ZWITSERLAND. Bern, G Sept. In Zwitserland schijnt men niet in het minst beducht te zijn voor het uitbreken van een nieuwen •oorlog aan de grenzen. Men heeft althans het grootsche plan gevormd, om een tunnel door den St. Gotthard aan te leg gen, waardoor men ook in den winter, als de passage over dit gebergte wegens de sneeuw onmogelijk is, het vervoer van vrachtgoederen naar Italië en terug zal kunnen voort zetten. Het behoeft niet gezegd te worden, dat liet eene zeer moeijelijke onderneming is, maar sedert het aanleggen van den Ilanen-stein tunnel, bestaat er geen twijfel omtrent de uitvoerbaarheid van dit nieuwe reusenwerk. RUSLAND. St. Petersburg, 3 Sept. liet comité voor den bouw van eene staande brug bij Warschau, over den Weichsel, heeft eene inschrijving voorde leverantie der steenen uitgeschreven. BIINNENLAN I). Schagen14 September 1859. BURGERLIJKE STA.VD Geboren, 6 Sept. K. d. v.C. Molenaar en G. Dekker, 7 dito M. d. v. M. Deutekom en A. Daalder. alvorens het speclsaizocn geëindigd is. Gemiddeld kan men wlus de winst der bank op fr. 10,000 per dag stellen. Men schrijft uit Brussel van den 8 Sept.: Gisteren, eenige -oogenblikken voor den aanvang van het •concert in den Zoölogischen tuin, verdrong de menigte zich om den kuil der bekende witte beeren, ten einde te zien, hoe het lijk werd opgehaald van een dier gewezen pool-bewoners, die plotseling gestorven was. Een geleerde (waar vindt men ze al niet!) schreef dit af sterven toe aan eene kongestie naar het hoofd, of aan eene hevige beroerte, veroorzaakt door eene indigestie, welke het gevolg zou geweest zijn, van het gebruik der tallooze pistolets {kleine broodjes), die het beest waren toegeworpen, door de menigte menschen, welke met den Amsterdamschen pleiziertrein naar Brussel gekomen waren. Een ooggetuige houdt echter vol, dat hier een broedermoord heeft plaats gehad, en dat de ouder broeder den jongeren in zijne armen heeft dood gedrukt, omdat deze zich eenig regt aanmatigde op een stukje brood, dat de tweede Nero Brittannicus begeerde. Hoewel weinig eer vol voor het karakter van den oudsten witten beer, gelooven wij toch, dat dit wel de juiste oorzaak zal zijn.Er zal een ernstig onderzoek worden ingesteld, om de vraag te beant woorden, of ook beerenmagen zoo ontvangbaar zijn voor in digestie en de gevolgen van dien, dan wel of ook bij het beerenkarakter aan de mogelijkheid kan gedacht worden, van een schandelijk verradelijken moord door middel van broeder lijke omhelzing. In een der Zwitsersche dagbladen wordt gemeld, dat de kapelmeester van den sultan van Turkije met eene uit dien3 harem onlvlugtte sultane te Gencve is aangekomen. De eerstgenoemde is een tot het Mahoraedisme overgegaan Bohemer, terwijl de schoone vlugtelinge, die hij als z'jne vrouw heeft erkend, in dew harem eene sultanc-favorite van den Grooten Heer was. Naar men zegt, moet zij door hare bedrevenheid in de zangkunst uitmunteu. Als een nieuw blijk van het toenemend liberalisme in .Rusland kan gemeld worden, dat de werken van Mieckowitz, die in Rusland zoo streng verboden waren, dat de lezing Baarvan reeds eene verbanning ten gevolge hadthans te Warschau herdrukt worden, waar anders de censuur nog veel strenger was dan te St. Petersburg. Ook de vertaling der werken van den grooten dichter, door Chr. Ostrowski, wordt thans in het geheele Russische rijk vrij toegelaten en kan onbelemmerd circuleren. Een nieuw keizerlijk rescript regelt de wijze van de behandeling der bannelingen in Siberie, waardoor hun lot zeer verzacht wordt. 4 Sept. Er zijn onderscheidene expeditien van Irkutsk vertrokken, om goudlagen langs den Amur te zoeken. Men heeft bereids gunstige resultaten verkregen, naardipn men, vooral bij de bronnen der Sija rijke goudlagen heeft ontdekt. (100 pud zand gaven 1| salstnik goud.) De exploitatie werd echter belemmerd door eene turflaag, welke hinderpaal m<n evenwel dacht te overwinnen. 13 Sept. Berigten uit den Kaukasus van 26 Aug, dee- len mede, dat Sehanivl gevangen genomen en naar Petersburg is opgezonden. Bij de op heden, plaats gehad hebbende opening der ingeleverde stembriefjes, ter verkiezing vau een lid voor den Raad dezer gemeente, ter vervanging van den heer E. Hoek stra, bleek het dat waren ingeleverd 09 stembriefjes allen van waarde, zoodat de volstrekte meerderheid was 35. De stem men waren verdeeld als volgt: op de heeren: C. Smit Jz. 28, L. F. Koelman 22, Jhr. W. F. AlewijnlO, J. Borst 3, C. Langercis 2 enz: derhalve zal crecne herstemming tusschen de heeren C. Smit Jz. en L. F. Koelman behooren plaats te hebben. De Raad onzer gemeente heeft in zijne Vergadering van 13 dezer, tot Wethouder benoemd de heer C. de Pater, en zulks in de plaats van den heer W. Vader, die als zoodanig was afgetreden, ten gevolge der periodieke aftreding als Raadslid. Door de arr.