ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. N°. 62. A°. 1858. (T w c e (I c J a a r g a 11 g.) DONDERDAG 2 DECEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICfl. 151 1T E N L A N I). ENGELAND. Londen, 21 Nov. Gisteren heeft het schip Targamant de haven van Portsmouth verlaten, om een nieuw stunrtoe- stel te beproeven, hetwelk door den vice-admiraal W.F.Mar- tin, oudste lord der admiraliteit, was uitgedacht. De meeste wetenschappelijke officieren, die de proeven hebben genomen, verklaren, dat deze vinding eene wezenlijke verbetering is, die zoowel het schip spoediger de gewilde beweging doet volbrengen, als de moeijelijkheden en gevaren der oude wij ze van sturen vermindert. FRANKRIJK. Parijs, 21 Nov. Men zegt, dat de keizer van Rusland, in de maand Maart aanstaande, Parijs zal bezoeken, en zijn intrek in het Elvsée nemen men verhaast de werkzaamhe den aan de Russische kapel, die aan den faubourg St. Ho- noré gebouwd wordt. SCHAKER COURANT. ABDBBSïaSBMJIttJja Tltï MJ3 BMABliSn: Voor Schsgcnf 1.00. franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. nrleven Franco. w jtOTsmantiaB* Van een tot vijf regel» behalve de 35 cent» zcgelregtf 0 75. Iedere regel meerder0.15. Groote Letter» naar de ruimte die zij beslaan. Laatstleden Maandag heeft een man te Sheur Bridge, nabij Bradford zijne vrouw willen verkoopen, naardien zij gedurende hun, niet lang gesloten echt, ongelukkig met cl- kaêr leefden, en overeen gekomen waren om op die wijze te scheiden. Ofschoon zij nu, volgens het gebruik, met een halster om den hals op de markt te koop stond, had de ver koop nogtausgeen voortgang, door dat zekere Ike Duncan, aan wien de vrouw, die er niet onaardig uitzag en jong is zou verkocht worden, door toevallige omstandigheden, boven den gewonen tijd aan zijn arbeid moest blijven. Een berigt uit St. Petersburg zegt dat, volgens een daar verbreid gerucht, de keizer stellig een bezoek aan het Fransche hof zal geven, doch, alvorens daar heen te gaan, zou hij het bezoek van den prins-regent van Pruissen te Warschau door een tegenbezoek te Berlijn beantwoorden. Men leest in den Unitcd-Statcs Messenger Er is onlangs op den schouwburg van Rockburg een toeval ge beurd, dat aan de ontknooping van een blijspel gelijkt. Te midden eener vertooning, en terwijl eene tooneclist, mad. Bergh die door het publiek bemind wordthare rol op de treffendste wijze vervulde, stond ten man in het parterre op, en riep: »Bij den hemel! het is mijne Trouw! mijne Elisa De toeschouwer» gaven weinig aandacht op dien uitroep, dewijl zij dachten dat de gentleman dronken was. Doch deze riep nog harder: »lk zeg, dat zij mijne vrouw is Jk heb haar sedert veertien ja ren niet meer gezien; ik dacht dat zij dood was Ik breng haar eenen zoon van 22 jaren en van 6 voet en 2 duim lengte. Ik ben kapitein Lewis." Gedurende dien tijd was mad. Bergh in onmagt gevallen. De di recteur van den schouwburg begaf zich bij den vreemdeling, en poogde hem te doen verstaan dat de tooneelist zijne vrouw niet kon zijn aangezien sedert drie jaren dat zij zich bij zijn troep be vond men geen anderen man van haar gekend had dan de heer Bergh, die voor achttien maanden was overleden. Met een anderen getrouwd!" riep de halstarrige kapitein; mij ne Elisa getrouwd? Maar ik moet haar dadelijk spreken; zij is mijne vrouw nog!" Toen mad. Bergh tot zich zelve gekomen was, stelde men haar kapitein Lewis voor, en dit gaf aanleiding tot eene hartroerende herkenning. De kapitein was met miss Elisa Stanley gehuwdtoen hij nog simpel matroos en zij de nederige dienstmeid eener tooneelistewas. Hij werd gedwongen naar Indië te vertrekken, had zijn jongen zoou met zich genomen en geene tijdingen van zich aan zijne vrouw kunnen doen toekomen. Deze laatste had het berigt gekregendat haar man en haar zoon bij een schipbreuk wareu omgekomen, en, acht jaren na hun vertrek was zij de dramatische loopbaan inge treden zij was zelfs weduwe van haren tweeden man, vóórdat zy den eersten verloren had. De beide echtgenooten van eenige vrienden vergezeld begaven zich naar den heer Gordon y een katholiek priester, die, ingelicht over de bijzouderheden dier zaak, plegtig den band heeft hereeoigd, die door de fortuin en de toevallen der zee zoo niet verbroken, ten minste gedurende vele jaren losgegaan was. De populaire beweging ten gunste der hervorming wint alhier van dag tot dag veld. Eene meeting, in de open lacht, gelijk men dit slechts in En geland ziet, is in de Torige week te Londen, te midden der citT op de onde veemaikt van Smithfield gehouden. De Times geeft er heden een uitvoerig verslag van. een