ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER- >~'-d TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. DONDERDAG 6 SEPTEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. POLITIK. Opper Sicilië. «UITEKLAND, ENGELAND Londen27 Ang. De Manchester Guardin meldt dat metaal-arbeiders met goed gevolg gebruik maken van eene nieuwe soort brons, dat verkregen wordt door 10 deelen aluminium, met 90 deelen koper zamen te smelten. Het daaruit verkregen metaal is even hard en deugdzaam als staalen zeer geschikt voor machineriën. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Weenen 27 Ang. In het markvlekje Bellus (Hongarije) is voor cenige dagen een hevige brand uitgebarsten waar door 105 woningen en 49 grootendeels met den joogsten oogst gevulde schuren werden in de as gelegd. Berlijn 29 Aug. In de stad Jaco'oshaven leeft een man die 117 jaar oud en nog zoo fiksch is, dat bij nog dagelijks' een halve mijl ver kan loopen. Ook het gezigtsvermogen van dien grijsaard is nog zoo sterk, dat hij zeer goed kan lezen. In de wandeling wordt hij vde Methusalem van (Vierde Jaargang.) N°. 154. &L0 A°. 1860. SCHA6ER f COURANT. AitBBiaaB'MJiua THÏ laia mnaBXJB: Voor Schagewt 1.00. Fraaco per poit door het geheele Rijk. 1.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verachijot iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. >1339 1231 Ü3JT23123B332B t Van een tot vijf regels/O 75. Iedere regel meerder015. Geboorte-, Huwelijkt- en Doodberigten 0 50- De 35 cents zegelrcgt niet medegerekend. Groote Lettert naar de ruimte die zij betlaan. Degene, die een schaap ouder zijne bewaring heeft, dat hem niet toebehoortwordt verzocht daarvan aangifte te doen bij den Burgemeester van Schagen. III. Sicilië is sedert eeuwen beroemd, door zijn gezegenden bodem en rijkdom van voortbrengselen. Het was in vroegere tijden de korenschuur van Rome. Sedert dien tijd heeft ech ter het eiland eene veel ongunstiger gedaante verkregen. Wel is het nog altijd een zeer vruchtbaar en gezegend land, in weerwil naauwelijks een tiende gedeelte der oppervlakte bebouwd is. Want het binnenland van Sicilië ligt bijna meerendeels woest, daar de uitgebreide kalkachtige vlakte, even als in Kastilië in Spanje, weinig vruchtbare gronden oplevert. De natuurlijke plantengroei dezer landstreek is ten gevolge der schraalheidbuitengewoon schaarscheentoonig en stepach- tig. Zoodat enkele plantensoorten zeer groote plekken be slaan, en de kudden van migere runderen en grofwollige schapen slechts met moeite hun voedsel kunnen vinden. De streken van het binnenland leveren dierhalve geen vrolijk aanzien op. Het gemis aan dorpen en gehuchten ver meerdert de eenzaamheid en stiltede talrijke bevolking is in eene menigte kleine steden als het ware opgepropt, die soms even als vogelnesten aan de toppen der bergen hangen. Slechts in de omstreken der dorpen heeft men zeer snhoone vruchtbare strekendie met geringe moeite te onderhouden zijn. De regen behoort op Sicilië, gelijk op al de omliggende eilanden, ouder de zeldzame verschijnselen daar met uit zondering van eeuige weken, de hemel het geheele jaar door onbewolkt is, en de heete zon onverhinderd, door hare brandende stralen alle planten verzengen zoazoo ze niet door eene sterke, weldadige daauw verfrischt werden. Waut niet alleen groeijen hier alle korensoorten druivenen edele vruchten in overvloed, maar ook suikerriet, boomwol, da delpalm en eenige andere plaatsvervangers der keerkrings wereld. De landbouw wordt overal zeer slecht bedreveneene