volgende op de bekroonde. Verviers, 4 Maart. Een lief meisje, met name van Enpen, dat gisteren buitengewoon gecrinoliseerd van Pruis- sen in onze stad terugkeerde, had de vermoedens van de douanen opgewekt. Er werd tot een onderzoek besloten, en, wie zou het gelooven? Van onder hare crinoline kwamen 117, zegge honderd en zeventien, paren witte kousen te voorschijn, die zij zonder betaling der octrooiregten trachtte in Belgie te brengen. Niet alleen de smokkelgoederen, maar ook de smok kei aarster is in beslag genomen. i: 11\ i\ i: l N i>. Schagen, 9 Maart 1859. Den 2den dezer is te Delft in arrest genomen de per soon van D., oud 62 jaren, woonachtig in het Achterom, verdacht van poging tot vergiftiging op zijne moeder, oud 93 jaren. Er zou namelijk gebleken zijn, dat op eene boter ham, voor de onde vrouw bestemd, tusschen het rogge- en tarwebrood, koppen van lucifers waren gestrooid. Het dienst meisje, dat tot het snijden van hare eigen boterham gebruik maakte van het mes, hetwelk had gediend voor het gereed maken der beide boterhammen door D., kreeg bij het nutti gen van haar ontbijt, een smaak van lucifers in den mond, waardoor zij onpasselijk werd. Zij onderzocht daarop hare boterham maar vond daaraan niets bijzonders, doch toen zij ook die der oude vrouw bezag, ontdekte zij daarop, onder het roggebrood, onderscheidene luciferskoppen. Ofschoon D. zijne schuld ontkent, heeft de politie echter gemeend, uithoofde van vele omstandigheden, die tegen hem getuigen, hem voorloopig in arrest te mogen houden. DC.) De bergwerkersvereeniging voor Nederland heeft in de gemeente Bocholtz, nabij den Aken-Maastrichtschen spoorweg, eene steenkolen laag ontdekt. Gepasseerde Woensdag, den 2den dezer, is de stoom boot Stad Alkmaarvarende in correspondentie met de stoomboot Prins van Oranje, ten zeven ure van het Nie- wediep vertrokken, reeds ten half acht teruggekeerd, met defecten ketel, hetgeen voor de aan boord zijnde passagiers de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben, vermits het een stoomwerktuig van hooge drukking is, wat altijd voor eene passagiersboot gevaarlijk is. Het is wenschelijk, dat door de daartoe aangestelde deskundige worde onder zocht, of in deze wel aan de wet van 26 Sept. 1833, in verband met de circulaire van den 19den Mei 1852 [Staats blad 51), wordt voldaan, ten einde het reizende publiek stand te verbeteren. Naauwelijks echter heeft Lord die beweging even bespeurd of het gansche gewelf weergalmt van het vreesselijk woef! woef! woef! Mandube geeft de hoop op zulk een stem, die moet de docden uit de graven wekken. Wat is natuur lijker, dan dat men naar de oorzaak van dit bassen onderzoek doeen alsdan het gesmeed ontwerpmet den ontwerper, zal ontdekken In tweestrijd, of hij al dan niet het deksel zal openen, zich aan het hem verradend dier wreken, en wanhopig zijn lot afwachten, ja te gemoet gaan, hoort hij gerucht iu huis, hoort stemmen en voetstappen voor de deur van het gewelf en de schrik maakt hem besluiteloos. Men ontsluit de deur. De koopman treedt, aan de spits van zijne wakker geschrikte huisgenooten, binnen; de hond rent kwispelstaartend en in blijde beweging heen en weer springende, op hem aan, en de huisknecht, Lords trouwe spijsmeester, vraagt hem, op barschen toon: waarom hij zulk een getier maakt"? Lord kwispelstaart en blaft onophoudelijk en beurteling, duidelijk onraad meldende. Men doorsnuffelt alle hoeken, beziet en betast sloten en grendels, en breekt het half nog door slaap bevangen hoofd in vermoedens en gis singen, wegens de onrust van den hondmaar vruchteloos, op de ware oorzaak denkt niemand. Mandube, die mtus- schen weer bij bedaarde zinnen is gekomen, hoort eindelijk zijnen troost den koopman zeggen: het is niets, kiuderem de hond zal eene muis gehoord hebben; wij willen te bed gaan. De huisknecht spreekt nog een hartig woordje tot zijnen voed sterling; vermaant hem op te houden met zijn vervaarlijk en nutteloos rumoer elk in zijnen slaap te storen, wijst hem hierop eene plaats aan tot legerstede, en de deur wordt gesloten. Man dube ademt vrijer. Buiten zich zei ven van blijdschap over het gelukkig afdrijven van het onweder, dat boven zijn hoofd hing, vergeet hij voor een oogenblik zynen geduchten beu aker en brengt zijn ligchaam in eene gemakkelijke ligging. Men stelle zich voor, met wat stem als van een leeuw de beleedigde en diepsekrenkte Lord, wiens vroegere waarschuwingen men ver smaad had, en die thans zijne eer redden wilde, hooren liet. De koopman, bij en met de onnist van den hond nu zij zich vernieuwt, toch geenen vrede hebbende, keert fcenevens zijne geleiders terstond terug, en door