ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Derde Jaargang.) N°. 112. A°. 1859. DONDERDAG 17 NOVEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. ENGELAND. Londen, 8 Nov. De groote luchtballon, waarmede pre- fessor Lowe voornemens was de reis van Amerika naar Eu ropa te ondernemen, is bij'na gereed. FRANKRIJK. Parijs, 9 Nov. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat men er in geslaagd is, den vreemdeling te arresteren, welke in den afgtloopen zomer aldaar het bedrog had gepleegd van valsche goudrollen in de plaats van echte aan de speelbank te geven. Hij heet Nebel en is een Belg. Men vond hem in het bezit van nog verscheidene goudrollen. Hij is tot 4 ja ren tuchthuisstraf veroordeeld. nAGER COURANT. aatiHnamanMïajja 'rita ama EiAiinun: Voor SchagenJ l.OO. Franco per post door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Rrieren Franco. ÏMÜÏ lalt Aïvaaaasmao Van een tot vijf regelsf 0.75. Iedere regel meerder0.15. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen 0.50. De 35 cents zegelregt niet medegerekend. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. BUITENLAND. 9 Nov. Te Liverpool is eene inschrijving geopend ten behoeve van hen, die door het verlies van den Royal Charter hebben geleden. Reeds is er voor meer dan ffi St. 1000 in geschreven. Ook koningin Victoria heeft, even als onlangs keizerin Eugenie, den oorlog aan den crinolines verklaard, en wil die niet slechts zelve niet langer dragen, maar zou het ge- .bruik daarvan ook aan de jonge prinsessen en de hofdames verboden hebben. IQ Nov. Het bestuur der rijks-geschutgieterij te Woolwich is gisteren overgegeven aan sir W. Armstrong. Er zijn inrigtingen gemaakt, om jaarlijks ten minste 1000 kanonnen naar zijne methode, te kunnen leveren. Ook is bevel ontvangen, om binnen den korst mogelijken tijd 40 Armstrong's kanonnen (6 ponders) voor de velddienst in China gereed te maken, welke over land derwaarts zullen gezonden worden. 12 Nov. Dr. Smethurst, die, gelijk bekend is, voor eenigen tijd wegens vergiftiging van zijne vrouw Isabella Bankes ter dood werd veroordeeld, doch welk vonnis voor- loopig werd geschorst, is heden voor de police court te regt gestaan wegens bigamie, daar het gebleken is, dat hij met genoemde Isabella was gehuwd, terwijl zijne eerste vrouw Mary Durham, met weike hij in 1828 in den echt was ge treden, nog leefde. De beschuldigde werd naar de assises verwezen. Onlangs is le Parijs zekere Michel D.gearresteerd onder be schuldiging can opligterij, ten nadeele der bank ran leening, en wel bepaaldelijk door het beleenen ran een aantal ralsch zilrer. Uit de roorloopige instructie dier zaak is thans gebleken, dat de beschuldigde daarbij niet ten doel had, zich met het daarop ont vangen gejd te verrijken, maar eenvoudig om de noodige hulpmid delen te' verkrijgen tot het doen van chemische proefnemingen. Reeds vijftig jaren achtereen had hij zich met onverdroten ijver op zoo danige scheikundige onderzoekingen toegelegd, om nieuwe of tot nu toe onbekende edele metaalsoorten op te sporen. Ten dien einde had hij zich niet, gelijk anders met zulke alchimisten het geval is, in een min of meer geheimzinnig laboratorium afgezonderd, maar zijne werkzaamheden in het huisselijk vertrek waargenomen en zijne bij hem inwonende zuster gewoonlijk met zijne verkregen resnltaten bekend gemaakt Somtijds kon hij dagen en nachten achter een voor zijne fornuizen in eene onuitstaanbare hitte doorbrengen, tot bij eindelijk aan den slaap niet langer weérstand kunnende bie den, zijne zuster voor eenige uren het werk liet verrigten, om het later alweer met denzelfden ijver op te vatten, zonder zich bijna ooit hel genot der frissche buitenlucht le vergunnen. In het ver hoor heeft hij ten stelligste ontkend, dal hij de staven bij de bank van leening ooit voor echt zilver heeft aangegeven, en is <|*»rbij niet van zijne verklaring af te brengen, dat hij telkens duidelijk heeft gezegd, dat zij bestonden uit een door hem uitgevonden meng sel, waarvan eene grondstof, die het zilver in waarde overtrof, het voorname bestandbeeld uitmaakte. 