SPANJE. Madrid, 0 April Alhier en te Bilbao is eene weinig tal rijke bende oproerlingen uiteen gejaagd, voordat zij iets hadden ondernomen. De geest van het publiek is zeer goed gestemd. ITALIË- Rome, 4 April. Volgens het Journal di Romabestond de bevolking van Rome op den lsten Jan. jl., uit 182,585 zielendaaronder bevonden zich 41 bisschoppen 1395 pries ters, 246G monniken, 2036 nonnen, 818 seminaristen, 1120 Protestanten, ruim 5000 Israëlieten, 105 Muzelman nen en voorts eenige personen uit Azië en Afrika. BELGIË. Brussel, 4 April. Uit (Jent wordt het overlijden gemeld van den beroemden Dr.Guistain, directeur van de Belgische krankzinnigengestichten en hoogleeraar aan de hoogeschool aldaar. Iï I ïMN E N L A N I). Schagen, 11 April 1860. Sprang 5 April. Terwijl eenige kinderen tezamen speel den waren twee daarvanvan 6 h 8 jaren oud op liet idee gekomen zich voor de andere te verbergen en kropen daarop in een ledig slaande kist. Nadat zij zich daarin hadden ne dergezet, viel het deksel digt en op slot, zoo dat zij het niet konden openen. Na veel zoekens vond men de verborgenen eindelijkdoch bijna te laat, doordien toen men de kist had opengebroken, zij bijna bewusteloos en nagenoeg geen geluid kunnende geven uit hunne vrijwillig gekozene gevangenis werden te voorschijn gehaald. Wiihe 6 April. Een treurig ongeluk had dezer dagen alhier kunnen plaats hebben. Het kind van den landbouwer Ter Poll alhier, meteen zijner kameraden van de school ko mende en huiswaarts willende keerenhad het ongeluk in de Wetering te vallenzijn kameraad het ongeluk ziende roept te vergeefs om hulp terwijl zich niemand op de plaats des onheils bevond, springt hij hem onmiddelijk achterna, en na vele pogingen in het werk gesteld te hebben, mogfc hij, een jongen van 9 jarenhet genoegen smaken, zijn kameraad van een gewissen dood te redden. Groningen 7 April. Vóór eenige dagen overleed in een dorp dezer provincie plotseling een wel gesteld inwoner. Er ontstoud vermoedendat de overledene door vergiftiging zou zijn omgekomen. Dientengevolge werd de geregtelijke lijkopening gedaan, en zal nu in deze stad verder het schei kundig onderzoek plaats hebben van de ingewanden enz. des overledenen. Met belangstelling ziet men nadere bijzonder heden omtrent deze zaak te gemoet, Geboren: 4 April P. z. v. C. Landman en M. de Vries K. z. v. P. Vlugt en M. Smit. 5 dito E. E. d. v. S. Keet en E. Timmermans V. d. v. J. Stroomeren A. Balvers. Ondertrouwd: 7 April. W. Bleeker, jm. en A Dode- man, jd. Getrouwd: 7 April. K. Zon, wedn. v. A. Bruin en A. Dekker wed. v. P. Kossen. Overleden: 5 April. A. Lover 35 j. en 9 m. Amsterdam, 10 April. W. S. 2; pCt. 61, 3 pCt. 75J. Rusland, oude 5 pCt. 10211829, 5 pCt. 101J. Oostenrijk, Metahek, 5 pCt. 48; idem A. 69J. Spanje, thans IJ pCt. 34] 3 pCt. 45J binnl. 43}|. Portugal, 3 pCt. 42J. Londen, Wisselkoers zigt, 11.70 2 m. 11.60. Parijs, nu n fc5J. Hamburg, u 35TJ, n 35. Bordeaux, 15 dagen 55J 55. liebben welke aan dien van koning Pliarao herinnert. TI ij Zag in zijn slaap drie muizen waarvan de een geheel blind, de tweede zoo vet en log was dat zij naauwelijks loopen kon, terwijl de derde er zeer mager en als van honger ster vende uitzag. Door dien droom verontrustliet de keizer, in overleg met zijne moederaartshertogin Sophia, eène waar zegster komen welke na lang aarzelen en nadat haar eene ruime belooning was toegezegd de volgende verklaring van den zonderlingen droom gaf//De blinde is uwe majesteit, de vette muis uwe ministers en de uitgeputte van honger omkomende muis, uw volk." [Sino vero eben trovato.) De ambtenaren der in-en uitgaande regten aan het grens station Zevenaar hebben dezer dageneen smokkelaar betrapt, die in en onder zijne kleederen de niet onbelangrijke waarde van ƒ2500 aan gouden met diamanten bezette voorwerpen had verborgen. Uit eene goede bron kunnen wij thans mededeelen, dat de Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, Jhr. Mr. Roëll tot die liooge betrekking in de Provincie Noord-Holland zal worden benoemd. De U. Ut. bevat het volgende: Op het zachte weder is nog niet te vertrouwen. De bovenlucht is zeer koud IJsdeeltjes die daarin zweven hebben ons gisteren avond (6 April een schoon natuurverschijnsel getoond. Reeds na negen uur vertoonde de maan een witten kring. Zelfs deelde men nog mede, dat toen reeds andere lichtkringen zigtbaar waren maar men wist niet goed te zeggen