BH BAZAE. MAGAZIJN van HOEDEN en PETTEN. a v e itt 12 t i e a Lt. de Waard (399) uit aller naam. C. Spaander, RIEVVB VE B R O ÖÏSBÏIS.S ALKMAAR Lampenkappen met porceleinen Lichtbeeldjes. IJzerglans om Kagchels en Haarden glanzend zwart te maken, het busje a 20 cents. De ondergeteekende kleeder. maker te Schagenberigt bij deze, dat hij thans heeft ont vangen eene ruime sortering, nieuwe model len, Zwarte Zijde-, Fitten en Gekleurde Hoe den, van ƒ2,50 tot 10 en een weinig Petten, lieeren Regenjassenwaarvoor 3 jaren wordt ingestaan a ƒ15, lieeren en dames Castoren Handschoenen, van 90 Cts. tot ƒ1,80 in ver schillende grootten, geruiten Flanellen, hec- ren Half- en Overhemden-, Boordjes-, Man chetten-, dito Knoopjes, ook in linnen en katoen, in alle prijzen en nieuwste modellen, Cols-, Dassen- en Slippen. De nog voorhanden zijnde JFinter Petten Handschoenen-, Casinees en Sfucals zullen tot verminderde prijzen worden uitverkocht. s, keet, P. S. Bij mij worden Hoeden en Petten, om op te maken, aangenomen en Rouw han den om Hoeden gemaakt. (400) muscant eend is veel grooter dan onze gewone eendvogel, en zelfs veel grooter dan eenige bekende eend, dezelve haalt, van den punt des beks tot het uiterste van den staart gemeten, twee voeten. De geheele pluimadie is donker zwart, met een groenen gloed op den rug, en doorsneden met een' breeden witten band over de dekveêren der vleugelen; bij de wijfjes is, volgens Aldrovandus, de hals van vooren met eenige witte veêren gemengd. wllluohby zegt geheel witte wijfjes gezien te hebben; ondertusschen is het overeenkomstig de waarheid, dat, naar het getuigenis van Belon, het mannetje, zoo wel als het wijfje, somtijds geheel wit is, of meer of min gemengd van kleur. Deze kleurverandering in wit, is vrij algemeen in Tassen, die huisvogelen geworden zijn, dan het merkteeken, hetwelk de muscaateend onderscheidt, is een groote plek kale huid, rood en met knobbeltjes bezet, aan de wangen, zich achter de oogcn uitstrekkende, en dat op den wortel van den bek zich een' roode knobbel verheft door Belon bij een kers vergeleken; van het achterhoofd hangt, gelijk Aldrovandus opmerkt, een krans vecren af, in de gedaante van een kuif, welke het wijfje niet heeft, het wijfje is ook wat kleiner dan het mannetje, en mist den knobbel op den bek. Beiden zijn zeer lang van pootcn, hebben grootcn nagels, en die van den binnenvinger gekromd: de randen van de bovenkaak zijn sterk getand, en een scherpe gekromde nagel wapent het uiteinde. Deze groote eendvogel heeft een zware stem, doch zóó dof, dat men dezelve bezwaarlijk kan hooren, of hij moet vertoornd zijn. Scaliger bedriegt zich, wanneer hij denzelven als stom beschrijft. Hij gaat langzaam en bezwaarlijk, hetgeen echter niet belet, dat hij in den wilden staat, volgens Marcgkave, op de boom en rust. Het vleesch is goed, en in Amerika zelfs hoog geacht, waar men een groot getal dezer eendvogels aankweekt; van daar hebben ze in Frankrijk den naam van Canard d' Inde; echter weten wij niet van waar deze vogelsoort tot ons gekomen is: zij is in het noorden even vreemd als in onze gewesten; en het is alleen door eene misvatting der woorden, dat de overzetter van Axbin dezen vogel Canard de Moscovie noemt, tegen welke misvatting de beroemde Ray zich dan ook heeft verzet. Trouwens, wij weten dat ge melde vogels voor de eerste maal in Frankrijk zich ver toonden, ten tijde van Belon, die ze Canes de Gninêe noemde. Aldrovandus zegt, dat men ze ten zelfden tijde van Cairo in