ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (I>er<lc Jaargang.) N°. 89. M,# A». 1859. - DONDERDAG 9 JUNIJ. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. 15JU TENLAND. ENGELAND. Londen, 80 Hei. De Globe laat zich uit Genua schrijven, dat generaal Klapka zich in die stad thans onledig houdt met de oprigting van een Hongaarsch legioen, dat het na tionale costunra zal dragen, ten einde zoodoende hunne landgenooten onder het Oostenrijksche leger des te eerder tot desertie aan te sporen. FRANKRIJK. Parijs, 29 Mei. De gezondheids-toestand van het leger is voortreffelijk; er is geen enkele zieke in eene compagnie van 107 man. Dat i3 toe te schrijven aan den morelen toe stand der troepen, die uitmuntend is; alsmede aan het ge zonde en overvloedige voedsel. Zoo krijgt de soldaat 's mor gens ten -1 uur J kan koffij, alsook kan brandewijn. Ten 9 ure eene goede soep, een brood, rijst met versche groenten en eene portie vleesch; ten 4 ure nogmaals soep en eindelijk ten 6 ure op nieuw koffij. De soldaten zingen den ganschen dag en verwachten met ongeduld het oogenblik, om tegen den vijand te kunnen marcheren. DUITSCHLAND. Weenen, 4 Junij. Heden ochtend heeft er eene plegtigr processie plaats gehad, ten einde de goddelijken zegen over de Oostenrijksche wapenen af te smeeken. Frankfort, 1 Junij. De dames van den hoogsten adel te Munchen hebben eene krachtige demonstratie tegen Frank rijk gedaan, door het afleggen der Fransche crinolines, welk voorbeeld door de mindere klasse bereids nagevolgd is. ITALIË. Turijn, 28 Mei. Onder meer andere feiten wordt ook het volgende over het ergelijk gedrag der Oostenrijkers te Vercelli verhaald. SCH1GIB COURANT. A2t)aajflI3a:ï33>3U33 TI&2 3)213 lttAAB3>3D: Voor Schagenl.OO. Frauco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. 11 r i e v e ii Franco. 3»23tf3 3)32 ü3)T32ï3nï330ï Van een tot vijf regelsf 0.75 Iedere regel meerder0 15' Ceboorle-, Huwelijks- en Doodberigten 0.50- De 35 cents zegel regt niet medegerekend. Croote Letters naar de ruimte die zij beslaan. 1 Junij. De Atlantische telegraaph-maatschappij (voor den kabel tusschen Engeland en Amerika) zal aanstaanden Woensdag eene meeting houdeu, ten einde te zien, of bet benoodigde kapitaal van 600,000 pond St. kan worden bijeengebragt. Even als ten vorigen jare, heeft men ook thans, sedert eenige dagen voor de gezondheid nadeelige uitdampingen van den Theems waargenomen. Volgens een brief uit Parijs, voorkomende in de Glo be van heden, werd de koning van Sardinië in het jongste gevecht bij de Sesia vrij ernstig gewond, terwijl twee zijner aides-de-camp, aan zijne zijde vechtende, werden gedood. Naar hetzelfde schrijven verdient de jeugdige hertog de Chartres in ruime maten den lof, die hem van alle zijden wordt toegezwaaid, wegens zijn moedig en voorbeeldig ge drag. In dien geest moest ook koning Victor Emtnanuel aan de famillie Orleaus te Claremont hebben geschreven. In de nabijheid van Ballinamore (Ierland) heeft men de lieeren Burke en French, die des ochtends Dublin hadden verlaten, vermoord gevonden. 2 Junij. De luchtreiziger Wise, is voornemens in de zen zomer met een luchtballon de reis van Amerika naar Engeland te ondernemen. 3 Junij. Bij de ramp te Southampton, veroorzaakt door het in de lucht springen van de Easter* Monarch, zijn 20 A 30 personen, meest kinderen, verdronken. Er bevon den zich omstreeks 600 personen aan boord. 