-regtb. te Arnhem is eene veroordceling uitgesproken, die in het belang van den kleinhandel ver melding verdient: De slagter S. v. J. is op eigene aangifte in staat vau faillissement verklaard. Ofschoon hij een gere geld dagboek voor zijne vleeachbestellingen, en grootboek voor kalanten had gehouden en de kurator uit de aanwezige aanteekeningen en inlichtingen den stand des boedels mót juistheid heeft kunnen opmaken, heeft de subst.-offic. der regtb. eene regtsvervolging ingesteld, op gTond van art. 3 3 der wet van 10 Mei 1837 Sii1. 6 van het wetb. van kooph. was gehouden; ongeacht het bewijs werd geleverd, dat uit een en ander de stand des boedels volledig bleek, heeft de regtbank den failiet, om het gemis van dat geregeld gehou den dagboek, schuldig verklaard aan enkele bankbreuk, en veroordeeld tot eeue maand gevangenisstraf, ofschoon zelfs bij schuldigverklaring de straf fakultatief gesteld is, en van kwade trouw of opzettelijk bedrog geen spoor aanwezig was. Een telegram, gedagteekend Batavia 25 Julij 1859, meldt: „De Sultan van Bandjermasin heeft afstand gedaan van den troon en bevindt zich thans te Batavia." (Sis. Ct.) De gemeenteraad van het Nieuwediep heeft met meerder heid van stemmen besloten, tot de inzending van het door de daartoe benoemde commissie ontworpen adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarbij, onder opgave van redenen, werd te kennen gegeven, dat in geval de concessie tot het aan leggen der spoorweg naar het Nieuwediep, met twee millioen subsidie van staatswege en 3 pCt. renteguarantie over zeven millioen, aan de Hollandsche spoorwegmaatschappij wordt toe gekend, die raad niet ongenegen zal bevonden worden, voor twee ton gouds daarin deel te ncinen. Een ontzettend ongeluk heeft te Eppenhuizen plaats gehad. De landbouwer Bebingh met zijnen twee zonen 'savonds tusschen acht en negen uren met een kapwagen, bespannen met twee paar den, van Norgermarkt terugkeerende, was geen vijftien minuten van zijne woning meer verwijderd, toen de paarden eensklaps aan het hollen geraakten en met de wagen in sloot stortte, met het ongelukkig gevolg, dat men den jongsten zoon dood in den groo- tendeels verbrijzeld wagen vond, terwijl Bebingh en zijn oudste zoon uit den wagen gestort of gesprongen zijn, waarbij eerstge- genoemde doodclijk gewond werd en reeds aan de gevolgen be zweken is. Ook de de oudste zoon heeft zich vrij er bezeerd. De familie heeft nlzoo door dit noodlottig ongeluk een dubbel ver lies en van het dorp Eppenhuizen in genoemden landbouwer een zijner geachtste ingezetenen te betreuren. Dezer dagen had de stoomboot Telegraaph 111, het on geluk in het Oostgat op de Oosterschelde op een anker of steen te stooten, waardoor de boot een zware lekkage be kwam, en verpligt was het omhoog te zetten; een gedeelte der lading bestaande uit rozijnen enz., is zwaar door zeewater beschadigd. Gisteren nacht heeft men na de lekkage gestqpt te hebben, de reis voortgezet. Naar wij vernemen, zullen de troepen op 15 dtzer de legerplaats bij Zeist verlaten en naar hunne standplaatsen vertrekken. Uit Luxemburg wordt vau den 3den dezer gemeld, dat 11. Maandag voor het eerst het eind spoorweg van Arlon naar de Luxemburgsche grenzen zou worden bereden, door welks vollooijing het hertogdom met Belgie en Frankrijk wordt in verbinding gebragt. 's Gravenhage 13 Sept. Men verneemt, dat IIII. KK. HH. Prins en Prinses Frederik zich niet nasr Muskau zullenbegeven. Breda, 7 Sept. In den vroegen morgen van ZaturdagB. vond alhier eene afschuwelijke misdaad plaats, Zekere Jaco- bus Simons, een bekende deugniet, die reeds meermalen ge vangenisstraf heeft ondergaan (ook cellulaire) bragt aan twee personen verwondingen met een mes toe; de eerste, Evert van Wijk, ontving eene doodelijke wonde in de linkerzijde, benevens een messteek in den linkerarm, de tweede, Johan- nes Cornelis Prins, kreeg eene diepe sneewonde in de linker hand, waardoor een ader werd afgesneden. Aan den ijverigen brigadier der maréchaussees J. J. Poppes is het te danken, dat men den dader zoo spoedig-in handen heeft.

Schager Courant | 1859 | | pagina 3