Schagen, 4 Feb. Naar wij vernemen, zal het te Bar- ingerhorn bestaande collegie Polyhymnia, op Vrijdag 22 Eebruarijdes avonds ten 6 ure, in de zaal van den heer Mantel aldaar, ten voordeele der 'Noodlijdenden door de overstrooming, eene openbare voordragt houden van tooneel- matige stukken. Amsterdam, 1 Feb. Gisteren morgen is de lOjari- ge knaap J. Oudkork, wonende op den hoek van de Nes en Langebrugsteeg inde singel bij de Warmoesgracht door het ijs gezaktdoch door drie personenD. Jongkind, J. M. Kok en J. Meinte genaamd, die zich met een lad der op het ijs gewaagd hebben, schijndood onder het ijs van daan gehaald. De geneesheeren Hanlo en Zuur, heb ben na een uur met den knaap bezig te zijn geweest, hem in het leven terug geroepen. Haarlem, 1 Fehr. Een jongmensch, die zich aan ster ken drank te buiten had gegaan, is een paar weken geleden des avonds in het bolwerk gaan liggen slapen, en des mor gens naar het gasthuis vervoerd met een paar bevroren voe ten; geneeskundige hulp heeft niet mogen baten eerst zijn hem beide voeten halfverwege afgezet en nu is hem reeds dezer dagen een been geamputeerd. Arnhem1 Feb. Heden ochtend heeft Z. M. den Ko ning en Hoogstdeszelfs beide zonen de rivier in oogen schouw genomen, alsmede de inrigtingen tot opname van vlugtelingen, in eene daarvan bevinden zich reeds een vijftigtal van de Rietebeek, zoo als ik u gisteren schreef. Te een ure zijn lloogstdezelven met gevolg en de inge nieur Ort van Schonaauwcn, per extra trein naar Wes- lervoort en Babberich vertrokken om aldaar den toestand te onderzoeken. De dijk te Westervoort is behouden en op dit oogenblik buiten gevaar. Kampen, 28 Jan. Er bestaat hier ter stede een oud maar tevens nuttig gebruik, dat men dezer dagen wederom in toepassing zag brengen. B E U Jl S T IJ I) IN G E A Amsterdam, 5 Febr. W. S. 2} pCt. 63; 3 pCt. 75}. Ruslandoude 5 pCt. 102:} 1829 5 pCt. 101}. Oostenrijk, Metaliek, 5 pCt. 39}; idem A. 61 f. Spanje, thans 1} pCt. 40} 3pCt. 47binnl. 464. Portugal, 3 PCt 45}. Londen, Wisselkoers zigt, f 2 m. Parijs, 0 55}} Hamburg, 53| 35,*e. Bordeaux, 15 dagen w 55} 55J. Iloogstdezelvcn worden hier terug verwacht, om de Maas en Waal te bezoeken. Den Burgemeester van Nijmegen is reeds kennis gegeven dat Z. M. den Koning het voornemen heeft, ook die stad eerstdaags te bezoeken, ten einde de ri- vierwaterkeerende werken in oogenschouw te nemen. Met gespannen verwachting worden hier berigten van de doorbraak te Leeuwen te gemoet gezien. Met zekerheid is daarvan tot heden niets bekend. Alleen weet mendat die ramp van grooteren omvang is, dan die in den Bommeler- waard, en de ellende daar niet minder is. Men weet thans met zekerheid, dat, behalve veel vee, ook menschenlevens bij dit onheil zijn te betreurenen eeuige schepen, die in den noodhaven lagen, verloren zijn. Door deze doorbraak worden de navolgende dorpen en ge meenten allen in meerdere of mindere mate door het vloed- water bezocht. Beuningen, Weurt, Borgharen, Hemen, Leur, Druten, Aefferden Diest, Puyflijk BatenburgAppeltern Altforst, Alphen, Maas Bommel, Dreumel, HorssenWamel, Leeu wen en Winssenzijnde 19 dorpen, die allen gedeeltelijk, sommigen geheel onder water en ijs geraken. Ik ontmoette zoo even iemand, die uit Nijmegen kwam, ook daar is de toestand zorgelijk. Een gedeelte der stad staat onder water, van alle zijden wordt ondersteuning ge vraagd. Ook daar moeten vele behoeftigen ondersteund worden. De communicatie met Duitschland, per spoortrein, blijft steeds gestremd, door de doorbraak van den Babberichschen dijk. Van den ingenieur Waldorp, aan wien het bestuur is op gedragen over de proefnemingom met eer.e stoomboot het ijs in de rigting van de Lek te breken, is gisteren avond een rapport ontvangen waaruit het volgende verleend wordt: «Heden raiddag ten 2 ure met de Brouwershaven van Rotterdam vertrokken zijnde, kwamen wij ten 3 uren voor eenen ijsdam, die boven de Groene Plaat zat, in het vaar water, van omstreeks 300 el beneden peilraai CXXVIII tot even boven die peilraai op de hoogte van het IJsselmond- sche veer. Langs de Groene Plaat en IJsselmonde stroom de het water dwars over. »Na een en-twintig malen met volle kracht op den dam gevaren te hebben, wonnen wij ieder keer eene ontzettende massa grondijs. Toen wij op 5 el na den dam hadden door geworsteld, stond er nog 40 a 60 duim verval voor dat strookje, en stonden de schollen loodregt als palen in den grond. Eerst de vier en-twintigste maal braken wij, onder geweldig kraken van boot en ijs, er door henen; echter niet zonder schade, daar wij verwringing van het roer kregen en onze schoepen verloren. «Wij moesten naar Rotterdam terugkeeren om de avarij te herstellenen zullen morgen ochtend (Zaturdag) ten 7 ure weder van wal stekenom te beproeven er door te ko men naar de Lek". Als wij goed ingelicht zijn, is het programma voor dien avond, vastgesteld als volgt: 1. Camoëns. 