Geboren: 19 Mei. J. z. v. A. Snaas en S. Breet. Ondertrouwd: 25 Mei. Klaas Kossen j. m. en T. Mosk j. d. Overleden: 21 Mei. A. Slooves ond 48 jaren. Amsterdam, 29 Mei. W. S. 2 pCt. 04, 3 pCt. 76J. Rusland, oude 5 pCt. 1034; 1829 5 pCt' Oostenrijk, Metaliek, 5 pCt. 47 J; idem A, 71. Spanje, thans 1 pCt. 36}3 pCt. 36J binnl. 451. Portugal, 3 pCt. 43J. Londen, Wisselkoers zigt, ƒ11.70 2 m. H.624. Parijs, n n 55J ir 651 Hamburg, Bordeaux Purmerende, 29 Mei. Aangevoerd 476 Runderen; 11 vette Varkens 06 a 46 et. per Ned. 5 magere Varkens f12 a 20; 192 Biggen f 6 a 7.50; 51 vette Kalveren 70 a 90 et. per N. 3 nuchtere Kalveren f 3 a 4 en f 11.50; 807 Schapen en Lammeren; Kaas. Aangevoerd 109 stapels Kleine en 5 Middelbare. Hoogste markt: Kleine f27.75, Middelbare fper 50 Ned. ffi; Boter. Gemiddeld 974 et. per Ned. tt*; Kip-Eijeren f2; Eend-Eijeren f2.70 per 100 stuks. Alkmaar, 25 Mei. Tarwe f 10.50; Rogge f8; Gerst f8; Haver f 5.25; Paardenboonen f 7.50; Bruine dito f 13; Ka nariezaad f 11; Graauwe Erwten f 18. Callantsoog, dat aldaar een barkschip en een visschersschuit zijn gestrand, het volk is gelukkig gered. In de gemeente Mathenese had in de vorige week een verschrikkelijk voorval plaats. Een persoon, gezeten op een met gras beladen wagen bemerkte dat de naast hem op dien wagen liggende zeis afgleed. Bij het grijpen van deze gleed ook hij van den wagen af, met het ongelukkig gevolg, dat hij met de keel op het scherpe gedeelte der zeis viel, waardoor hem het hoofd bijna geheel van den romp werd gesneden en hij kort daarna den geest gaf. De ongelukkige was vader van drie kinderen en echtgenoot eener zwangere vrouw. Dezer dagen hebben in de nabijheid van Kampen 6 kalveren in de weide van de afgehouwen takken eens taxis booms gegeten, met het ongelukkig gevolg dat zij den vol genden ochtend, allen dood in het lar.d gevonden werden. Op de visscherij van D. Schot, nabij Bergen-op-Zoom is den 22sten in de fuik gevangen, een groote steur, wegen de minstens 150 halve Ned. ponden. De beristen van Banjermasin zijn gunstig; belangrijk politiek nieuws is er niet mede te deelen. In de botanische wereld wordt thans veel gesproken over een nieuwe aardbeziën-plant Fraisier Nouvelle), die de heer Mennier, tuinier te Verviers, onlangs uit zaad heeft gewonnen. Zij laat niets te wenschen over; de vrucht is ont zaggelijk groot, saprijk en bij uitstek fijn van smaak. De plant heeft een schoon aanzien en verdraagt goed de koude, een en ander doen haar boven alle andere soorten uitmunten. Arnhem 9 26 Mei. Heden i» alhier voor de arrondii&enients- regtbauk behandeld de laak van verichillende ingezetenen uit Velp degens het koopen en verknopen van stemmen, bij de jongste ver kiezingen van een lid der prov. stat iu het kiesdistrict Arnhem. ISa het verhoor van 14 getuigen, heeft de officier van Justitie op krachtige wijze doen uitkomen het onzedelijke der plaats gehad hebbende gebeurtenissen en daarna tegen de 25 beschuldigden gerequireerdtegen den eersten, als de hoofdaanleggertoepassing van Art. 113 C. P.in verband met artikel 8 van de wet van 29 Juoij 1854 en mitsdien eene