DUITSCHLAND. ITALIË- ZWITSERLAND. Madrid, 14 Junij. Te Melilla verwacht men 15000 Moorsche kavallaristen. Op de stoomboot Pi/ar is een ba- taillon jagers ingescheept. De Mooren verontrusten de stad. BELGIË. tal op cene vriendschappelijke manier geregeld worden. Men zal den Roomsch-katholieken eenige concessien toestaan, welke zij sedert lang wenschten. Marseille, 17 Junij. Berigten uit Rome van den léden melden, dat de Eranschen Ancona znllen bezetten. Het 1ste regiment Zwitsers is naar Perosa vertrokken. De Russische ambassadeur heeft een banket gegeven ter eere van generaal C'Graaf Ludolf, Napelsch ambassadeur bij het Russische hof, is te Marseille aangekomen. Weenen, 16 Junij. De Oenterr. Correspondenz zegt, dat de organisatie der Tvroolsche landsverdediging met rassche schreden vooruitgaat. Eenige compagniën zijn reeds uitgerust, terwijl men met de oprigting van nog vele bezig is. De bergpassen zijn bezet. In den avond van 11 dezer overleed de nestor der Europesche diplomatie, de bekende Clemens Wenceslaus Nepomucenes Lotharius, Prins van Metternich, Hertog van Portella, geboren 15 Mei 1773 te Coblentz. Metternich was ridder vai° alle Europesche orden, behalve die van den Kou senband. Nadat hij in 1816 door den Koning van Napels tot hertog was benoemd met eene dotatie van 60,000 duca- te», verleende deze hem in 1818 nog den titel van Hertog van Portalla. Door den Koning van Spanje werd hem het grandezza der eerste klasse met den titel van hertog toege kend. Wat het slot Johannisberg betreft, dit werd hem in 1816 door Keizer Frans I in vollen eigendom afgestaan, op voorwaarde, dat deze rijke bezitting, na het uitsterven der familie, weder aan de kroon van Oostenrijk zou terugkomen. In 1792 huwde bij met de gravin Eleonore de nicht en erf gename van den bekenden minister van Kaunitz Na den dood zijner echtgenoote in 1819, hertrouwde hij in 1827 met de gravin van Beilstein, die in 1829 kwam te overlij den, waarna hij in 1831 voor de derde maal en wel met de gravin Melanie Zichy-Ferraris in het huwelijk trad. Behal ve zijn zoon Riehard, gewezen attaché bij het Oostenrijksche gezantschap te Parijs, laat hij Dog twee zonen na Paul en Lotharius, benevens drie dochters. Frankfort, 14 Janij. LI. Zaturdag naromiddag had boren het Brohldal, Vinxbachdal en het Hellbachdal eene wolkbreak plaat», die de rreeselijkste verwoe»tingen heeft aangerigt. De ontlasting had zoo snel plaats, dat de beken in deze dalen op eens op eene nooit gehoorde wijze stegen, de Brohlbeek tot cene hoogte ran 18 roet. De verwoestingen waren des le geduchter, omdat de dalen niet alleen aan de Rijnzijde eene sterke helling hebben, maar ook dewijl zij meestal diep en naauw zijn en de bergwanden elkander hier en daar tot op een kleinen afstand naderen. In het Brohldal kwam de eerste stortvloed als een muur ter hoogte van eene manslengte aanrollen, die van minuut tot minuut hooger werd en eindelijk de boven opgegeven hoogte bereikte. Deze bergstroom le verde nu een schouwspel, zoo al» welligt niet is voorgekomen se dert deu tijd, waarin de valkanen in deze streek nog in werking waren. Hoornen, stukken van muren, balken, slijk, steenen, stuwde hij met vreeselijken aandrang tegen alle op zijne baaa liggende voor werpen en wierp gebouwen eu muren als kaartenhuisjes omver. Overal gingen menschenlevens verloren en werden woningen ver nield, have en goed verzwolgen en het bebouwde land, wegen, stra ten en bruggen verwoest en weggespoeld. Te ftiederzissen, aan den voet van den hoogen bergkegel gelegen, welke de van verre zigt- hare ruïnen van het slot Olbriick draagt, schijnt de aaudrang van het water hel sterkst te zijn geweest. De bewoners der lager slaan de huizen konden slechts gedeeltelijk het leren redden. Ungereer 20 a 25 menschen werdeu vermist; van 17 werden de lijken kort daarna gevonden. Uet bouw- en weiland in het Brohldal zijn met zand en rolsteenen overdekt; de tras- en korenmolens werden voor het raeerendeel vernield. Een werkman aan een der molens werd dood in de meelkasl gevonden. Toen het water het dorp Brohl aan den ingang van het dal bereikte, werd het ougelukkig door den spoorwe»dijk in zijn loop gestait waardoor het plotseling rees en het zuidelijk gedeelte van het dorp der verwoesting werd prijsge geven. Eerst werd op deze plaats de massive brug van den straat weg vernield. Ongeveer een half uur later onderging de brug van den Rijn-spoorweg hetzelfde lot. Woningen, schuren en stallingen ging het niet beter. Vier menschen vonden hier hun dood. Eene oude zieke vrouw dreef öp haar bed weg en verdronk. Eene jonge vrouw die cene geit wilde redden onderging hetzelfde lot. De hoogste wa terstand van 183 voet duurde onveranderd ongeveer 1» uur. De monding van de Brohlbeek is zoo wijd geworden dat zij tot diep in het land eene wijde bogt gelijkt, uit wier waterspiegel zich het muurwerk der vernielde brug verheft. Van daar af is de weg met bouwgereedschappen, ploegen, eggen, karren, wageus, boomstam men, balken, steenen, vaten, tafels, stoelen, bedden, enz., enz., als bezaaid. Een soortgelijke chaos