2. Lamoraal, Graaf van Eg mond Drama in 4 bedrijven). 3. Be grap van Oom. [Blijspel). Van de toegangbillettenwaarvan de prijs is 75 cents Erouan Le Maël herkende. Deze ongelukkige, die niet, zoo ala men geloofde, reeds gestorven was, had het ongeluk ge had het engelsche eiland te verlatenten einde zijn geboor tegrond weder te zien. Hij was in de nabijheid van Plouneal gebleven, en had zijn toevlugt in de. rotsholen aan het strand gezocht Slechts in den nacht verliet hij zijne schuilplaats; zijn onderhoud bestond slechts in den voorraad die zijne doch ter hem, in het geheim verschafte. Hij was degene die in den bewusten stormachtigen nacht zijne band aan het vaatje met thum geslagen haden op de komst van Fanche en Plouvarec de vlugt genomen had. Pontalis bij wien de man verdacht voorkwam, had hem vervolgd, en daar hij hem niet herkende, ook volstrekt niet kunnen raden wie hij was. Hij deed onderzoek; den volgenden nsebt bemerkte hij Jeanne, die haren vader levensmiddelen bragt, en daar hij Jeanne op haar voetspoor volgde, zoo ontdekte hij bijna te gelijkertijd zjjne schuilplaats. De ongelukkige had zoo veel rhum gedronken, dat hij op het oogenblik, dat Fanche zijnen schuilplaats betrad, half dood ter neder lag. Nu had Pontalis, Jeanne bij den dans opgezocht en haar van den toestand van haren vader berigt gegeven. Jeanne volgde hem onmiddelijk naar de schuilplaats van haren vader, die zij in eenen ontzettenden toestand vond. Fanche hielp voor den eersten- en 50 cents voor den tweeden rang, moe ten er, dadelijk na de bekendwording van het plan, reeds zoo veel zijn besprokendat er nog maar zeer enkele beschik baar zijn. Genoemde vereeniging van kunstbeoefenaren, heeft dus alle reden om te vreden te zijn over den bijval, aan hunne liefdadige bedoeling geschonken. Ten half 5 ure is Z. M. met beide zonen en gevolg al hier teruggekomen. Iloe lang zij hier nog zullen ver blijven is onbekend. Een groot aantal schippersgasten met zagen, bijlen en houweelen gewapend, verzamelden zich op den IJssel en be gonnen, van de brug een eindweegs de rivier op, het ijs door te zagen, in vakken of geulen tegenover de vaste jukken, met het doel om bij ijsgang den doortogt der schotsen te vergemakkelijken en de jukken voor de zware schokken te vrijwaren. Na voltooijing van het werk vereenigden zich dc geza menlijke personen met hunne vrouwen en meisjes in een aangewezen locaalalwaar zij van stadswege op bier en brood werden onthaald, en onder het genot van den dans een vrolijken avond doorbragten. Metal. Coupons f 19.20. haar daarop haren vader naar hare woning vervoeren. Zoodra dit gedaan was, maakte hij zich deze gelegenheid ten nutte, en vorderde dat, Jeanne hem bezwoer, zijne vrouw te zullen worden en dat zoo zij geen woord hield, hij aan het geregt aangifte van de aanwezigheid van haren vader zou doenop dat hij alsdan onmiddelijk in de gevangenis zou worden ge worpen. Het jonge meisje offerde zich voor het welzijn van haren vader op, en gaf hem haar woord. Gedurende den tijd dat de justitie zich onledig hield, met onderzoek naar den moordenaar van Legallte doenverscheen de misdadiger voor den hoogsten Regter. Anton's vuist had hem zoo zwaar getroffendat hij er niet meer van opkomen kon. Door zijne bekentenis vernam men, uat zijn vader, Claude Pontalis, de moordenaar van Alain's vader geweest was, en dat Le Maël ten minste aan den moord onschuldig was. Deze laatste volgde Fanche na verloop van drie dagen, en zijne dochter verloofde zich zoodra de rouwtijd voorbij was, met Alain Plouvarec, en woonde met hem te zamen bij den ouden Anton Coster, die Alain niet meer wilde verlaten.

Schager Courant | 1861 | | pagina 3