hoofdzaak ligt in de ongelijke verdeeling der grondeigen dommen daar zeker van het geheele land het eigendom is van enkele hooge adeliike familien. Deze verharen hunne bezittingen, gelijk in Ierland, aan kleine pachters en onder pachters, wier bekrompen middelen zelfs bij den grootsten vlijt, niet toereikend zijn, den landbouw behoorlijk nit te oefenen. Niettegenstaande al deze ongunstige omstandigheden ver dient het eiland nog steeds zoo als vroeger den naam, van korenschour, daar de oogst, die in Junij plaats vindtin den regel een zeer rijk bedrag oplevertdie de eigene be hoeften zeer rijkelijk te boven gaan. De beroemde Siciliaan- sche tarwe is in den tijd van drie maanden rijp en levert eene honderdvoudige oogst op. Het eiland is verder rijk aan uitmuntende wijnen, olijzuidelijke vruchten, amandelen en kastanjes. Ook wordt de zijde- en bijenteelt uitgeoefend, en de visscherij levert eene groote bnit, namelijk Sardellen, Oesters en Koralen. De industrie is zeer gering en bepaalt zich tot binnenlandsche behoeften. De binnenhandel is we gens gebrek aan goede wegen onbeduidend en de zeehandel meest enkel kusthandel; doch heeft echter in den laatsten tijd iets toegenomen. De voornaamste uitvoerartikelen zijn: tarwe en zwavel. Handel en industrie zijn grootendeels in handen van buitenlanders. Niet alleen de natunr, maar ook de knnst heeft Sicilië rijk bedeeld. Waar vindt men ruïnen die met die van Sicilië te vergelijken zijn? Waar vindt de oudheidskenner rijkere bronnen, dan in dit land, waar de puinhoopen van de oud ste en schoonste Griekscbe bouwkunst getuigen en zich als achtbare fragmenten aan de verbaasde oogen voordoen Zelfs het overige Italië bezit, behalve eene enkele uitzondering, geen zoo schoon monument van Dorische bouwkunst, en Griekschen ouderdom, want in Sicilië telleu deze meer dan twee duizend jaar voor Ch., en geen land stelt de trapsge wijze oude antieke bouwkunde in een zoo helder daglicht. 29 Ang. Gedurende de laatste dagen heeft men zwa luwen in groote troepen hare jaarlijksche reis naar warmer luchtstreek zien aanvaarden, hetgeen wel een maand vroeger is, dan dit ander3 pleegt plaats ie hebben. Zeker vernuftig werkman te Islington, een der Lon- densche voorsteden, heeft een brandglas gemaakt, dat eene buitengewone kracht heeft. Het is drie voet in omvang en de kracht er van is verbazingwekkend. De meest harde zelfstandigheden, zoo als platina ijzer, staal, vuursteen, enz., smelten binnen weinige seconden wanneer ze aan de geconcentreerde stralen van dit brandglas zijn blootgesteld. Parijs, 2S Aug. Er is geschoten op den spoortrein van Parijs naar Lvon. Een der passagiers waarschuwde den con ducteur, en bij onderzoek bleek, dat de kogel in de zijde van den wagon was gedrongen, en bijna een passagier had getroffen. 29 Ang. Er loopt een gerucht, dat koning Frans II Napels heeft verlaten en naar Stromboli is vertrokken. De Piëmontezen zouden de forten hebben bezet. 80 Aug. Uit Cairo wordt gemeld, dat bij de opgravin gen te Memphis door den heer Anguste Mariette, eene me- taal-smelterij is ontdekt. Al de gereedschappen, veertig pond goud, gouden oorringen, twintig onbekende zilveren medail les en vele andere kostbaarheden z'jn gevonden. Marseille, 30 Aug. Berigten van Beyruth van den 22ste melden, dat Fuad pacha te Damascns 70 der belhamels heeft doen fussilleren, 110 zijn bij het leger ingelijfd. Te Bevruth zijn 3000 inwoners van Damascus en 4500 Fransehen ont scheept. De Ganges wordt verwacht.

Schager Courant | 1860 | | pagina 1