DUITSCHLAND Berlijn, 9 Sept. Ofschoon er geene officiële bulletins meer worden uitgegeven, verzekert men dat 's konings toe stand nog verre van bevredigend is. De lijder moet zelfs zoo zwak wezen, dat de beide lijfartsen liet dikwijls noodig ach ten, onafgebtoken aan liet ziekbed te vertoeven. Frankfort, 8 Sept. \olgens de Vreemdtl'ingenlijstheb ben tot dus ver rnim 22,000 reizioteTS gedurende het tegen woordig hadsaizoen Wiesbaden bezocht. BELGIË. Brussel, 8 Sept. Op de griffie van eene der Fransehe regtbanken van eersten aanleg moeten de kleederen ontdek zijn, welke de graven van Egmont en Hoorne op den uflg hunner onthoofding droegen. De kleederen moeten verrot, doch de kanten guipuresniet beschadigd zijn. rtiet alleen bij de geestelijkheid, maar ook bij de ijvcrigeka- tholieken. Ten gunste van den paus wordt aangevoerd, dat hij toch niet tegenwoordig of vertegenwoordigd was bij de veldslagen van Magenta en Solferino, even als de overige Italiaansche vorsten. De heer Bouquie, Brusstlsch ingenieur, alhier woon achtig. heeft een nieuw vervoermiddel te water uitgevonden, waardoor niet alleen de kosten van vervoer worden vermin derd, maar ook de spoed drie of viermaal vermeeiderd wordt. De administratie der hallen heeft een zeker aantal rij- futgen doen vervaardigen, welke uiterlijk op omnibussen gelijken zij zijn met twee paarden bespannen en vertrek ken naar die gemeenten in «ie omstreken van Parijs, waar geene markt gehouden wordt, daar vertoonen zij den ver- oorgen rijkdom, bestaande in groenten, vruchten, wild, ge vogelte, visch enz. en voorzien de gemeenten op eene ge makkelijke wijze van het noodige. Alles is zeer net gerang schikt, do vaste prijzen staan op de wnren genoteerd. 9 Sept. Er is een oorlogsstoomboot naar Cayenne ver trokken, om de geamnestieerden, welke daar aanwezig zijn. af te halen. Volgens de aan den gouverneur aldaar gezonden instructien, is het niemand veroorloofd de aangeboden an- ilestie se weigeren; allen moeten de terugreis doen. 10 Sept. De Pai/s bevat het volgende aangaande den keizer van Marokko, Muley-Abder-Rahman, die onlangs in den ouderdom* van SI jaar is overleden. Hij was slechts 10 jaron oud toen zijn vader stierf en zijn oom Muley Soleiman zich van den troon meester maakte. Deze benoemde echter bij zijn dood, in 1822, zijn neef tot opvolger, welke toen ook den troon beklom. Hij was een zeer verlicht man, en zijne regering verschilde hemelsbreed van die zijner voor gangers, die zeer wreed was en allerlei pijnigingen uitvond en op zijn volk toepaste. Onder anderen schoot hij iederen keer dat hij te paard steeg, den slaaf dood*, die de teugels had vastgehouden. Hij deed op zekeren dag zijne slaven in een muur metselen, zoodanig, dat alleen hun hoofd er uit stak, hetwelk hij dan met stroop en honig deed besmeren, opdat het aan de venijnige beeten der insekten zou blootge steld zijn; hij zat dan op eenigen afstand en lachte om het gekerm der ongelukkigen. Muley-Abder-Rahman volgde dit voorbeeld van dit mon ster niet na, maar regeerde op eene zeer zachtzinnige wijze. Hij zag zeer goed* de onvolmaaktheden zijner regering in, en de noodzakelijkheid, om eenige stammen van zijn rijk die in gestadigen opstand tegen hem waren, met groote ge strengheid te behandelen, maar hij beschouwde zich zeiven te bejaard om zulke eene taak te ondernemen. Hij heeft 17 kinderen gehad; de oudste, Sihi-Mahomed, zijn opvolger, is 56 jaar oud. Hij heeft een zeer vast karak ter, en bezit vele vijanden, zoodat hij groote moeijeiijkheden zal te overwinnen hebben. Hij is Frankrijk zeer vijandig en heeft, sedert de neder laag; die maarschalk Bugeaud hem aan de oevers van de Is- ly heeft toegebragt, Frankrijk een eeuwigen haat toegezwo ren. Men is bevreesd, dat er een opstand in Marokko, zal uitbreken, waaTvan de gevolgen zich ook in Algerië zullen doen gevoelen, doch alle militaire maatregelen zijn genomen zoodat men voor Algerië niets vreest. De dood van Muley-Abder-Rahman, op den oogenblik dat Spanje eene expeditie tegen Marokko* onderneemt, is van groot gewigt. De Piëmontesche regering heeft 160,000 geweren te Parijs besteld, waarvan het grootste gedeelte voor het leger van Midden-Italie is besterad. In de vorige week zijn weder 51 blokken gegoten staal, bestemd voor 6 ponders kanonloopen, uit de fabriek van F. Krupp, te Essen, in het artillerie—dépot alhier aangeko men, om verder bearbeid te worden. De constructie der Pruis- sische kanonnen met getrokken lnopen wordt nog geheim gehoudeD. In tusschen moet gebleken zijn, dat zij beter zijn ingerigt dan de Erauscbe, naardien daaruit zoowel kogels als kartetsen kutiuen geschoten worden, terwijl dit laaïste bij de Fransehe niet kan geschieden, ook omdat het metaal, waaruit deze zijn