ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Vierde Jaargang.) IM°. 127. AO A°. 1800. DONDERDAG 1 MAART. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. 15 UI T E N L A N I). ENG ELAND* Londen, 21 Febr. Gisteren kwam de nachttrein van Edimburg naar Londen met een ongeladen kolentrein in de nabijheid van Wigan in botsing; onderscheidene kolenwag- gons werden geheel en de locomotief van den mail-trein geheel verbrijzeld, terwijl onderscheidene rijtuigen aanmer kelijk beschadigd en drie passagiers ernstig, ofschoon niet gevaarlijk gewond werden. Dit onheil ontstond daardoor dat het sein, om den mail—trein te stoppen, door den ma chinist niet werd opgemerkt. FRANKRIJK. Parijs, 20 Febr. De Salut Public van Lyon meldt het volgende ongeluk, dat den 17den in den grooten schouwburg is voorgevallen bij de voorstelling van het ballet U n e fi 11 e du cie 1. Het voorlaatste tooneel stelt voor eene fontein, ge decoreerd met bloemen. Eensklaps verschijnt de fee des vuurs, welke met vuur de waterstralen van de fontein den oorlog aandoet. Dit geschiedt echter te vergeefs; zij wordt door eene hoogere magt in den Tartarus teruggeworpen, en uit de fon tein verschijnt eene nympb. Waarschijnb'k had eene der guir landes aan de fontein vuur gevat; eensklaps ten minste deed de nymph een vreeselijk gegil hooren; hare crinoline had vuur gevat, en in een oogenblik stond zij in lichtelaaije vlam. Ge lukkig behield de danseuse hare tegenwoordigheid van geest, en daar uit de fontein werkelijk water sprong, was de brand spoedig gebluscht. Eenige oogenblikken later kwam de genius des vuurs aankondigen, dat het element, dat hij vertegenwoor digde door de magt van zijne vijandin, de fontein-nymph, in werkelijkheid was overwonnen, zonder haar eenige schade te hebben kunnen toebrengen. DUITSCHLAND. Frankfort, 21 Feb. Te Wicsbaden heeft men heden avond, vijf minuten voor 6 ure, een hevigen schok van aard beving bespeurd, welke eenige secouden aanhield. De gemeente "Wolde in Mecklenbnrg is in rouw ge- HAGER COURANT. assnnmiBimiiitfs Turn aaia maanian: Voor Schagen1.00. Franco per po«t door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. 1PBIJ3 3>3B fil)T3BïaH513D J Van ren tot vijf regelsf 0 75. Iedere regel meerder»0 15. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten 0.50. De 35 cents segelregt niet medegerekend. Groote Letters naar de ruimte die aij beslaan* 22 Febr. De schietproeven met het naar den uitvinder zoogenaamde Whitworht-kanon werden laatstleden Zaturdag te Southport voortgezet, en hebben verwonderlijke uitkomsten opgeleverd. Bij eene verheffing van 33 graden bereikte een drieponder, met eene lading van 8 oneen buskruid een afstand van 28,647 Engelsche voeten waarbij echter, denkelijk ten gevolge van den hevigen wind, de kogel op 171 voeten regts van het doel nederviel. Maar op kleinere afstanden, van tus- schen de 18,000 en 20,000 voeten, bereikten de kogels het doel veel nader. Met een 80ponder van dezelfde constructie hoopt men een goed schot op een afstand van 30,000 voeten te kunnen doen. Geen der Armstrong-kanonnen heeft tot hiertoe op een zoo grooten afstand gedragen. Zaturdag 11. werd de beroemd geworden hond Bob, van het 1ste bataillon Schotse garde, terwijl het, als naar gewoonte van het trouwe dier vergezeld, naar de caserne marcheerde, door eene kar overreden en gedood. Bob ging aan boord van de Simoon in 1854 met het regiment naar Malta en na de oorlogsverklaring aan Rusland naar Scutari. Hij bevond zich bij het regiment, toen dit in de Krim land de, en was bij den slag van Alma tegenwoordig na afloop waarvan hij op de lijst der vermisten voorkwam. Na verloop van drie dagen kwam hij weder bij het regiment te Balakla- va, waar hij de beroemde charge van de ligte cavallerie medemaakte, bevond zich mede bij den slag van Inkermanu, diende in de loopgraven en was eindelijk bij de inneming van Sebastopol op zijn post. Bob keerde na het einde van den oorlog met bet regiment naar Engeland terug en trok Londen aan het hoofd van zijn corps binnen. Bob had de medaille voor verdiensten ontvangen, die hij tot aan den dood aan een lint om den hals droeg. 