Italië bragt; het blijkt uit hetgene Marcgrave deswege geschreven heeft, dat die vogelsoort te Brasi 1 zich in het wilde ophoudt. Volgens Pison wordt hij even goed vet in den gevangen' als in den vrijen staat en is zeer aan te prijzen van wege deszelfs uitstekende vruchtbaarheid: het wijfje legt vele eijeren en kan bijkans in alle tijden des jaars broe den. Deze eijeren zijn geheel rond, die der jonge wijfjes groen achtig, deze kleur echter verbleekt bij de volgende leijsels naar de getuigenis van Willughby. De muscus geur, welke men bij deze vogels ontdekt, ontstaat, zegt Barrebé in een geel achtig vocht, zijpelende uit het klierachtig gedeelte van den stuit. In den wilden staat nestelen zij op de vermollende boom stronken, en de moeder neemt de jongen, zoo ras zij uitzijn, den een na den anderen in den bek en werpt ze in het wa ter. Overigens is het zeker dat de Krokodillen eene groote vernieling onder deze vogels aanrigten; want men ziet naauwe- lijks ooit meer dan vijf of zes jonge muscaateenden bij elkander schoon zij een veel grooter getal eijeren leggen. Zij eten in de moerassen het graan van een gewas, Riz Sauvage geheeten: des morgens vroeg vliegen zij uit naar deze onmeetbare, onder het water staande velden; 's avonds trekken zij weder naar zee. Het heetste gedeelte van den dag brengen zij door op digt getopte boomen gezeten; zij zijn woest en wantrouwend; niet gemakkelijk laten zij zich naderen, en vallen zoo bezwaarlijk te sehieten als de meeste water vogels. Een en ander heeft de heer De Bcffon voortreffelijk be schreven. A. d. H. te D. - jmiijtiiiib. De ondergeteekende diep getroffen, door het afsterven van zijnen geliefden vader en de schandelijke laster welke omtrent hem en zijne familie is uitgestrooidwaarschuwt thans een ieder die schandelijke leugen verder te verspreiden en noodigt tevens een iege lijk uit, die omtrent de mishandelingen welke zijn afge storven vader zouden zijn aangedaaneenige bewijzen kan leveren die aan den dag te brengen. Het is hem niet te doen om bij de menschen eere te behalen, maar alleen het bewijs zijner onschuld te geven en waarvan God alleen onze getuigen is. De ondergeteekende verklaart op verzoek van de Wed. D. de Waard en hare kinderen dat haar echtgenoot niet is overleden aan de gevolgen van mishandelingen, maar wel aan de zooge naamde Zenuw-Zinkingkoortsen (Tgphis)en is steeds bereid aan waarheidlievende menschen zooveel mogelijk de juiste opheldering omtrent het gebeurde te geven. Schagen 22 Januarij 1860. (398) Geneesheer. Verdroukenoord achter de Yitchmarkt. Laat, tusschen de Kapel- en Huigbrouwersteeg. te Groote voorraad van Porceleinen en Bronzen Mo- derateurlampen die heerlijk branden van eene keurige constructie, voor elke lamp wordt geguarandeerd. Alle mogelijke soorten van warme Vilten gezondheids- Pantoffels met vilten of lederen zooien in alle grootten, te gen de bekende lage prijzen. Fijne Regenjassen die niet oplossen, Beenstukken, Amerikaansche Overschoenen van het kleinste tot het gootste nummer. Nieuwe modellen van Kolen- en Turfbakken, Turf manden, Blaasbalgen, Haard-Stoffers en Blikjes. Om op te ruimen een partij Lampen compleet f2.50. Koopjes groene Spaarlampen. Ordinaire en fijne Fichesdoozen, Dam- en Schaak borden, Domino spellen. Fijne porceleinen Theeserviezen, Broodmanden, BotervlootenBorden, Schaaltjes, Schotels, Fruitmanden, Kopjes en Schotels enz. (401) J. BRONGERS, Gz. Drukkerij tad P. J. G. DIDERICH te Schagen.

Schager Courant | 1860 | | pagina 4