ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. N°. 81. A°. 1859. (Derde Jaargang.) DONDERDAG 28 APRIL. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. BUITEN L A N I) ENGELAND. Londen, 18 April. Bij gelegenheid dat er onlangs op een akker eener den prinsgemaal behoorende bouwhoeve gegraven was, om er draineerbuizen te leggen, werden er steenen naar boven gebragt, welke men vervolgens door kinderen deed verwijderen. Daaronder was ook een klomp lood, naar de kleine vinders meen den, welke echter bij nader onderzoek zagen, dat het een looden kistje was, gevuld met zilveren muntstukken, die wel bewaard eu uit de regeringen van Elizabeth, Jacobus I en Karei I waren. Reeds waren de munten onder de kinderen verdeeld, toen de intendant het vernam en die aan den prins opzond, welke eene goede belooning aan de kinderen deed toekomen. FRANKRIJK. Parijs, 18 Maart. Een horologiemaker in een dorpje bij Chatillon heeft eene machine uitgevonden, waardoor het mogelijk wordt 200 houten klompen daags door één man te doen vervaardigen. SCHAKER COURANT. A3Jt>BB3ai3B<I3:ï313;)a 7LH 13113 mAABDSB; Voor Schagenf l.OO. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verachijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. ÏB338 1331 B173153BÏ33B S Vaneen tot vijf regela behalve de 35 centa zegelregt0.75. Iedere regel meerder0.15. Groote Lettera naar de ruimte die zij bealaan. De middenbuis, zijnde de langste, welke eene lengte van 330 voet heeft, is 26 Maart met gelukkig gevolg op de Victoria-brug te Montreal (Canada) geplaatst. De geheele arbeid is in 8 weken verrigt. De stellaadjes waren op het ijs gebouwd, in de verwach ting, dat het tot het einde van het werk zou houden. Door de zacht heid van het weder bemerkte men echter veel vroeger de gewone verschijnsels, welke het losgaan der rivier voorspellen; daarop werd er met de grootste inspanning voortgearbeid, zoodat, toen de buis des avonds geplaatst was, de rivier den volgenden ochtend vroeg begon te kruijen, en de stellaadjes in een oogwenk weg scheurde. Ware dit twee dagen te voren geschied, dan zou de buis thans op de bodem der St. Laurent, in plaats van 60 voet boven den waterspiegel liggen. In de laatste oogen- blikken waren al de arbeiders, onder de aanvoering en aan sporing van den ingenieur en de aannemers, onafgebroken gedurende 48 uren, in tegenwoordigheid van duizende belang stellende toeschouwers, met den arbeid bezig. Bij eeD brand in eene kaarsenmakerij zijn door middel van den reddingtoestel weder vier menschenlevens behouden gebleven, die zonder dat eene prooi des doods zouden zijn geworden. - Ten gevolge der gunstige rapporten over het nieuwe geschut, naar het stelsel van den heer Warry, wapensmid te Brompton, heeft de regering besloteneene reeks van proeven daarmede te nemen. Een officier van het Ooslen- rijksche leger heeft zich bij den heer Warry vervoegd, om zijne uitvinding te verkoopenhij weigerde echter haar af te staan, vóór dat hem het voornemen der regering bekend zou zijn. 20 April. Door het gemeentebestuur zijn te Salford zes openbare drinkfonteinen opgerigt van gegoten ijzer, eeni- germate in den vorm eener versierde brievenbus, voorzien van twee bekkens. Elk dezer fonteinen kost St. 10. Nacht en dag stroomen er 20 gallons water per uur uit. De kosten van het water bedragen 6 d. per 1000 gallons of 3 d. in het etmaal, en daarmede kan men 1000 personen daags van eene halve pint water voorzien. De beroemde Amerikaansche schaakspeler Morphy is eenige dagen geleden, op zijne terugreis naar New-Orleans via Liverpool, alhier aangekomen. Dadelijk werden er schik kingen voor een schaakstrijd gemaakt, en de heer Morphy speelde, daarbij geblinddoekt, acht verschillende partijen in den Londenschen club. De partijen begonnen ten 5 ure. Al zijne tegenspelers waren bedreven mannenen dadelijk na het mededeelen van een gedanen zet, gaf Morphy den tegen zet op. Na zeven uren had hij twee der partijen gewonnen en de zes overigen gedwongen remise gemaakt. In dien ge- heelen tijd had hij geen miszet gedaan en ook geen onuit- voerbaren gang opgegeven. Allen