DUITSCHLAND Berlijn, lOJnlij. Voor eenigen tijd geraakte op een stoomschip uit Stettijn, terwijl liet zich in de vaart bevond, eene matras in brand welke onder een in liet verdek aange- bragt venstertje lag. liet sterk concaaf geslepen vensterglas bad bier als brandglas gewerkt. Pe brand werd spopdig ont dekt en geblnscht. Intusschen verdient dit geval opmerking, omdat menige scheepsbrand waarvan het ontstaan onver klaarbaar h'eef, well gt dezelfde oorzaak heeft gehad. III E rv L I). Schagen, 18 Julij 1860. öuder den grond. den Sden, waarin melding wordt gemaald van vreeselijke moorden, brand, roof, diefstal en verkrachtingen, welke nog steeds vooitdoren. Hij eene gisteren gehouden verkooping van handschrif ten b"voi<d zich een brief van Maria Stoart aan hare moeder Catharina \au Aledicis. Peze heeft 222 francs opgebragt. Aan de i\'eue Preussische Zedwhg wordt liet volgende geschreven: Zoo als bekend is, heeft Lodewijk Napoleon, ge durende zijn bezoek te Baden, het huis van wijle de groot hertogin Stephanie bewoond en het door zijne agenten en door behangers en decorateurs uit Parijs prachtig doen 111- rigten. In de kamer, waar hij de Ouitsche vorsten ontving, had men een klein verborgen kabinet op zoodanige wijze doen daaistellen, dat de personen, welke in de kamer des keizers ontvangen werden, dat kabinetje niet ontwaren kon den. Keizer Napoleon liet al de hem bezoekende vorstelijke personen altijd op ecue en deszelfde plek plaats nemen en zélf zat hij ook altijd steeds op dezelfde plaats. In dat ver borgen kabinet nu bragt een stenograaf de gesprekken, wel ke de keizer met de verschillende vorsten voerde, op liet pa pier. Put verburgen kunststuk is eerst na zijne afreis ontdekt geworden. II Jnlij. Uit Helsingborg is den 4den Julij, den ver jaardag van Garibaldi, aan dezen een dpgen toegezonden, die door Koning Karei XIV Joliau [Rernadottp] aan den dap peren Zweedscben generaal was ten geschenke gegeven en die zicli in liet bezit bevond van ten burger uit geuoemde stad. Poor den ktrkeraad alhier, is in zijne vergadering van heden beroepen tot predikant te Schagen; H. Worst, pre- EENE NOVELLE. V. Vervolg.) Pe markies bedankte den directeur, voor zijne oplettendheid, en liet zich door hem den trap afgeleiden, waarop zij beiden in een rijtuig stegen op welks bok een bediende in liverij zat, Malmont zeide bij zich zeiven: Die ons ziet, zal denken, dat wij op weg naar eene soiree zijn, terwijl onze ziel in de ge vangenis is. Doch hij bedroog zich, men bragt hem in gcene gevangenis. In het onbekende gebouw, werden zjj, door een zeer fat soenlijk en beleefd mensch ontvangen, in welke de markies te vergeefs den ernstigen en gestrenaren regter meende te vinden, hij geleék veel meer op eenen geleerde of eenen doctor. De beambte raadde Malmont, jegens dezen heer vooral open hartig te zijn, en alles te bekennen, daar hij zijn verdediger zou zijn. Toen de markies zich met den onbekende alleen be vond, was het eerste dat hij tot hem zeide, van niet voor nemens te zijn zich te doen verdedigendoeli zoodra hij daaren tegen vernam, dat de advocaat die hem tot verdediger was toegevoegd, door de verdediging van deze zaak, zich eenen naam van welsprekendheid hoopte te verwprven, was hij bereid, hem de geheele zaak met al zijne bijzonderheden en visioenen mede te deden, waaruit de advocaa* et ne Cause célèbre maken knnde, ten eir.de er rot m en eer mede in te oogsten. Terwijl Malmont alles verhaalde, wat hij retds aan den policie dirretenr gezegd had, viel het hem in het oog, dat zijn voor gewende verdediger hem nadenkend in de oogen zag, nn en dan zijne hand greep en daarbij toevallig zijne vingers eenige oogerbliklen op zijnen pols liet rnslen. Het moet al een zeer rare advocaat zijn, dacht Malmont I ij zich zelvpn doch hij stoorde zich er niet verder aan, en verhaalde zonder dralen zijne ge schiede! i«. met al de verschrikkelijke bijzonderheden waardoor hem het koude zweet op het voorhoofd kwam. Intusschen wachtte de Directeur van policie in de zijkamer op Oliva, spoedig kwam zij aan en werd door den beambte te gemoet geijld. dikant te Epe in Gelderland. Bij liet Arbeidende personeel in hetkampteMilligen on« dersclieiden zich acht Amsterdamsche timmerlieden, die eene gelofte hebben gedaan om baard noch