ALGEMEEN NIEUWS-, ADVER TENTIE- EN LANDBOUWBLAD. DONDERDAG 22 NOVEMBER. UITGEVER P. J. G. DIDERICH. Beknopt overzigt van de gebeurtenissen der week. IÏ IJ I T E L 1). ENGELAND. Londen, 17 Nov. Men leest in de Illustrated Londen News de volgende zonderlinge reden tot zelfmoord FRANKRIJK. Parijs 11 Nov. Sedert meer dan twintig jaren bewoont een achtingswaardige heer een oud kasteel in liet zuiden van Frankrijk. Zijn zoon woont alhier en is oulangs gehuwd. De heer N. werd altijd voor weduwnaar gehouden en zelfs door den zoon, die zijne moeder nimmer had gekend en in ver beelding was, dat zij weinige dagen na zijnen geboorte was overleden. Hij het huwelijk verzocht deze echter zijnen vader de doodacte zijner moeder te laten ligten en hem die over tc zenden. Na lang dralen schreef hij eindelijk liet volgende: lk heb u bedrogen; uwe moeder leeft, doch zij is krankzin nig zij is in eene kamer van mijn kasteel opgesloten". De zoon ijlde naar de woonplaats zijns vaders en verzocht zijne moeder te mogen zien. De heer N. wee3 hem de kamer de zoon zag zijne moeder en verweet zijn vaderdat hij hem nimmer had veroorloofd haar tc zien en op te passen. Mw. N. verklaarde echterdat zij in liet geheel niet krankzinnig was doch dat haar echtgenoot haar uit eene onverklaarbare jalousie gedurende ODgevcer twintig jaar had gevangen ge houden. 366BH31I13H3336333 76101 6333 13331)6301 Voor Schagcof 1.00. Franco per post door het geheele Rijk. t.15. Afzonderlijke Couranten0.10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Brieven Franco. 66338 636 367367303)30 5 Vaneen tot vijf regelsf O 75. Iedere regel meerderO 15. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcrigtcn O 50. I)c 35 cents zegelregt niet medcgerekend. Groote Letters naar de ruimte die zij beslaan. In tien toestand van het Zuiden van Italië is nog geene verandering gekomenGaëta is nog niet overgegeven, ko ning Frans schijnt er zicli nog altijd met zijne familie te be vinden en zoo als de Frausche dagbladen verzekeren, bij eene verdediging tot het uiterste te zullen volhardenhij is echter als niets anders te beschouwen dan als een gevangene, wiens gevangenis in eene vesting in plaats van in eene cel bestaat. liet vertrek van Garibaldi heeft gelijktijdig plaats gehad met de reorganisatie der regering te Napels. Algemeen spre ken de dagbladen over de wijze, waarop Garibaldi bij de aankomst van koning Victor Etnmanuel te Napels bij zijn vertrek uit die stad is behandeld. Men heeft hem aller lei beleedigiugen aangedaan en welke dan ook de rede nen daarvan mogen zijn geweest, men had de teergevoelig heid van den dapperen krijgsman niet moeten opwekkeu door hem op onkiesche en onwaardige wijze te behandelen. De lieveling de afgod van Italië is bijna geheel vergeten door hen, die hij heeft verhevenhet volk echter schijnt zijn naam nog in eere te houden en hem nog geheel toegedaan te zijn. Fen telegram toch maakt melding van eene oproeri ge beweging te Napels van de lazzaronie, waarbij hunne liefde voor Garibaldi op geene onduidelijke wijze werd te kennen gegeven* Garibaldi is dóarom alleen te eerbiedigen, omdat hij aller lei bewijzen heeft gegeven van zijne belangeloosheid, door niet alleen alle betrekkingen en eerbewijzeu te weigeren, maar zelfs door even armoedig naar ziju eiland terug te kee- ren als hij was gekomen. Hijde man, die aan het hoofd dor regering over een der schoonste en rijkste landen der we reld heeft gestaan, hij verlaat die betrekking met 1500 fr. bij zich en begeeft zich als een tweede Cincinnatnsom de bebouwing van zijn land te hervatten. V olgens latere be- rigten zoude koning Victor Etnmanuel een afgezant naar Item