Mandube, de struikroover. Weenen, 20 Eebr. Door een handelshuis te Leipzig, dat veel zilver uit Oostenrijk heeft doen uitvoeren, is eene criminele aanklagt tegen zijn Weener expediteur, wegens het niet afleveren eens bedrags van fl. 42,000, ingediend, ten gevolge waarvan de chef van het genoemde expeditie kantoor, Pokovny, in hechtenis is genomen. Berlijn, 28 Febr. Te Rottweil heeft zich een knaap, in een aanval van krankzinnigheid, de regterhand afgehou wen, en haar vervolgens in het vuur geworpen. Naast hem lag de bijbel opengeslagen; met de tekst: indien uwe hand u hindertenz. De voorarm moest bovendien worden geam puteerd, omdat het been verwoest was. Dezelfde persoon had reeds meermalen pogingen gedaan zich dood te honge ren, die echter gelukkig verijdeld waren geworden. Frankfort, 1 Maart. In het tuighuis te Karlsruhe is thans eene kogelpers door stoom in werking, waardoor dage lijks, als de machine in volle kracht is, 20,000 konische kogels worden vervaardigd. Brussel, 3 Maart. Het Sardinische gouvernement had in 1 857 een prijs van fr. 10,000 uitgeschreven voor alle natiën, voor de beste "karabijn. Er waren in der tijd van ve le zijden wapenen ingezonden, De Sardinische gezant heeft thans van de heeren Lardinois, zwaardveger van den Koning der Nederlanden, de maatschappij der heeren Goesseels en Doutreve, allen te Luik, kennis gegeven, dat zij onder de vijf best gekeurden behooreu. De eerste was nog niet toege kend. Bij het programma was echter eene som van fr. 5000 bepaald, om verdeeld te worden onder de vier mededingers, ■voorboden van iets ernstigs zijn; men is dan ook overtuigd, j dat binnen weinige dagen een opstand zal uitbreken. Er zijn verschillende militaire en politie^mnatregelen genomen; tal rijke patrouilles doorkruisen de btad, en de troepen zijn in de casernes geconsigneerd. 2 Maart. De geruchten zijn nog steeds zeer oorlog zuchtig men heeft den keizer een nieuw model van kannon- neerboot aangeboden, met slechts een enkel gegroefd kanon van zwaar kaliber; dit model is met overdekte batterij, waardoor zij buiten alle gevaar is. In het departement 1 Est zijn 10,000 paarden aangekocht; de commissie, met den aankoop belast, zal tegen het einde der week tot dit doel naar den Elzas vei trekken, Er wordt te Parijs een calembourg verhaald, aan gaande lord Cowley. Daar die niet vertaald kan worden, en •evenwel nog al aardig is, deelen wij dien in het oorspronke lijke mede: Vous Save/, que lord Cowley est changéen leun me Non, pourquoi Parcequ'il échoue (est choux) A Yienne". De bekende Barnum heeft keizer Soulouque en den hertog de la Marmelade een inkomen van een millioen frs. benevens alle aan zijn hoogen rang verschuldigde eerbewij zen aangeboden, indien beiden met hem eene reis door Eu ropa willen doen. Te Rome zijn eenige bommen in beslag genomen ge lijk aan die waarmede Orsini zijn aanslag gepleegd heeft. 3 Maart. Uit Constantine wordt gemeldt, dat er met een convooi van geld voor de militaire kas een groot onge luk heeft plaats gehad; dit convooi bestond uit vier wagens met eene vracht van een millioen francs. Aan eene brug over de rivier Oued-el-Dojan gekomen, bereikte drie der wagens den overkant, doch toen de vierde op de brug was, stortte deze in, en de wagen •met 125,000 francs, paarden en manschappen vielen in de rivier twee grenadiers zijn verdronken. Denzelfden dag stortte ook de brug van Aumale in. 5 Maart. De hertog van Malnkoff bevindt zich op dit oogenblik met verlof te Parijs. Hij heeft gisteren bij de keizer gedineerd, die, naar men verzekert, hoogen prijs op het gezelschap van den hertog stelt, en vooral ten aanzien der Italiaansche zaken zich dagelijks met dezen gezant te Londen op de meest vertrouwelijke wijze onderhoudt, het geen reed3 aanleiding beeft gegeven tot den calembourg, oat de keizer gaarne met den hertog de Ut d lil (de i'Italie) spreekt. Op het jongste gemaskerde bal bij den heer Eould, had eene aardige vergissing plaats. Eene dame, in den Tegen het einde der 17e eeuw werd de omtrek van B. verontrust door eenen struikroover Mandube genaamdwiens bedrevenheid in zijn handwerk hem waardig maakt, om hem op gelijken trap te stellen met eenen Cartouche. Opgemelde Man dub e komt op zekeren dag, met eene rijke equipagie, en verzeld door zijne handlangers, de rol van zijne bedienden spelende, voor het huis van eenen bankier in B. verlangt den heer des huizes te spreken, noemt hem voorts den naam van eene bekende aanzienlijke familie, zegt hem, dat hij .eenige dagen geleden uit Frankrijk is terug gekomen, hier nie mand kent, maar de naam van den koopman hem, met aanbe veling van denzelven genoemd zijhij vervoegt