hoofdhaar te scheren, vóórdat de werkzaamheden aldaar zullen zijn ge ëindigd, op poene eener boete van eenige guldens, ten voor- deele hunner kameraden. Sedert blijven zij hunne gelofte ge trouw en zien er thans uit als echte zonen Esans. Hoe zij het zullen maken, nn het zeker is, dat de werkzaamheden eerlang, door de komst der troepen, zuilen moeten worden gestaakt, om eerstin het volgende voorjaar weder te worden hervatzal later blijken. Groningen, 9 Julij. Op dit oogenblik worden in de voornaamste gemeenten en landbonw-vereenigingen in deze provincie proeven genomen met de Zweedsche luchtkarn, die bet vermogen heeft, om binnen 5 6 minuten van zoete melk uitmuntende boter te maken. De proeven vallen overal uitmuntend uit, en bet lijdt geen twijfel, of weldra zal hier overal de genoemde karn alle anderen hebben vervangen. De proeven werden het eerst hier ter stede onlangs gedaan in eene vergadering van het depart. Groningen van de Ned. Maa/xcbapp'j ter bevordering van Nijverheid en wel door den heer Siecama van de Hartestede. Breda, 11 Julij. Thans zijn alle Zwitsers, door het ko loniaal werfdepot voor 10 jaren geëngageerd, weder van hier vertrokken en naar Zeeland getransporteerd, waar zij voor zeker minder kans hebben om te deserterengelijk zij ten getale van 1 fi deden. Nieuwediep, 12 Julij. Hedenmiddag ontstond er brand in eene der volkrijkste en digtbebouwde buurten dezer ge meente, die zich al dadelijk zeer dreigend liet aanzien. Geluk kig werd dit ontdekt door enkele onderofficieren van het wachtschip, die ijlings de brandspuit van boord haalden en door doeltreffende en gepaste maatregelen spoedig den brand overmeesterden en alzoo grootere rampen voorkwa men. Appingadam, 11 Julij. De regtbank alhier beeft gis teren een bevel van gevangenneming verleend tegen eenen arbeider, die in den laatsten tijd herhaaldelijk de vrijheid had genomen om de koeijen van den landbouwer, bij wien hij des daags in het werk was, des nachts in de weide uit te melken, en zich die melk toe te eigenen. Hij is door twee Rijksveldw mhters op heeter daad betrapt. Wij verheugden ons zeer over deze ontdekkig, omdat eensdeels tegen dief stallen als de onderwerpelijke bezwaarlijk kan worden ge- Vergeef mij, mevrouw, dat ik u de moeite heb laten doen van naar hier te komen, doch de toestand van uwen echtgenoot dwong mij er toe. Ik begrijp wat het is, sprak Oliva, hij klaagt zich aan als moordenaar. Ja waarlijk, dat doet hij. Hij beweert, zijne eerste vrouw vermoord te hebben. Ja. Waarschijnlijk beroept hij zich op mijdat ik met zijne mis daad bekend ben, en ik bewijzen in handen heb, die hem ten verderve kunnen brengen, en die ik zonder twijfel zal overle veren, daar ik hem haat. Mevrouw, hoe weet gij dit alles? Op goed gel ik af liet ik u roepenen gij zijt reeds met alles bekend. De anne man! zeide Oliva, met eene treurige uitdrukking, dat is zijn idee fixe. Ik heb hem dit reeds meermalen hooren zeggen, en telkens met nieuwe bijvoegingen. Ik vreesdat bera dit eiii.1i lijk nog krankzinnig zal maken. Het is alzoo niet waar, wat hij mij verteld heeft! Neen mijnheer, he* is niets anders, dan een spookbeeld dat hij dag en nacht hij zich heeft. Van de geheele geschiedenis is geen woord waar, hij gelooft, dat ik, die eerst sedert kor ten lijd zijne vrouw ben, en hem met liefde en opoffering verpleeg, zijne vijandin ben. En wat kan wel de oorzaak van deze zinsverbijstering zijn? Deze is zeer eenvoudig, toen hij mij trouwde, overviel hem, in den bruidsnachteene vallende ziekte, en nam om weder te herstellen, zijne toevlugt tol eene zekere soort van genees middelen die op zijn zenuwgestel werkteu. Ik geloof, dat dit de oorzaak zal zijn. Dit is zeer wel mogelijk, antwoordde de beambte, daar het hem volstrekt niet in de gedachte kwamhoe eene vrouw zoo met de geneesmiddelen bekend kon zijn. Het is daarom beter, dat wij uwen echtgenoot onder geneeskundige behandeling stellen. Ik geloof ook, dat dit het raadzaamste zal zijn; daar ik anders voor zijn leven bevreesd benwant nog voor eenige dagen, gaf hij aan zijne bedienden bevel, om hem dood te «chieten. Zijt gij niet bevreesdzoo ik u zegdat wij uw echtgenoot voorloopig Lier zullen houden? Mijnheer, ik zie mij genoodzaakt in alles met berusting

Schager Courant | 1860 | | pagina 2