11 at meer zegt, hij heeft den regter aangeboden, de waarheid van dit laatste te bewijzen, door uit de beleenden staven zoodanig metaal te trekken ouder voorwaarde, dat hij dit zonder ooggetuige zou mogen bewerken. Voorts beweert hg, dat zijn wetenschappelijk onderzoek hem in derdaad heeft gebragt tot de ontdekking van tot uo toe onbekende wetten in de mineralogie en het plantenleven. Ofschoon nu in de zaak »eeds de adviezen van een aantal deskundigen zijn ingewonneu derdi wette zaak en aan deze eene nadere onderzoek is opgedragen, heeft dit evenwel nog niet tot zoodanig resultaat geleid als noodig is om te beslis sen, of de man een bedrieger, een gek, dan wel een genie zou zijn. De oplossing van dit vraagstuk zal evenwel vermoedelijk niet lang achterwege blijven. Dc vice-koning vau Egypte heeft weder in levensge vaar verkeerd; de spoortrein, waarop hij zich bevond heeft tegen een anderen gestooten, zoodat de schok vrij zwaar was. Uit een geregtelijk onderzoek is gebleken, dat het des vice- konings eigen schuld is, daar hij, zonder zich aan de regle menten te storen, naar willekeur een trein deed gereed maken. 10 Nov. Men verzekert, dat het effectief der keizer lijke garde van 24,000 op 80,000 man zal worden gebragt. De lieer Avrouin, oud ontvanger-generaal van Mor- behan, is wegens bankeroet tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de Jfricain heeft de heer Brosselard, onder- profect van Fleurcen, het grafschrift van Abdon-Abn-Allah, bekend onder den naam van Boabdill, laatste Moorsche koning van Grenade, ontdekt. De vorst stierf in 1494 te Fleurcen. Te Parijs had onlangs het volgende treurige voorval Elaats. Een pasteibakkers-leerling, een aardige, vrolijke naap van 14 jaren, was door zijn meester naar den kelder gezonden om eenig werk te verrigten. Een tijd lang hoorde men hem daar op zijne gewone mauicr zingen, vervolgeus vernam men niets meer en toch kwam hij niet terug. Toen men eindelijk ging zien waar hij bleef, vond men hem, door middel van zijn zakdoek, aan een spijker in het verwulf opgehangen Ondanks alle aangewende moeite kon men hem niet in het leven terug brengen. Men onderstelt dat hij, in grillige dartelheid een proef heeft willen nemen van de ge waarwordingen van iemand, die opgehangen werd en door een of ander toeval den stoel, waarop hij geklommen was om zijn hoofd in den strop te kunnen steken, heeft omver geworpen. Dezer dagen had in de gemeente Cauderan het vol gende betreurenswaardige voorval plaats Onderscheidene jongelieden, die in eene openbare plaats bijeen waren, kwamen in een vriendschappelijken twist over de mindere of meerdere handigheid der aanwezigen, om een haas te schieten. Antoine," zeide een hunner, wik wed otn 10 fr.dat gii mij op geen 10 ellen afstand raakt." «tik houd de weddingschap, maar 10 ellen is wat weinig; stel er 30." Zoo gezegd zoo gedaan. De troep begaf zich naar bui ten. Men laadde een jagtgeweer en de afstand werd naauw- keurig gemeten de jonge man, die met zijn makker gewed had, gaf ruur en trof den ander zoo goed, dat hij dood nederviel. Wat bet vreemde van deze zaak nog vermeerdert, is, dat niemand van het gezelschap dronken was. De dader en de getuigen zijn gearresteerd. 11 Nov. Men spreekt van eene circulaire van den minister van justitie aan de regterlijke ambtenaren, waarin zij worden aandachtig gemaakt, om geene andere kleederen te dragen dan die overeenkomstig zijn met de waardigheid van hun stand, en zich volstrekt niet te gewennen aan het rooken van sigaren. De inwoners van de provincie Perugia en andere pro vinciën van den Kerkdijken Staat beklagen zich, dat men hun eenigzins aan hun lot overlaat en dringen er op aan, dat men hen verlosse. Alle jongelingen, die de wapenen kunnen voeren, hebben zich aan het bondsleger aangesloten, doch er is gebrek aan wapenen. Een particulier schrijven uit Italië meldt, dat alles er goedkoop is, behalve karabijnen, revolvers en alle andere wapenen, die tot ongehoorde prijzen worden opgekocht.

Schager Courant | 1859 | | pagina 1