DE BAZAR. MENGELWERK. ALKMAAR. Schrijflessenaars en Portefeuilles, Britannia TheeserviezenFiltersBoulloirscomforen. Bronzen Moderateurlampen zuinig en helder bran dende, van de beste fabrieken waarvoor wordt ingestaan. Waskaarsen, Groene en Bronzen Spaarlampen met porceleinen Ballons ƒ1.25. De prijs is 25 Cts. per pakje. By Robrecht van Heusden in ordine ghestelt; Om Arithmetica en 't rekenen voort te leeren, C. Cresvelt. Daer nae brieven van diver9che Handen: Hees boecken sullen de schoolmeesters gebruyken in dees landen. Schoolmeesters van ander Provinciën en steden Moghen desen reghel wel volghen mede. Ick wil haer laten gebruyken haer evgen manieren; De Latinisten laet oock houden haer hantieren. Niemant wil ick raden hier te gaen buyten, Of daer moest was nieus opstaen voor de jonge spruyten Dat geloofwaerdich was te lesen en leeren Want alle dingen huydendaechs vermeeren." Op blz. 63, staat: „Die dat schrijven wel in perfeckt wil leeren Hy moet zijn sinnen daer vlytich toe keeren, 'T papier moet rechtleggen voor hem op den knie Die pen sal hy vaten met duym en vingren twee, En sitten recht op, 't hoofd niet schuin te houwen. De schoolstraffen worden niet vergeten, tot een staaltje n. b. Spreuke 23. vs. 17. 18. „De jongelingen met roeden straffende, hout in den toom: Want als mense van jonc castijt so wordense vroom; Men behoeft hen niet dooden 't eeniger tijt 't Is waer dat ghy se wel met roeden smijt: Maar ghy doet aen hen der charitaten werek, Ende ghy bevrydt hun ziel oock van den Hellen perek." Het bovenstaande zij genoeg om eene vlugtige voorstelling van de onderwijzers en het onderwijs te verkrijgen. Zie verder Methode en tucht door Dr. J. J. de Gel der. Rector van het Gymnaseum te Alkmaar uitgegeven bij H. J. van Vloten 1859. A. d. H. te D. 1) B édin ge n, d. i. gebeden, op fran cij n d. i. parkement, ge- geschreven. 2) Sou ter d. i. het Fransche psalmboek. Eene nieuwe Dorsclimachine. Uit Brugge meldt men, dat een landbouwkundige in het naburige plaatsje Beerst eene dorsclimachine heeft vervaardigd en gebezigd, waarmede in een halven dag tijds het graan uit 2800 a 3000 schoven Tarwe of Rogge kan worden geslagen. Het werktuig, dat overigens zeer eenvoudig is, wordt door twte paarden in beweging gebragt. Het bestaat uit eene groote tafel, waarop achtervolgens door twee personen een aantal schoven worden opengespierd. Door eene voortdurende beweging vallen deze, de eene na de andere, van tafel, worden gegrepen tussehen twee cylinders, die ze met de top naar voren in een slagmolen doen schui ven. De slagmolen bestaat uit een cylinder, gemaakt met ijzerboren, die zich op twee vingers afstands van elkander bevinden. Digt tegen den slagmolen is eene plank gehecht, die het uit geklopte graan belet zich te verspreiden. Wanneer het graan uit de schoven geklopt of liever gejaagd is, hetgeen bijna oogenblikkelijk geschiedt, valt het stroo, dat meer of min gebroken is, door, op latten, die het opvolgend uit de machine schuiven. Twee personen nemen het stoo op en ma ken er bundels van, terwijl twee anderen deze binden. Een man schept het graan op, en twee anderen gieten het in den windmolen, die het op zijne beurt zuivert. Op die wijze wor den alle vereischte bewerkingen binnen zeer korten tijd en goedkoop verrigt. De uitvinder verhuurt zijne machine voor 10 fr. daags. üchotcli middel om Eijeren te bewaren. In plaats van talk of van eenig vernis dompelen de Schotten de eijeren in kokend water, waarin zij dezelven een oogenblik laten verblijven. Het wit begint te stollen, hecht zich aan de dop vast en maakt daardoor dat de porieën der dop gesloten worden en het ei zelfs van de lucht wordt afgescheiden