FRANKRIJK. Parijs, 3 April. De prins van Monaco is gisteren door den keizer ter audiëntie ontvaugen. Men zegt, dat hem tot schadeloosstelling voor den afstand van zijn rijk eene jaar- lijksehe lijfrente van 200,000 livres zal worden gegeven; bo vendien zou hij gednrende zijn geheele leven in het genot blijven van zijne domeinen en, na genaturaliseerd te zijn, tot senateur worden benoemd. DU ITSCHLAND Weenen, 2 April. Het laudsgeregt te Triest heeft be slag gelegd op de roerende en onroerende goederen van ze keren Basevithans voortvlngtig, die als leverancier zich moet hebben schuldig gemaakt aan medenpligtigheid aan de gepleegte bedriegerijen bij de approviandering van het leger, tijdens den jongsten oorlog. Aan hetzelfde geregt is ook op gedragen de verdere instructie in deze zaak. ste linieschip te kannen bergen. Het is 335 voet lang110 voet breed en <15 voet diep, en zal daarvoor niet minder dan 4000 ton ijzer worden gebezigd. Men gelooft algemeendat de Great Eautern in het begin van Junij volkomen gereed zal zijn, en de prins van Wallis op zijne reis naar Canade zal vergezellen. Ten gevolge van eene partij piket in een koflijhuis, tusschen de heeren II., meetkundige, en de P., iemand van een zerr driftig karakter ontstond er twist, die zoo hoog liep dat de heer de P., zijne tegenpartij een klap gaf. Er had eene uitdaging plaats, doch aangezien de heer de P., ontegenzeggelijk ongelijk had, raadden zijne vrienden hem aan, vergiffenis te vragen, waaraan hij dan ook voldeed. De heer II. schonk die doch omdat de beleediging in het pu bliek was geschied,alleen op de volgende voorwaarde: de heer de P. moest zich verbinden om, volgens zijne eigene keuze, of 1000 francs aan de armen te geven of zooveel centimes als er combinatiën mogelijk zijn bij de uitdeeling van de kaarten van een piketspel. Toen de berekening was geschied bleek hetdat de heer de P., indien hij het laatste voorstel koos, zou moeten beta len eene som van 1.502.814.917.6G8.800 francs; hij verkoos derhalve 1000 francs te voldoen. 4 April. Het gerucht, dat eenige voorname familiën van den Fauburg Saint-Gerinain zich zouden hebben ver staan, om den paus eenejaarlijksche rente van 500,000 francs te waarborgen, ten einde een aantal soldaten te kunnen uit rusten en onderhoudenbevestigt zich. De Zouaven der keizerlijke garde, die sedert drie dagen alhier zijn terug gekeerd, hadden heden de wacht aan de Tuileriën betrokken. Te 12 uur hielden zij eene parade, welke door eeue groote menigte werd bijgewoond. 5 April. De beweging ter gunste van den paus duurt nog steeds voort. Een bewoner van den Fauburg Saint-Ger- inain die jaarlijks 550,000 francs rente bezitzal daarvan gedurende twee jaren 500,000 per jaar ten behoeve van den paus afstaan. De heer de Coroelles is naar Rome vertrokken met de opbrengst eener collectewelke naar men zegt .500,000 francs bedraagt. Een abt is insgelijks met het zelfde doel vertrokken, medenemende 200,000 francs welke onder de geestelijkheid is bijeengebragt. Bijna alle bewoners van den Fauburg St. Germain zullen zich naar hunne landgoede ren begeventen einde het overtollige van hun inkomen, dat zij thans te Parijs verterenaan den paus te kunnen zenden. Volgens brieven uit Gibraltar, zou aldaar een complot zijn ontdekt tegen debezetting dier vesting. Met doel van het complot wasde vergiftiging van het geheele garnizoen. De nenste van Frieslandomgeven van het dappere volk ter wiens eere zij werden gegeven, overtroffen zij verre in luisterrijk beid alle vóórgaande; daar was het dat de groote Veldheer de af gezanten ontving van alle door hem teu ondergebragte volken. Uit geheel het toen bekende Europavan de Grieksche en Siciliaansche kusten af tot aan de Scandinavische grenzen toe, van de Britloensche eilanden tot aan de Slavische gewestenuit alle oorden waren Koningen en VorstenEdelen en Rijksgrooten aangekomen, om er hunnen oppermagtigen gebieder de hulde van hun volk te brengen. Daar was het ookdat hij de Friesche en Bataalsche Edelen en volkeren aan die vreemde vorsten voorstelde als onover winnelijke heldenals zijne vrienden en bondgenooten. Groot en luisterrijk waren daar de feesten, maar de gele genheid laat niet toe er over uit te weiden en liever wil ik den lezer terugvoeren in het oord dat ik hiervoor beschreven heb. In het gevolg van den grooten Veldheer was onder mter andere edele Romeinsche vrouwen eene jonge maagd, Livia, eene schoone Romeininfier en edelnicht van den grooten keizer, was het aan haar om gedurende de feestenbij eiken wedstrijd de prijzen uit te reiken aan de overwinnaars. Hijdie zich de meeste prijzen had weten te verwerven was Gabba; zoon van een doorlnchtigen koning van Brittannie, was hij, nog kind zijnde, door zijnen vader uit het Britsche rijk verbannenopgevoed te midden der Friesche jeugdhad hij Friesland als zijn vaderland aangenomengeoefend in al wat wapenhandel kon heetenwas bij de wedstrijden zijne kloek heid tot vermetelheid ja tot roekeloosheid geklommen; een vurige hartstogt voor de schoone Romeinin had zich van hem werklieden inde garnizoens bakkerijen, die allen Spanjaar den zijn zijn in hechtenis genomen. 