de haast voor verder onheil te bewaren. Het is beter den pot te deropen, vóór dat het kalf verdronken is. Onlangs is door het bestuur van de werk-iurigting voor blinden te Rotterdam een aan die inrigting door eene geheel blinde vrouw vervaardigd schellenkoord van kralen, met de Oranje-en Rotterdamsche kleuren, aan H. M. de Koningin ten geschenke aangeboden. Men verneemt, dat het bestuur daarvoor van H. M. /"100 ten behoeve dier inrigting heeft ontvangen. Tiel, 2 Maart. In den nacht van Zaturdag op Zondag jl-, werd hier ter steile opgehangen gevonden het lijk vaii een SOjarigen jongeling. De omstandigheden, dat genoemde persoon in den voorafgaande avond met eenige anderen twist had gehad, en dat het lijk hing aan den knop der deur van de woning van het meisje, met hetwelk hij verkeering had, deden vermoeden, dat hier eene misdaad had plaats gehad, en men den ongelukkige had doodgeslagen, om daar door aan zelfmoord te doen denken. Dien ten gevolge had Maandag door eenige geneeskundigen dezer stad een gereg- telijk geneeskundig onderzoek plaats, waaruit moet zijn gebleken, dat genoemde persoon levend is opgehangen, hetzij door zich zelf, hetzij door anderen, en dat hij door verstik king zijn dood heeft gevonden. Roosendaal, 1 Maart. Gisteren bleef hier cp het Bel gische grenspunt, waar de goederen worden aangegeven, iemand in den waggon zitten. Dit verwekte argwaan, waarop 2 maréchaussees hem voorbragten. Bij onderzoek bleek het, dat hij eene groote hoeveelheid papieren van waarde bij zich droeg, die hij met de grootste zorg in de laarzen verbor gen had. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de papieren bestaan in banknoten en eouponbladen van leeningen, door Sardinië en Nieuw-Grenada gesloten, hij heeft opgegeven zich te noe men Soliman Alstcijn, later S. N. Elsasser, oud 50 jaren. Men vermoedt, dat deze waarde (men zegt St. 14,000) waarschijnlijk afkomstig is van een in Engeland gepleegden diefstal. Bl'KGER LIJkE STA Ml. Geboren: 27 Febr. P. z. v. J. Noë en J. Paauw; 2 Maart. P. z. v. P. Blom, en D. Sint; 8 dito. M. d. v. J. de Boer, en M. Kossen; 4 dito. C. d. v. C. Breet, en N. de Boer. Ondertrouwd: 5 Maart. C. de Moei, jongm. en A. Scha gen wed. J. Dekker. Getrouwd: 6 Maart. G. D. Numan, en A. S. Bouhuijs. Overleden: 6 Maart. P. Hoogschagen, ood 56 jaren. geopende deur, ziet men Lord voor de kist staan, en zonder ophouden was het woef! woef! woef! Daar moet iets in de kist zijn!" sprak de huisknecht, bedenkelijk het hoofd schud dende, de hond maakt zoo 'n leven niet zonder oorzaak." Dat spreekt van zelf, Uilenspiegelhernam de koopman: maar de vraag is wat?" Hij bevoelt en betast de kist van alle kanten maar vind zelfs geen spoor eener oorzaak, waardoor de hond zoo onrustig kon worden. De huisknecht pakt met forschcn arm reeds de kist aan en wil haar omkantelenmen stelle zich bij die beweging zgn gevoel voor. Hou oproept de koopman: lomperthoe ligt kan er iets bedorven worden. Daar kunnen uurwerken of andere derge lijke breekbare waren in zijn. Ik moet er voor goed staan."— uurwerken!" dat woord verneemt de roover en zijn besluit is genomen. Met zyne geoefende vingers bootst hij aan den wand der kist het geluid van den slinger van een staand uurwerk na. Lord, die zich tot hiertoe uit ontzag voor zijnen gebieder slechts tot een gestadig, zich nu eens verheffend dan weder afnemend grommen verstout had verheft zijne stem op nieuw Stil!" roept de koopman tot zijn half fluisterende, half sjie kende geleiders, terwijl hij nu, wat gehoor en gevoel hem niet openbaarden, ontdekken wilde met de ooren.Men luistert Prompt!" zegt de koopman in de kist is een uurwerk, dat nog gaat. Daar hebben wij op eens het gansche geval. Allen zelfs de harthooreude knechtovertuigen zich van de aanwe zigheid van een uurwerk, dat bedaard en ongestoord voorttikt, en het gevolg der overtuiging is: dat men den dommen hond die geen uurwerk verdragen kan, van hier verwijderd, ten einde hij door zijne onverstandige alarm kreeten, den nacht niet verder verontruste. De geeuwende huisknecht neemt Lord, die van de verdachte kist nog niet aflaten wil, bij den halsband en sleurt hem, in weerwil van al zjjnen tegenstand naar buiten. De huisgenooten volgen; men wenscht elkander wel te slapen, en allen gaan te bed. De uitkomst kunnen onze lezers zich voorstellen. Xaauweiykt was alles in huis rustig, of de ingepakte held verliet zijne benaauw- de bewaarplaats, opende behoedzaam alle sloten en grendels, en stelde zich schadeloos, wegens al den uitgestanen angst, door des te gulziger grepen in de geldzakken van den dienstvaardigen bankier.

Schager Courant | 1859 | | pagina 3