Weenen, 26 Jan. Luidens eene correspondentie uit Ve netië, wordt in Lombardije eepe proclamatie van Italiaan- sche vrouwen aan hare medeburgeressen bij duizendtallen verspreid, waarin wordt gemeld, dat zij zich hebben ver- eenigd tot een vrijcorps, dat reeds 5000 man dat wil zeggen hoofden sterk iszij stellen zich niets meer of minder ten doel, dan in de aanstaande lente een werkdadig deel te nemen aan de verovering van Rome, Venetië en de bevrijding van Hongarije De infanterie dezer vrouwelijke vrijwilligers zal in de uniform der Zouaven en de cavallerie in die der Fransche huzaren gekleed worden, terwijl elke aanzienlijke stad van Italië wordt uitgeuoodigd, daartoe haar vrouwelijk contingent te leveren. Tot opperbevelheb ster dezer nieuwmodische amazonen moet gravin Mathilde Andreotti nit Turijn gekozen zijn, welke dame reeds bij den Krimoorlog, werwaarts zij haar echtgenoot was gevolgd, zich zeer dapper moet hebben gekweten. Frankfort, 30 Jan. Men meldt uit Wiesbaden, dat zich den 2G"en op de Bierbricher hoogte een groote wolf heeft vertoond die twee van Bieberich naar Wiesbaden op weg zijnde personen sanviel. Gelukkig werd de gevreesde gast door een officier te paard verjaagd, waarop hij den wegnaar Schierstein insloeg. Turijn, 29 Jan. Yan Gaëta wordt niets nieuws gemeldi om de eenvoudige reden, dat het bombardement van onzen kant is gestaakt. Het schijnt gebleken te zijndat de aanval wat on beraden is begonnenen de middelenwaarover onze troepen hadden te beschikkenniet in evenredigheid waren met de ver- dedingsmiddelen van koning Frans. Generaal Cialdini zal, naar men zegt, worden teruggeroepen, koewei ik dit moet betwij felen, op grond, dat hij een veel te handig en moedig gene raal is en te zeer by den koning is geziendan dat men hem voor eene onberadenheid, die nog geene ongelukkige gevolgen en niets dan tijdverlies heelt berokkend, zulk eene schande zou aandoen. Hij zou in een rapport aan de regering hebben verklaarddat hij het bombardement niet eerder zou hervatten dan nadat hij nieuwe versterkingenzoowel van manschappen als batterijen, zou hebben ontvangen, zoodat het zeer goed mogelijk is, dat in eene goede week niets verder van bet bombardement zal worden vernomen. Er zijn te Genua twee regimenten reisvaardig en misschien ook wel reeds vertrokken; zij zullen door anderen worden gevolgd. Over het algemeen Rome, 3 Feb. Berigten uit Gaëta van den lsten dezer melden dat liet vuur der belegerden zeer hevig is, Yan den kant der Piëmontezen is het minder, zij mikken voorna melijk op de stad. Gisteren heeft Mgr. Cisevold, supe rior van het seminarium, eene doodelijke wonde ontvangen, ook zijn de pastoor van de kathedraal eneen geestelijke zwaar gewond. Het klooster der Alcantais bijna geheel vernield. Eene kanonneerboot, die gedurende eenige uren een hevig vuur volhield, heeft weinig schade veroorzaakt, en gevolg onze stad verlatenzich naar het Loo begevende. Schagen, 7 Februarij 1861. DU ITSCHLAND Dezer dagen had in de menagerie van Renz, te Han- nover, het volgende voorval plaats, dat weder ter waarschu wing strektom kinderen met de meeste zorg te bewaken. Een 250tal kinderen van eene school waren met hunne mees ters naar die menagerie gegaan en hadden op verschillende rangen plaats genomen. Op den oogenblik dat er kunsten met den olifant zouden gemaakt worden drongen de jonge lieden meer en meer naar vorenom goed te zienzoodat eenigen zelfs de hokken der dieren naderden. Een I2jarig meisje stond digt bij het hok van den tijger, en terwijl zij naar den olifant keek werd zij door den tijger met de voor- klaauwen aan het hoofd en de hand aangegrepen en naar het hok toegetrokken-. De in allerijl toeloopendc oppassers bevrijdende het kind wel spoedig uit de klaauwen van het dier, doch zij had reeds aan het aangezigt en de hand meer dan 40 wonden bekomenzoodat men zeer voor het behoud van haar leven vreest. ITALIË. De strandroovers. (Vervólg en Slot.J iDoor zijne overwinning en woede bedwelmd had Fanche niet bemerktdat er verscheidene personen naderden. Aan het hoofd daarvan bevond zich Alain's oom, die, in- weerwil van zijnen hoogcn ouderdom voor een der krachtigste mannen van Plouneal gehouden werd. Zijne zware vuist viel gelijk een hamer op Pontalis neder en wierp hem omver. Men nam Pontalis in eenen erbarmelijken toestand op en bragt hem bij den Maire, waar hij onder bewaring van een paar sterke boeren gevangen bleef. Plouvarec had men zooveel mogelijk bijgestaan; men voer- de hem naar huisen drie dagen later was hij weder in staat om te