FRANKRIJK. Parijs, 27 Sept. In de omstreken van Parijs is een aan vang met den wijnoogst gemaakt; hij is boven alle verwach ting, zoowel wat de hoeveelheid ais de hoedanigheid der druiven betreft. DUITSCHLAND. Weenen, 28 Sept. De Wiener Ztg. meldt, dat aan vorst Daniëlo door den Russischen consul te Triëst eenige duizend ducatenen door een Fransch kapitein 60,000 francs in Napoleons d or zijn toegezonden. Men voegt er bij, dat de vorst elk semester deze som zal ontvangen. Nog wordt ver zekerd dat de Montenegrijnen, door tnsschenkomst van de vreemde schepen van wapens en ammunitie werden voorzien. Berlijn, 27 Sept. Men verneemt, dat de generaal graaf Murawiew Amourski Rusland te Peking zal vertegenwoor digen. Frankfort, 27 Sept. Men meldt uit Karlsruhe, dat den 17den te Graben 6 soldaten met militaire eer werden ter aarde besteld, die, ten gevolge van bovenmatige hitte, op hun marsch naar Karlsrnhe waren overleden. BELGIË. Brussel, 27 Sept. Een persoon te Vilvoordendie met zijne huisvrouw in slechte verstandhouding leefde, heeft, na een hevigen twist met haar. zijne woning zondag avond in brand gestoken, waardoor hij zijne vrouw wilde doen ster ven. De vlamdie ook het naastbijgelegen huis verwoest heeft, verspreidde zich echter met zulke snelheiddat hij zich niet kon redden, maar in den brand is omgekomen. Zijne vrouw heeft men kunnen redden. Deze, die zich steeds als behoeftig deed voorkomen, heeft fr. 2000 aan geld daar bij verloren, welke som in de matras was verborgen. RUSLAND. St. Petersburg, 27 Sept. De opbrengst der goudwas- scherijen in het gouvernement Irkutsch eu de arrondisse menten Jeniseisk en Werchnendiask bedroeg in 1857, 1183 pud (19,380 kilo), zijnde 136 pud meer dan in 1856. Schagen 29 September 1858. kantoren en tot deze inrigting behoorende woningen waar onder dat van den officier van gezondheid, te zamen 32 in getal, zijn ten eenemale verwoest. Voor dat het werk der vernieling aanving werden de zieke mannen en de vrouwen, die in het hospitaal waren, van daar afgehaald en op het gras nedergelegil. Eerst nadat alles afgeloopen was zijn hon derd policie-agenttn, van geweren en een zesponder voor zien, daar ter plaatse afgezonden, terwijl men tevens tenten deed opslaan, om de zieken tegen den invloed des weders te beschutten. Deze vernieling was vooraf beraamd en een avond daartoe uitgekozen, op welken in die stad een feest gevierd werd, waardoor het stiller dan gewoonlijk op het ei land was. In eene vroeger gehouden openbare vergadering had het volk besloten, dat de nabijheid van het lazareth de gezondheid van hare eigene woningen niet langer besmetten moest, en dit afdoend maar hevig middel beraamd, om daar aan voor goed een einde te maken. Te Nancy is een gedeelte van een lijk in het water drijvende gevonden. Na het uit het water halen bleek het, dat het aan stukken gezaagd was, en na verscheidene po gingen heeft men eindelijk alle stokken gevonden. De ver moorde is een schoenmaker, ongeveer 28 jaar oud hij was Maandag jl. uitgegaan en niet teruggekomen. Hij laat eene jonge vrouw na. Een schoorsteenveger te Louviers had een kind van 9 jaar in een schoorsteen van de caserne aldaar doen klimmen, om dien te vegen. Toen het kind na langen tijd niet naar beneden kwam, moest een andere jongen in den schoorsteen klimmen, welke beneden komende berigtte, dat zijn makker in den schoorsteen vastgeklemd was en zich niet los kon ma ken, daar hij in eene flaanwte gevallen was. De schoorsteen veger liet daarop een groot vuur van stroo op den haard aanleggen, waarop de arme jongen met vele brandwonden en bijna gestikt naar beneden kwam vallen. De schoorsteenve ger is wegens zijne helsche wreedheid dadelijk naar het po litiebureau overgebragt. Uit Napels wordt gemeld, dat het feest van Pie di Grotta zeer prachtig geweest is. Er waren den dag te voren vele arrestatien gedaan, en men begroot het aantal zelfs op 1250 personen, waaronder kinderen van 12 15 jaren, die vuurwerk gekocht hadden. Bijna allen zijn dan ook den dag na het feest in vrijheid gesteld, behalve drie personen, op welke zware vermoedens rusten. Volgens den Messager, de Bayonne heeft het met twee paarden bespannen ligte rijtuig, waarmede de keizer Zaturdag avond ten 6 ure met den heer Fonld uit den extra- trein van Sabre naar Biarritz terugkeerde, zulk een hevigen schok ontvangen, dat een der achterste veêren brak. Door de tegenwoordigheid van geest des keizers, die de paarden reeds had doen stilstaan, heeft Z. M. zonder ongevalonder de blijdschap der toegestroomde menigte, zijne reis in een an der rijtuig kunnen voorzetten. 