DUITSCHLAND Weenen, 19 Oct. Er worden alhier vele toebereidselen gemaakt, tot viering van het Schillersfeest. Naar men ver neemt, zullen de feestelijkheden alhier eene geheele week duren en de opbrengst der onderscheidene voorstellingen ten behoeve der Schillers-stichting strekken. Berlijn, 23 Oct. Eergisteren heeft alhier een zeer ver metele moordaanslag plaats gehad. De koopman Ganter zat alleen op zijn kantoor te schrijven en had juist eene aan zienlijke som gelds afgeteld toen een zijner knechten, Engel genaamd, dien hij den dag te voren uit zijne dienst had ontslagen, het geopende kantoor binnensloop, eensklaps op zijn voormaligen patroon aanviel en hem met een grooten hamer eenige slagen op het hoofd toebragt. Ganter viel bloedend ter neder, doch stond dadelijk weêr op, worstelde met den moordenaar en riep om hulp. Daarop kwamen eenige buren toesnellen, en de misdadiger werd op heeterdaad be trapt, en aan bet geregt overgeleverd. Gelukkig schijnt Ganter niet doodelijk gekwetst te zijn. Frankfort, 22 Oct. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat Schillers eenig overgebleven dochter, barones Emilie von Gleichen-Russwurm, en haar gemaal, baron Adalbert von Gleichen, het Schillersfeest aldaar zullen bijwonen. Hun oom, baron Ludwig v. Gleichen, zal het feest te Weimar vieren. Men hoopt, dat de eenige oom des dichters, die uog zijn naam draagt, namelijk baron Friedrich Ludwig Ernst von Schiller ridmeester in Oostenrijksche dienst, mede te Stuttgart bij de feestelijkheden tegenwoordig zul wezen. BELGIË. Brussel, 20 Oct. Men schrijft uit Charleroi, van dd. 18 dezer: RUSLAND. St. Petersburg, 14 Oct. De Noordache Bij zegt, dat Schamyl in verrukking is over hetgeen hij in Rusland thans heeft gezien en gehoord. ITALIË. Turijn, 19 Oct. Uit Rome wordt van den 15den ge meld, dat er te Velletri eene verschrikkelijke misdaad heeft plaats gehad. De heer Spontoni werd vermoord, toen hij het paleis Filippi verliet; hij was verlóófd met de dochter van graaf Filippi en juist dien avond had het verlovingsfeest plaats gehad. Toen hij te 10 uur het paleis verliet, werd hij door twee gemaskerden aangevallen en met dolksteken ge wond; hij was niet dadelijk dood en had toen hij in zijne woning was gebragt nog den tijd een testament te maken ten voordeele vau zijn bruid. Men gelooft, dat hij vermoord is door leden der politieke partij, waartoe hij in 1858 be hoorde. AMERIKA. New-York, 10 Oct. Eene zonderlinge zaak gebeurde eeni ge weken geleden te Eome in Franklin County. Ohio. Men meen de dat mevrouw Peters, de echtgenoot van een Duitscher van dien naam, na eene korte ziekte gestorven was. Haar man nam oogenblikkelijk maatregelen voor hare begrafenis, na eene dood kist te Coluinbus te hebben gekocht. Toen zij in de doodkist geplaatst werd, merkte men eene uitwaseming op, hetgeen aan den echtgenoot werd verhaald, met de opmerking of het niet be ter was de begraven is uit te stellen in de hoop dat het leven mogt terugkeeren. Hier had de echtgenoot tegen en hij liet haar denzelfden dag te aarde bestellen. Toen de begrafenis over was, kwamen eenige bloedverwanten van de onderstelde doode van buiten, om de lijkdienst bij te wonen, die reeds had plaats ge had, en deze lieten, toen zij van de omstandigheden hoorden, het ligchaam, dat reeds vier uren onder den grond geweest was weder opgraven, en vonden, tot hunne groote verwondering en vreugde nog teekens van leven. Nadat haar geneesmiddelen wa ren toegediend, herstelde mevrouw Peters langzamerhand en werd door hare vrienden mede naar Columbus genomen, waar zij zich nu gezond en wel bevindt. Men zegt, dat zij niet weder met haren man wenscht te leven. De omstandigheden dezer zaak zijn inder daad zoo vreemd, dat zij behooren onderzocht te worden. zijn, want de aanbesteding van vleesch duurt tot 1». Mei aanstaande. De roairc van Brest heeft een besluit uitgevaardigd tegen de dronkaard, hetgeen aldus luidt: //Iedereen, die be schonken op den openbare weg ligt, of ten gevolge van dronkenschap in zulk een toestand is, dat hii zijn cours niet kan houden, wordt beschouwd als eene belemmering van den openbare weg, en zal op zijne kosten naar de mairie worden gebragt en daar bewaard worden, tot dat hij weder nuchter is. Daarna zal hij gedagvaard worden voor de regt- bank, regt doende in politiezaken, wegens het belemmeren zonder noodzaak van den openbare wes, door het neerleggen van iets, waardoor de vrijheid of veiligheid van den door gang belet of verminderd wordt". 