welke. Dit verschijnsel duurde waarschijnlijk nu eens sterker en meer outwikkeld dan weder minder duidelijk voort, tot dat tusschen half twaalf tot middernacht dc maan twee witte kringen rondom zich had op 22° en 46" afstand. Voorts waren boven de maau twee gedeelten van kringen zigtbaar, die de holle zijde naar de maan toekeerden en die daar, waar ieder hunner een der twee eerste kringen raakte, de kleuren van den regeuboog vertoonden. Nog ging er een kring evenwijdig aan den gezigteinder door de maan heen, die lot op 50" misschien nog verder van de maan kon onderscheiden worden en de twee eerst vermelde kriogen doorkruiste, lu de beide punten op 22° van de maan alwaar deze kring den digst bij de maan nicht Oeda en een luisterrijk gevolg om gedurende de feesten haren intrek te nemen in het hof van Burghom. Gabba was zijne tante en zuster te gemoet gereisd tot aan de Maas bij Vlaardingenenna het woud bij Egmond te zijn doorgetrokken, doet in't eind de stoet zijne intrede in Burg- hom. De koningin van Engeland met hare koninklijke nicht Oeda en neef Gabba, voorafgegaan van driehonderd wapenknechten gekleed in roode rokkenbelegd met zilveren rozen en achter volgd door staatsjufvrouwen in feestgewaad en gedekt door der koninginne lijfwacht te paard en te voetwaren de gasten die er alle beschikbare ruimte zouden innemen. Hadden de Romeinen en Engelschen pracht en luister ten toon gesteld, niet minder was die der Friezen. Idsaard van Leeuwen hom en Burghorn, hij, de dappere en magtige Friesche koning was zelf in Leeuwenhom om er den keizer te ontvangen en wachtte hem op aan het hoofd van honderd wapendragers te paardgekleed in witte wapenrokken met goud geborduurd en roode leeuwenhoofden bedekten aan Ubbo Haron had hij opgedragen om de Engelsche koningin op te wachten in Burghorn aan 't hoofd van honderd wapen knechten in witte kleederen met zwarte jagthooros en gezeten op zwarte moorkoppenweken lang duurde het verblijf der hooge gasten, groote jagtpartijen werden aangerigt in de duin- valleijen van Oega Fortimaheer van't Zand. Feest op feest en banketten en gastmalen volgden elkander dag op dagIn't eind had Idsaard van Burghorn en Leeu wenhom de nicht van de Engelsche koninginOeda de zuster van Gabba ten huwelijk gevraagd. De koningin vond groot «taanden kring doorsneed wsren twee bijmanen gekleurd te zien die een geriiimen tijd rrij sterk ontwikkeld waren. Het geheele Terschijnsd wa» omtrent dat van 30 Maart 1660 te Danzigmaar buitendien wa» toot een gedeelte een verticale cir kel zigtbaar door de maau heen gaande en met den horizontale een kruisvormende; iets dat bij de maan zeer zeldzaam is en onder anderen te Danzig den lTden Dec. 1660 gezien werd. BUliGEllLIJKE STAM). B E U11 S T IJ T) IIV G E i\. Metal Coupons 21.80 behagen ia haren edelen gastheer en gaf de toestemming tot het huwelijk en eerlang brak de dag aan, dat de beide ver- eenigingen zouden voltrokken worden. Groot waren de toebereidselendie tot het waardig vieren dier hooge verbindtenissen werden gemaakt; de opene vlakte tusschen Leeuwenhorn en het heilige Schagerwoud bood eene geschikte plaats aan voor allerlei krijgs en volksspelen en groote openbare gastmalenfonkelende wijn werd er geschonken in gouden bokalen voor de hooge gasten bij 't gebruik van allerlei wildbraadovervloed van gersten en méédrank met gerste koeken werd er rondgedeeld aan de krijgslieden eu bet volk. Negen dagen zouden de feesten duren en reeds was de negen de dag aangebrokenongeloofelijke proeven van beleid en moed en van behendigheid waren reeds gegeven. Liviade fiere Romeinin, fier, dat zij de echtgenoot zou worden van den vermetelsten en dappersten der Ridders had aan haren Gabba een kostelijke roos geschonken als zinnebeeld van zijn koninklijk Engelsch wapeneen roos van paarlensmaragden en robijnen op ecnen stengel en gevat in bladen van goud. Gabba schenkt haar aan Idsaard zijnen edelen gastheer, die met zijne zuster Oeda zal huwen en geregtigd zal worden de koninklijke En gelsche roos te voeren en Idsaard geeft als wedergeschenk aan Gabba zijn goud blazoen met het roode leeuwenhoofd. Noch Gabba noch Idsaard had men tot nu toe in het steek spel kunnen overwinnen en in de opgewondenheid der feest vreugde wil Idsaard de kostelijke roos op het spel zettenniet denkende dat iemand den strijd met hem zal durven wagen. [Slot volgt.)

Schager Courant | 1860 | | pagina 3