ITALIË. Napels9 Sept. Garibaldi is alleen hier aangekomen en met geestdrift ontvangen. Hij heeft de handelingen vaD het revolutionaire comité afgekeurd, omdat hij zich onwettig heeft geconstitueerd en den prefect van politie belast om de leclen te straffen. De vloot is voor het tuighuis geconsig neerd. Hij heeft Victor Emmnnuël en zijne afstammelingen uitgeroepen tot koning van Italië. De dictator heeft den heer Romano bevestigd als minister van binnenlandsche za ken. Arditie is tot directeur van politicgeneraal Cosenz tot minister van oorlogPisanelli tot minister van justitie, benoemd. Men verwacht dat de forten morgen zullen ca pituleren. ZWITSERLAND. Bern, 5 Sept. Men heeft op den top van den MoDt-Tllanc op eene diepte van 5 voet een klomp gele amber ontdekt ter zwaarte van een pond en van eene merkraaardige doorschij nendheid. Deze ontdekking zal tot belangrijke geologische nasporingen aanleiding geven. BINNENLAND. Schagen 12 September 1860. Hoorn, S Sept. l)e aanvoer van peren en pruimen op de markt van heden was niet minder groot dan die der vorige week. Er werden bij honderde mudden voor buitenlandsche rekening tot lage prijzen gekocht, terwijl mede gedurende de geheele week eene groote verzending van bloemkool plaats vond. Eeoe nieuwe variatie op een oud Thema. JiL'Jl (jEULlJHE STJM). Geboren 6 Sept. E. d. v. F. Jongebloed en R. Keijzer. 8 dito. G. d. v. J. Christiaan en M. Rasse. Ondertrouwd 8 Sept. D. Vader wedn. en A. Krans j.d. Overleden: 8 Sept. M. Kok oud 17 dagen. MENGELWE II K. voorde bank te Homburg geweest is, is dit gelukt die ander maal te doen springen. Eenige dagen geleden won hij, na slechts kort gespeeld te hebben, 300,000 fr. zoodat men ge noodzaakt was het. spel te staken. Den volgenden dag, weder aan de speeltafel komende, won hij nogmaals 250,000 fr. Uit België meldt mendat op het koninklijk paleis te Brussel groote toebereidselen worden gemaakt voor de ont vangst van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. Men wil tevens weten, dat ook Z. K. II. Prins Prederik der Ne derlanden het Belgische hof zal bezoeken. In de vorige week had te Maastricht een droevig onge luk plaats. Op het plein van het rijks arsenaal was men met het beproeven van nieuw gemaakte geweren bezig. Een jonge heer, de zoon van een geacht fabriekant, had het ongeluk, bij het afschieten van zulk een vuurwapen, een in de nabijheid staanden jongen geweermaker in de zijde te treffen, zoodat deze dadelijk overleed. De getroffende was slechts 16 jaren oud en een zeer oppassend jongeling. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting den 4 September 1860. Zijt gij lezers! ook bekend in het dorp Sprankenburg? Niet? Laat ik u danom er een weinig bekend te wordeneenvoudig zeggendat het een dorp is als vele anderen. Men heeft er een' predikant met zeven, en een' schoolmeester met acht kinderen, men heeft er een' burgemeester, die maar volstrekt niet begrijpen kandat er onderscheid bestaat tusschen burgerlijke regten en burgerschapsregtenen een' secretaris, die, om den mond open te boudentevens huurcontracten en memo- riën voor het successieregt fabriceertmen heeft er zeven inge zetenen die leden zyn van den gemeenteraad en ongeveer zeven maal zeven anderendie dit nog eenmaal hopen te worden; men heeft er twee ouderlingen, die een' hoed, en twee, die eeue pet dragen; twee diakenen, die op schoenen, en twee, die op klom pen ter kerk gaanmen heeft er menschendie nooit wat gceds kunnen doen en weer anderendie 't nimmer kunnen verbruijen; er zijn erdie al jaar en dag in de weer zijn om in 't bezit eener ytouw te geraken èn weêr anderen, die de hunne al even Jang over hebben gehader wonen een paar leden van een afschaf fingsgenootschap, en er zijn er ook, die men wel „wandelende jene vervaten" zou kunnen noemenmen heeft er kransjes van vrien den en niet vriendenen houdt er thee- ep koffijrondjeswaarin de kritiek over allerlei personen en zaken uitgeoefend wordt; men heeft er menschendie elkander uiterlijk de