waren verbaasd over zijn voorbeeldeloos talent. Donderdag is hem te Greenwich een gastmaal aangeboden. In West Bergholt ware door de volgende vergissing een menschenleven bijkans verloren geweest. Een dame had, onder andere goederen voor het huishouden noodig, bij een kruidenier aldaar, ook eenige pakjes potlood doen koopen, om de kagchels op te poetsen. Naardien de meid met de ontvangen stof de kagchels dof in plaats van blinkend maak te, gaf zij hare meesteresse de pakjes terug, welke deze in het brandende haardvuur wierp. Op hetzelfde oogenblik had er eene ontploffing plaats, en stonden dadelijk de kleederen der dame in brand, terwijl de glasruiten door den slag ver brijzeld werden. De kruidenier had namelijk bij vergissing, in plaats van potlood, kruid afgegeveD. 21 April. Er zijn proeven genomen met een percussie- patroon, uitgevonden door kapt. Norton, om rotsblokken, boomstronken enz. te doen springen. Deze proeven zijn zeer gelukkig uitgevallen, en de uitvinding wordt van veel belang voor de genie geacht. 23 April. De muziekuitvoering in het glazen paleis te Sydenham, bestaande uit Rossines Stabat Mater en orgel- voordragten uit de werken van Handel en Mendelssohn, is gisteren door niet minder dan 30,000 personen bijgewoond, zoodat de beschikbare ruimte door den grooten toevloed, met alle treinen aangebragt, overvuld was. In een Amcnkaansch dagblad ran den 10 Maart leeat men: aGiateren avond is een groot ongeluk in de Katholieke kerk van de H. Maria gebeurd. I)eu vorigen Zoodag was door de paters redemptoristen eenemissie geopend en eiken avond was de toevloed der geloovigen teer groot, alle plaatsen waren lang voor den aanvang der godsdienstoefening betel. Gisteren was de meuigte van toehoor ders uit alle standen der maatschappij nogmaals vergaderd, om eene leerrede over het Laatste Oordeel te hooreu. De avonddienst had een aanvang genomen, toen eensklaps de vloer der kerk voor het hoog altaar onder het gewigt der menigte betweck en in de onder- aardsche kapel neènakte, een derde der toehoorders in eeue verwarde massa medeslepende. liet tooneel, dat daarop volgde, is niet te beschrijven. Het augstgeschrei, het gekerm, het bidden van die opeenstapeling van menschen in den afgrond vermengde tich met het geschreeuw van degenen, die op het gebleven gedeelte van den vloer xich staande hadden gehouden. De personen die de boveosten op die menschenhoop waren trachtten te ontkomen, door de wezens die zich onder heu bevonden, met voeten te treden. Eene algemeene paniek beving al de aanwezigen. Een ieder verdrong zich naar de deuren om den grooten ramp te ontvlugten; door de gansche stad werd schrik verspreid door het hulpgeschrei der vlugtenden, men luidde de brandklok en de pompiers verscheneu weldra op de plaats des on- geluks. Zoodra de massa volks de kerk verlaten had, snelden eenige moedige manuen, met den abt Guarditpater Warn en de overige redemptoristen aan het hoofd, de ongelukkigendie daar dood of stervende lagen te hulp. Een groot aantal vrouwen werd bewuste loos nit de kerk gedragen, sommigen met onderscheidene breuken, anderen reeds overleden. Hoe velen dood gebleven of in den nacht bezweken zijn, of hoe velen ernstig zijn verwond, is thans nog onmogelijk te zeggen." 20 April. Abd-el-Kader had het voornemendit jaar een pelgrimstogt naar Mekka te doen het Turksch gouver nement heeft hem dit echter afgeraden. Gisteren had op de markt Saint Honoré iets plaats, waarin de prophetische wereld een slecht voorteeken ziet. Eensklaps werd de lucht beneveld door een hoop kraaijen, zoodat het wezenlijk donker was. Deze menigte streek op de markt en op de daken der huizen neder eu stoorde zich vol strekt niet aan de menschen, die haar verjoegen. Na een kwartier ruste verhieven zij zich weder in de lucht en vlogen allen in dezelfde rigting weg. 22 April. Gisteren avond heeft men hier het verschijn sel van een schitterend noorderlicht waargenomen, zoo zelfs, dat geheel Parijs in opschudding was, vermits men m eeD de, dat de eene of andere wijk der stad in lichtelaaije vlam stond.

Schager Courant | 1859 | | pagina 1