ALGEMEEN NIEUWS-, AD VER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Dcrclc Jaargang.) N°. 75. AR o A°. 1859. DONDERDAG 3 MAART. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. BUITEN L A I\ l> ENGELAND. Londen, 23 Febr. De zwarte bevolking van New-York bedraagt thans omstreeks 10,000 zielen. Daaronder zijn 210 bediende, 80 koetsiers en rijknechts, 6 artsen, 7 onderwij zers, 18 geestelijken en 1 boekhouder. De negers hebben eene vereeniging tot onderlingen bijstand en eene tot bet aanmoedigen der opvoeding van kinderen en voorts 6 dis- tricts- en 3 lagere scholen, welke in 1858 door 2500 kin deren werden bezocht. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Weenen, 23 Febr. Uit Ulm wordt dd. £2 dezer gemeld, Frankfort, 21 Febr. Naar men verneemt, zal het Nedet- landsche werf-bureau, dat uit Baden werd verwezen, binnen kort te Biebirich gevestigd worden. BELGIË- COURANT. xntimrjmim.ra.ijs TCM ma iuüiiHiJD; Voor Schagenf 1.00. Franco per pott door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verachijnt iederen Donderdagmorgen. llrleven Franco. ÏÏ3J8 X1U AST33t?109ia> 5 Van een tot vijf regelt behalve de 35 cent» zegel regtf 0.75. Iedere regel meerder0.15. Uroote Lettert naar de rnimte die zij betlaan. Drie maanden geleden ontving een inwoner van Har- rold, in Bedfordshire, van een vriend in Nieuw Zuid-Wal lis een paar schoone papegaaijen van het geslacht Euphemia (Wayl) ten geschenke. Thans heeft zich bij deze dieren het zeldzame voorbeeld opgedaan, dat het wijfje, 14dagen gele den, vijf eijeren heeft gelegd,welke zij thans uitbroedt. 24 Febr. Gisteren ochtend werden een vijftal personen, belast met het nazien der groote riolen der hoofdstad, onder den arbeid, door de stiklucht bevangen, terwijl daarenboven de lichten in hunne lantarens uitgingen. Gelukkig werd de aandacht van een knaap getrokken door het gekerm, dat hij door den rooster hoorde opstijgen. Hij gaf er dadelijk ken nis van, en het gelukte, door spoedige en doeltreffende hulp, die personen bezwijmd er uit te halen, en door de middelen der kunst in een der gasthuizen in het leven terug te roe pen. Te Cardiff is Dingsdag eene stoom-sleepboot gespron gen. Op een oogenblik, dat de orders van den kapitein door het geraas der veiligheidsklep niet gehoord werdensloot de hevelvoerder die klep met de handdoch de drukking was z66 groot, dat door die korte sluiting het schip dadelijk sprong. De zes personen der bemanning verloren er het leven bijterwijl op de volgepropte kaai zeven personen werden gewond, en ook een van deze laatste bezweek. Parijs, 22 Febr. Men heeft de ijzeren kroon vanMonza naar Montua overgebragt. Te Venetie heeft men den houw van drie forten aanbesteed, die zich van de Lido tot Mala- mocco zouden uitstrekken. Het geheele werk moet in 40 dagen gereed zijn; 5000 landlieden, die men uit alle deelen van Lombardije heeft doen komen, zijn daaraan werkzaam. Zij ontvangen daarvoor drie Oostenrijksche lires per dag. Naar men" zegt, zou er eene gedwongen leening worden gesloten. 23 Febr. Als een staaltje, hoe ver famatismus leiden kan, dient het volgende, dat gisteren te Parijs is voorgevallen: Zekere B., een kistenmaker, leefde met zijne vrouw, die bloemenmaakster is, zoo gelukkig, dat hun huwelijk als een voorbeeld van liefde en geluk werd aangewezen. Des avonds haalde B. zijne vrouw van hare werkplaats af en dan gingen z» te zamen naar huis. Gisteren verliet B. eensklaps zijne werkplaats, na zijne gereedschappen te hebben ingepakt. Op de vraag van zijne kameraden, of hij zijn werk reeds staakte, antwoordde hij: Ja, ik heb eene gewigtige zaak te doen, ik ga mij om het leven brengen". Men lachte daarme de tn liet hem gaan. Een uur later ontving zijne vrouw- den volgende brief: Geachte vriendin, in weerwil