DU ITSCHLAND Weenen, 24 Maart. In de wijk Leopoldstad te dezer stede ziet men sedert eenige dagen des avonds vier mannen met ernstige gezigten en voorzigtige schreden rondwandelen, ieder met eene verlichte lantaarn in de hand. In den begin nen wist men niet, of zij zich de ironie wilden veroorloven, de gasverlichting te verlichten, dan wel of zij, op het voetspoor van Diogëues, raenschen wenschten te zoeken. Door nader onderzoek is gebleken, dat het Turken uit Constantinopel zijn, die niet beter weten dan dat zij als verdacht moeten in hechtenis worden genomen, wanneer zij 's avonds zonder (verlichte) lantaarn zich op straat te begeven. Om derhalve hier ter stede eerlijke mensclien te schijnen, brengen zij ook hier hunne verlichtende leer in praktijk. Berlijn, 27 Maart. Uit St. Petersburg wordt van 21 dezer gemeld, dat de politie eene bende heeft ontdekt, die die zich met het fabrikaat van valsche crediet-billetten on ledig hield. Een Fransch litbograaph en 37 medepligtigen werden in hechtenis genomen. De zaak wordt zoo veel moge lijk geheim gehouden, ten einde de depriciatie van liet pa pieren geld door de vrees, valsch papier te ontvangen, niet nog te vermeerderen. Frankfort, 24 Maart. Te Ansbach worden de recruten niet alleen gemeten, maar ook gewogen. Deze uitbreiding van de conscriptie-methode is door den medicinaal-raaiï Dr. Escher, die reeds als hoogleeraar een hartstogtelijk statisti cus was, ingevoerd. AMERIKA. New-York, 14 Maart. De Circassian was uit Europa in Amerika aangekomen. Een gedeelte van de mails van de moet aldaar eene zamcnzwcring op groote schaal tegen liet leven van den keizer aan het licht zijn gekomen. Vele Boynren zouden daarin zijn betrokken, welke in de emancipatie der boeren hun ondergang en een afstand van hnnneregten zien. Men zou op een jagt op den keizer hebben geschoten, zonder hem nog thans te treffen. De schuldige werd geiirresteerd, cn legde onmiddelijk eene volledige bekentenis af. 27 Maart. Heden is eene vergelijkende kaart uitgeko men van Europa in 1760 en Europa 1860. Daaruit blijkt dat alle grootc mogendheden successievelijk haar gebied heb ben uitgebreid, behalve Frankrijk. Ook is er sprake van eene gewigtige brochure over de uitbreiding der Fransclie gezanten. Markies de la Coussaye heeft aan de gemeente Eng- hieu-les-bains eene som van 50,000 francs gelegateerd, waarvan de interessen bestemd zijn, als jaarlijksche huwe lijksgift voor de dochter van een handwerksman, die zich door haar deugdzaam gedrag onderscheidt. //Ieder jaar",zoo luidt het testament, //moet zoodanig meisje met de eene hand eene bloemkrans op mijn graf ncdetfeggen en met de andere haar huwelijksgift in ontvangst nemen. De vrede is eindelijk tusschen Spanje en Marokko getcekend. De Spanjaarden waren op der. koogsten top der Cordilleras aangekomen en konden van daar de twee zeeën overzien. Niets kon verder dc Spanjaarden beletten, onder de muren van Tanger te geraken en waarschijnlijk zou dan de ondergang van het Marokkaansche rijk eene voltooide zaak zijn geweest. 29 Maart. De nota van den Conslitutionnel van heden ochtend, betrekkelijk de ontruiming van Rome door de Fran sclie troepen, schijnt aan te duiden, dat deze maatregel niet alleen in beginsel is aangenomen, maar zelfs reeds op weg is ten uitvoer te worden gebragt. Volgens hetgeen men iu officiële kringen zegt, zou dit echter niet geheel waar zijn. De keizerlijke regering heeft besloten het leger uit Rome terug te trekken, maar wil en kan dit niet doen, tenzij er zekerheid bestaat, dat de veiligheid van Pius IX gewaarborg is, en kan niet toelaten, dat vreemde troepen hulp aan den paus verleenen. De Conslilutionnel meldt, dat de nieuwe kamer te Turijn zal bestaan uit 350 liberalen, welke graaf Cavour zullen ondersteunen, en 30 leden van de uiterste Italiaau- sclie partij, die aan hunne kiezers hebben beloofd de rege- ging te zullen aanzetten, om geen enkel oogenblik op den weg van bevrijding van Italië te blijven stilstaan. Deze par tij der kamer telt sprekers van buitengewone talenten, onder anderen de heereu Cattanea, Ferrari en Mauro Macchi. In een klooster van barmhartige zusters hebben dieven ingebroken, en eene zuster die het alarm hoorde doodge stoken. In den Monileur du Puy-de-Dóme wordt melding ge maakt van eene criminele regtszaak, die ren tegenhanger is vau de zaak Lemoine. In de maand Febr. jl. werd op de grensscheiding van de departementen Puy-do-Dóme en Al- lier een pasgeboren kind iu de sneeuw ontdekt. De politie begaf zich naar de gemeente Nades, en nam een meisje van 16 jaar in het verhoor, dat vermoed werd zwanger te zijn Het gcheele landschap bevatte overvloed van tchoone weilan den en grasvelden, hier en daar afgewisseld door kleine