ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- L *LÈz TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. (Vierde Jaargang.) N°. 132. A«. 1860. DONDERDAG 5 APRIL. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. 15 U I T E N L A N I). ENG ELAND. Londen, 24 Maart. In de vorige week terwijl de prins van Wallis met een uit 6 personen bestaand gevolg, van eene niet zeer gunstig uitgevallen jagt naar Oxford terug keerde, reed het jagt gezelschap, ten gevolge van de onbe kendheid met de localiteit, de pachthoeve op van zekere Hedges. De eigenaar sloot hierop onmiddelijk zijne poorten en verklaarde op dreigenden en vastberaden toon niemand te zullen laten vertrekken, dan na van ieder persoon een souverein schadeloosstelling te hebben ontvangen. Toen men hem onder het oog bragt, dat hij den aanstaanden koning van Groot-Brittanje gevangen hield, antwoorde hij: (/prins of geen prins, ik moet mijn geld hebben." Het gevolg hier van was dat de erfgenaam van den troon van Engeland en diens gevolg de boete moesten betalen, om hunne vrijheid te berkrijgen. De Roos van Schagen De Roos van Schagen. FRANKRIJK. Parijs, 25 Maart. Onlangs stierf te Puiseux zekere G. in een ellendigen toestand. Hij leed volslagen gebrek, zoodat men het er voor moest houden, dat hij zeer arm was. Bij de verzegeling van zijn boedel vond men echter 800 francs; later, bij de ontzegeling door den vrederegter, vond men in eene verborgen kast, in den muur gemetseld, eenige oude boeken en ook een oud manuscript, waarin, tusschen de bla den, bankbiljetten verborgen waren, en wel 19 A 1000 fr., 18 A 500 fr., 6 A 200 fr., 3 A 100 fr., te zamen ter waarde van 29,500 fr. Op het laatste blad van manuscript had hij deze bankbiljetten aldus verbloemd aangeteekend: 1000 bos sen stroo, 500 bossen stroo, enz. SCHAKER COURANT. AxtDOimiirmiuoa ïih ïrïi maatman: Voor Schaden1.00. Franco per pott door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven franco. D3B Ü173M3OT13D Van een tot vijf regelt/O 75. Iedere regel meerder0 15. Ueboorte-, Huwelijkt- en Doodberigten 0.50. De 35 centa zegelregt niet medegerekend. Uroote Lettert naar de ruimte die tij betlaan. 27 Maart. Als een nieuw bewijs dat de eer, om tot lid van het Parlement te worden verkozen, zeer duur be taald moet worden, kan strekken, dat bij de in het afgeloo- pen jaar in het westelijk district van York plaats gehad hebbende verkiezing, de uitgaven der liberale candidaten sir J. W. Ramsden en den heer F. Crossley gezamenlijk 18,597, S St. en die van den conservatieven candidaat, den heer Stuart Wortley 10.700 St. bedroegen. 28 Maart. Te Glasgow is eene vrouw overleden van 81 jaren, die tijdens haar leven een nietig kruideniers win keltje hield, doch zóó vrekkig leefde, ja schier honger leed, dat zij een vermogen van St. 33,000 (ca. f 276,000) heeft kunnen bijeengaren. Zij heeft dit geheele vermogen vermaakt in annuiteiten van ft St. 4 aan behoeftige, doch brave lie den van haar kerspel, mits den ouderdom van 65 jaren be reikt hebbende. Een knaap, die 11. week de onvoorzigtigheid had om zich te vermaken met tegen de traliën van het tijgerhok in den Zoölogischen Tuin te Londen te schoppen, had zijne Schagen is oud, zóó oud, dat het zich verliest door de sche merende midden, eeuwentot in de met nachtelijk duister overtogen eerste eeuwen onzer tijdrekening. Hoe gewaagd dat beweren ook moge schijnen, is het toch zeker waar, dat, al heeft de eerste met deugdelijke bewijzen gestaafde vermelding van Schagen eerst in de tiende eeuw plaats, het toch, blijkens menig geschrift en overlevering aan spraak mag maken op eene veel