waardoor het bederf wordt voorkomen. Dit middel verdient de voorkeur boven alle anderen daar dit beter het doel bereikt dan men wel zoude verwachten. ADVEKTE1TIEI. Y erdroukenoord achter de Viarhmarkt. Laat tussehen de Kapel, en Huigbrouwersteeg. M 11 t"W I Y£ R* O Qf BlIISEK te Proote voorraad van smaakvolle Pendulesmet aller liefste groepen, voor de soliditeit der werken wordt ge- guarandeerd. Keurige Bloemvazen onder Stolpen, ook Midden stukken, in alle grootten tegen spot prijzen. Porceleinen Theeserviezen, in nieuwe Modellen, Trommeltjes, Gebak- en Ontbijtbordjes, Boter- vlootenGebakschalenPlateauxBroodmandenr FruitschalenSchotels enz. Tevens ordinaire verlakte Thee-Kelken- eir Likeurbladen, Thee- en Koffijkistjes ronde en vierkante Trommeltjes, Broodmanden, Theecom- foren, en Lampenkappen met porceleinen Plaatjes. Goedkoop AARDEWERK, VICTORIA-, KRIS TAL- en GLASWERKals RoomkommenCom- pottenBotervlooten, Kaasstolpen, Wijn-, Made ra-, Likeur-, Punsch-, Bier- en Waterglazen dito Karaffen, Lampen, Ballons en Glazen, Visch- kommenStopflesschen enz. Familie en Household Zeepen en alle mogelijke gezochte parfumeriën. (351) J. BRONGERS, Gz. Men verlangt te Schaffen en in de Omstreken geschikte personen, om werkzaam te zijn als Boden van een gevestigd Begrafenis-fonds. Reflecteren- den adressen zich met franco brieven, onder letter G. aan den Uitgever dezer. (353) De warme weersgesteldheid is bijzonder geschikt, om in vereeniging met de aanwending der A b- shaubbin'sAnt i-R humatischeWatten, alle Rhu- matische lijders van hnnne pijnen te bevrijden. Dedoortrans- piratie geopende huid-poriëen doen de geneeskracht dezer bereide watten met meer effect in de lijdende ligchaamsdeelen dringen, en bewerken daardoor op even onfeilbaar als spoedi ge wijze, de genezing van het hardnekkigste Rbnmatiek. Men zorge slechts de aanaedane deeleu, zoodanig met deze watten te beleggen, dat de buitenlucht er geen toegang toe krijge, en vernieuwe de watte om de drie dagen. Een aantal brieven en attesten van herstelde, Rhumatieklijders, waaronder, die drie a vijfjaren de duldelooste pijnen leden, verzekeren mij de onfeilbaarheid der geneeskracht van deze onbetaalbare watten. Ze zijn gerold in een blaauw papier, houdende de gebruikaar.wijzing, benevens de namen der 130 Dépots in Nederland en onderteekend door den IIoofd-Dépöthou- der. A. BREETVELT Az. (352) Delft, Groote Markt. Men lette er vooral op, dat men de Echte bekome, daar onderscheidene Winkeliers, het publiek een pakje watten in de handen trachten te stoppen, hetwelk voor het uiterlijk voorkomen, er veel overeenkomst mede heeft, doch dat niets dan gewone watten inhoudt. Men zal derhalve wel doen, met zich alleen in die Dépots te voorzien, die op het gelei dende billet zijn vermeld, en wier namen voor deze plaats en omstreken hieronder volgen, terwijl de provinciale en plaatselijke couranten ieder voor hunne provincie de Dépots van tijd tot tijd vermelden. S. Keet. Sc hagen. H. J. fienken, Amsterdam. H. J. Theunisse, Haarlem. S. M. en J. Werering M. Vriend, Zaandam. A. Schra vendijk, Hilversum. W. Ar B. Wiebols, Purmerende. H. D. Sluter, JYieuu/ediep. D. Boots, jdlkmaar. Wed. Meijknecht, Enkhuizen. Wed. Engel, JUedtmblik. Gebs. Meijding, Krommenie. B. H. Znrlohe, Beverwijk. Gebs. Frese, Kenhuizen. G. A. Kóhne Edam. Gebs. Reekers, Weesp. G. W. Bóttger, Zuidschamoude J. B. Upmau, Barsingcrhorn. Wed. Jongerling, Texel. B. D. t. Weede, de Bijp. W. C. Velthnisen, Laren. Gez. Lippitz, Hoorn. H. Deters, Hssendelft. A. Appelman, ff^estwoud. J. G. Zurlohe, Uitgeest. en verdere bekende Dépóts. Drukkerij van P. J. G. D1DERICH te Schagen.

Schager Courant | 1859 | | pagina 4