gaan. Yooral was echter het volgende gebeurd: Op het oogenblik, waarin het spel aanving, had eene door Pontalis verlatene schoone, die over zijn aanstaande huwelijk woedend was, zich eenige woorden laten ontvallen, die be trekking op den dood van den ouden Legall haddenen waar door Fanche zeer gecompromiteerd werd. Deze woorden gingen van mond tot mond. Men deed na- gelooft men, dat het bombardement niet tot een gunstig re sultaat zal leidenen uithongering het eenige middel isom koning Frans tot overgave te dwingen. De berigten van de geannexeerde provinciën zijn vrij gun stig; het schijnt, dat de reactionaire partij hare pogingen voor nutteloos houdt en alle verdere moeite zal sparen. Gisteren werd mij een brief uit Rome ter lezing gegeven, die een droevig tafereel ophing van den toestand aldaar. Het is alsof men in een dieven- en roovershol iswant ongemoeid kan men niet over straat gaan. Eerst wordt men lastig ge vallen om gelden geeft men dit niet spoedig, dan zijn een tiental personen dadelijk bezig u niet alleen van uwe beurs te ontlasten, maar zelfs uw horologie, uwe ringen, zakdoek, stok, ja zelfs uw hoed wordt door hen voor goeden prijs ver klaard, en die lastige heeren zijn Napelsche soldaten, wier uniform echter door morsigheid niet meer te herkennen is en wier doodsbleek, ingevallen gelaat te kennen geeft, dat zij waarlyk niet uit weelde, maar alleen uit nijpenden honger zoodanig handelen. Dat is dan ook de redendat de politie niets uitvoert en er ook bijna geene aanklagten plaats hebben. Diezelfde brief deelt een koddig voorval in den schouwburg aldaar mede. Zoo als u bekend zal zijn, was die wegens de opvoering van II Trovatore voor eenige dagen geslotende directie had echter vergunning verkregen La Violelta op te voe ren eene opera van Verdidie gij stellig onder dien naam niet zult kennen. De politie te Rome heeft de gewoonte aangeno men omde reden is niet te radenbijna alle stukken te herdoopenen La Traviata wordt dien ten gevolge La Vio lelta genoemd. Dit echter daargelaten. De politie was bij de opvoering zeer goed vertegenwoordigd, daar zij had vernomen, dat er eene manifestatie zou plaats hebben. Gedurende de drie eerste bedrijven vond het publiek geene enkele aanleiding om iets te doen; geene enkele zinspeling op de politiek kwam in het stuk voor, en men scheen te wanhopen, of er in de vierde wel iets zou voorkomen. Eensklaps barstte er een daverend gejuich los, op den oogenblik waarop, in de vierde acte, tweede tooneel de geneesheer, Violetta bezoekt en eerstgenoemde tot Anette zegt „La tice non le accorda che poch ore" (de tering zal haar slechts nog weinige uren in het leven laten). Deze woorden werden op de Romeinsche regering toegepast en uit honderde monden wer den oproerkreten gehoord. De politie schoot toe en drong de menigte uit den schouwburg, die weder op last der regering is gesloten. lï I K i\ E IV L A N 1>7 Men schrijft uit Arnhem 2 Feb. het volgeiide: Het ijs zit voor de stad en benedenwaarts nog onbewege lijk vast; de overtogt heeft thans plaats op de hoogte van de Nieuwstraat, per aakwaar blank water staat; de toestand is altijd zorgelijk. Zoo als u bereids bekend is, heeft onze koning gisteren met HH. KK. HH. den prins van Oranje en prins Hendrik der onderzoeken vernam het volgende. Zij was den vorigeu avond Pontalis, die drie maanden te voren beloofd had, haar te zullen huwen, gevolgt, om hem wegens zijn woord verbrekenverwijtingen te doen. Op het oogenblik, dat zij het midden van het voetpad be reikte, had Fanche, die zonder haar te bemerken vooruitge- loopen was, zich achter eene rots verscholen. Overtuigd, dat hij hier bleef, om Jeanne af te wachten, sloop Claudine, ach ter een zich op den weg bevindend struikgewas. Eenige oogen- blikken later zag zij den ouden Legall met wankelende schre den den weg opkomen. Toen hij de rots waar achter Ponta lis zich verborgen hield genaderd was, sprong deze op en gaf den ongelukkiger, grijsaard zulk een hevigen stoot, dat hijdaar het voetpat zich bijna loodregt onder hem bevond en noch door borstwering, noch struikgewas beschut werdvan eene hoogte van ongeveer 50 a 60 voeten op de rotsen naar beneden stortte en den schedel verbrijzelde. Nadere bijzonderheden die men hierop inwon, bevestigden het gezegde van Claudine, en bewezen, dat Fanche op Le gall wraak nemen wilde. Ook het onbegrijpelijke van Pontalis voorgenomene huwelijk met Jeanne, liet zich thans verklaren. Men vond ten huize van het jonge meisje een stervend manwaarin men den ouden

Schager Courant | 1861 | | pagina 2