blad, dat waarlijk alles behalve van socialistische denkbeelden noch van sympathie met de arbeidende klassen verdacht wordt gehouden, De Times bespreekt de redevoering, die de sprekers bij die meeting, alle arme werk lieden, hebben gehouden, en men kan zich niet onthouden, de gematigdheid en de staatkundige wijsheid van deze mannen uit het volk te bewonderen» Ziedaar toch hoe eene massa werklieden waarvan de meeslen zonder arbeid zich op de proclamatie van een populair comité, op een uitgestrekt plein der city vereenigt, er redevoeringen over het algemeenc stemregt uitspreekt, de aristocratie aantast en ge- regte aanspraak maakt, om de politieke regten met haar te deelcn, en vervolgens vreedzaam uiteengaat, na in dien geest hare beslui ten te hebben genomen. Eene plank rormt de tribune en de rust is geen oogenblik ge stoord. De rijkste burgers der hoofdstad die ter plaatsewaar de vergadering wordt gehouden, voorbijgaan, storen er zich niet het minste aan, terwijl men er niet één police-man ziet. Wanneer zal men op het vasteland eens begrijpen, dat, indien de vrijheid aan het volk gegeven is, men geen misbruik behoeft te vreezen. 25 Nov. De Leviathan, thans herdoopt als The great ship, is door de nieuwe maatschappij gekocht voor 'tÊ St. 160,000. Dc verdere uitrusting zal ffi St. 100,000 tot IC St. 120,000 kosten. De eerste reis van het schip zal naar Canada geschieden; ten slotte zal het echter tusschen Enge land en Indië varen. Men denkt, dat dit nog in het aan staande jaar zal plaats hebben. 26 Nov. De Nahia van Gndawatsch, in Bosnië, is andermaal het tooneel geweest van bloedige buitensporighe den, door de dweepzieke Mnzelmannen bedreven. Benden van beschonken Turken doorliepen de dorpen der Christenen, terwijl zij alles, wat zij op haren weg ontmoetten, gedood hebben. Te Obondovac hebben zij de Grieksche kerk ge plunderd, een Christen onthoofd, dien zij er zonder bescher ming vonden, en zijn hoofd op het boek der II. Evangelisten geplaatst, en vervolgens de kerk in brand gestoken. In het zelfde district hebben de Turken de huizen der Christenea verbrand, en hunne goederen en vee medegevoerd. 27 Nov. Te Nuncaton werd een 12- of 13jarig meisjeAmelisa llinks genaamd, die bij hare ouders woonde, drie weken geledeu ernstig ongesteldzonder dat de geneesheer den aard der ziekte kon opgeven. Nu veertien dagen geleden stierf zij. Men bragt het lijk, dat stijf en ijskoud was naar een ander vertrek. Daar werd het gewasschen en gekleed, terwijl men, volgens de heerschende gewoonte, op ieder oog een penny plaatste. Gedurende meer dan 48 nren lag het lijk door een laken bedekt, toen haar grootvader, een zeer oud man van Leamengton kwam om het lijk nog eens te zien. Toen hij de kamer binnentrad en een van de kooperen stukken van het oog nam, verbeelde bij zich ouder het gesloten ooglid eenige beweging te zien. Eene hem vergezellende verwante spotte eerst er mede, doch overtuigde zich weldra van de waar heid. Er werd een arts geroepen; ook deze hield alles aanvankelijk voor zelfmisleiding, doch een naauwkeurig onderzoek van den hart slag overtuigde spoedig ook hem dat er leven ia het dusgcuoemde lijk was. Het werd naar een warm vertrek overgebragt, eu onder behoorlijke behandeling vermeerderden dc teekeus van leven gaan deweg dermate dat het meisje eindelijk begon te niezen en haar herleven boven allen twijfel verheven was. Toen zij de spraak had herkregen, beschreef zij alles, tot de minste bijzonderheden, wat er was gebeurd. Zij wist wie haar gewasschen en de munstukken op hare oogen geplaats had zij had ook gehoord dat de doodkist besteld werd en wat over haar gesproken was. Aanvankelijk wei gerde zij eenig voedsel te gebruiken en toen men haar met geweld ingaf, geraakte zij in vreeselijke spanning, en kon, ofschoon bui tengewoon zwak, met moeite beteugeld worden. Sedert dat oogen blik was haar gedrag zeer zonderling, en ging zij van het plan zwanger, hare onder» om te brengen. Op een nacht dat zij zonder licht in het vertrek van dezen sliep, haalde zij een licht van be neden en verbrande eerst eenig borduurwerk waarop hare moe der dit wist zij zeer gesteld wasstak daarop de gordijnen in brand, en ging weder te bed. Men wist geene oorzaak voor den brand op te sporen, naardien men haar veel te zwak achtte om het bed te verlaten. Zij bevindt zich in een toestand die tnsschen dood en leven zweeft, naardien alleen een zeer uaauwlettend onder zoek van den pols bewijs van haar aanzijn geeft. De zaak baart in den geheelen omtrek veel opziens. In het Hotel du Louvre zijn appartementen in gereed-

Schager Courant | 1858 | | pagina 1