toegezonden hebben, ten einde hem zijne benoeming als alge meen opperbevelhebber over liet Italiaansche leger over te brengen welke betrekking hij in het aaujtaande voorjaar zonde moeten aanvaarden. De geruchten van het vertrek van den paus nemen weder toe; er worden te Rome adressen geteekend ter gunste van de annexie, en het volk begint te morren, omdat er gebrek aan levensmiddelen is terwijl, tot overmaat van ramp, de schatkist in zoodanigen toestand is, dat nog in dit gebrek kan worden voorziennoch middelen kutineu worden in het werk gesteld om der algemeene beweging tegenstand te bie den. Men zegt, dat de mogendheden bij de Oosteunjksche re gering op den verkoop van Venetië aandringenen liet is te hopen dat dit geschiedde om een algemeenen oorlog in het voorjaar te voorkomen, waartoe alles zich schijnt voor te bereiden. Frankrijk zou zelfs van plan zijn, in de maand Jannarij eene leeninz van 100 millioeu francs uit te schrij ven, indien er vóór dien tijd g6ene guustige wending is ge komen. Een jong raensch, genaamd Arsane, te Parijs in een krui denierswinkel geplaatst, maakte onlangs door ophanging een eiude aan zijn leven en liet daarbij den volgenden zon derlingen brief voor zijne familiebetrekkingen achter: *Ik ben slechts een kruidenier en zal nooit iets anders worden. Altijd zweeft mij die spotprent voor den geest, welke een kruidenier voorstelt, die in de deur zijns winkels staat en deze gedachte bepeinstvgeboren om een man te zullen worden en veroordeeld tot een kruidenier." Hij die onze roeping zoo beoordeelde, had regt, want jaren lang heb ik getracht mijnen geest te beschaven; ik heb gelezen ja ge- copieërd uit boeken, wier inhoud ik niet begreep, dit alles maalt mij in bet hoofd en ik gevoel, dat ik er dagelijks dom mer tegen in wordt. Hoe langer ik leef, hoe erger ik wor den zal. Ik herinner mij thans, ergens gelezen te hebben, dat de mensch verpligt is, om zijne kennis aan te wenden tot heil van zijne medemenschenen omdat ik voelde nooit iets meer te kunnen doen dan kaas en gedroogde pruimen afwegen heb ik beslotennaar eene andere wereld af te rei zen waarvan ik heb hooren spreken, om te zien, of ook ik, daar geplaatst kan worden. Mijne beroepsgenooten vraag ik verschooning voor de wijze waarop ik over ons bedrijf spreekmaar ik tart hunom mij een geval op te noemen, waarin een kruidenier liet gelukte hooger op te klimmen. Menig mauufactnrier werd gedeputeerde en overladen met eerbewijzen, maar zoo iets is nog nooit een kraidenipr over komen. Otn alle deze redenen heb ik besloten mij op te han gen. Ik verzoek mijne ouders op mijn graf eene eenvoudi ge steen te plaatsen en daarop deze woorden te beitelen: vGeboren otn een man te worden, gestorven als een kruide nier." De Navarro Expres» van 5 Oct. deelt mede, dat men op Donderdag ochtend te voren vier achtenswaardige bur gers dier stadallen leden van het geregtshof des graaf- schaps, op de marktplaats opgehangen vond. Te vergeefs zocht men naar de oorzaak dier treurige gebeurtenis. De zoon liet zijne moeder gedurende verscheidene dagen door geneeskundigen bewaken eu nagaan en liet resultaat van dit onderzoek was dat niet zij ,*maar de heer N. krank zinnig was. Door dat zijn geheim is bekend geworden is die krankzinnigheid zoo zeer toegenomen dat hij thans ra zend en naar een gesticht overgebragt is. Lit Madrid wordt gemeld dat aldaar iemand is over leden die men gedureude vele jaren voor krankzinnig hield. Men vond onder zijne napieren den volgenden brief: Toen ik 22 jaar oud* was begieep ik dat een gek de onaf hankelijkste van alle menschen isen dat hij zich het best A°. 1S(»0.

Schager Courant | 1860 | | pagina 3