kreupel- bosrhjes, en doorsneden door een aantal beekjes en vlieten. De grootste waterstroom die het geheele landschap van het Zuiden naar het Koorden iu twee deelen doorsneed, was de Zijpe. Slechts eene rivier gelijk, had hij in het Zuiden door het Reeker en Schaimer zwin gemeenschap met de Zaan, en ten Noorden ontlastte bij zich tusschen het tegenwoordig Texel en Wieringcn bjj Grebbe in het Eemnerzwin, in zijnen loop eene menigte van zwinnen en beken, welke thans niet meer bestaan, opnemende. Het land ten Westen van dezen stroom, langs de zee gelegen, maar zich over de geheele lengte bijna drie uren verder dan thans in de Noordzee uitbreidende, heette het land van Leenwenhorn en het landschap ten Oosten daarvan heette het land van Scagon. In dat Oostelijk deel des landschaps, breidde zich tusschen Schagen en Burghorn, het Noordelijkste deel uit van een prachtig natuurwoud, het in oude kronijken meermalen beschreven Schager bosch; dat Noordelijkste deel was van het overige uitgestrekte woud afgescheiden door het Waardzwin. Temidden van dat ontzagwekkend natuurwoud, verhief zich een heuvel, daar, waar het tegenwoordige gehucht de Haale is gelegen; omgeven van dig' op een gegroeide, welligt reeds eeuwen oude den nen en eiken, werd die heuvel door de reuzen armen dier dennen en de zwaare kroonen dier eiken, als met een ondoordringbaar bladeren en lakgewelf overschaduwd; door de digte boomgroepen aan alle kanten verre van het opeuveld afgeslottn, weerklonk er het ireruisch van den wind door het gebladerte, als de zachte akkoorden van een verre verwijderd koraal gezang; stil en plegtig.ja grootsch en verheven was het in dien scl.emerdonkeren geweest. Na in den beginne alles te hebben ontkend, erken» de zy eindelijk te zijn bevallen cn dat het kind door haaf vader en broeder in de sneeuw was begraven. 27 Maart. Gisteren heeft op het Theresiavcld alhier eene eerste proefneming in het vuren en manoeuvreren plaats gehad met eene volledige batterij gerayeerde kanonnen, welke proefneming zeer bevredigend uitviel. 28 Maart. Ook alhier, even als in vele provinciesteden, begint groot gebrek aan pasmunt te heerschen, zoodat velen reeds weder hunne toevlugt nemen tot het middel, om de banknoten van een gulden in tweeën te snijden. Den 25sten dezer heeft men uit een vijver te Ilamm een zak op gehaald, welke daarin dreef en bij opening bleek het lijk van een manspersoon te bevatten, waarvan het hoofd, alsmede de armen en beenen waren afgehouwen. Hoezeer de politie ernstig onderzoek doet, heeft men tot dus ver nog geen het minste spoor, dat eenig licht over de gepleegde gruwel daad kan verspreiden. 25 Maart. Dezer dagen is gemeld, dat te Msinz een 1 ransebman was in hechtenis genomen. Naar men thans verneemt, is die persoon een Fransch taalmeester, en had hij zich ten huize van een Oostenrijksch officier afteekenin- gen van vestingsplaunen en loopgraven weten te verschaffen en die aan keizer Napoleon toegezonden. natuur tempel, zoo geschikt, om er ouze wel dappere en strijd- haftige, maar toch in alle eer en deugd voortlevende voorou ders, tot diep ontzag en eerbied voor den grooten en mach tigen Wodan of Alvader te stemmen. Dat was de Halte, de heilige plaats, waar slechts de druid of drui- dessc en de Barden hun gewoon verblijf vonden, maar waar het volk, niet dan met diep ontzag, slechts bij enkele buitengewone en ge wigtige gebeurtenissen zich vereenigde. Dan was het volk in angstige verwachting, wat de drnid of druidesse las uit de ingewanden van het geslachte en geofferde dier; dan brandde er de offervlam op den dolmin of het altaar; dan steeg er de rook kolom naar boven en baande zich eenen weg door het digte bladergewelf hoog omhoog naar de vrije lucht; maar dan ook werd cc de plegtige stilte afgebroken door den jubelzang van den bard of het krijgsgeschreeuw van het volk: dat was de halle, waar toen meermalen het lot van land en volk werd beslist. Niet verre van dat heilige oord, van die statige halle, zijn nog twee kleine opene plekken in het woud, thans bekend onder den naam van den Paat en de Lieg, tusschen Lagendijk en de Haale. Daar was het, dat op de eene plek de hut stond, w aarin Adolf de druid en Dirk de bard, beide eerbiedwaardige grijsaards en broeders van hooge afkomst, zamen woondeD; op de andere plek woonde de alom geeërde druidesse Otilde met hare pleegdochter Adëla. Schoon was dat landschap van vóór achttien eeuwenSchoon was het met zijn lagchende duinvalleijen en weelderige grasper ken. Schoon was het met zijn ontzagwekkende en prachtige na tuur wouden. Maar vooral nu was het schoon en levendig tevens, want sedert verscheiden weken waren er hooge gasten in hel landschap aanwQ*

Schager Courant | 1860 | | pagina 2