geldboete van f54 eu ontzetting der regten in meergemeld Art. 8 vermeld, voorden tijd van tien jaren ten opzigte der overigen, toepassing van hetzelfde artikel, mits- raitsgaders Art. 463 C. P.eu mitsdien geldboete van f2 zijnde het dubbele van betaalden koopprijs. Bij haar vonnis heeft de regt- bauk vier der van verkoop van hunue stemmen aangeklaagden vrijgesproken, doch den eersten beschuldigde, den kouperver oordeeld tot geldboete van f40. en ontzetting der regtru vermeld, in de letters a, bcevan Art. 8 der wet van 29 Juuijl854, gedurende acht jaren, en de overige 20 beschuldigden, ieder tot eenvoudige geldboete van fl. en solidair iu de kosten. Het verdient opmerking, dat, volgens het openbaar ministerie, ongeacht alle geldelijke aanbiedingen geen lid der Arnhemsehe balie de verde diging van den eersten beschuldigde heeft willen op zich nemen, eu ook de overigen zich zei ven hebben verdedigd. Blijkbaar was het dat de hoofdbeschnldigde J. V. G. van Gustenhovm niet uit eigenbeweging maar onder den invloed van derden had gehandeld, die dan ook wel de noodige guldeus waarvoor de stemmen waren gekochtzullen hebben verstrekt. Het moetter eere van de IVe- derlaudsche natie gezegd wordeu, dat deze zaak de eerste van dien aard in iNederland is. der baren. En het water werd hoe langer hoe onrustigerde golven sloegen- tegen de boorden en ik zag, hoe allen verschrikt weg liepen, ook ik wilde weggaan, doch was aan handen en voeten gebonden. Hel water steeg steeds hoogeren immer huilde en woede de wind. Reeds viel alles omver, reeds gevoelde ik een ijsselijke vochtigheid, ik was verloren daar klonk de schelle kreet der Locomotief, en ik bevond mij op den Spoorweg. Duidelijk hoorde ik het stuiven en stampen der machine, hoe de coupé-deuren op- en toeklapten en hoe wij met bliksem snelheid voortsnelden. Steeds snellersteeds harder werd de beweging, met angstige blikken klemden de Italianen zich aan de coupé-deuren, steeds sneller vloog de trein vooruit, de adem ontbrakmijne begeleiders werden door vertwijfeling overval len eenen sprong, en zij waren verdwenengereden ik lag daar, onbewegelijk. Het koude zweet liep mij langs het voor hoofd, ik trok met de hoogste inspanning aan mijne banden doch te vergeefs! En thans had juist de trein het hoogste punt van hare snelheid bereikt thans sprong de machine uit de rails - de trein stortte van den hoogen weg neder een verschrikkelijk gekraak, en ik ontwaakte! Eene poos lang staarde ik gedaehtenloos om mij heenstreek met de hand over het voorhoofd en voelde de droppels koud angstzweet op hetzelve. Ik rigtte mij op, doch eene zware, matte druk op de slapen drukte mij weer neder. Ik bevond mij op eeue geheel vreemden kamer te bed. Na eenige vruch- teloozen pogingen gelukte het mij, den stekenden, zwaren hoofdpijn te overwinnen en om mij heen te zien. Daar lagen mijne kleederenen mijnen koffer stond in eenen hoek. Op de nachttafel stonden medicijnen en eene schel. Terstond belde ik, en een kelner kwam spoedig biunen, in bet Fransch naar mijn bevel vernemende lk zag, den man verbluft aan, zocht mijne berinneringen met alle mogelijke inspanningen bijeen en kwam eindelek op de Italianen terug. Na eeniga vragen veruam ik dan, dat ik mij te Ostende ineen hotel bevond en Piijne gewaande vrienden mij hier ziek terug gelaten hadden. li Eli G EU LIJ li E STAXD. li E UIIS TIJ Dl X G E M. Metal. Coupons 21.CO 15 dagen 551 35 A; 354. 