van aangedreven voorwerpen be dekte den Rijnoever. De kracht, waarmede de waterstroom in den Rijn schoot was zoo groot, dat een lijk, bij het schuins daartegen over gelegen gelegen dorp Argendorf op het land geworpen werd. Een slager te Z?rohl klemde zich in zijn hnis vast aan den vleesch- haak, die in den zolder bevestigd was en hield met de andere hand zijne vrouw boven water; zoo hing hij, terwijl het water hem om de kin zwalpte, ruim een half uur tusscheu leven en dood. Een aantal gebouwen, huizen en schuren zijn verdwenen, zonder dat men zien kan waar zij gesta&n hebben. Bij Brohl is de bedding van den Rijn door puinhoopen en rolsteenen van 8 tot 10 voet verh-oogd zoodat daar geene schepen meer varen kneuen. Te Ginnersdorf waar roede eenige huizen en stallen wegspoelden, verdronken 4 menschen: een vrouw die op het punt stond van moeder te worden; benevens een zoon en twee dochters. In het dorp Westrem werden zes lijken begraven. (Jok uit andere plaatsen ontvangt men treurige bertgtea. Het ongeluk is oatzettend groot. 16 Junij. Het te Linz in garnizoen liggend regiment, uit Italiaansche soldaten bestaande, begroette de tijding der zegepraal van zijne landgenooten (zoo^ als zij de Sardiniërs noemen) met luide kreten van //Evviva 1' Italia, Evviva, Vittorio Emmanuele!" Turijn, 12 Junij. De Keizer van Rusland heeft aan keizer Napoleon en koning Victor Emmanuel, zijne geluk- wenschen doen aanbieden, wegens de overwinning bij Ma genta op de Oostenrijkers behaald. De Russische gezant alhier was daarmede belast. Te Milaan is een decreet van Z. M. koning Victor Em manuel uitgevaardigd, waarin de nieuwe civiele organisatie van Lombardije wordt geregeld. Er zal voor de Lombardijsche provinciën voorloopig een gouvernement benoemd worden, die het bewind zal voeren in naam van koning Victor Emmanuel. Hij zal algemeene magt hebben, behoudens zoodanige beschikkingen, als in het officieel orgaan van het Sardinisch koningrijk zullen mede gedeeld worden. Alle niet Italiaansche ambtenaren worden afgezet. In iedere provincie wordt een generale intendant door den ko ning benoemd; alle wetten en instellingen, wat de policie betreft, woiden geregeld naar de in Sardinië vigerende wet ten. Het burgerlijk, handels- en straf-wetboek, benevens alle andere wetten daarmede in verband staande, welke tot nu toe in de Lombardijsche provinciën van kracht waren, blijven bestaan, voor zoo verre daarin niets voorkome wat strijdig is met dit besluit en behoudens de wijzingen, die daarin door de verandering van regeringsstelsel noodzakelijk zijn geworden. 18 Junij. Het Sardinische leger heeft den 14den eene stelling ingenomen aan de Mella bij Brescia. Er zijn troepen afgezonden om de uitgangen van den Opper-Oglio te obser veren. Garibaldi rukte den 15den op naar Lonato. De Oos tenrijkers zouden te Montechiare geconcentreerd zijn, met eene sterke achterhoede te Castel nedolo. Urban bad den loden capriano bezet, dat bij den volgenden nacht weder verliet. 19 Junij. Een officieel bulletin meldt, dat de Oosten rijkers den 16den Montechiari geheel ontruimd hebben; de regtervleugel zou naar Lonata zijn voortgerukt, zich rigtende op Peschiera. Het centrum heeft de hoogten van Castiglione bezet, terwijl de linkervleugel naar Castelgroffredo optrekt. Den vorigen dag waren door Montechiari gemarcheerd 80,000 Oostenrijkers, met 6000 paarden en 12 batterijen. Het Italiaansche leger beeft den 17 den eene voorwaart- sche beweging gedaan. Bem, 18 Junij. De Oostenrijkers, die in grootcn getale, ue passage bij Stelvio bezetten, hebben den Duivelsbrug doen springen, en den bergpas met artillerie voorzien, terwijl zij te Sanders retranchementen maken. Een Eransch legercorps, 3000 man sterk, rukt met geforeeerden marsch op deze po sitie aan. De officieren van Garibalde organiseren vrijcorpsen in Valtenlinie. SPANJE^ Brussel, 16 Junij. De zaak van Edgard Mortara heeft, in de omstreken van Kortrijk, een tegenhanger gekregen. In die streek bestaat eene sectie van katholieke afgescheidenen, bekend onder den naam van Stevenisten, wier afscheuring dagteekent van bet tijdstip, toen bet concordaat met Napo leon I gesloten werd. De Stevenisten ontkennen aan den paus het regt, dit concordaat te hebben kunnen sluiten, en hebben hem, sedert genoemd tijdstip, de gehoorzaamheid geweigerd. Nu hebben dezer dagen drie geestelijke zusters het kind van een dier Stevenisten, woonachtig in de ge meente Lendolede, ontvoerd, om het in een klooster op te sluiten, met het doel, het in den schoot der R.-katholieke kerk terug te brengen. Ongelukkig voor de drie schaaksters is de Belgische justitie niet van dezelfde meening als die te liome, zij zijn in hechtenis genomen; en zullen teregtstaan, onder beschuldiging van kinderroof. 17 Junij. De levensmiddelen, fourrage en oorlogs- ammuniticn, die te Piacensa door den vijand zijn achterge laten, worden op eene waarde van vele millioenen geschat. De schade aan de citadel en de overige vestingwerken be rokkend is niet groot, daar de meeste mijnen niet ontploft zijn.

Schager Courant | 1859 | | pagina 2