7 April. liet hoi van assises departement Boneden-Rijnl.eeft vrouw Marthe Cuenat veroordeeld tot den dood, wegen» gepleeg- den moord op hare 2tjarige dochter Jeannetlc. De bijionderhedcn vao deie misdaad lijn afschuwelijk. Hel meis je was seer oppassend doch werd door hare moeder gehaat en dikwijls soo mishandeld, dat zij het huis moest verlaten. Deugden Dec. des vorigen jaars hoorden dc buren van vrouw Cuenat een vreeaelijk geraas en een hunner zond zijn zoon van ongeveer 15 jaar naar boven om te zeggen, dat, zoo dil schreeuwen en klop pen niet ophield, men de politie zon roepen. Daar deze jongende deur der kamer echter gestolen vond eu hij onraad vermoedde keek hij door eeoe reet en zag hij, hoe vrouw Cuenat hare dochterdie zonder beweging op den grood lag met een mes het hoofd afsneed. Hij vloog daarop ijlingt naar beneden om den vader van Jean- nelte een braaf arbeider te waarschuwen. Toen deze echter kwam vond hij zijne vrouw bedaard bezig met eenig (misselijk werk en nergens sporen van eenigen moord. Hij onderzocht alle kasten kis ten en bergplaatsen, zunder iel» te vinden; de vrouw verklaarde, dat Jcaonetle van haar eene kleine bestraffing had ontvangen eu het huis had verlaten; sij volgde hem bij al zijne nasporingen; de man vertrok eindelijk; en begaf zich, overtuigd, dat de buren de zaak hadden overdreven weder naar zijn werk. Later bleek het dat vrouw Cuenat het lijk in 2t stukken had gesneden en deze iu eenige emmers en bakken had verborgen welke als gewoonlijk met eenige planken overdekt waren. Deze stukken heeft zij des avouds bij gedeelten begraven en moest zij daartoe met hare han den een graf graven. 3 April. Uit Triëst worden de volgende bijzonderheden medegedeeldbetreffende de veelbesproken bedriegerijëu bij de approvianderiug van het leger tijdens den jongsten oor log. Het ontdekte tekort bedraagt niet minder dan 17 mil- lioen gulden, waarvan 300,000 ten laste komen van eenige der voornaanste kapitalisten aldaar. Een is in hechtenis ge nomen twee zijn gevlugt, en de overigen moeten zich het onderzoek huuner boekenpapieren enz. laten welgevallen. In verband met deze zaak wordt het volgende verhaalddat niet van waarschijnlijkheid ontbloot wordt geacht. Tijdens de bijeenkomst van beide keizers te Villafranca, alwaar Na poleon en Franz Joseph drie kwartieruurs genoegzaam al leen waren, moet namelijk eerstgenoemde tot den andere ge zegd hebben i U. M. zal er wel aandoennaar vriend schap pelijke» en welgemeenden raad te luisteren. Gij zijt door verraders omringt. U. M. gelooft, dat uwe vesting van Man tua voor zes maanden proviand heeft. Ik zeg u", hierbij ver hief hij met emphase den vinger, »zij is voor geen zes dagen van levensmiddelen voorzien. Onderzoek of het geen ik u zeg waar is, en handel dienovereenkomstig." De zaak bleek waar te zijn, en leverde een nieuw bewijs voor de betere in- rigting van het Fransche spiouneustelselboven dat van Oostenrijk. De volgende anecdote wordt hier in onderscheidene kringen opgedischt, en door sommigen zelfs geloofd. Keizer Franz Joseph moet namelijk dezer dagen een droom gehad meester gemaakt en geen wedstrijd was hem te zwnar en te moeijelijkalléén om uit hare handen den prijs te ontvangen en slechts zelden had bij in dc spelen zijn gelijken. Van alle kanten oogtste hij roem eu eerzoo vau Friezeu en Batavieren als vau Romeinen. De schoone Livia, ook zij had een tot nu toe onbekend gevoel niet kunnen onderdrukkeutelkens wanneer zij aan dien kloeken strijder den prijs mogt uitreiken en het deed haar goed dan ook zijne aandoening te ontdekken. De keizer had welgevallen in de liefde van den dapperen Gabba voor zijne nicht en een huwelijk met haar was zijn wil. Na afloop der feesten in die landstreek waren de weelderige landsdouwen van Leeuwenhorn en Burghorn bestemd om er de huwelijksplegtigheden te vieren en zóó zien wij den grooten stoet de muren vau Leeuwenhorn biunen treden, gevolgd van al wie deel zullen nemen aan de feesten. Honderd Romeinsche wapenknechten, gekleed in witte wapenrokken, met goud gebor duurd en zwarte adelaren bedekt; een opperhoofdman met hon derd hoofdmannen, de keizer in feestgewaad, de Romeinsche rijksgrootenRomeinsche vrouwen en jongvrouwen en daaronder Livia, Friesche eu Batavische Edelen en grooten, de afge zanten en Vorsten der onderworpen volkeren en eindelijk hon derd Romeinsche lansruiters met de Romeinsche banieren en twee honderd ruiters uit het Friesche volk, was het een on- afzieabare stoet die Leeuwenhorn in zich opnam; niet minder was de luister op het hof van Burghorn. De koningin van Engeland, begeerig om den grooten en magtigen keizer te zien en tegenwoordig willende zijn bij het huwelijk van haren koninklijken tieef, was afgekomen met hare

Schager Courant | 1860 | | pagina 2