hoogere oudheid. Schagen is rijk aan overleveringen en sagen, rijker dan me nige andere plaats, al is het ook, dat die oude sagen gewoonlijk zoo mijtisch en fabelachtig zijn, dat het dikwijls zeer moeijelijk is de werkelijk geschiedkundige draad daaruit te ontwarren. Eene dier sagen, even als de meesten overtogen met een gloed van heldendaden en weelderige feesten, maar toch ook niet geheel ontbloot van geschiedkunndige feiten, voert ons de omstreken van Schagen binnen, in het Bomeinsche tijdperk en, het is naar aanleiding daarvan dat wij den lezers aanbieden Te midden van eene grasrijke vlakte, doorsneden met een kalm vlietenden waterstroom, verhief zich de stints van Leeu- wenhorn met aanhoorige gebouwen, daar, waar het oog thans het gehucht Grootkeins ontwaart. Hóóg was de magt en het aanzien, gróót was de dapperheid van den Erieschen hoofdman of koning ldsaart, die daar zijn gewoon verblijf hield; hij was roekeloosheid bijna met het verlies van zijnen voet of been geboet. De tijger greep den voet en had dien reeds tusschen de traliën, toen door de plotselinge ruk des verschrikten knaaps de laars uitgleed en zijn voet dus bevrijd werd. Ten slotte zij nog vermeld, dat deze gierigaard, ofschoon in het bezit van zeer goede bedden, op eene ellendige, slechte legerstede den laatsten adem uitblies. 26 Maart. Een nieuw staaltje van hetgeen in het groote Babijlon aan de Seine uitgebroed wordt, om de ligtgeloovige een menigte gelds uit den zak te lokken, levert een in groot folio prachtprospectus van eene door twee dames gedane uit vinding en in het leven geroepen onderneming, om rimpels en plooijen uit het gezigt te doen verdwijnen en alle sporen van den ouderdom volkomen uit te wisschen en weg te was- schen. De methode bestaat in drie kuren, die met 12 zooge naamde jeugdbaden beginnen; zij vormen als het ware het eerste hoofdstuk en kosten elk 60 francs. De tweede reeks, weder 12, hpet Eucharis-baden ieder bad kost 600 francs. Het laatste derde dozijn heet Kalypso-hadeu en kost voor ieder bad 1200 francs. Derhalve 22,380 francs, waarvoor grijsaards en oude matronen in jongelingen en schijnbaar jeugdige meisjes gemetamorphoseerd kunnen worden. Volgens hier ontvangen brieven uit St. Petersburg ook heer van Burghorn. Het water, dat de vlakte doorsneed, besproeide in het Zui den de Blokhuizen van Terdorp en Scilphorn, met hunne uit gestrekte omheiningen, en, ten Noorden van Leeuwenhorn, daar, waar dat zelfde water zich vereenjgde met het Eemner- zwin lag Grebbe, waar thans schepen en stoombooten de Zui derzee bevaren. Meer in het Oosten, te midden van het bij overlevering bekende schoone natuurwoud het Kreilsche bosch, lagen de Bomeinsche schansen gonzende, Stroe en Lammoer, het eerste en het laatste reeds eeuwen in de golven bedolven en door het nageslacht schier vergeten. In het Westen van den zoo even beschreven waterstroom strekt zich het land ver, uren ver uit tot aan de Noordzee, waar in het midden eener duinvallei, de stoutmoedige krijgs man, Oega Fortima, heer van 'tZand, zijn blokhuis had opge slagen. In het Zuidwesten, daar, waar thans welige akkers bloeijen, verhief zich op eenen terp, de stints of het hof des heeren van Burghom. Hier, waar nog Schagen, hoog boven alle omringende wei landen, zich verheft op terpen en dijken, hier stonden vóór achttien eeuwen, op dezelfde door der vaderen vlijt opgeworpen terpen, de stints en aanhoorigheden van den jeugdigen Dib- bald Scagon. Ten Oosten van hier, ter plaatse waar nog aanwezig is de strook lands genaamd de Stins, stond het blokhuis van Pbbo Haron.

Schager Courant | 1860 | | pagina 1