1/ 11! E THE li IG T E X Schagcn, 24 5Iel 1HOO. Aangevoerd Paarden f 40 a 80; 40 magere Gelde Koeijen f90 a 140; 30 Kalf Koeijen f100 a 170; 26 Vaarses hokkelingen f 26 a 50; 22 Nuchtere Kalveren f 2.50 a 4; 1100 overhouders f 16 a 30; 770 magere Schapen f 11 a 1.8; 1400 gekruiste Lammeren f8 a 14; 1026 ir.landsche f4 a f9; 12 Bokken Geiten 50 ets. a f 4; 6 magere Varkens f 12 a 20; 110 Biggen f 6 a 9; Konijnen 60 a 70 ets. Kippen 50 a 60 ets. Boter per kop 65 a 724 of per N. tó. 88 a 96} ets. Kaas 30 a 40 ets. per N. Kip-Eijeren f 1.80 a 1.90; Eend-Eijeren f 2.50 a 2.60 per 100 stuks. Ter Stadswaag gewogen 430 stapels Kaas, wegende 85,935 Ned. Prijs kleine f27.75; commissie f 26; middelbare f26.50. 26 Mei. Aangev. 4 Paarden f40 a 150; 11 Koeijen f80 al50; 400 Schapen f!0a30; 775 Lammeren f4 a 18; Een geneesheer had mijnen toestand onderzocht eu verklaard, dat de koorts niet gevaarlijk was. Hierop hadden mijne vrienden met de eerstkomende poststoomboot hunne reis vervolgd en voor mij eenen brief terug gelaten. Ik brak denzelven spoedig open; hij was in het Fransch geschreven en van den volgenden inhoud: Met den op- regten wensch voor uw herstel, wenschen wij u een eeuwig vaart wel toe! „De bekenden uit de Witte Roos." Daar lag ik nu met mijne verwarde herinneringen en staarde op den brief. Dat ik gebonden geweest was, zag ik uog aan mijde handgewrichten, en dat ik mij in Ostende bevond, verzekerde mg den kelner. En tusschen den avond in Bingen en dezen morgen te Ostende, was maar eenen dag verloopen. Doch hoe koude ik zestig uren langzoo rustig slapen en ik was alzoo slapende hier naar toe gekomen Was dan den droom van post, schip en spoorweg geene droom geweest?Ik bragt de hand aan het voorhoofd de mattezware druk week langzamerhand al meer en meer. lk stond op eo liep eenige keeren de kamer op en neder. De hoofdpijn nam merkbaar af, en nog eenige loomheid zat door mijne leden. De Docter kwam mij bezoeken en dacht dat liet Gastricismus was, ik echter dacht aan den.wgn in „de Witte Roos" en vermeende, dat men er Morphium in gemengd had. De overtuiging, in Ostende te zijn, bragt mij toch in eene opgeruimde stemming, en tegen den avond wandelde ik buiten op het paviljoen aan den grooten Dam en vergat in een gesprek met mijne goudlokkige bruid zeer spoedig de reis in den droom. Na verloop van eenige maanden, vielen voor de groote Ope ra in Parijs de verniellende bommendie keizer Napoleon golden. Toen ik de namen Orsini, Pierri, Rudio enz. in de Couranten las kwamen mij deze zeer bekend voor. Het kwam mij voor als had ik dezelve reeds te zamen hooren uitspreken. Ik moet dezelve in den halfwakenden droom op mijne zonderlinge reis naar Ostende gehoord hebben. Waren 'dit de geheimen der vier heeren? Wie weet het? Parlate Italiano'

Schager Courant | 1860 | | pagina 5