FRANKRIJK. Parijs, 22 Mei. Driehonderd man van het bataillon Zouaven van Afrika zulleu tijdelijk met verlof worden terug gezonden. DUITSCHLAND. ITALIË- Schagen30 Mei 1860. 23 Mei. Het kamp van Chhlons zal door middel van een spoorweg met de stad Metz worden verbonden. Bereids is last gegeven de lijn daarvoor af te bakenen. 24 Mei. Gisteren hebben er groote manoeuvres in het veld van Mars plaats gehad, vooral de evolutiëu met de bajonet trokken de aandacht. Heden te 2J uur heeft de keizer in den tuin der Tui- leriën de proefnemingen bijgewoond met het lnchtschip, dat in den vorm van een visch is gebouwd. Dit schip heeft eenigzins de gedaante van een walviach: het is voorzien van een roer, en van onderen zijn vinnen, die door eene kleine en zeer eenvoudige machinerie worden in beweging gebragt. De uitvinder, die vermeent daardoor het middel te hebben verkregen, om met een ballon alle rigtingen te kunnen ne men, heeft inderdaad verschillende bewegingen daarmede gemaakt. 25 Mei. De Patrie deelt in berigten uit Napels van 23 dpzer mede, dat de Napelsche troepen nog altijd Palermo bezettendoch tevens dat de opstand op alle pnnten van het eiland groote vorderingen maakt. Garibaldi heeft aan zienlijke versterkingen ontvangen. Monreale wordt doorhem bedreigd, en de val dier plaats zou ook die van Palermo ten gevolge hebben. De padogristen en jichtlijders houden zich bezig met het onderzoek, dat door Dr. ikulagnier is begonnen over de aanwending van de colchicum avtamnale (eene giftplant) voor de pijnlijke rhumatieke aandoeningen. Deze plant is afkomstig uit Azië, doch groeit overal; de geneesheer ver kiest echter voornamelijk die, welke in Griekenland te vin den is. Naar men zegt, zijn door dit middel reeds belangrij ke genezingen bewerkstelligd. Berlijn, 22 Mei. Dezer dagen is een driejarig kind ontstolen aan zijne ouders, die in eene der buitenwijken dezpr stad woonachtig zijn. De persoon die deze misdaad heeft gepleegd, is eene vrouw, aan welke door deze familie uit medelijden gedurende den nacht huisvesting was verleend. Het is nog geheel onbekendwat er van het kind gewor den is. 24 Mei. De wereldberoemde fabriek van den heer Borsig alhier heeft dezer dagen twee nieuwe locomotieven voor sneltreinen afgeleverd, die de bijzondere inrigting hebbendat de tender en de machine met eene pijp verbon den zijn, door welke de verbruikte stoom uit de machine in den tender stroomt, op die wijze het koude water, dat losdan hebt gij ons alle vier in uwe magtdat isGij kuDt ons aan het geregt overleveren. Hebt gij echter iets van ons gesprek vernomenzoo weet gijdat uwe verklaring ons aan den beul overlevert; hebt gij, zoo als gij beweerd, niets ver staan, zoo kan uwe verklaring onze plannen doen doorzien, welligt verijdelen. Dit moeten wij beiden voorkomenuit prin cipe van eigenbelang zoowel, als om de goddelijke vrijheid, Wij hebben uwe goederen doorzocht en niets gevonden wat ons vermoeden bevestigd heeft was gij een policie spion geweest, zoo leefdet gij thans niet meer. Dat gij eenen Du'tscher zijt, is uw grluk; eenen Franschman mogen wij zoo veel vertrouwen niet schenken en wij willen n alzoo niet dooden enkel maar on schadelijk maken." Hij zweeg en zag mij nadenkend aan. Ik moet bekennendat mij eene ligte huivering overviel en het bloed mij eensklaps deed stilstaantoen hij deze laatste woorden sprak. Ik zag den spreker in angstige spanning aan en zocht vergeefs naar den zin der woorden „onschadelijk maken!" Eindelijk ging hij voort: „Gij moet ons vergezellentot wij in veiligheid zijn. Zoo lang zijt gij onzen gevangene. Verpandt gy uw woord van eer, u gewillig naar onze voorschriften te voegencn met niemand zonder onze toe stemming te praten of u in verbinding te stellendan zullen wij uwe banden losmaken, en uwe geheele gevangenschap bestaat in eene reize tegen wil en dank in ons gezelschap." Ik begon weder vrijer te ademen en zag mijn vijand vragend aan. Ik geloofde deze straf misschien te kunnen ontsnappen tn vervolgde rustig „Doch zoo ik u op mijn woord van eer verzeker, om van het voorgevallene aan niemand een woord te vertellen „Geene voorwaarden, mijnheer!Gij zijt onze gevangene, tot dat wij in veiligheid zijnhet staat aan u alleen om deze gevangenschap ligt of zwaar te doen zijn." „Maar waarheen wilt gij mij dan brengen?" „Ook dit blijft voorloopig een geheim. Wanneer wij in veilig heid zijn, dan kunt ge vertellen wat gij verkiest, wij leggen u zich daarin bevind, verwarmt en in dien staat naar de machine terugvoert. 