zich dus tot hem, met verzoek, om verscheidene kisten met voorwerpen van kunst, groot in waardij, die nog heden avond aankomen zouden te ontvangen en te bewarentot hij, de eigenaar ze zoude doen afhalen. Tevens opent hij den koopman het lagchend uitzigt op uitgebreide geldzaken, en dezeverblijd over de kennisma king, belooft den vreemden, om zich, zoo veel immer mogelijk, deszelfs vereerend vertrouwen te zullen waard maken. Na eenige pligtplegingen verwijdert zich de aanzienlijke heer, en deszelfs equipagie rijdt verder. Tegen den avond nadert werkelijk een vrachtwagen, beladen met kisten, aan het huis van den bankier. De voerman, insgelijks een medelid vanMaudube's bende,overhandigt een' vrachtbrief, waaraan niets ontbreekt. Hierop wordt de wagen voorzigtiglijk ontladen, terwijl men de kisten, aangezien het te laat is, om ze nu nog dder3 te plaatsen, brengen laat in het verwelfsel, waar het geld lag. Ondertusschen is het nacht gewordende bezighe den van den dag zijn ten einde gebragtde kantoorbedienden ontruimen het kantoor, en de bankier, vergezeld en geholpen door den huisknecht, slnit en grendelt het verwelfsel, uit zorg voor de aanvertrouwde kisten, met verdubbelde oplettendheid: want wie weet, wat schatten daarin bevat zijn. Daar staat nu eindelijk M a n d u b e, in eene kist gepakt, en midden onder de geldzakken van den bankier aan het doel zijner wenschen. Zijn plan was volkomen gelukt, en hij wilde slechts het oogenblik afwachten, dat alles in diepen slaap lag, om zijne vrijwillige gevangenis te verlaten, en den buit over te leveren, aan zijne waan een geheel ander persoon voor zich te zien, sprak den keizer aan, verzocht hem haar den arm te geven en naar eene andere zaal te volgeu, omdat zij vertrouwelijk met hem wenschte te spreken. Men kan zich de verlegenheid verbeelden, die, de jeugdige dame bij het erkennen harer dwaling ondervond. Alexander Dumas, den 19den Febr. te Constantino- pel met de paketboot de Suily, van Trébizonde aangekomen, is den volgenden dag van daar naar Frankrijk vertrokken. DUITSCHLAND. 1 Maart. Aan de redactiën der verschillende dagbla den is van regeringswege herinnerd, dat zij geene berigten omtrent bewegingen van troepen in hunne kolommen mogen opnemen. BELGIË- wachtende medemakkers, want geene sloten of grendelen waren tegen dezen meester in de kunst vau rooven eu huisbrekeu bestand. Eindelijk hoort men de klok van den toren tien brommen, en het wordt in huis stiller. Nog een paar uurtjes, en hij kon hand aan het werk slaan. Zijne verbeelding, te meerder opge wonden door de nabijheid der geldzakken, weidde zich reeds aan den schat, dien hij zoude wegvoeren daar hoort hij plot- selijk voetstappen; van uit het binnenste van het huis naderen; zij nadern de deur van het verwelfseldeze gaat open, met veel geknars der zware scharnieren, en, o wat schrikde koopman, door den huisknecht verzeld, leidt eenen grooten bulhond binnen, die, tot meerdere zekerheid der kisten, hier, gedurende den nacht, de wacht houden zal. Na eene korte zamenspraak vau heer en knecht wordt de zware deur weêr toegedaan, en men begeeft zich te bed. Mandube, in wiens plan volstrekt geen hond te pas kwam, vreezende door den rondsnuivenden hond ontdekt te worden durft naauwelijks ademhalen. Lord, waarschijnlijk trotsch op het ambt, hem aanvertrouwd, zoekt zich ter plaatse, waar hij zich bevindt, te oriënteren, doet met de stappen van een' beer rondte, gaat eindelijk met gescherpte opmerkzaamheid rondom het vreemde eigeudom, en blijft bijzonder onderzoekend staan bij de kist, in welke Mandube van doodangst begint te zweten. Zoo eng in zijne naauwe behuizing opgesloten, dat hij zich pas bewegen kan, hoort hij het snuiven van den op merkzaam gemaakten hond, terwijl de sterkte van dit snuiven hem terstond openbaart, met welk eenen geduchten vijand hij, wilde hij zich niet met hem op den vrijen grond meten, te doen had. In allen gevalle immers, zal de hond onvermijdelijk aan het blaffen raken, en hierdoor zijne schuilplaats verraden. erbeeldt u den toestand van Mandube in zijne naauwe gevangenis! De hond, zich op zijn' goeden reuk verlatende, verwijdert zich niet meer van de kist, en schijnt zijne partij met krabben en toenemend grommen nittedagendeze beweegt geen lid, en waagt naauwelijks, den vijand, die zijn geheelc werk in duigen sloeg en hem bovendien zoo zeer in angst zette, zelfs met zijne gedachten te vervloeken. Nog eenige minuten houdt hij het dus uit, maar eindelijk dringt hem de moeijelijke houding voor het ligchaam sterker dan de angst der ziel, en hij roert zich met alle behoedzaamheid ten einde zijnen toe*

Schager Courant | 1859 | | pagina 2