vervaardigd, veel weker is en derhalve spoediger onbruikbaar wordt. Te Metz is eene jonge vrouw die op 19jarigen leeftijd gehuwd was, van eeu meisje bevallen. Als dat kind één jaar oud is, zal hare moeder 21, hare grootmoeder 41, hare over grootmoeder 61 en liare bet-overgrootmoeder 81 jaren oud zijn. Die vier vrouwen waren allen eerst 19 jaren toen zijp huwden en hadden elk een jaar later eene dochter. Uit de provincie Vcoetic wordt gemeld, dat aldaar een vulkaan is ontstaan, nadateersteen oorverdoovend gedruisch was gehoord. Het eiland Imbros, in den Griekschen Archipel, is den 21sten Augustus door hevige aardbevingen geteisterd. Vier dorpen met 1400 huizen zijn vernield, de aardkorst is g< heel gespleten en heuvelen zijn daarin spoorloos verdwe nen; in de plaats daarvan ziet men breede stroomen. Woensdag den 24 Aug. woedde een hevig onweder in den omtrek van Graetz in Stiermarken; iu 't dorpje Copfen vonden eenige boeren, die na den storm uitgingen, in 't boscli onder een boom eene meisje als wezenloos zitten. Toen dit kind op de baar gedane vragen slechts met teekenen antwoordde, waren boeren en boerinnen het spoedig eens, dat men met eene tooverheks te doen had, wier tegenwoor digheid de pas gestilde storm had te weeg gebragt; men bond daarom het kind, en sleepte het met touwen naar het dorp, om het daar te straffen. Reeds werden de steenen bij een gezocht, om liet. ongelukkig meisje te steenigen toen de pastoor tusschen beideu kwan. die spoedig zag dat men met een doofstom kind te doen had. Hij gaf dit dadelijk te ken nen. Maar hij kon de verdoolde menigte niet tot kalmte brengen; eindelijk bedacht hij iets: hij liet eene schilderij uit de kerk halen, Maria met het kind Jezus voorstellende, 't kind knielde er dadelijk voor, en hief de handjes ten hemel. Dat kon geen duivelsgezante doen; het kind werd toen spoe dig verzorgd; men kwam tot de overtuiging, dat het ver doold was, en, door den storm verschrikt, te ver was afge dwaald; den volgenden dag bragt men (t kind naar hare woonplaats. Tegen de personen, die 't kind eerst zoo wreed aardig voort hadden gesleept is eene regtsvervolging begon nen. Deze geheele zaak bewijst op nieuw, hoe het met de ver lichting in Oostenrijk gaat! 11 Sept. Een landeigenaar uit Graudenz, die zes zijner onderhoorigen met sabel- en kolfslagen mishandelden zetwee nachten en een dag zonder voedsel opgesloten heeft, is door de jury aldaar tot negen maanden gevangenis veroordeeld. Dezer dagen is te Uster overleden de fabriekant Kunz, oud in de zestig jaren, van wien men zegt dat hij een ver mogen van omtrent 30 millioen frs. nalaat. Zijne etablissementen strekken zich over de kantons Zurieh, Aargau en Glarus uit. Hij werd de spinnerkoning genaamd, en hield versoheiden honderd menschen ann het werk. Dit is het grootste dat van hein ge zegd kan worden. Overigens was hij de baatzuchtigstegierigste, hardvochtigste meusch van de wereld. Bij de groote spinnerij aan de Aabeek bewoonde hij een eng, smerig bovenkamertje, zonder gordijnen en bijna zonder meubels. Zijne maaltijden hield hij staande in de keuken met eenen knecht en eene oude meid. Hij wilde van niets hooren dat tot gemak of tot veraangenaming de3 levens kon dienen. Zijn gewoon zeggen was: „Mallepraat! Deugen niets. Moeten maar sparen en werken!" Hij was met gehuwd, en stierf zonder naaste bloedverwanten of eenigen vriend achter te laten. Als hij andere menschen vrolijk zag, scheen hij zich te ergeren. Erfgenamen zijn de namelingen zijner vier zus ters. Mogen dezen behartigen, dat men bij het graf van hunnen rijken oom met volle regt zeggen kan: „U heeft de dood uit een moeijelijk leven verlost. Gij waart een arm man." 11 Sept. Zeer gunstig luiden alle berigten over den afloop der tegenwoordige herfstmis. Yati laken en bijna van alle wollen stof fen was de voorraad niet toereikend, om aan de vraag te voldoen. Er werden gereedelijk hoogere prijzen toegestaan, hetgeen mede met calicots en vooral met zijden stoffen liet geval was. Gedurende de jonaste politieke crisis werd er weinig gefabriceerd en bijna, niets gekocht. Van daar de tegenwoordigen groote vraag, die slechts ten deele en wel tot hoogere prijzen kon bevredigd wor den. Hetzelfde geldt ook van linnens en Schlinger staalwaren. De zoogenaamde ledermis is eergisteren begonnen. Er is veel vraag zelfs tot merkelijk hoogere prijzen. Nederlandsch zoolleder wordt zoowel hier als elders duur betaald. 10 Sept. De winst der speelbank-ondernemers te Sp® bedroeg te vorigen jare fr. 1,200,000, en deze exorbitant som schijnt door de voordeelen van dit jaar nog te zulk® worden overtroffen. Immers den 31sten Aug. beliepen '!eze reedsfr. 902,501, en het zal nog twee volkmaanden duren»

Schager Courant | 1859 | | pagina 2