Nieuwe diep, 15Feb. Naar wij vernemen, is men tot het "besluit gekomen om het menschonteerende tlaan aan boord der oorlogschepen zoo veel mogelijk af te schaffen en de Over tredingen der matrozen, die wel het allermeest bestaan in het zoogenaamde »op straat zijn" d. i. over den verloftijd aan den wal blijven te straffen met eene korting op hunne ■gagie geevenredigd aan de dagen die Zij weg blijven. Die verbeurd verklaarde gagie zou dienen tot aankoop van ta bak voor de equipage. Ook heeft men het plan om het alhier liggende en tot drijvende batterij ingerigte linieschip op dé reede van Texel te leggen en de weerspannige matrozen daar op te detineren en te doen arbeiden. Men verwacht van dezen maatregel voor schepen in de havens veel goeds. Meppel, 14 Febr. Gisteren had hier een zeer zeldzaam geval van dronkenschap plaats; niet een persoon kwam des avonds in zeer beschonken toestand te huis, want dit behoort immers niet tot de zeldzaamheden, maar nu was het een hond, toebehoorende aan M. Zwanepol, alhier; het dier was in dezen ongewonen toestand volstrekt niet ondeugend of lastig, maar zelfs zeer vreedzaam en zachtaardig; doch ove rigens vertoonden zich bij hem verschijnselen even als bij een dronken menscb; hij kon eindelijk niet meer loopen, had al het hondenverstand verloren, en weldra moest het arme ibeest deze snoeplust met den dood bekoopen, niettegen staande men alle middelen tot zijn behoud aanwendde. lievige uranu opsujgen, waardoor men al dadelijk vermoedde dat er eene kerk of molen was getroffen en waaromtrent men gisteren middag vernam; dat een watermolen, staande aan den zoo genaamden watering» kant onder de gemeente Nieuwe Niedorp op 2 uren afstands van Uier, door den bliksem ge troffen en met eene daarbij staande loots of stal en eene hooiklamp eene prooi dei vlammen zijn geworden, niettegen staande er spoedig genoegzaam volk tot blusschen aanwezig was kou men door den hevigen wind den brand niet meester worden en alles geheel afbrandde, gelukkig heeft men daar bij geen menschen levens te betreuren en het vee dat zich op stil bevond heeft men tijdig daaruit kunnen redden. De Engelsche bladen deelen mede, dat men er in ge slaagd is, volkomene afdrukken van muziek, door middèl der photograpiiie te verkrijgen. ïüjnsburg, 15 Febr. Als men de opbrengst van de land- 'bouw-producten, met die van vóór 50 jaren vergelijkt, be vindt men, dat men thans het dubbel, zoowel in waar, als in geld verkrijgt; men schat de opbrengst over 1859, aan bloemkool ƒ50,000, aardappelen ƒ40,000, roode, witte en savooikool ƒ30,000, tarwe, rogge, haver, erwten en boonen ƒ25,000, vlas ƒ20,000, uijen f\ 0,000, melk, boter, kaas en eijeren *25,000, wortelen en rapen ƒ2,000, aardbeziën ƒ1500. Hiernevens wordt een grooten handel in vee gedreven. Nu wist men echter nog niet de oorzaak van dit alles; men meende aanvankelijk te moeten denken aan vergiftiging en liet den gestorven hond daarom tot onderzoek openen en daarmede werd het dramatisch «chouwspel tot meniger ver bazing opgelost; men vond in zijne maag wel 2 Ned. koppen Sruimen eu morellen, die op sterke dranken afgetrokken en oor iemand op straat geworpen waren, waarop hij zich had vergast, hetwelk h'j met een benaauwden en spoedigen dood had moeten boeten. Het is intusschen wederom een dier voorbeelden, waar door de schadelijke gevolgen van overmatig gebruik des sterken dranks op duidelijke wijze worden afgespiegeld. TEEG ADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting den 6 Februarij 1860. Alle leden tegenwoordig. De vergadering door den Burgemeester geopend en voor gezeten, zijH 1. Door de Secretaris gelezen de notulen van het verhan delde in de vergadering van den 9 Januarij jl. en zijn na verandering van eenige woorden goedgekeurd. 2. De Voorzitter stelt aan de orde het behandelen van den Hoofdelijke» omslag voor dit jaar 1860, geeft mededeeling dat er drie schriftelijke reclamatiën zijn ingekomen van in gezetenen, tegen hunnen aanslag en dien omslag als zijnde van Cornelis Hoedjes; Pieter Hoedjes en Pieter Hniberts alle drie vermenende te hoog te zijn aangeslagen in de klasse waarin zij gebragt zijn in vergelijking van de mede daarin aangeslagene, verlangen alzoo om daarbij aangevoerde rede nen in eene mindere klasse te worden gebragt welke reclama- tien bij den raad in aanmerking zijn genomen en na overwe ging besloten de aanslagen der reclamatiën terug te brengen van de 11 tot iu de 12 klasse en alzoo een ieder hunner te verminderen met ƒ4., De heer W. Vader brengt mondelinge reclamen in bij den raad tegen zijn aanslag niet zoo zeer, dat hij beweren wil te hoog te zijn aangeslagen als wel dat hij niet behoort, noch geacht kan worden voor eene gelijke som tc worden aangeslagen met den hoer D. timmerman, ver meent aai den aanslag van dien lieer moet verhoogd of zijneü verminderd worden, waaromtrent na eenige woordenwisse