Parlale It aliano? DUITSCHLAND. Berlijn, 17 Mei. De Odessaer Bote zegt uit zekere bron te kunnen beriirten, dat de in het Zuiden van Rusland ge stationeerde regimenten allen mobiel zijn. Aan de geregelde Tschernomorzische Kozakken is bevel gegeven, zich inarsch- vaardig te bonden, ten einde zich bij de 45,000 man troe pen aan de Prnth te voegen. niet langer lezen te leeren, en generaal Rollin kan ik niet uitstaan. Ik verzoek u dus mijne kleederen in te pakken." Generaal Rollin diezoo liet schijnt, zeer slecht bij den jongen prins staat aangeschrevenis adjudant des keizers en belast met de opvoeding van den prins. Aan generaal de Goyon is bevel gezonden om zoo spoedig mogelijk met zijne troepen Rome te verlaten; een bataillon jagers zou reeds op weg zijn Er was uit Palermo te Napels eene stoomboot aange komen met 200 vlugtelingen. Oen lOden had te Palermo eene demonstratie plaats gehad 30,000 man troepen hadden die stilzwijgend aangezien; 6 policieagenten werden gedood. Van de balcons der woningen viel een regen van bloemen op de personen, die aan de demonstratie deel namen. Den volgenden dag werden 4 agenten van politie door dolksteken vermoord gevondeu. De bevelhebber der stad en de directeur van politie wisten niet meer, wat te doen. De insurgenten raoetei: talrijk zijn, daar de linie van bataille zich uitstrekt van Trappani tot Morreala. Laatstgenoemde plaats is in de migt der koninklijke troepenmaar de soldaten hebben den lOden vier malen aan een aanval blootgestaan. De troepen beginnen ontmoedigd te worden, want sedert 38 dagen strijden zij reeds op hetzelfde terrein. 17 Mei. Den 14den dezer is tc Straatsburg (Elzas) vrouw Haumesser, die hare 21jarige dochter vermoord en in stukken gesneden had, door middel van de guillotine ter dood gebragt. De dépêche van Petersbnrg, waarin de vergadering der diplomatie bij prins Gortschakolf wordt medegedeeld, heeft groote sensatie verwekt Sedert twee jaar zijn ann de Russische kanselarij verzoek schriften en klagten ingediend door de iu Turkije wonende Grieken. In den beginne weid daarop niet veel acht geslagen, maar toen eenige consulaire agenten met groote aandrang om regt verzochtenheeft Rusland gemeend de klagten zijner geloofsgenooten niet langer te mogen voorbijzien. De Russi sche ambassadeur te Constantinopel heeft daarop menigmaal de aandacht van den Divan opde mishandelingen derGrieken gevestigdmen beloofde veeldoch deed niets. In de laatste maanden zijn echter do klagten der Bosniürs vermeerderd; een onderzoek heeft de grootste mishandelingen en onregt- vaardigheden aan het licht gebragt. Vrouwen en meisjes worden opgeligt om harems te bevolken. De boeren, die bij den pascha te Trauuik kwamen klagen, werden schandelijk weggejaagd en, wanneer zij terugkwamen, gedurende onbe- paalden tijd in de vesting opgesloten. Geheele huisgezinnen werden naar Bosna-Seraï gevoerd en men heeft verder niets meer daarvan veruomen. Vele Bosniërs hebben de vlagt ge nomen wanneer men ze achterhaaldewerden zij dadelijk ter dood gebragt, en zij, aan wie het gelukte Oostenrijksch grondgebied te bereiken werden goed ontvangen wanneer Reisavontuur. De Rijn was mij nog nimmer zoo schoon voorgekomen, als heden avond. Ik siond op het uitstek van de ruïne Klopp en keek over Bingen, op den lagen oever neder, waarboven in de hoogte de murenoverhlijfselen en de hoogste toppen der ei- kenboomen nog door de laatste stralen van de ondergaande zon beschenen werdenterwijl de diepe woudpartijende rotswanden van het Rijndal en verder op de lagchende tuinen van de omstreken in eene roodachtigen schemering gehuld lagen. Zeer diep aan m\joe voeten lag de heldere oppervlakte van den stroommet zijnen phantastischen muizentoren in bet mid den in violetkleurigen schaduw, die zich tegen den sierlijken, en stouten burg Rlicinstein meer en meer verdikte en in don- kerblaauw overging, en welk heerlijk landschap met zijne krachtige herfstachtige kleuren en wolkeuloozen lichtbaau- wen hemel door de dalende zon met een gouden gloed verhoogd werd. In stomme verrukking hing mijn oog aan de boeijende natuur; en de kleureoschakering, en licht en duisternis verwekten in mijne borst een verheven gevoel. Verder zweef den mijne blikkenen steeds wijder vlogen de gedachten eu de verrukte ziel stroomafwaarts naar den oever der rivier, waar mijne geliefde woonde, tot haar, de oorzaak mijner blijdschap. Het was mij als zag ik door dit schooue landschap in de blaauwe oogen mijner geliefde, schitterend zweefde over de hooge eikentoppen de gouden lokken van mijn mClsje en alsof zjj onder den ouden Rijntoren zachte, zeer zachte woorden van liefde fluisterde. En klonken niet nevens mij in de don kere torenkamer den klank