Magenta, 5 Junij. Ons leger heeft bij Palestro eene schitterende overwinning op het Oostenrijksche behaald. De keizerlijke garde heeft aan de bevigen aanval van den vijand gedurende twee uren alleen weerstand geboden. Inmiddels maakte Generaal Mac-Mahon zich van Magenta meester. Na een bloedig gevecht hebben wij den vijand overal over hoop geworpen. Ongeveer 2000 man van onze troepen zijn buiten gevecht gesteld. De verliezen van den vijand worden op 15,000 man aan gesneuvelden en gekwetsten geschat, 5000 krijgsgevangenen en 3 kanonen en 2 vaandels zijn door de onzen veroverd. De vijand heeft één kanon genomen. De Oostenrijksche soldaten schijnen zoodra zij de Zouaven gezien hadden dadelijk ontmoedigd. Een der gevangenen Oostenrij kers heeft verklaard dat hij zoodra hij de Zouaven zag, uit geroepen heeft: //Kameraden wij zijn verloren, want daar zijn de Zouaven." Ook Jellachich moet gezegd hebben toen de Zouaven zich op de kanonen wierpen. //Het zijn geen men- schen het zijn tijgers." ..ZWITSERLAND. Bern, 4 Junij. De compagnie Cosenz, die een gedeelte uitmaakt vau Garribaldis corps, dat het fort Michel bij La- veno heeft ingenomen, heeft bijna al zijne manschappen verloren. Schagen, 8 Junij 1859. Gelukkig, dat de Oostenrijkers den volgenden dag Vcrcelli moesten verlaten; anders zon liet met den armen man zeer slecht zijn afgeloonen. 1 Junij. De lceizer heeft de gekwcsten van Montebello in het hospitaal te Alessandrië bezocht, daaronder geld ver deeld en hen woorden van troost toegesproken. Gisteren is door ons leger cene tweede overwinning be haald. Door eene legermagt van 25,000 Oostenrijkers over vallen, heeft Yictor Emmanuel, aan het hoofd der divisie Cialdinic en een regiment Zouaven, den vijand op de vlugt gejaagd, en bij die gelegenheid meer dan 1000 gevangenen en 8 kanonen buit gemaakt. Op de overwinning van gisteren volgde des avonds een nieuw gevecht bij Palestro, dat de Oostenrijkers wilden nemen. Zij werden echter, door de di visie van Cialdini, een bataillou Zouaven en Piëmontesche Cavallerie teruggeslagen. De Oostenrijkers zijn uit Yarese dat zij op nieuw bezet hadden weder door Generaal Garibaldi verdreven, op de vlugt gejaagd en naar den linker oever der Po terug getrok ken. Omtrent het gevecht van eergisteren verneemt men, dat de Zouaven gezworen hadden geene patronen te gebruiken maar alleen de bajonnet, en zij hebben woord gehouden; nu eens langs den grond kruipende om de kogels des vijands te ontwijken, dan weder opstaande om met verdubbelde snel heid voort te ijlen, nu eens verdwijnende, dan weder te voor schijn komende waren zij in een oogenblik op twee passen van de kanonnen des vijands en vielen met de bajonet op de overblufte kanonniers aan, die hals over kop den vlugt na men, en 5 stukken geschut in banden der Zouaven lieten. Koning Victor Emmanuel heeft niettegenstaande alle go- gingen om hem terug te houden, zich met de sabel in de vuist, op de vijandelijke bataillons, geworpen, gevolgd door de Bersaglieri en de ligte ruiterij die gezamentlijke nevens de Zouaven om de overwinning kampten. De Oostenrijkers hebben van de drie millioen brand schatting, die zij aan Yarese hadden opgelegd, slechts een millioen ontvangen; zij werden door Garibaldi overvallen en zijn, de stad plunderende, naar Bizzogero, digt bij het meer van Yarese, teruggetrokken. De vrijwilligers van Chia- veuna, Lecco en Yalteline maken zich gereed om naar den Stelvio (het Stilfzer Joch) op te rukken, ten einde den door- togt door Tyrol af te snijden. li 1 EXL A N 1>. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting van 30 Mei 1859. Afwezig de Heer Cs. Kruijer. De vergadering werd door den Heer Burgemeester geo pend en voorgezeten. Door de Secretaris worden de notulen van het verhan delde in de twee laatst voorgaande vergaderingen van 4 en 16 April 11. gelezen, welke, na verandering van een woord «/Instructie" te roijeeren en daarvoor in plaats te stellen, «/Acte van aanstelling", zijn goedgekeurd. De Voorzitter geeft den raad mededeeling dat door Bur gemeester en Wethouders uit de bij hem ingekomen Sollici- tatiën naar de vervulling der betrekking van "hulponderwijzer alhier, overeenkomstig de voorschriften van het tweede !MxVan Art" 22 der wet van 13 Augustus 1857 (St. bl. °3) lQt fge],ng..van het lager onderwijs, in overleg den Hoofdonderwijzer en den Districts Schoolopziener eene voordragt van drie personen is opgemaakt bestaando uit de Hulponderwijzers II P Julsing, te Wienngen, Jan de Vries