ling en overweging, de raad geene genoegzame termen kun nende vinden om voor het tegenwoordige in de aanslagen van die heeren in den Hoofdelijken omslag eenige verande ring te moeten brengen, werd bij meerderheid van stemmen beslist de aanslagen der meer genoemde heeren te maintine- ren, voorts is na eenige wijzigingen het kohier definitif vast gesteld op een bedrag van ƒ2800 om na alvorens overeen komstig Art. 265 der gemeentewet, gedurende acht dagen ter visie te hebben gelegen, aan de goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie te worden onderwor pen, alsmede is door deh Raad, ha ëxatninatie en wijziging definitief vastgesteld het kohier voor de belasting op de Honden, mede voor het jaar 1860 in deze gemeente om daaraan verdere uitvoering te doen geven. Gelézen éeh brief van heeren Gedep Staten dezer Provin cie van den 2e dezer Jfó 3, daartoe strekkende, met terug zending van het gewijzigd raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedden van de ouderwijzers; waarbij de vaste jaarwedde van den Hoofdonderwijzer Slangen behouden is op f780; waartegen hun Ed. gr. Achtb. hunne bedenkingen te kennen geven, om, daarbij aangevoerde redenen meenen zij er op te moeten blijven aandringen dat de jaarwedde van dien Hoofd onderwijzer op een bedrag van f 800 worde vastgesteld, en noodigen den raad andermaal uit daartoe als nog over te gaan, waaromtrent na eenige deliberatie bij meerderheid van stemmen werd besloten aan het verlangen van Hun EI. gr. Achtb. te voldoen door de jaarwedde te brengen op f 800. De voorzitter geeft mededeeling dat bij Art. 7 der ver ordening tot regeling van het lager onderwijs alhier, ten aanzien van de schooluren der hoogste klasse bepaald is, dezelve zullen zijn als, gedurende de zes wintermaanden des namiddags van 1 tot 8 en van 4 tot 6 ure, doch dat het hem in overleg met den Hoofdonderwijzer is voorgekómen, dat de schooltijd van 4 tot 6 uren even goed des winters als des zomers kan gehouden worden, doch het voorstel om genoemde art. 7 Hbo te wijzigen, dat de séhooluren voor de hoogste klasse het geheele jaar door zal zijn: van 's morgens 9 tot 11J en des namiddags van 1 tot 3 ure, en Vau 4 tot 6 ure, waartoe na overweging met eenparigheid van stemmen werd besloten. Gelezen eea brief van den'Hoofdonderwijzer alhier, ten geleide van lijsten van de nog aanwezige schoolbehoeften die het eigendom zijn des onderwijzers en alsnog ten gebruike der scholieren dienstbaar zijn, alsmede de nota's, bevattende de somma waarvoor de schoolbehoeften door de gemeente van hem ten verdere gebruike op de scholen alhier kunnen worden overgenomen, bedragende alles te zamen eene som van f161; doch aangezien de lijsten dier voorhanden behoef ten den raad niet zeer dnidelijk voorkomen om daarop al dadelijk een besluit te nemen, werd besloten den Burge meester te verzoeken ih eene volgende vergadering omtrent den werkelijken prijs nadere ophelderingen te geven. De Voorzitter brengt naar aanleiding van het bepaalde van den raad in de vorige vergadering ter tafel eea door Burge meester en Wethouders ontworpen verordening tot wijziging van Art. 84 en 100 van het politie reglement dezer gemeente van den 29 Julij 1856. Zijnde het eerst genoemde betreffende de boete op het verbod eenig vee op den grond der gemeente voor de publieke dieust bestemd te laten weiden of losloopen en het tweede genoemde aldus gewijzigd, dat geleiders van voertuigen met honden bespannen, den leeftijd van 16 jaren zullen moeten hebben bereikt op eene boete van een gulden, alsmede een concept verordening tegen het schurft of rotkreupel en daarmede besmet wolvee, welke na eenige wijziging zijn. goedgekeurd om daaraan Art. 157 der gemeentewet verdere uitvoering te geven, voorts is ten gevolge dezer laatste verordening en de daarmede in verband staande meerdere werkzaamheden der keurmeesters, der zei ver jaarlijks tractement verhoogd met f 80 en alzoo gebragt op f90 voor de beide keurmeersters in te gaan met 1 April dezesjaars en zijn met algemeene stemmen tot keurmeesters benoemd Pieter Vos en Cornelis Bakker. De heer Cs. de Heer geeft den raad in overweging om de keur op de Tapperijen in deze gemeente te wijzigen en stren ger te doen toepassen tot wering van het misbruik van sterke drank, stelt daartoe voor, eene door hem ontworpen keur in overweging te willen nemen, waartoe werd besloten en al dadelijk aan de orde te stellen, en voorgelezen zijnde werd dezelze na eenige wijziging goedgekeurd en ter uitvoerlegging aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. Door den voorzitter werd ter tafel gebragt het tot deze vergadering aangehouden adres van J. Boeklagen alhier ge- stationeerden Rijksveldwachter enz. daartoe strekkende om voor zijne dienst prestatie aan de gemeente politie alhier, eene tegemoetkoming uit de gemeente kas te mogen genie-

Schager Courant | 1860 | | pagina 2