DUITSCHLAND. Berlijn, 13 Nov. De Ost —Pr. Ztg. deelt twee nieuwe voorbeelden mede, betreffende het gevaar der lucifers. Dezer dagen had de vrouw van een pachter te Lescliwitz, bij Ko ningsbergen, bij het afstrijken van een lucifer, het ongeluk, dat een stukje phosphorus in eene kleine wond, die zij aan een harer vingers had, geraakte, met het noodlottig gevolg, dat hare hand opzwol en, even als hare arm en eindelijk het ligchaam der ongelukkige, door koudvuur werd aange tast, dat haar binnen 21 ure ten grave sleepte. Frankfort, 9 Nov. Op de hofjagt, die de hertog giste ren en eergisteren op de Platte bij Wiesbaden heeft gehou den, werden 30 wilde zwijnen gedood. BELGIË- Brussel, 10 Nov. Vóór 1830 gold de voet grond in de voorname straten van Brussel van 6 tot 8 fr. Thans betaalt meu den grond in het midden van Brussel tot 45 fr. de voet. ITALIË. Turijn, 5 Nov. Een brief van Magenta berigt, dat de reizigers, die den 2den dezer de vlakte, waar de slag van den 4den Junij werd geleverd, passeerden, zeer getroffen waren, toen zij het slagveld met ontzaggelijk vele lichtjes verlicht zagen. Het was eene godsdienstige eerbewijzing der bevol king, op den allerzielendag, aan de dapperen, die daar be graven lagen. Op ieder kruis was eene kaars geplaatst. RUSLAND. St. Petersburg, 27 Oct. Het bevestigt zich, dat de keizer aan de prins van Oranje het nkraine-dragonder-re giment heeft geschonken, dat voortaan den naam van zijn nieuwen chef zal dragen. SPANJE- Madrid, 5 Mov. Vierhonderd studenten der universiteit alhier hebben zich tot een vrijcorps vereenigd, «m deel tc nemen aan de Marokkaansche expeditie. Schagen16 November 1859. Het andere geval betTeft een goudsmidsknecht te Ko ningsbergen, die zich bij het aansteken van eene sigaar den wijsvinger ligt met phosphorus brandde, en welke dien ten gevolge op zulk eene onrustbarende wijze werd ontstoken, dat de lijder eenige dagen in een bedenkelijken toestand ver keerde. IJit Duisburg wordt gemeld, dat de vader eener fami lie in die stad plotseling het geschrei van zijn kind hoorde dat in eene bovenkamer in eene wieg te slapen was gelegd. Op dit geschrei volgde eene pauze en daarna weer eene kreet doch ditmaal veel luider dan de eerste maal. Toen de vader zich daarop naar de bovenkamer begaf, zag hij tot zijne ontzetting een rat uit de wieg springen en zich door eene opening verwijderen. Rij onderzoek bleek, dat de rat een stuk vleesch uit het voorhoofd van het kind gescheurd had, zoodat het bloed er uit liep. Jl. Vrijdag avond is op het spoorwegstation te Meche- len een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De heer Dufaa- se, de dienstdoende commissaris van politie, wilde eene dame redden, die door den aankomenden trein zou omvergeworpen en verpletterd zijn geworden, en raakte in het doen dezer edele poging zelf onder de wielen der locomotief, met dat gevolg dat zijn ligchaam letterlijk vermorseld werd. Een ander ongeluk gebeurde op de spoorwegbrug nabij Montig- ny-sur-Sambre. Eene vrouw uit die gemeente, 40 jaar oud, wachte om den weg over te gaan tot dat de van Chatelineau komende goederentrein voorbij zou zijn. Deze was voorbij en zij stapte op de rails, zonder te weten dat juist op dat zelfde oogenblik een andere goederentrein van Charleroi naar Chatelineau den eersten moest kruisen. Zij viel tegen de locomotief van den tweeden trein aan en was in minder dan eene seconde een lijk. Uit Pisa wordt den 26 October geschreven: De gehee- le vlakte staat onder water. De hevigste en aauhoudenste regenvlagen, zoo in de afgeloopene als in het begin dezer week, vier dagen achtereen zonder ophouden, en op verledeu Zondag door een langdurig hevig onweder vergezeld, hebben op verscheidene plaatsen doorbraken van de Arno en hare bijrivieren ten gevolge gehad, terwijl op de lage plaatsen de ontzaggelijke hoeveelheid gevallen regen alleen reeds eene overstroomiug heeft veroorzaakt. M are de Arno niet reeds boven de hoofdstad, alsmede beneden dezelve zoo veelvul dig buiten hare oevers getreden, dan zou het ongeluk hier nog grooter, en de stad bezwaarlijk zijn verschoond gewor den. Doch hoe groot reeds het ongeluk in de vlakke oever streken zijn moet, is op te maken uit de menigte van allerlei voorwerpen, die de woedende stroom met zich sleurde. Hon derden van boomen, eene menigte vee, veel huisraad en ge reedschappen, balken, planken enz. toonen den weg die de overstrooming nam. Bijzonderheden ontbreken nog, daar de gemeenschap geheel gestremd