BB BAZAR. INGEZONDEN STUKKEN. A DTERTEWTIEI. sssstjwas fiiieeiisiiis ALKMAAR Schrijflessenaars en Portefeuilles, Britannia TheeserviezenFiltersBoulloirscomforen. Bronzen Moderateurlampen zuinig en helder bran dende, van de beste fabrieken waarvoor wordt ingestaan. Waskaarsen, Groene en Bronzen Spaarlampen met poreeleinen Ballons 1.25. maakt, dat zij Teel langer goed kan blijTcn dan de andere soorten. Uok rindt men haar aitijd borenal op de prorisielysten der sche de» Waar in den gewonen staat bereikte deie kaas onder verschil lenden iuvloed echter nimmer den gewcnschten dmir van dengd- aaamheid. en de reedera en kooplieden hebben immer eene verbe tering in hare bereiding gewenseht. De oplossing van dit vraagslnk kon niet uitblijven. De heer Ire- née Leijs heeft het op eene voldoende wijse opgelost niet alleen dat rijnc uitvinding de Terduurtaming voor een bepaalden tijd waarborgt, maar door haren aanwending bekomt de kaas betere grondstoffen en wint door ond te worden. De kaas, gelijk een ieder weet. wordt samengesteld nit het ca- aeum (gedeelte dat stremt) en de boter (het vette gedeelte) der melk, met behulp van samenpersing voor de drooge en van ver schillende andere middelen voor de vette kascn, waarvan eene menigte soorten bestaan. Del is door middel der samenpersing dat de Noord-Hollandsche kaas gemaakt wordt. Het cateum en de boter sijn heiden samengesteld nit verschillen de bestanddeelen. maar de melk kan buitendien opgeloste lucht bevallen, welke de samenpersing misschien niet genoegsaam kan verdrijven van de aanwesigheid Tan sunrstof in de kaas. Bovendien bevat de kaas nog een waterachtig gedeelte, wel, dat in de poriën blijvende, de sterkste samendrnkking niet kan ver drijven, en daarin eene sekere hoeveelheid sunrstof en waterstof onderhoudt. De terugwerking van desc grondstoffen op elkander, veroorsaakt de eerste dagen na de bereiding der kaas eene gisting, die afwis selende naar de omstandigheden, de eene of andere soort kenmerkt. De gistende beginselen gaan tot onsijdigheid over door eene bijson- dere samensmelting onder elkander, welke het evenwigt lusschen hen herstelt. Maar indien door de eene of andere oorsaak van bui ten dit eicnwigt verbroken wordt, dat wil seggen, wanneer de grondstoffen, die te samen tot den onsijdigen staat sijn overgegaan, sich ontbinden, begint de gisting en de terugwerking weder, en wanneer de kaas niet meer in staat is harer uitwerking te weder streven, bederft lij weldra en sulks te spoediger naarmate hare hoedanigheid minder is. (Jm al dese hinderpalen te overwinnen, be gint de heer Irénée Leijs met de beste qualiteit van kasen nit te kiesen. Eenmaal in sijne magasijnen opgeslagen, wordt het fabri kaat voltooid, de innerlijke hoedanigheid wordt verbeterd, en, door het raiddel, dat wij sullen blootleggen, geeft hij aan dc kaas de hoedanigheid, om gedurende een onbepaalden tijd goed te blijven. Om dit doel te bereiken heeft de heer Irénée Leijs het middel gevonden, om in het binnenste der kaas sekere vlngtige geesten aan te brengen, die in den staat van aether tot in de kleinste deeltjes doordringen, en aan het casenm, de melk en de wei hunne gisten de eigenschappen ontnemen, of desen ten minste beletten voortaan te werken, welke uitslag verkregen wordt door de stremming der waterdeelen en de opslnrping der gas. Opdat dese verdunrsaroe aethers in de kaas geconcentreerd blij ven, en om se te bewaren voor den invloed der buitenlucht, wordt de kaas bedekt met eene laag, bestaande nit sekere bederfwerende selfstandigheden, over welke de heer Irénée Leijs een bekleedsel van bladmetaal aanbrengt, die haar ondoordringbaar maakt voor lucht en vocht. Door dese dubbele voorsorg tegen de wederkeering der gisting en de innerlijke weiking is de verduursaming der kaas in het be ginsel gewaarborgd. Er blijft dus slechts over haar tegen de on gevallen van het vervoer te beveiligen. Dit doel is bereikt door de modelkistjes met afdeelingen, in wel ke de kaas versonden wordt. Eene aflevering geschied bij kistjes, en elke kaas moet niet uit haar hokje genomen worden dan om verbruikt te worden. Om het nut der uitvinding van den heer Leijs te slaven, is het genoeg te seggen, dat men ons een exemplaar in uitmuntenden staat overgelegd heeft, hetwelk sedert 1852 in een pakhuis bewaard was; men kan dus de grens, welke de verduursaming bereiken kan, niet vonruitsieu. Wat betreft de verbetering der innerlijke hoedanigheid, hierom trent laat de bereiding van den heer liénée Leijs niet den minsten twijfel; niet dat hij nieuwe grondstoffen bij de reeds bestaande voegt, maar door eene scheikundige uitwerking, die dese hoeda nigheden in ieder onderdeeltje ontwikkelt, en dit is gemakkelijk te begrijpen. Inderdaad wanneer een product door nitdrooging van sijn voe der de waarde verliest, kan men niet stellen dat de uit damping sekere grondstoffen nit hun onderling verband ontbindt en se wegueemt? Wanneer de bereiding, die bij de Iloornleijs ge bruikt wordt, de