22 Oct. De heer Home, de beroemde geestenbezweer der, bevindt zich weder alhier en is op weg naar Amerika. Hij heeft eenige séances gegeven en niet alleen de dooden doen herleven en spreken, maar ook gesprekken gehouden met ver verwijderde levende personen. Uit Londen wordt per telegraaph, gemeld, dat den 25sten Aug. eene verschrikkelijke hoos eene groote schade in de Chinesche zee heeft aangerigt, waardoor de kust van de baai van Canton aanmerkelijk is beschadigd, en vooral de stad en haven van Macao. Twee Engelsche kanonneer- booten zijn op de kust geworpen. De Fransche vloot is on beschadigd gebleven. Aan het Schillers-comité alhier is een groot aantal geschenken in boekwerken, platen en dergelijken betrekking hebbende op het leven en den letterkundigen arbeid van Schiller, door particulieren en boekhandelaren toegezonden. Het plan is gevormd, om aan ieder scholier een portret des dichters met eene korte levensschets ten geschenke te geven. Het aantal scholieren bedraagt ruim 60,000, op eene bevol king van goed 400,000 zielen. ®e toestand van Z. M. verergert van dag tot dag zigtbaar, en men zou eiken dag zijn dood moeten verwach ten, indien men zijn sterk gesteld niet kende. Behalve de koningin, is slechts zelden een ander bij den lijder; ook zou, behalve deze, niemand in 's konings omgeving kunnen blij ven, wiens ziekteverschijnselen volstrekt ondragelijk zijn. Z. M. spreekt niet meer en schijnt vau niets, dat rondom hem geschiedt, bewustzijn te hebben. //Gisteren is er te Benffiouix eer. schrikverwekkend onge luk gebeurd; er is aldaar in een huis brand uitgebarsten en twee kinderen zijn levendig verbrand. Het was op bet uur van <ïen middag, dat vrouw Severin aan haren man zijn middageten was gaan brengen, en volgens de slechte ge woonte van alle onvoorzigtige huismoeders, had zij hare twee kinderen in de kamer gesloten; het eene was naauwe- lijks een jaar oud, en het andere dat in zijn vijfde levens jaar was getreden, was door zijne moeder gelast op zijn jon ger broertje te passen. Toen de ongelukkige moeder ander half uur later terugkwam, stond haar huis vol rook. Zij vloog om zoo te zeggen naar boven, en riep hare kinderen bij hunnen naam; doch helaas! alles was verloren. Het was haar onmogelijk in de kamer te komen; volgens alle waar schijnlijkheid was het vuur in de bedstede begonnen, waar de kinderen speelden, en thans was heel de kamer slechts nog een gloeijend fornuis. Dat anderen, zegt de briefschrij ver, de schrikkelijke wanhoop der ouders, de treurige aan doeningen der menigte en de smartkreten der huismoeder beschrijven, onze pen weigert ons hierbij hare dienst!" //Als ik Rusland vroeger gekend en wat ik thans zie vroe ger gezien hadde" dus zou de Iman zich hebben geuit //dan zou ik mij reeds voor lang hebben onderworpen." Toen men hem vroeg, wat hem in Rusland het meest heeft bevallen, antwoordde hij: //De genadige ontvangst van den keizer." De Courtier des Etats-Unis van den lsten Oct. deeltde vol gende bijzonderheden mede nopens een vcesselijk ongeval Albion (staat Wew-York) gebeurd: Een navolger vau Blond in heeft aanleiding, gegeven tot het ver schrikkelijk ongeluk, dat laatstleden Woensdag op de kermis te Albion plaats vond, en waaromtrent de telegraaph de eerste berig- ten mededeelde. De koorddanser had een touw gespannen van de eene straat naar de andere, en op zekere hoogte boven het door Albion loopende kanaal. Zoo als ligt te denken was, hadden allo kermisgasten*hunne zaken verlateu, om dit sehouwspel te zien; de huizen langs het kanaal en eene ijzeren brug, op zeer korten af stand van het koord gelegen, dienden tot amphitheater voor dui zenden nieuwsgierigen, i egen vijf uren was de acrobaat in zijne volle werkzaamheid, toen zich een groot gedruisch deed hooren en een twintigtal personen, die op eene galerij hadden plaats genomen, eensklaps te raidden van gebroken planken en eene dikke stofwolk, ver dwenen. Nadat men vele gew onden van onder het puin had te voor schijn gehaald bekommerde de menigte zich reeds niet meer om het gebeurde en waren aller oogen weder op den koorddanser ge- rlob wiens vlugheid en kracht de bewoners van het graafschap Orleans meer en meer in verrukking bragt. l lotseling hoorde men een vreeselijk gekraak, en een der einde van de genoemde ijzeren brug verdween onder het water. Ongeveer 400 raenschen en een groot getal karren en paarden met zich sle pende. Een oogenblik daarna bezweek het andere einde en begroef onder zijn puin eenige slagtoflers, die reeds in het water waren ge vallen. Het afgrijsselijk tooneel, dat nu volgde, was onbeschrijfelijk. 3Ien stelle zich voor een getal van vierhonderd menscben, op het onverwachts in acht voet diep water geworpen, vermengt met een twintigtal karren en paarden, en men zal zich eenigzins een denk beeld kunnen vormen van het gekerm der gewonden, van de wan hoopskreten dergenen, die elkander het behoud des levens betwist ten, van het gejammer der ongelukkigen en van de verwarring, die op de beide oevers van het kanaal heerschte, waar duizenden men- scheu met van schrik verbleekte gezigten, met te bergen gerezen haren en verwilderde blikken heen en weder liepen, om ten spoe digste die talrijke slagtoflers te redden. IVa de ijverigste pogingen,, is men cr in geslaagd, om al degene die in het kanaal waren ge-

Schager Courant | 1859 | | pagina 2