30 Mei. Garibaldi wordt hier algemeen toegejuicht; iedereen zou onder hem willen dienen, maar het is niet deukelijk, dat deze dappere generaal iedereen onder zijn legercorps zou willen opnemen want het zou er niet beter door worden. Zijne geheele sterkte, bestaat in de keuze der soldaten, die hij opneemt. De Fransche troepen in Italië, die in Afrika waren, worden vooral wegens hunne vlugheid geroemd. Men heeft hnn in Italië den bijnaam van cavalarie te voet gegeven. Men schrijft uit Marengo, 26 Mei: Twee grenadiers der garde zijn in het magazijn van eetwaren gedrongen, hebben een vat wijn doorboord en hunne veldflesschen ge vuld. De keizer heeft hen tot straf naar Frankrijk terugge zonden, bij het depot van bun regement, hun aldus van de eer heroovende om den veldtogt mede te maken. Deze straf heeft op den geest der troepen de beste uitwerking gehad. Men verzekert, dat een der uitgevers van de kaarten van Italië, of liever van het tooneel des oorlogs, reeds 8,000,000 exemplaren heeft laten trekken en verkocht. De laatst vertrokken pakketboot van Ilavre naar New-York nam 400,000 stuks mede. 1 Junij. Men schrijft uit Turijn, dat de keizer 36 ci viele doctors heeft aangevraagd, om behulpzaan te zijn in de hospitalen. 2 Junij. Het officiële blad bevat voorts nadere bijzon derheden omtrent den slag bij Palestro, gedagteekend Y'er- celli 1 Junij. Nadat het Piëmontesche leger, den vijand van voren overal en volkomen had teruggedreven is het aan den regtervleugel een oogenblik door de Oostenrijkers overmand, die de schipbrug bedreigden, welke over de Sesia was ge worpen, om generaal Canrobert in slaat te stellen, in ver- eeniging met den koning, tegen den vijand te strijden. De keizer heeft daarop het 3de regiment Zouaven tot hulp ge zonden, dat zonder door artillerie te worden ondersteund, zich zonder vuur te geven op de vijandelijke batterij heeft geworpen en de Oostenrijksche compaguieD, die de plaats verdedigden, gedood of in het kanaal geworpen. Bij die ge legenheid hebben zij eenige kanonnen genomen eu 500 ge vangenen gemaakt. Van liet 3de rigment Zouaven werden 1 officier en 20 soldaten gedood. Het aantal gekwetsten be draagt 200 waaronder 10 officieren. Hoe uitermate goed het nieuwe model kanonnen w erkt kan hier uit blijken, dat de Fransche artillerie voor Ca sale op een afstand van 2600 el. een huis in den tijd van 10 minuten heeft plat geschoten. Op 1500 el afstands worden van de 100 man 80 getroffen. Uit Turijn wordt gemeld, dat koning Victor Erama- nuel zijn leven te danken heeft gehad aan de Zouaven; hij was van het paard in een moeras gevallen en werdt daaruit door de Zouaven geholpen. 3 Junij. Eene edele daad van een Oostenrijksclien hu zaar mag niet onvermeld blijven. Deze had den Piëmouteschen officier graaf Scassi bij Montebello gedood en den gesneuvel de van alles beroofd. Later zond hij de brieven en een me daillon aan de zuster des gesneuvelden terug, daar het hem uit de brieven gebleken was, hoezeer deze aan haar broeder gehecht was. 3 Junij. In deu spoorwegtunnel bij Coblentz is dezer dagen een groot ongeluk gebeurd, waarbij 6 personen doo- delijk gewond werden. Nadat de staf in een hotel had gedineerd, vonden de sol daten, die aan tafel bedient hadden, goed om al het zilver werk mede te nemen. De eigenaar van het hotel beklaagde zich bij generaal Zöbel, doch deze antwoordde, dat hij zich daarmede niet had te bemoeijen. De ongelukkige hotelhou der begreep thans zijn eigen regter te mogen zijn, en begon met zijn knechten, koks, keukenjongens, koetsiers, een aan val op de roovers met pannen, potten, braadspitten, met dit gevolg, dat de Oostenrijkers, bedekt met soep, overschot van groenten, vladen gebak, doch met achterlating van een groot gedeelte van het geroofde, het hotel moesten verlaten.

Schager Courant | 1859 | | pagina 1