25 Mei. Grootvorst Nikolaas van Rusland heeft heden namiddag een bezoek bij de koninklijke familie op Sans- souci en Potsdam afgelegd. 27 Mei. De beroemde en geleerde Anders Netzius, wiens overlijden te Stokholm dezer dagen werd gemeld, was nog in zijne laatste oogenblikken geheel en al de man der weteuschap, en maakte opmerking over de toenemende ont binding van zijn ligchaam. »Die doodstrijd is hard, zeide hij, wdoch het is van het hoogste gewigt, dezen strijd tu3- schen leven en dood waar te nemen. Thans zijn de beenen dood, nu houden de buikspieren met bare functiën op. Het laatste worstelen moet zwaar worden, doch is daarom niet minder belangwekkend." Dit waren zijne laatste woorden. Rome, 22 Mei. Eene bende vrijwilligers van 500 man is van Toscaiie op Romeinsch grondgebied teruggekomen. De manschappen van een bataillon pauselijke jagers hebben bij vergissing op elkander geschoten. Daarbij zijn een kapitein een luitenant en vijf manschappen gedood. Heden is een detachement artillerie naar de grenzen vertrokken. De be volking is zeer verbitterd tegen de bende vrijwilligers. Turijn 23 Mei. De Opinione Nationale en de Moinmento deelen mede, dat Garibaldi met 9000 man infanterie en een escadron cavallerie Palermo is binnengerukt. De Napolitaan- sche soldaten hebben de wapenen nedergelegd. De geestdrift der bevolking is uitermate groot. Uit Palermo zijn heden tijdingen ontvangen van den 20sten, meldende dat Garibaldi eene roemrijke overwinning bij Montreale heeft behaald. 24 Mei. De Opinione Nationale bevat de volgende dépêche: Messina 22 Mei. Er heerscht eene groote paniek onder de autoriteiten. De inwoners scharen zich in menigte om de banier van Garibaldieen groot aantal vreemdelingen verlaat de steden. De soldaten trekken zich in de forten terug. Itl I\I\ ENL A i\ I). Naar wij vernemen, is mevrouw Rosa de Vries voorne mens op Donderdag den 31ste dezer in het gebouw Anna Paulowno te Zaandam een concert te geven. Vermist een bankbillet groot f 25. dd. 14 Sept. 1855 No. 996, verzonden p. p. van Schagen naar Alkmaar. Maandag jl. heeft alhier eene verschrikkelijke storm gewoeddie zeer vele schade heeft aangerigt. Verschei dene huizen werden van hunne daken beroofd, en boomen uit den grond geslingerd. Ook vernemen wij uit het dorp verder geene dwang op; gij geeft alzoo uw woord van eer?" „Nu dan, ik geef u de verzekering van bij u te blijven op mij woord van eer!" Naanwelijks had ik mijn woord gegevenof ik werd van die ondragelijke banden bevrijd, en de jongste der vier Italianen, die het meest medelijden met mijnen toestand scheen te hebbeD, beijverde zichom mijne wondeu aan de handpolsen met spiritus te wrijven Men riep den kelner, en ik hoorde, dat zij tot hem zeiden.dat de zieke iets beter was geworden. Het souper werd op de kamer gebragt, en eenige flesschen Scharlachbcrger ontboden. Toen alles in orde was, haalde men mij uit mijuc slaapkamer en gaf mij de eereplaats op de sopba, zoodat ik aan de eene nog aan de andere zijde voorbij de tafel konde gaan. Ik begon mij thans in mijue omstandigheden te schikken en hoopte, door vrijmoedigheid zoo mogelijk weder eenigzints hun vertrouwen te verwervenom zoo mogelijk te ontdekken, waar de reis tegen wil en dauk naar toe zoude zijn. Derhalve scherste ik gedurende het eteu over mijn eigen ongeluk en dat die enkele onschuldige woordeD: „Pariate Italiano?" eenen eerlijkenDuitscher in het ongeluk brengen konden. Alleen mijne opgeruimdheid wilde niet terug keeren, en hoewel ik hoopte door het drinken van den Scharlaehberger vrolijker en opgeruimder te «orden, zoo werd ik desniette genstaande hoe langer hoe meer mismoedig en krach teloos. Eene sterke overspanoing overviel mij, eu met de grootste moeite kon ik mijne oogen openhouden, en nog voor het dessert opgedragen werd, zonk ik achterover en sliep in. Mijne slaap was intusschen niet rustig en door de zonder lingste droomeD gekweld. Nu was ik een staalkundige vlugteling in de handen van de policie, die mij gekneveld wegvoerde; ik hoorde daarbij de schellen der postillonshet klappen van de zwetpen het rollen van den wagen. Dan weder bevond ik mij in de magt der Italianen, die mij onschadelijk maken wilden, om mij mijne bruid te ontnemen. Zij hadden mij op een schip gebragt, en ik voelde zeer duidelijk het waggelen en geklots

Schager Courant | 1860 | | pagina 4