vriendschapshand toereikend en, te gelijk, inwendig zeggen „ik zou je wel ereis dit of dat willen doen"men heeft er rijken en armenweldadigen en gieiigen, trotsehen en nederigenslimmen en dommen.men heeft er praatzieke bakers en opscliikachtige naaisters, boeren, die castoren hoeden en we?r andere die regenjassen dragen; men leest er de boekzaalde opregte Haarlemmer en de Nieuws post men heeft er eene onderlinge assurantie tegen veeverlies eene afdeeling der maatschappij van landbouw en een departe ment van 't Nut; men heft er eene belasting op de honden, den Herbenoemdnaar aanleiding van Art. 83 Gemeente Wettot Wethouder den heer C. de Pater. Zitting van 10 September 1860. Vastgesteldnadat dezelve gedurende 14 dagen had ter visie gelogen, den Staat van begrooting voor 1861. Ontvang. Ontvangst wegens vroegere dienst f 1744,64 y pacht van landerijen ff 1200, Opcenten op 's Rijns directe belastingen 1885, Hoofdelijke Omslag 2200, Heffingen voorliet gebruik van openbare plaat sen, wegen, werken en inrigtingen 1/2280, Belasting op de honden 120, Ontvangsten van verschillenden aard 200, Andere ontvangsten 30, Totaal der geraamde Ontvangsten f 9659,64J Uitgaaf. Bezoldiging, presentie-geldcnenzte genie ten door het bestuur f 1440, Onkosten der Secretarie 775, Kosten der invordering der plaatselijke belas- tincr u 175, Jaarwedden van opzigter en klokkenist 90, Onderhoud van gebouwen 410, wegenstraten enzff 620, Grond-en polder-lasten van bezittingen n 284, Kosten van openbare veiligheid 775, verlichtingen, brandweer, enzu 465, Jaarwedde aan schapenkeurders 90, Kosten van het onderwijs 2025, armwezen 1400, Andere niet genoemde uitgaven 458, Onvoorziene uitgaven 650, Totaal der geraamde uitgaven f 9657, Eene Statistieke niedecieeling. De statistiek wordt algemeen voor eene der droogste studiën gehouden, evenwel veroorloven wij ons, in de overtuiging hier mede den dank van onze schoone lezeressen te verdienenhier onder eene statistieke mededeeling te doen, die haar zeker niet ongevallig zal zijn. In Parijs heeft namelijk een hiertoe aan- wijn eu de drooge visch en ook eenen hoofdelijken omslag; men heeft er een' veldwachter, eene vroedvrouw, eene nachtwacht, een heelmeester en een' doodgraver. Men heeft er nog meer lezersmaar ik behoef u alles niet op te sommenom hendie dit dorp nog niet kendener een weinig mede bekend te makenheb ik reeds genoeg gezegdnog slechts één ding zal ik er bijvoegen, omdat het in 't verhaal te pas komt. Ongeveer in het midden des dorps is eene brag, waarvan iedere leuning met een bank voorzien is. Die brug is te Spran- keuburg de verzamelplaats van alle leêgloopers en van de zulken die, als hun dagwerk gedaan is, nog eens, onder het rooken van een pjjpje, willen uitblazen, vóór zij te bed gaan. Op die brug gebeurt wat, lezers! Geen nienws is er in het dorp, hetwelk niet daarvan daan komt of daar behandeld wordt. Alle bestuur, van't Ministerie af tot aan den dorpskerkeraad toe, wordt er, met de meeste vrijmoedigheid, beoordeelden gehe keld „ze moesten dat zoo en zoo gedaan hebben" is er schering en inslag; men schijnt er in alle geheimen ingewijd; onbewim peld wordt er verkondigdhoeveel schulden de eene heeft en hoeveel uitstaande gelden de anderewelke vrouwep er bevallen moeten en wanneer, weet men er op een haartje; voor ieder onecht geboren kindwordt daar een vader aangewezenmen weet er op een prik wat Jan nagelaten heeften, even naauw- keurighoeveel de boel van Klaas te kort komt. Veel geloof intnsscheu hebben deze brugbezoekers niet; bij ieder praatje, dat wat vreemd klinkt, hebben de Sprankenbur gers de gewoonte te zeggen: „O, dat is zeker een praatje van de brug!" 't Mas op zekeren avond in de maand Julij 18 dat er weêr „een goede opkomst" op de brug plaats hadhet nieuws van den dag werd, over en weder, medegedeeld en besproken en menigeeu kreeg er weêr wat bij langs. Men had A. al te last ge legd dat hij het zeil véél te hoog ophaalde. B. was al besehui-

Schager Courant | 1860 | | pagina 2