21 Feb. Het te Napels ontdekte complot onder bet leger bestond sedert langen tijd. Vele onder—officieren en een officier zijn gearresteerd. De politie te Rome heeft er het eerst aan de Napolitaansche regering kennis van gegeven; een deserteur namelijk was beschonken in eene herberg ge komen en bad verhaald, dat hij weldra met hoogeren rang bij het leger te Napels zou worden geplaatst. Na verder door de politie te zijn ondervraagd, zou hij alles hebben ontdekt. Zekere Josset is door het hof van assises van het de partement Aisne ter dood veroordeeld, wegens het vermoor den van twee oude lieden, de echtelieden Laly. Aan dit cri minele proces is echter een civiel proces van bijzonderen aard verbonden. De echtelieden Laly hadden elkander per testament wederkeerig tot erfgenaam gemaakt, den langstle vende alles. Thans is de vraagwie heeft het langst geleefd? De moordenaar Josset verklaart, dat hij eerst de vrouw heeft vermoord, toen zij het huis uittrad en daarna den man, die te bed lag. De wettigheid van dien getuige wordt echter door een der partijen betwist. 23 Febr. Men is hier zeer bewogen door den uitslag van een crimineel proces, voor het hof van assises van het departement Finistère. Eenige jaren geleden werden twee daglooners, wegens diefstal bij nacht, met wapenen en met gewelduitoefening, veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid; de eene is in de bagne, de andere in Cayenne overleden. Thans is door een ander crimineel proces gebleken, dat bei den onschuldig zijn; de ware misdadigers zijn tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. 22 Febr. Gedurende 21 dagen wordt de algemeene belangstelling bezig gehouden door den toestand van een persoon, van wien men niet weet, of hij levend of dood is. Van onderscheidene oorden, o. a. uit Berlijn en Weenen, zijn reeds beroemde geneesheeren herwaarts gekomen, om dit zeldzame verschijnsel gade te slaan. Voorzegde persoon was soldaat en met verlof in een konden nacht naar zijne geboorteplaats, het naburige Seckbach, teruggekeerd, welke hij echter niet bereikte; hij werd den volgenden ochtend schijnbaar levenloos op den weg derwaarts gevonden, en tot nog toe is er geene verandering in zijn toestand te be speuren. In de Ost Deutsche Post wordt een schier ongelooflijk feit nit Venetie gemeld. Een gondel, waarin zich geldwisse laars bevonden met eene som van 100,000 florijnen, is mid den in Venetie door roovers aangevallen, die zich natuurlijk van de geldswaarde hebben meester gemaakt. De roof geschiede tusschen 5 en 6 ure in den namiddag. In den gondel bevonden zich de bankiers Masiero en Penso, een bediende en de kas, die zij dagelijks van hun kantoor naar hunne woning overbrengen. De roovers waren gezeten in een vaartuig, vipera genaamd, lang en smal van vorm, aan den voorsteven van een ijzeren punt voorzien en drie maal sneller varend dan de gewone gondels. Zulk een vaar tuig nu, waarvan het gebruik alleen bij roeiwedstrijden en aan tolbeambten is toegestaan, door zes roeijers bemand, werd met volle vaart tegen den met geld beladen gondel aan gestuurd. Door den schok vielen de roeijers over boord en moesten zich al zwemmende redden. De roovers maakten zich nu van de kist met geld en bankpapier meester en ver dwenen toen weder zoo spoedig in den doolhof der kleine kanalen, zoodat alle vervolging en nasporing vruchteloos bleef.

Schager Courant | 1860 | | pagina 1