DU ITSCHLANO Berlijn, 30 Sept. De gebroeders Kermann en Robert Schlagintweit zijn thans hier en houden zich bezig met de zifting en bearbeiding der verschillende wetenschappelijke bouwstoffen, door hen in Indie en Opper-Azie verzameld, welke arbeid nog wel eenige jaren zal duren. Hunne etno- graphische verzameling is reeds in het slot Monbijou ten toongesteld, wordende de expositie hunner mineralogische, botanische en zoölogische verzamelingen in gereedheid ge- bragt. Beide geleerden, te Munchen geboren, zijn door den koning van Beijeren in den adelstand verheven. BELGIË- Brussel, 2 Oct. Op den berg van Chevremont staat eene kapel, die jaarlijks vele bedevaartgangers uitlokt. Dezer da gen begaf een heer van Luik zich met zijne dame naar ge noemde kapel. De dame is onderweg door een geweerkogel in het voorhoofd getroffen geworden. Men vermoedt dat de ze kogel door een jager is afgeschoten. De gewonde dame :s RUSLAND. St. Petersburg, 24 Sept. De grootvorst troonopvolger heeft op den dag zijner meerderjaringwording (20 Sept.) aan den gouverneur der hoofdstad 10,000 zilveren roebels ter verdeeling onder de armen doen toekomen. BI N N E N L A N I). Schagen12 October 1859. Zierikzee, 29 Sept. Gisteren heeft te Eikerzee eene ge beurtenis plaats gehad, welke algemeene sensatie verwekt. Het betreft niets minder dan het wegvoeren van een meisje dat naar men zegt van R. C. ouders afkomstig, doch bij Protest, lieden werd opgevoed. Zekere J. v. d. K., had van zijnen schoonzoon B. v. S„ voor diens vertrek naar Ameri ka, een meisje ter verzorging opgenomen, hetwelk laatstge noemde zeiden een dochtertje te zijn van de overleden zuster zijner vrouw en L. J. te heeten. In de maand Februarij ver voegde zich bij gezegden v. d. K. iemand, welke voorgaf, de vader van het meisje te zijn en eischte de teruggave daarvan, waaraan niet werd voldaan, vermits hij de wettige bewijzen daarvan niet kon leveren. Gisteren kwan alhier echter aan zekere d. I. M. van Antwerpen, welke voorzien van de ver- eischte volmagten, met behulp der justitie het meisje uit de woning harer pleegouders naar Antwerpen heeft vervoerd; de droefheid zoo van pleegouders als kind, was onbeschrijfc- lijk groot en verwekt algemeene deelneming. Het baart ech ter algemeene verwondering, dat eene dergelijke opvordering zonder regterhjk vonnis kan geschieden, te meer, dewijl er geen wettig bewijs bestaat, wie werkelijk de vader van het kind is. Breda, 3 Oct. Toen heden middag ten 1.30 ure de trein naar Rozendaal en verder naar Holland en Belgie zou ver trekken, werd gelukkig in tijds een gebrek aan de locomotief ontdekt, zoodat het raadzaam geoordeeld werd, niet te ver trekken. Sultane de vrouw is van Mahomed-pacha, en dus iedere zoon uit het huwelijk van een onderdaan met een lid der familie des sultans geboren, volgens de Turksche wet, van het leven moet worden beroofd. 80 Sept. De generaal Changarnier en Bedeau zullen spoedig naar Parijs terugkeeren. De Corretpondentia Autografa berigt, dat de nieuwe keizer van Marokko het land doorloopt met eene begelei ding van 20 h 25,000 man, overal doodvonnissen ten uit voer doende brengen. Hij heeft 5 of 6 der notabelen des rijks doen onthoofden, daar hij meende, dat zij zijner dy nastie vijandig waren. Bij die bloedige reis, worden de hoof den der teregt gestelden op pieken vooruitgedragen. 1 Oct. De Pransche officieren, die in Italië gebleven zijn, hebben bevel ontvangen, hunne winterkleeding te doen ontbieden.Hieruit blijkt, dat de keizer van plan is de troe pen nog langen tijd in Italië te doen vertoeven. Men berekent dat ten gevolge van het zesmaandelijk- sche verlof, hetwelk thans zal worden verleend, bij elk regi ment van linie 500 man naar hunne haardsteden zullen te rugkeeren. Dit cijfer omgeslagen wordende over de 102 regimenten, zoo zullen niet minder dan 50,000 man voor- loopig hunne gelederen verlaten. 3 Oct. De laatste berigten aangaande den terugkeer des keizers worden bevestigd. De keizerlijke familie zal Lu- chon den lOden verlaten en den 11 den te Bordeaux door brengen, waar een groot bal zal gegeven worden. Het is in het geheel niet voor waarschijnlijk te houden, dat de keizer eene redevoering zal uitspreken. -— Brieven uit Constantinopel melden, dat men de za- menzwering tegen den sultan toeschrijft aan de opstoking van Russische en Fransche gezanten. 