van bare harpe lief en zacht, even als een zoet liefde gefluister in mijne ooreu. Neenneen ik was niet meer op het uitstek van den Klopp ik liep in OsteDde aan den oever op en neêr en had mijnen arm om de taille mijner bruid geslagen, hare gouden lokken waaiden over mijne wangen, en zij fluisterde en vraagde „Milt gij van nacht hier blijven zij zich iu Oostenrijk kilden vestigen maar men voerde ze op Turksch grondgebied terug, daar zij vraagden dit te Servië te mogen doen. In Turkije wachtten hun een vreese- lijk lot. De vrouwen werden weggevoerd en den mannen werd de regterhand afgehouwen. Èen aantal huisgezinnen hebben verkozen liever van honger te stervendan naar Turkije terug te keeren. Deze staat van zaken wil Rusland thans doen ophouden en met medewerking der mogendheden hervormingen in Turkije invoeren. In eene fabriek van chemicaliën te Lijon, viel onlangs de opzigter in eene put, waarin zich een sterk bijtend zuur bevond. Ofschoon hij er onmiddelijk werd uitgehaald, ver keerde deongelukkigetoch in eenendeerniswaardigen toestand. Niet alleen waren zijne kleedereu door de scherpe vloeistof geheel verteerdmaar toen men hem die uitwilde trekken liet het vleesch op sommige plaatsen van de beenderen los. Zijne oogen waren, om eene uitdrukking te bezigen van een dergenen die getuigen waren van dit ongeluk, als 't ware gesmoltenen na een naamloos lijden van eenige uren gaf hij den geest. 18 Mei. Ten einde de verdiensten van Maniscalco, den beul van Sicilië, te beloonen, heeft de koning van Napels diens zoon benoemd tot ontvanger-generaal van Capua. Die zoon is 34 jaar oud. Iu Portugal zijn de stierengevechten, die in Spanje nog zoo zeer in gunst staan, volstrekt afgeschaft. 19 Mei. Te Roebelle ontving iemand eergisteren uit Straatsburg eene kist waarvoor hij bijna 6 francs vracht moest betalen. Toen hij ze opende vond hij er niets in dan eene terrine de foiegras, die de vracht niet waard was. Het huisgezin ging aan tafel om de dure ganzenlever op te eten en zich eens duchtig daaraan te goed te doenevenwel den weusch uitende, dat niemand het ooit meer in zijne ge dachten mogt krijgen, zulk een geschenk te zenden dat men zich veel beter koop bij iederen kok of patissier in de stad kon aanschaffen. Bij liet openen van de terrine lieten alleu echter eensklaps dien wensch varen want er waren daarin duizend 20fraucs stukkenwelke door een rijken oom als een voorschot op zijne nalatenschap waren gezonden. 18 Mei. Men heeft hier met zekerheid vernomen, dat voor het Fiensche leger thans ook Ziindnadel-geneven wor den vervaardigd, en dat men meer en meer van het gebruik Ik kroop ineeneven als of mij iemand eeneu slag op het hoofd gegeven had, en greep onwillekeurig naar mijnen hoed, als of hij zich in gevaar bevond van in den afgrond geslingerd te worden. Voor mij stond de tuinman en keek mij doordrin gend wantrouwend aan. Hij hield een bundel sleutels in de hand en scheen ten hoogste verbaasd. „Ja Mijnbeer, ik had u bijna opgesloten; want hoe zoude ik hebben kunnen raden dat gij op het balcon ingeslapen waart?" Thans ontwaarde ik eerst, dat het intusschen donker gewor den was en de sterren reeds aan den hemel vonkelden. Ik liet den oudeneenigzints knorrigen tuinbewaarder ook bij zijne mee- uing, stond op en spoedde mij van daar; liep zoo lang voort, tot ik in de „Witte Roos" aangekomen was en hier in de helder ver lichte en door de nog van de zonnestralen van den dag verwarmde zaal, de nachtelijke koude van den Septemberavond van mijne leden schudde, ten glas Scharlaehberger voerde mijne gedachten eindelijk geheel weder aan den oever van den Rijn en in de na bijheid van den muizentoren terug. Welgemoed, zoo als gelukkige verliefden het doorgaans zijn, rigte ik mijne oogen eens naar de logementstafel en vond ook hier een vrolijk gezelschap. Digt in mijne nabijheid zaten vier heeren, die de Scharlaehberger nog al in eene tamelijke hoeveelheid ge bruikten en zich op zeer geestige wijze in de fransche taal onder hielden. De eene grap volgde de andere, en bij eene zeer snedige Calembourg lachte ik overluid mede, mijn buurman keek mij vriendelijk aanen ik oordeelde het niet onbescheidenhun eenige woorden van goedkeuring toe te spreken. Het gesprek werd levendigeren zeer spoedig was ik met de franschen in de beste verstandhouding. Daar in den loop van het gesprek bleek, dat zij eene pleizierreis langs den Rijn gemaakt haddenen met mij zulks ook het geval was, zoo besloten wij om den volgenden morgen gezamentlijk een uitstapje langs den oever en naar het slot Reinstein te doen, wij scheidden in de beste verstandhouding, en ik schreef aan mijne bruid eeu brief, waarin ik haar eene be-

Schager Courant | 1860 | | pagina 2