijk op twee of drie mijlen af- stands bestaat. Het dikke gedeelte van den kabelopzettelijk voor de kust vervaardigd, is te Plymouth ingescheept, om naar Yalentia te worden vervoerd, en daar den gewonen kabel te vervangen, die, hoewel zeer geschikt om op stille diepten te worden nedergelaten, echter volstrekt niet bestand is, om aan de uitwerksels eener rotsachtige kust weerstand te bieden. Parijs, 13 September. Voor het geregtshof te Caen is een dienstmeisje veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid, wegens het vermoorden van haar pas geboren kind; zij had het in 18 stukken gesneden. Aan het station van Ivry, gelegen aan den spoorweg van Orleans, zijn twee locomotieven tegen elkander gestoo- ten, waarbij de twee machinisten gedood en de stookers ernstig gewond zijn. Öp den spoorweg van St. Germain heeft heden een ongeval plaats gehad, waarbij drie personen het leven heb ben verloren. Men zegt met vrij groote zekerheid, dat vorst Daniëlo afstand van de regering zal doen ten behoeve van zijn neef, die zijue studiën te Parijs voltooid heeft. Er zijn ingenieurs naar Afrika vertrokkenom het paleis voor prins Napoleon in gereedheid te brengen. Te Montauban is het volgende voorval gebeurd. Een offi cier van administratie had bij den betaalmeester eene som van 30,000 fr. gehaald, welke in vier zakken door vier soldaten naar zijn bureau gebragt werden. Een der manschappen werd de last te zwaar, en hij zette dien, om uit te rusten, op de leuning van de brug over de rivier de Tarn neder; door den schok barstte de zak, en al het geld viel gedeeltelijk op de brug, maar het grootste gedeelte in het water. Door middel van duikers is het mogen ge lukken, al het geld, behalve een stuk van vijf francs, terug te krijgen. Uit Napels wordt het volgende gemeld Er wordt hier veel gesproken over eene circulaire van den mi nister van politie aan al zijne ondergeschikten, waarbij de ge- strengste waakzaamheid wordt aanbevolen, om den invoer van bommen, gelijk aan die van Orsini, te beletten. Deze worden van België naar Malt ha als geconfïjte vruchten overgebragt, en van daar is het gemakkelijk, ze in het koningrijk in te voeren. Eene tweede circulaire vestigt de aandacht op proclamatiënin anti- dynastieken geest geschreven, welke op weg zijn naar Napels. Men vraagt algemeen, of de politie alleen veel ijver wil toonen, of dat er wezenlijk berigt ontvangen is van eene zamenzwering tegen het Napelsche gouvernement. Aangaande het ongeluk op den spoorweg van St. Germain zijn de volgende bijzonderheden bekend. Een trein, bestaande uit zeven rijtuigen, is tegen de locomotief te Vesinet aange reden. De machinist der locomotief zag den trein aankomen en stelde zich insgelijks in rugwaartsche beweging, waardoor de schok gebroken werd; niettegenstaande deze voorzorg zijn drie wagens verpletterd en een conducteur en drie passagiers gedood, terwijl een dertigtal personen gewond werden. Er is reeds een trein te Parijs aangekomen met de dooden en ge kwetsten: men vreest, dat sommige van deze laatsten niet in het leven zullen blijven. Eene dame, die te Leutschau eene fabriek bezigtigde, beproefde baar net zakmesje op een met de andere machine rie in verbinding staanden slijpsteen aan te zetten. Onge lukkiglijk werd hare crinoline door een tandrad gegrepen, waardoor de dame met hare voeten tusschen het raderwerk geraakte en zoo zeer gewond werd, dat zij kort daarop, on der de smartelijkste pijnen, den geest gaf. Uit Mostar wordt dd. 24 Aug. gemelddat de Mon- tenegrijnen zich wederom aan schending van grondgebied hebben schuldig gemaakt. Zij daalden namelijk in de vlakte van Niksich af, en waren voornemens, het te veld staande koren, dat zij reeds afgemaaid hadden, weg te voeren doch de consuls Churchhill en Hecquard, die middelerwijl al daar waren aangekomen, wisten de Montenegrijnen te be wegen, van hun voornemen af te zien. Men verzekert, dat de vriendschapsbetrekkingen tus schen keizer Alexander en den prins van Pruissen geheel van persoonlijken aard zijn en niets gemeens hebben met de diplomatieke betrekkingen tusschen beide hoven. Pruissen heeft evenwel van den grootmoedigen Russischen keizer niets te vreezenveel daarentegen van de Russische overleveringen. In een bosch in de nabijheid van Beverungen bevindt zich een eik, welks ouderdom op omstreeks 800 jaren gesteld wordt; de stam heeft, op 5 voet boven den grond, 36 voet in omvang en is 115 voet hoog. Men verzekert, dat Dr. Böger, die gelijk men weet, thans den koning behandelt, gisteren een langdurig consult heeft gehou den met eene geneeskundige celebriteit hier ter stede. Vermits de drie geneesheerendie den koning, van af het begin der ziekte, behandelden, Dr. Schönlein, Dr. Grimm en Dr. Weiss, niet meer in zijner majesteits omgeving zijn, zal naar alle waar schijnlijkheid, van Dr. Bögers oordeel het definitief besluit be trekkelijk den regeringsvorm afhangen. In dc vorige week heeft in het fabriekstadje Ochta eene vreeselijke buskruid-ontplolfing plaats gehad. De ontploffing werd hier, gelijk harde donderslagen, tot vier maal toe gehoord. Van de fabriekgebouwen zijn in de lucht gevlogen de stoof, van steen gebouwd, benevens twee andere tot het reinigen van buskruid gebezigde gebouwen. Voorts werden nog, deels vernield, deels zwaar beschadigd, de pyrotechnische school en het labo ratorium, 14 door water gedreven fabrieken, eene kapel, de kanselarij, 3 magazijnen, drooggebouwen, en eene menigte huizen.

Schager Courant | 1858 | | pagina 2