ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. DONDERDAG 11 NOVEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. li l 1 T E a L A i\ I). ENGELAND. Londen1 Nov. De St. Paulskerk zal voortaan met gas verlicht worden. Men berekent het vereisclite gas op 6000 kubiek vQet per uur; de meter heeft eene grootte van 22 voet. FRANKRIJK. Parijs, 1 November. Zekere heer le Duc was op gouver- nementskostennaar St. Petersburg gezonden, om de Russisch keizerlijke bibliotheek na te zien. Hij vond daar niet minder dan 2000 handschriften, die behoorden tot de geheime archieven van de oude Fransche bastüle, zoo als lettres de cachet, proces verbalen van verhooren van beschuldigdenen zeer gewigtige politie-rapportenbenevens vele eigenhandige brieven van de kardinaals de Richelieu en Mazarin. Bij de plundering van de Bastille in 1789 kocht een Pool, Dubrowski, alles op, wat hij uit handen van de sansculottes kon krijgen, en verkocht die verzameling in 1805 aan Alexander I. (T w c c (1 c J a a r g a 11 g.) N°. 59. A°. 1858. SCHAGER COURANT. ABoasaoiimïsus ntn un mannim; Voor Schagenl.OO. franco per poal door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten. 0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. Vanrrn tot vijf regels behalve de 35 cents segelregtf 0-75. Iedere regel meerder0.15. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. 2 Nov. De stoomboot Virago is met den lijkwagen van Napoleon I naar Htivre vertrokkan. Gelijk men weet, wordt die den keizer als geschenk aangeboden. Nabij Halifax is een man op den openbaren weg aangeval len en beroofd, waarvan thans in onderscheidene steden voorbeel den worden aangehaald. Ten gevolge vau de daarbij ondergane mishandelingen, is de beroofde gestorven. Wat echter opmerkelijk mag worden genoemd is, dat de overledene reeds de derde zijner familie is, die op gewelddadige wijze den dood heeft gevonden. Op Ceylon, niet meer dau zes mijlen van Colombo, is thans eene steenbakkerij, in welke 20,000 steenen worden vervaardigd. De klei voor de steenen wordt toebereid door olifanten, die haar door treding kneden. Daarbij worden zoowel tamme als wilde gebezigd, en volvoeren hun werk door de pogingen, om de onbe treden klei onder hunne voeten voor de reeds platgetredene te verwisselen. 3 Nov. Te Bradford heersebt veel ontsteltenis ten ge volge, van 60 gevallen van vergiftiging. De wijze, waarop dit ongeluk veroorzaakt is, zou de volgende zijn: Een banketbakker van Bradford had de gewoonte, in zeker suiker gebak een onschadelijk poeder te mengeneeni- ge dagen geleden begaf hij zich naar de apotheker, genaamd llodgson ten einde er van die poeder te koopende apothe ker lag te bed, toen de banketbakker kwam, en uit zijn bed, wees hij een leerling de kist, welke de gevraagde zelf standigheid bevatte. De jongeliug bedroog zich echter en gaf 12 ponden rattenkruid. Met dit ingrediënt was zoo veel suikergebak vervaardigd, dat daarmede al de bewoners dier stad vergiftigd haddeu kunnen worden. Het aantal der gevallen van vergiftiging door bonbons, nemen in aan tal toe. Thans telt men er reeds 168 waarvan 15 op noodlottige wijze zijn geëindigd. 4 Nov. Onder de passagiers, 11. Dingsdag door bet stoomschip Valetta van het schiereiland te Southampton aangebragt, bevonden zich drie Moorsche heeren met een Moorsche bediende, die naar, Engeland zijn gekomen om kanonnen voor den keizer van Marokko te koopen. De be- dieude is de eenige, die Engelsch spreekt, doordien hij gedurende den oorlog in de Krirn onder het lurksche con tingent heeft gedieud. Allen zijn Mahoinedanen. Zondag-avond werden de iowoners van ^neenstown eensklaps door een losbarsteod rreeselijk kanongebulder uit hun slaap opge wekt. Het alarm bragt dadelijk de stad op de been, en de een riep den ander, rol schrik, en met een gelaat, weinig minder wit^dan de vaderlief, die het hoofd dekte, toe:» De f ranscheu komen!! en allen dachten niet anders, dan dat de kust door eene geheele Fran- ache vloot, uit Cherbourg gezeild, werd beschoten; een aantal da mes rielen onderwijl in zwijn. Toen men genoeg