DUITSCHLAND Berlijn, 19 Jan. De voor eenigen tijd aangevangen nieuwe regtstreeksche telegraphische verbinding van hier naar Amsterdam, is thans voltooid en zal voor het open baar verkeer worden opengesteld. Weenen, 18 Jan. Gisteren zijn hier dépêches uit Parijs aangekomen, welke een zeer onaangenamen indruk moeten hebben te weeg gebragt. Vorst Metternich moet namelijk daarbij verklaard hebben, dat, hoewel er nog niets for meels tusschen Frankrijk en Engeland is overeengekomen nopens den afstand van Savoye aan eerstgenoemde mogend heid, evenwel uit den tot dusver gevolgden loop der ouder handelingen is te voorzien, dat overeenkomstig Fraukrijks plannen zal worden besloten. ITALIË. Milaan, 17 Jan. De Gaz.de Milan van gisteren deelt mede, uit eene goede bron te vernemen, dat binnen weinige dagen een legercorps van 60,000 Oostenrijkers te Venetië wprd verwacht. Reeds bragt men huisvesting en levensmid delen daarvoor in gereedheid. AMERIKA. New-York, 2 Jan. In een brief uit Boston leest men het volgende: BI IN IV E rv L A X I). Schagen 25 Januarij 1860. Maastricht, 22 Jan. Sinds eenigen tijd wordt door het Belgische gouvernement gevorderd, dat men, van hier naar Luik reizende, van een paspoort moet zijn voorzien, hetgeen vele ingezetenen dezer stad een groot ongerijf veroorzaakt. Dordrecht, 21 Jan, Gepasseerden nacht heeft men eene poging tot diefstal gedaan bij deu Hoog Wel Geb. heere Jhr. 15. v. B. en wel met overklimming, die zeer gevaarlijk was. Door de waakzaamheid van den huishond (een smousje) zijn de bewoners gewekt en zijn de dieven in hunne plannen gestuit en hebben de vlugt genomen; nasporingen worden door de politie gedaan. Schoonoord, 19 Jan. Het verdient welligt bekendheid, dat zeker wetenschappelijk gevormd ontginner en landbou wer alhier, de barre heidegronden met zeer goed gevolg cultiveert, door aanwending van kunstmest, dien hij ver- krijgt door verbranding van lompen en beenderen, in twee groote ovens tegen eene hoogte zoodanig in den grond gemaakt, dat niet alleen de asch en het verkoolde, maar ook de gassen allen behouden blijven en wel door ze langs een lnchtdigt kanaal te leiden, aan welks einde rook en damp geabsorbeerd worden door drooge sponsachtige veenaarde. 's Gravenhage, 20 Jan. Het prov. geregtshof in Zuid- Holland, in raadskamer vergaderd, heeft, naar wij verne men, naar de openbare teregtzitting van dat hof verwezen P. Pijnakker, de moordenaar van de huisvrouw van den landbouwer Vergeer te Reeuwijk. Men ziet de openbare be handeling dezer zaak in het begin der volgende maand te gemoet. De besch. is heden ochtend per spoortrein van Rot terdam, ouder behoorlijk geleide, alhier in het huis van verzekering overgebragt. 's Hertogenbosch. 19 Jan. Heden middag circa 1 uur, gelukte het een zestal liefhebbers, den zich zoo berucht nieuw bewijs op, hoezeer de smaak voor de schoone kunsten in Frankrijk is toegenomen. Terwijl tijdens het eerst keizer rijk, de etswerken van Kembrandt voor spotprijzen werden verkocht, heeft eene zeer kleine geëtste plaat van dien mees ter op die verkooping 8500 fres. opgebragt, terwijl eene teekening van Raphaël, die in het jaar 1770 voor 8 livres verkocht was, nu met 10,000 fr. werd betaald. 26 Jan. Er is sprake van de afschaffing der zware cavallerie, daar het in den veldtogt in Italië is gebleken, dat de diensten daarvan zeer goed kunnen worden ver vangen door de artillerie. Het Bulletin du hois heeft onlangs eene lijst der in het jaar 1859 gepatenteerde uitvindingen openbaar ge maakt. Daaronder bevinden zich 117 octrooijen voor cri nolines, hoepel- en onderrokken. Waarschijnlijk zal spoedig van al deze uitvindingen niets overblijven dan oudijzer, zegt het blad, vermits de crinoline aan het hof bepaald in verval geraakt. De heer Lepaul, rue de la Paix 2, te Parijs, heeft de uitvinding der brandkasten toegepast op portefeuilles, en vervaardigt die van ijzer, zeer net met leer en satijn opge maakt. Proefondervindelijk is bewezen, dat zij tegen de grootste hitte bestand zijn en zelfs het dunste papier daarin niet verschroeit. De staat Arkansas heeft eene wet aangenomen, strek kende, om alle vrije negers uit dit land te verbannen. Deze wet is den 1 sten Januarij 11 in werking gekomen. Iedere vrije ueger, die na dien tijd aldaar wordt aangetroffen, zal als slaaf verkocht worden, naardien de misdaad van vrijheid onvergeeflijk