1'it Venetie wordt aan de Z. fteroeld De pastoor der ge meente Warostica, in de nabijheid der Celte-Comanie gelegen, werd in den nacht bij een tieke geroepen, wiens toestand hij echter niet zoo bedenkelijk vond, om hem bet laatste oliesel toe te dienen, weshalve hij vergezeld van twee hegeleiders weder naar huis te rugkeerde. Langs een afgelegen huis voorbijgaandebespeurde hij dat er licht hinnen hetzelve brandde. Iels buitengewoons vermoe dende trad hij binnen, eu aanschouwde een verschrikkelijk tooneel man, vrouw en de volwassen dochter waieu opgehangen, alle kisten en kasten opengebroken en ledig geroofd De pogingen om hen tot het leven terug te roepen gelukten bij de dochter, welke den dienaar van den gei stelijke als den leidsman der misdadige bende opgaf. Ma koit beraad, Iiel de geestelijke de twee menschen op de piaats der gruweldaad achter, en ging met twee boeren, die hij uit den slaap wekte, uaar het pastoriehuis, waar hem op zijn schellen de dienaar zooder erg open maakte. Hij gaf voor, dat zijne begeleiders moede en afgemat waren, en verzocht hem wat wijn uit den kelder Ie halen, hetwelk de dienaar na eenige bezwaren ook deed. Waauwe- lijks was deze in den kelder, of de geestelijke grendelde de deur er van toe, posteerde de twee boeren als schildwacht, en riep door het luiden der noodklok de gemeente bijeen. Moedige mannen dron gen in den kelder, vonden daar de bende bijeen en leverden ze aan het geregt over. In Zara heeft de telegraaldraad als electrieke geleider dezer vorige week tot een zeer treurig voorval aanleiding gegeven. Ge durende een zwaar onweder, vergezeld van hevige regenbuijen, had de storm twee telegraafpalen nabij den muur der citadel omverge worpen, zonder echter den draad te breken of de isolering te doen ophoudeu. Een telegraalwachter cn verscheidene artilleristen maak ten zich, toen de onweérsbui bijna geheel was overgetrokken, gereed om de omvergeworpen palen weder overeind te zetten. Toen zij den draad in de hand hielden, sprongen er vonken uit, en zij gevoel den li»te schokken, doch sloegen op de bekomen waarschuwing geen acht. Eensklaps lieten twee hunner, die den draad vasthielden, eenen doordringenden gil hooren; de een wankelde, viel. stond we der op en viel nogmaals neder, om niet weder op te staan; de tweede bleef bedwelmd en beweegloos staan. Een derde, die bij den val van den eersten aan het schouderblad geraakt was. begon ook luid te schreeuwen en viel toen neder. Op de getroffen plaats was hij als 't ware verbrand. Hij klaagde over hevige hoofd pijn, sui zen in de ooren, blindheid en over ondragelijke pijnen door het geheele ligchaain. Van de beide personen, die den draad hadden vastgehouden, waren de handen verbrand. Op h^t telegraafkan toor had de bliksem den afleider in kleine stukken geslagen. De oorzaak der ramp wordt daaraan toegeschreven, dat de bliksem den telegraafdraad tusschen Gosdpiz en Zara getroffen, en de rig- ting naar Zara gevolgd heeft Te Ostende is eene Russische gravin de R. aangeko men, in gezelschap van een majoor de K. De omvang van hare crinoline had bij de ambtenaren zoo veel achterdocht opgewekt, dat men eene eerste visitatie, welke, uit achting voor haren rang, alleen voor den vorm en oppervlakkig was gsschied, niet genoegzaam achtte. Bij de tweede en mper degelijke visitatie, vond men stoffen, fichus enz. bij haar, ter waarde van fr. 3000. Er is proces-verbaal van de zaak gemaakt. Omtrent de voor eenigen tijd te Ochta plaats gehad hebbende kruidotitploffing, geven de plaatselijke dagbladen slechts korte mededeelingen. De Invalide noemt slechts 70 personen, die daarbij zouden zijn omgekomen, hoewel men gelooft, d»t dit aantal oneindig grooter was. Door de lang aanhoudende droogte eu hitte waren de houten leggers en telegraaph-palen van den Petersburg- Moskauer spoorweg op sommige plaatsen zoo heet geworden, dat de passagiers in het laatst der vorige maand op eene zoodanige plaats bijna gestikt waren. Het door de hitte ver oorzaakte ongerief was van dien aard, dat het verkeer op genoemden spoorweg zelfs gedurende 36 uren moest worden afgebroken. r> i i: TV L A i\ i>. Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld, dat door eenen arbeider van den heer C. Smitte Barsinger- liorn, in den Anna Ponlowna Polder, ter diepte van 8 palmen heneden den beganen grond zijn opgedolven drie gave kogels van 9 ned. duimen diameter en een pot van bijzonderen vorm en substantiewaaraan geen voetstuk was aangebragt om te kunnen staan. Z. M. heeft, te rekenen van 1 üctober aanstaande, tot schoolopziener in het 7de schooldistrict van Noord-Holland benoemd den heer P. J. Heyning, te Willemsoord, gemeente Helder. DeheerHind, sterrekundige aan het observatorium in Regentsparkdeelt mede, dat de komeet van Donatidie sedert eenige avonden aller aandacht wekt, en twaalf millioen Eng. mijlen van de aarde verwijderd is, een diameter van drie duizend mijlen heeft, en de staart vijftien millioen mij len lang is Aangezien de baan der komeet een eivormig rond beschrijft, zullen er eenige honderden jaren verloopen, alvorens zij op nieuw verschijnt.

Schager Courant | 1858 | | pagina 2