4 Oct. Er zijn gewigtige dépeches van het ministerie van oorlog aan maarschalk Vaillant gezonden; men verwacht eene beweging der Fransche troepen, die in Italië zijn ge bleven. De godsdienstige beweging ten gunste van den paus wordt door de hooge geestelijkheid met ijver voortgezet. Vele bisschoppen zullen amendementen uitvaardigen en kardinaal Morlot, die naar Rome met eene zending zou ver trekken en zich nog beraadde of hij die betrekking zou aan nemen heeft, bevreesd dat hieruit eenige moeijelijkheid mogt ontstaan, thans daarvoor bepaaldelijk bedankt. Men heeft gesproken van een herderlijken brief van dpn aarts bisschop van Parijs, aangaande hetgeen in de Legatien ge beurt; dit berigt is onjuist, de aartsbisschop heeft alleen eene toespraak gehouden, die niet voor den druk bestemd was, en waarin hij verzoek voor den paus te bidden. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Deensche rege ring aan die van Zweden en Noorwegen het voorstel heeft gedaan tot het gemeenschappelijk uitrusten eener expeditie naar Japan en China. 1 Oct. De berigten nopens 's konings gesteldheid lui den niet gunstig. De geneesheeren zien het natkoude weêr, dat gewoonlijk in de thans ingetreden maand heerscht, met bezorgheid te gemoet, daar de geringste verandering in de weersgesteldheid op den lijder, zelfs wanneer hij zich in zijne kamer bevindt, onmiddelijk invloed uitoefent. 2 Oct. Daar 's konings toestand het niet toelaat, dat hij naar Potsdam wordt overgevoerd, wordt zijne kamer op Sanssouci geheel tegen de te verwachten ruwere weersge steldheid in orde gebragt. Te dien einde zijn vier kleine kag- cheltjes besteld, die op rollen loopen, en welke, twee aan twee beurtelings in de belendende kamer wordende gestookt, op eene kunstmatige wijze warmte in het vertrek des lijders overbrengen. onmiddelijk naar Luik vervoerd en verkeert in een wanho- pigen toestand. De stedehouder van Polen heeft den 20sten de geluk - wenschen van genoemd koningrijk per telegraaph aan den keizer doen toekomen, waarop de keizer wederom per tele graaph zijn dank aan Polen liet betuigen. De Israelietische gemeente te Warschau heeft op denheu- gelijken dag 2400 armen gespijzigd. De heer Fran^ois de Pouche, muziekonderwijzer te Ostende, heeft aan de kamer van vertegenwoordigers in Bel- gie een adres ingediend, strekkende tot het invoeren van een eenvormige stemvork door geheel Belgie, tot welker, gebruik de verpligting moet beslaan. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat zekere dienstmeid te Thesinge, oud ongeveer 30 jaren, zich op Woensdag den 21 jl. voor haar vermaak naar de Lopper- summer kermis begeven hebbende, op hare terugreis, den volgenden morgen, op den publieken weg, onder Wittewie- rum, zonder bijzijn van iemand, verlost is van eene levende dochter, waarop zij met het aldus ter wereld gebragte kind terstond naar Thesinge, zijnde 1 uur van daar verwijderd, is doorgeloopen. De moeder en de jonggeborene zijn bijzon der welvarende. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie eu domeinen te Schagen, de heer Mr. J. F. d'Aumerie, thans te Beetserzwaag. Op het raadhuis te Urk is een adres aan Z. M. den Koning ter onderteekening gedeponeerd, waarin adressanten eerbiedig verzoeken, dat ook Urk in het spoorwegnet worde opgenomen. Volgens hun inzien behoefde slechts een dijk gelegd te worden van Urk tot aan het eiland Marken, met eene verbinding van dat eiland aan den vasten wal, om ver volgens met een spoorweg van Amsterdam naar den Helder vereenigd te worden, waarvan de kosten globaal berekend worden gelijk te staan met die van de doorgraving van Hol land op zijn smalst. Zoowel te Parijs als te Berlijn, is de spottelijke mode om goudstukken in de ooren, gouden knoopen en broches te dragen, ouder de dameswereld weder ingevoerd. Menige ade- lijke vrouw zou de neus optrekken, indien zij wist dat dit ei genlijk eene oude boerenmode is. De dames der aristocratie zouden trouwens de zaak nog verder kunnen drijven door dubbele Louis d'ors enz. in de ooren te dragen, hetgeen tot hiertoe nog door geene boerin is geschied. Het is te hopen, dat over deze duistere zaak eenig licht moge worden verspreid. Alle pogingen werden in het werk gesteld, om eenen an deren locomotief uit Rozendaal te ontbieden, doch vruchte loos, men was genoodzaakt, de aankomst van den trein af te wachten; die op dien van Breda te Rozendaal wachtende,;

Schager Courant | 1859 | | pagina 2