was bedaard, om op het denkbeeld te komen, de zaak te onderzoeken, vond men het Tolgende. De bevelhebber en zijn eerste officier, zoowel als andere officieren, hadden het aldaar liggende oorlogschip Havik verlaten, zoodat het bevel was overgegaan iu handen van een jong officier, die deze gelegenheid waarnam, om eenige vrienden te onthalen en zich daarbij in den glans eeos bet el roerenden officiers te toonen. Toen zijne gasten, meerendeels bewoners van het platteland, hem Terzochten, eens het vuren aan boord te zien, deed hij janmaat de hangmatten verlaten, en de stukken laden en lossen, waaraan in weerwil van het ongewone tijdstip, gedurende een half uur met zoo veel yver werd voldaan, dat eene van de sloepen van de Davit* werd weggeblazen. Den volgenden ochtend werd de officier in ar rest gebragt, en hij zal nu voor een krijgsraad verschijnen. Dt mijnwerkers van est—Yorkshire hebben in eene meeting van 1200 hunner besloten niet te arbeiden, dan nadat hun eene loonverhooging van 15 pCt. zou zijn toegekend. Zij hebben vijf soepkeukens opgerigt, waar de vrouwen en kindereu gedurende dien tijd zullen gevoed worden. De heer Rarey, de paardentemmer, bevindt zich thans te Stockholm. Hij heeft daar onderscheidene, zeer weerbarstige en onbestuurbaie paarden, in tegenwoordig heid van den kroonprins getemd, die hem eene gouden medaille heeft geschonken. De heer Rarey heeft geschreven voornemens te zijn naar S. Petersburg te vertrekken. 6 Nov. Gisteren ochtend werd een klein mandje aan het station te Londen bezorgd, ter verzending naar Salisbury. Daar aangekomen, werd het mandje geweigerd, door dat de geadres seerde dame daar niet meer woonde. Het mandje kwam terug men opende het, en vond er een dood kind in van een halfjaar. Er waren geene teekenen van geweld te bespeuren; alleen wa ren de beenen ouder het lijf gebogen. Het zag er uit alsof het sliep, en men gelooft grond te hebben tot het vermoeden, dat het kind levend in de mand gepakt is. Het lijkje en het mandje zijn aan de policie afgegeven, tot liet doen van nasporingen. Op eene jagtpartij, door den hertog van Cambridge kortelings in het park des hertogs van Rutland bijgewoond, zijn 435 faizanten, 5t patrijzen, 55 hazen, 18 konijnen en een woerhaan geschoten. Op den volgenden dag schoten de beide hertogen en lord G. Manners, op denjagtgrond van Leuks, in 4 uren tijds, 240 faizanten, 66 patrijzen, 73 hazen en 26 konijnen. Ook bevat de Petersburgsche bibliotheek de geheele boekerij van Voltaire; deze was door keizerin Katharina aangekocht. Men leest iu de Gazelle de Lyon het volgende, ijzingwekkende geval, dat dezer dagen te Cóte-St.AndrëJu het departement 1'Isère is voorgekomen. Vrijdag avond 11., omstreeks zes ure des avonds, werd de doodgraver, terwijl hjj bezig was op het kerkhot een nieuw graf te delven, plotselijk getroffen door een dof geraas en zelfs ge kerm, dat uit den grafkuil van eene vijf en vijftigjarige vrouw, die des avonds was ter aarde besteld, scheen voort te komen. Den commissaris van politie werd onmiddelijk kennis van het waargenome.ie gegeven, die zich daarop terstond met den ge neesheer Gilbert naar de begraafplaats begaf. De doodkist werd opgegraven, en men bevond met schrik, dat de vrouw, die daarin besloten was, op hetzelfde oogenblik den geest gaf. Zij was derhalve levend begraven. In weêrwril dat men haar naar hare woning terugbragt en aldaar nog 24 uren liet liggen, bleek zij thans niet schijndood te zijn, zoodat men haar na verloop van dien tijd weder heeft bijgezet. Deze gebeurtenis heeft alom in de gemeente ontsteltenis en schrik verspreid. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken, en doet ijverig onderzoek. Het is te hopen, dat men eindelijk algemeen meer zekere maatregelen en heilzame voorzorgen tegen het te vroegtijdig begraven neme. olgens brieven uit Nizza, stonden de drie moorde naars van Garribaldi den 28sten October teregt. Roymondo werd tot levenslangen, Ansosso tot twintigjarigen dwang arbeid, en Martin tot driejarige gevangenisstraf veroordeeld.

Schager Courant | 1858 | | pagina 1