eigenschap heeft, iedere ontbinding der grond stoffen tegen te gaan, wanneer sij haar integendeel bevestigt en in hare kracht bewaart, moet het prodnet. verre van het minste Ter lies te ondergaan, in hoedanigheid winnen en de ondervinding al leen kan bewijsen, hoeverre dese verbetering gaat. Eenige dagen voor de sluiting der wereldtentoonstelling te Parijs, had men al de tentoongestelde kasen moeten wegnemen, omdat sij allen, de eene meer, de andere minder bedorven waren, door den invloed der plaats en voornamelijk door de buitengewone warmte; alleen de noornleijs had dese kunnen weerstaan, en prijkte op de tafel van het officiële banqnet der jury. Wij seggen dus, ten slotte, dat de Iloornleijs door hare deugd zaamheid, hare kleursaamheid. steeds meer en meer de plaats der gewone Hollandsche kaas sal innemen, soowel op de tafel der rij ken als op die der armen. Evenwel is het niet op dit pnnt, dat wij de hoop op goeden nit- »1»K voor den heer Irénée Leijs moeten vestigen, daar de dnurder gewone kaas lang genoeg is voor het verbruik der in de Enrope- sche gewesten; het is vooral voor versendingen, dat de Hoornleijs boven hare concurrenten sal verkosen worden. Deze quaestie aan gaande de approviandering der koloniën is van het hoogste belang. Voor hem, die er de behoeften en gebruiken van kent, is het dui delijk,-dat de producten van den heer Irénée Leijs er naar waarde geschat en druk gevraagd sullen worden; soodra het bekend sal zijn, dat men er de kaas soo goed kan eten als in de plaats waar ze gemaakt wordt, zal sij zonder twijfel een algemeen en dage- lijksch voedsel worden. (E. E.) heiligheid des koophandels. Een rijk koopman uit het binnenste des eilands had te Palcrmo een belangrijken koop gesloten. Naar zijn land wil lende wederkeeren en diensvolgens over de bergen moetende trekken, oordeelt hij het voorzigtig, op zijn veiligheid bedacht te zijn. Daarop vervoegt hij zieh, naar gewoonte bij het zeer bekende opperhoofd eener rooverbende, om zich te laten as sureren. Men eischt van hem opgave van hetgeene hij bij zich heeft, hij opent zijne brieventasch en zijnen gordel, bevattende aanzienlijke sommen zoo in wissels als in goud. Het opper hoofd ziet het boek na, en de koopman betaalt de premie van assurantie. Hij vertrekt, verzeld van een vertrouwd persoon, hem toegevoegd, en die vooral wat er gebeuren kan aansprakelijk is. De eerste dag verloopt, zonder dat zij iets onaangenaams ontmoeten, maar s' anderen daags morgens terwijl zij door eene zeer smalle engte trekken, vertoonen zich twee banditen, die den koopman bevelen, hun alles te geven wat hij bij zich heeft. Zijn gids vat het woord, berigt den kameraden dat de reiziger zijnen pligt gedaan en de premie van assurantie heeft betaald, vertoonende met een liet paspoort door het hoofd der bende hem ter hand gesteld. De roovers, half beschonken willen nergens naar luisteren, en zetten den koopman den dolk op de borst, die hierop de bescherming zijns geleiders inroept. Maar hoe groot is zijne wanhoop, toen hij deze zich bij de anderen zag voegen, en hem den dood dreigen, indien hij hun niet straks voldoe Nu geeft hij zijnen gordel over; de gids vat en opent dien en bestrooit den grond met goudgeld. De twee roovers buigen zich voor over, om het van den grond op te rapen, de eerste schiet op hun toe als een bliksemstraal, en schiet hen door de hersenen met twee pistoolschoten. De koopman sidderen de van angst, wist niet of hij moest vreezen of hoopen. Neem uw goud terug, zegt hem de bandiet; „deze guiten deden het handwerk „oneere aan; ik heb hen gestraft. Hoe zoude het gaan met onze assurantiekast, indien de reizigers zich niet langer op ons woord konden verlaten?" Het overige van de reis werd onverhinderd afgelegd, en de roover, den koopman hebbende te huis gebragt, verzoekt hem aan zijn avontuur alle mogelijke publiciteit te geven, „voor de veiligheid des koophandels." A. d. H. te D. Verdroukenoord achter de Vischmarkt. Laat tus8chcn de Knpel, en Huigbrouwersteeg. TE Groote voorraad van smaakvolle Pendules, met aller liefste groepen, voor de soliditeit der werken wordt ge- gnarandeerd. Keurige Bloemvazen onder Stolpen, ook Midden stukken, in alle grootten tegen spot prijzen. Poreeleinen Theeserviezen, in nieuwe Modellen, Trommeltjes, Gebak- en Ontbijtbordjes, Boter- vlootenGebakschalenPlateauxBroodmanden, FruitschalenSchotels enz. Tevens ordinaire verlakte Thee-Kelken- en Likeurbladen, Thee- en Koflijkistjes ronde en vierkante Trommeltjes, Broodmanden, Theecom- foren, en Lampenkappen inet poreeleinen Plaatjes. Goedkoop AARDEWERK, VICTORIA-, KRIS TAL- en GLASWERKals RoomkommenCom- pottenBotervlooten, Kaasstolpen, Wijn-, Made ra-, Likeur-, Punsch-, Bier- en Waterglazen dito Karaffen, Lampen, Ballons en Glazen, Visch- kommenStopflesschen enz. Familie en Household Zeepen en alle mogelijke gezochte parfumeriën. (•351) J. BRONGERS, Gz. Drukkerij van ff. J. G. DIDERICH te Schagen.

Schager Courant | 1859 | | pagina 4