is. Arkansas is een der staten, die onzen nati- onalen naam zooveel schande berokkenen. De senaat van Missouri heeft een wets-ontwerp in behandeling, houdende dat alle vrije negers, boven de 18 jaren oud, welke na Sept. dezes jaars iu genoemden staat zullen gevonden worden, als slaven zullen verkocht worden; hetzelfde lot zal ook alle vrije negers treffen die na Sept. 1861 in den staat komen en er 24 uren zullen vertoeven. In Mississippi, Kentucky en Ten- nessee, houdt men zich eveneens met dergelijke wets-ont- werpen onledig. Ik geloof intusschen, dat slechts in weinige staten deze ontwerpen tot wet zullen worden verheven het is evenwel schande genoeg, dat zulke ontwerpen worden ingediend, die zelfs door uitstekende democraten worden veroordeeld. Yan goeder hand zijn wij geinformeerd, dat de heer Du Port, directeur van de Salon des Variétés in de Nes te Amsterdam, voornemens is, de aanstaande kermis deze gemeente, met zijn tooneel-gezelschap te bezoeken; eindelijk zal dan de wensch, naar eene goede Comedie, bij die gelegen heid, worden vervuld. De 19 dezer zou voor bet provinciaal geregtshof in Zuid- Holland worden behandeld de bekende zaak van den dief stal bij den goud-en zilverkashouder de heer de G. in de Veenestraat te 's Hage. Daar de beschuldigde W. H. von Schenn of Schenin, zoo als wel te vermoeden was, op de hem gedane oproeping niet ter teregtzitting was verschenen, heeft de advocaat-generaal gerequireerd, dat hij nader zal worden opgeroepen tegen den lOden Februarij a.s., waarop door het hof morgen zal worden beslist, De eigenaar van een galanteriewinkel te Zutphen had opgemerkt, dat. sedert eenigen tijd onderscheidene artikelen des nachts uit de laden en kasten verdwenen, zonder dat hij, noch een der huisgeuooten, de oorzaak van deze geheim zinnige verhuizing kon opsporen. Eindelijk viel zijn vermoe den op een commensaal, die boven hem woonde en steeds ijverig onledig was, hem naar den dief te helpen zoeken. Yoor eenige dagen verbergt zich de koopman achter eene groote baliemand op den donkeren trap, en ontwaart om streeks middernacht, toen het geheele huisgezin in slaap scheen gedompeld, eene witte gedaante, die den trap afkwam, den winkel op- en afliep, en hare wijde zakken met allerlei voorwerpen vulde. Hij gaf de zaak den volgenden morgen aan, en de justitie doet onderzoek. Wij vernemen uit eene goede bron, dat Jhr. Boreel van Ilogelanden tegen April aanstaande zijn ontslag, als Commissaris des Konings iu dé provincie Noord-Holland, aan Z. M. heeft verzocht, waarvoor geene anderen redenen bestaan, dan dat hij meent bij het bereiken van den 60jari- gen leeftijd, zich uit het ambtelijk leveu te moeten teiug- trekken. Er loopt een gerucht, Jhr. Mr. Roëll, thans Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, en vroeger griffier der Staten in Noord-Holland hem zal vervangen. Als een bewijs van misbruik van sterken drank kan dienen, dat den 14den dezer te Oosterhout een persoon is overleden, welke dagelijks 2 Ned. kannen jenever verbruikte. Hij was daaraan zoodanig verslaafd, dat,niettegensteande hij overtuigd was dat hij daardoor zijn leven verkorte, de drank voor hem zoo onmisbaar was geworden, dat hij dien nog tot eenige oogenblikken voor zijnen dood niet kon ontberen. Een Russisch geleerde leerde onze moedertaal, alleen om het werk te kunnen lezen van prof. Hofstede de Groot: Voorlezingen over de geschiedenis van de opvoeding desmensch- doms door God. Met grooten lof spreekt hij van dat werk. Als een staaltje van de ontzettende fortuinen, die in Engeland worden bezeten, kan dienen, dat de markies van Westminster een jaarlijksch inkomen heeft van f8.400.000. Uit eenhuizen meldt men, dat dezer dagen de kolo nist J. W. Schut, in het 2de gesticht der Maatschappij van Weldadigheid, die wegens beleediging van zijne mede-kolo nisten en verzet tegen den zaalopziencr, in de disciplinezaal was opgesloten, getracht heeft het gebouw in brand te ste ken, maar zelf het slagtoffer daarvan is geworden. Het- smeu len van het stroo op de brits heeft vermoedelijk zijnen dood veroorzaakt, want, toen men de deur des morgens opende, vond men hem levenloos daar voor liggen. De brand heeft gelukkig geene gevolgen gehad. Men verzekert, dat de Tweede Kamer der Staten- Generaal, tegen de helft der maaud Februarij hare werkzaam heden zal hervat hebben.

Schager Courant | 1860 | | pagina 2