is. Op de gansche vlakte staan de boerenhuizen en hoeven in het water. Men kan aannemen, dat het tusschen hier en Livorno eene groote zee is. Uit Petersburg wordt geschreven dat Schamyl daar de held van den dag is. Een aantal personen bevindt zich steeds in den om trek van het hotel Snamensk, waar de doorluchtige krijgsgevangene zijn verblijf houdt, om hem te aien uitgaan ofte huis komen. Hij is vergezeld van zijn zoon en vier van zijn eigen dienaars; buitendien is hem een Tscherkessi3ch kolonel in de qualiteit van drogman toegevoegd. Dagelijks rijdt hij met dezen uit, hetzij om aan de autoriteiten te worden voorgesteldhetzjj om de merkwaardigheden der stad te bezigtigen. Tegen drie a vier ure in den namiddag komt hij in zijn hotel terug om te di neren; daarna doet hy zijn gebed, dat doorgaans vrij lang is, en ten zeven ure begeeft hy zich naar den Schouwburg, waar hy een byzonder genot in schijnt te vinden; voornamelijk be koort hem het ballet, dat, toen hij het voor de eerste keer te Moskau zag, hem de opmerking ontlokte: dat de Kussen in den hemel geen paradijs zouden vinden, daar zij het reeds op aarde bezatten. De berigtgever is persoonlijk aan Schamyl voorgesteld. Hy verhaalt dat, toen hy -was aangemeld, de Iman juist bezig was zijn gebed te doen, zoodat hij eenigen tijd moest wachten, gedurende welken hij in een aangrenzend vertrek de eentoo- nige, zangerige klanken van het gebed vernamIn hel eind trad Schamyl binnen, naderde langzaam zijn bezoekers en reikte hun de hand toe. Vervolgens plaatste hij zich op een divan, terwijl aan zijn gasten fauteuils rondom de tafel werden aan gewezen. De Iman onderhield zich met hen over eenige bij zonderheden uit zijn jongsten strijd tegen Knsland, die geheel overeenkwamen met hetgeen daaromtrent vroeger werd mede gedeeld. Men kan Schamyl zijne 62 jaren best aanzien; hy is hoog en forsch van gestalte, zijn gelaat is bleek en eenigzins zwaar moedig van uitdrukking; eene lange en zware grijze baard hangt hem over de borst. Geheel het voorkomen van het be roemde opperhoofd, jaren lang zoo geducht, thans verwonnen en gevangen, had iets geheimzinnigs en diep treffends in het oog van den berigtgever. Zijn zoon, een lang mensch van 25 a 30 jaren, was by het onderhoud tegenwoordig. Het reusachtig ontwerp van den heer Collins, tot daar- stelling eener directe telegraaph-verbindïng tusschen St. Petersburg en New-York, zal van de zijde der A.nglo-Ame- rikaansche autoriteiten geene oppositie ontmoeten. In dit geval zal de electrische kabel, door San Erancisco en Nieuw Arcliangel gaande, de Amerikaansche kusten volgen tot aan de Behringstraat, vandaar naar de Amur-rivier en voorts door Irkutsk, Irbit en Nischni, Novagoroe naar Moskau. Vele Russische marine-officieren en ingenieurs leeren thans in den vreemde dc scheepbouwkunde. De gevangenen, die in het Saladero worden bewaakt, hebben zich tot de koningin van Spanje gewend, met verzoek tegen de Mooren te mogen strijden, en met belofte om na den oorlog zich weder te zullen aanmelden om hun straftijd te voltooijen. 1 Nov. De geestdrift voor de Marokkaansche expeditie is hier zoo groot, dat, wilde men vrijcorpsen oprigten, er spoedig 100,000 cn meer vrijwilligers onder de wapenen zouden zijn. De Baskische provinciën hebben aangeboden zes bataillons uit te rusten. Men gelooft dat de vijandelijk heden niet vóór 10 of 12 dezer zullen beginnen. De debarcatiesloepen, welke worden gereed gemaakt, zijn voldoende om 6000 man binnen één half uur te ontschepen. Eene vrij groote flottilje kleinere schepen zal de grootere bodems behulpzaam zijn in het bombarderen der Marok kaansche havens. 10 Nov. Gisteren hebben duizend Mooren den aan val op Ceuta voortgezet. Men was bezig maatregelen te ne men om hen door een uitval terug te slaan. Men verwacht, dat de zittingen der Cortes in den loop dezer week geschorst zullen worden. BINNENLAND. Bingsdag den 8sten dezer werd te Barsingeihorn de tweede wintervergadering gehouden van het aldaar gevestigd genootschap Aut en Genoegen. De aanwezigen werden aan genaam bezig gehouden door de nuttige en "boeijende ver handeling van den heer Kuijk en eenige bijdragen, doch vooral door eene Proeve van dramatische voordragt door de heeren Holus, Muller en Kuijk, welke door allen met onver deelden bijval werd gehoord en geheel deed vergeten, dat het eene Proeve was. Moge dit de gemelde heeren en andere liefhebbers aansporen om hunne krachten verder te beproe-

Schager Courant | 1859 | | pagina 2