te Zuid Sc'harwoude en C. A. Lorgion te Neder Hardingsveld, welke lijst hij den raad aanbiedt om daaruit eene keuze te doen, wordende vooraf door den Heer Burge meester, omtrent de hoedanigheid en bekwaamheid dezer personen, eenige inlichtingen gegeven, daarbij te kennen gevende, dat geen dier Heeren de vereischte kennis der En/relsche taal bezit om dadelijk daarin onderwijs te kunnen geven, hij doet derhalve het voorstel dat bij eventuele benoe ming 'van een derzelve, in zijne acte van aanstelling de bepa ling te vermelden, dat hij zich in den kortst mogelijken tijd (b. v. binnen twee jaren) zoover in de Engelsche taal zal moeten bekwamen om daarin onderwijs te mogen geven, na onder zoek der door hen overgeleverde bewijsstukken, en na overwe ging werd besloten tot de stemming over te gaan bij besloten briefjes; na opening derzelve bleek het, dat de Heer II. P. Julsing, met algemeene stemmen verkozen is, waarvan aan den benoemden zal worden kennis gegeven als mede aan den Heer Schoolopziener van dit District. Met bepaling dat de benoemde, met den eersten Julij a. s. ia functie zal moeten treden. De Burgemeester geeft mededeeling dat in de laatste vergadering van de schoolcommissie met den Heer School opziener, alhier op den 25 dezer gehouden, die Heer, eenige bedenkingen maakte tegen de in de verordening op de in vordering der schoolgelden, hij achtte het beter de be taling der schoolgelden elke maand bij vooruitbetaling te doen plaats hebben aan den gemeente ontvanger tegen kwi tantie daarvoor telkens aan de betalenden af te geven, waar over na eenige deliberatie, werd besloten, om de invordering van het schoolgeld iedere maand bij vooruitbetaling aan den gemeente ontvanger te doen plaats hebben. Yoorts is nog geresumeerd het CoDcept besluit tot heffing van schoolgeld, waarbij is bepaald dathet schoolgeld door de, uit audere gemeenten alhier, ter school komende kinde ren, met een derde van het gewone schoolgeld voor kinderen van inwoners dezer gemeente te betalen zal worden ver hoogd, is, na overweging en omvraag met algemeene stem men aangenomen. Alsmede de Instructie voor de onderwijzers der openbare school, en, nadat in deze stukken eenige weinige wijzigingen gebragt zijn, worden dezelve goedgekeurd, om daaraan ver dere uitvoering te geven. De Yoorzitter brengt ter tafel een ontwerp instructie voor den marktmeester hetwelk na eenige wijzigingen en bijvoe gingen werd goedgekeurd. Gelezen een adres van de Wed. Iloogschagen, verzoekende vrijdom van de betaling van den aanslag van f 5 waarvoor haar man tijdens zijn leven in den ÏJoofdelijken omslag over 1859 was aangeslagtn, werd na de liberatie besloten dien aanslag te vernietigen behoudens het regt van den raad, de weduwe in eene mindere klasse van den Hoolde- lijken omslag op het Suppletoir kohier aan te slaan. Voorts zijn, de Heeren Cs. de Heer en Cs. de Pater, bij Continuatie benoemd tot Leden der Commissie bedoeld bij Art. 11 der wet op de schutterij van 11 Augustus 1857, overeenkomstig het Koninklijk besluit van 2]"Waart 1828 (St, bl. M 6). De Burgemeester werd door een lid van den raad attent gemaakt, dat er op het Hoog alhier, wederom eeu hoop puin ligt, dat zoo de opruiming daarvan den eigenaar niet wordt aangezegd, hij dezelve daar wel zal laten liggen enz. verklarende de Burgemeester daarin te zullen voorzien. De Burgemeester geeft te kennen dat de pachter van de hekken voor de schapenhokken alhier, verzocht heeft om meerdere hekken te mogen hebben, alzoo er tijdens de groote lammerenmarkteu te kort zijn. Waaromtrent na overweging werd besloten, om er nog honderd stuks te doen maken, doch aangezien er al dadelijk behoefte aan dezelve is, zullen er tegen aanstaanden marktdag vijftig stuks ten gebruike gereed moeten zijn. De Burgemeester doet het voorstel, om den marktmeester i an een distinctief teeken te voorzien hetwelk hij op markt- agen zal moeten dragen, daartoe voorstellende een in den smaak als dat van den Cogge bode te doen maken hetwelk met algemeene stemmen werd goedgekeurd. vi aarna de vergadering werd gesloten. Zaturdag jl. is de 2jarige zoon van Pieter Groenvelt op het Noord alhier, met het spelen in het water gevallen, doch door Jacob Keet oud 14jaren met levens gevaar ge lukkig gered. Naar men verneemt, wordt er in de Rijksgevangenissea eene groote hoeveelheid onderbroeken voor het leger in gereed- eid gemaakt, welke voorloopig in de magazijnen der corpsen gedeponeerd zullen worden.

Schager Courant | 1859 | | pagina 2