van uwe liefde, in weerwil van het geluk, dat ons huwelijk mij geeft, wacht mij een ander geluk; het is mij door God ingegeven. Ik weet dat gij mij bemint, en ben verzekerd, dat eij geen smart zult gevoelen, wanneer gij zult weten, dat ik het groot ste geluk ga genieten. Wanneer gij deze ontvangt, ben ik dood. Aan u behoor ik in de eeuwigheid, gelijk ik in dit leven aan u behoorde". Toen de vrouw naar huis vloog, lag hij in de kamer, badende in zijn bloed; hij had zich den hals afgesneden. Door den Keizer van Morokko zijn aan Koningin Yictoria eenige wilde dieren ten geschenke gezonden, be staande in een leeuw, een luipaard, struisvogels, eene gazelle en acht paarden. Gedurende den overtogt ontsnapte de leeuw uit zijn hok, waardoor een ieder zich, «ogenblikkelijk van het dek verwijderde. Daar dit echter van geen langen duur kon wezen, was men bedacht op middelen, om hem op voorzigtige wijze en zonder hem te beschadigen weder te vangen. Uit een der luiken slaagde men er in hem een strop om den hals te werpen, haalde hem alstoen stevig tegen een ring aan, bond hem de pooten en bragt hem vervolgens weder in zijn hok. Er worden zeer vele bals in Parijs gegeven, Laatsteden Zaturdag was er eene soiree dansante bij den heer Delangie. Den 5 den Maart zal er een groot bal masqué bij graaf Wa- lewski plaats hebben. Den 2den is er bal bij den heer de Morny, waar iedereen in costuum van de regering van Louis XV zal moeten verschijnen. Dienzelfden dag is er bal bij den minister van openhaar onderwijs, Rouland, en bij den heer Pereire, die het costuum onder de regering van Louis XIII als een vereischte van toelating gesteld heeft. Morgen is er in het Ilót-el dn Louvre een groot feest van de te Parijs wonende Amerikanen, ter gelegenheid van den geboortedag van generaal Washington. Heden avond is er bal aan het minis terie van justitie. 26 Febr. De toebereidselen tot den oorlog worden met ijver voortgezet. Er is een ontzaggelijke voorraad artillerie te Toulon en te Marseille, en er is sprake een artillerie-park bij Toulon aan te leggen. Voorts is te Marselle eene militai re ambulancedienst georganiseerd van 10,000 zieken. Naar Lyon zal een regiment Zouaveu gezonden worden, doch het gerucht, dat maarschalk Baraguey d'flilliers zich naar die stad zal begeven, om het commandement van eene divisie op zich te nemen, is onwaar. Deze krijgsman kan, even als zijne collegas, niet minder dan een legercorps commanderen, en zoo verre is het nog niet. Te Orleans wreef eene moeder het hoofd van haar kind, dat aan hoofduitslag lijdende was, in met eene zall van reu zel eu op water getrokken tabak. Spoedig daarna begon het kind over hoofdpijn te klagen, over te geven, en, vóórdat de geneesheer aanwezig was, was het overleden. Men schrjjft dit toe aan het in den tabak aanwezige vergift, de nicotine. dat te Weissenborg, tijdens de godsdienstoefening, en terwijl 50 personen bij de vroegmis tegenwoordig waren, het mid dengedeelte van het dak en een zijmuur der kerk instortten, en de aanwezigen grootendeels onder het puin bedolven werden. Vijftien personen zouden gedood en de meesten der overigen zwaar gewond zijn. Brussel 21 Febr. Dezer dagen had hier het volgende afgrij selijke voorval plaats: Eea werkmaa, iadieaat bij eea der vooraaaaule goudsmeden der hoofdstad, bad zija werk vroeger daa naar gewoonte gestaakt, uithoofde van eene zeer hevige hoofdpijn, gelijk hij zeide. Des andere daags moest hij nogmaals om de zelfde redea huis waarts keeren. Ten zijnen! leed de werkman aan dezelfde pijn, zonder dat syu toestand nogthans onrust scheen in te boezemen. Maar eensklaps, op den oogenblik, dat niets een dergelijken aanval van wilde ijl hoofdigheid deed voorzien, springt de ongelukkige arbeider van

Schager Courant | 1859 | | pagina 1