ZWITSERLAND. GRIEKENLAND. li I N N E I, A A I>. fenstilstand doen aanvragen ten einde de gesneuvelden te unnen doen begravendit is door generaal Cialdini toege staan die tevens een aantal benoodigdheden ter verpleging der gewonden naar Gaëta heeft gezonden. Genève, 4 Fehr. Met het oog op den tegenwoordigen stilstand in de horologiën-indnstrie, heeft de staatsraad de volgende prijsvraag uitgeschreven: wWelhe middelen kun nen worden aangewend, om dc horologie—industrie in ons kanton weder in bloei te brengen en haar op de hoogte te houden?" Een ieder is geregtigd, naar den prijs (600 fr. voor het best gekeurde, en 400 francs voor het daarop vol gende werk) mede te dingen. Mostar4 Febr Luidcns een officieel berigthebben de Montenegrijnen den 28 Janunrij jl. verscheidene dor|>en in liet district Niesich overvallen en daar verschrikkelijke wreed heden gepleegd. Een en veertig personen werden door iien gedood. Eene tweede bende overviel de stad Carianitz en maakte zich daar insgelijks aan wreedheden schuldig. Schagen13 Februarij 1861. liet heeft M. onzen geëerbiedigden Koning behaagd, bij besluit van den Cilen dezer, het honden eener algemeene Collecte, ten behoeve van de lijdenden door dc Watersnood, uit te schrijven en te bepalen dat dezelve door het geheele Kijk zal geschieden op lnvg»dog den 19den Felritanj aan staande. Naar men verneemtinoet Z. K. II. prins Frederik eene som van Honderd duizend gulden voor de n]gemfrne col lecte ten behoeve der waternoodlijdenden beschikbaar hebben gesteld, üelijk wij reeds hebben gemeldworden door Z. K. H. bovendien aanzienlijke belendingen kleedrren en voed sel aan verschillende algemeene commissien voor den waters nood verstrekt. In den morgen van 23 Jannarij had te Delftshaven het navolgende treffende geval plaatsDe meesterknecht B. iu in epn der brandeiijen van den heerS. begaf zich in een best vat om bet schoon te maken. Door de daar aanwezige stik lucht bedwelmd wordende, roept bij om een ladder. Men brengt een ladder, bij blijft roepen veen ladder;" men ant woordt: gij hebt al een ladder." Men hoorde niets meer. M en begreep, dat hij op het punt was van te stikken. Ziin broeder begaf zich in het vat om hem te redden, doch ook deze was oogenblikkelijk bedwelmd. Op het geroep van an dere nog in die branderij werkende personen, snellen spoe dig 15 a 20 branderskneebten uit de nabijheid te hulp, doch niemand durfde zich in liet gevaarvolle vat (waarin zich ook nog eene hoeveelheid drank bevond), wagen. Nu kwam echter ook de meesterknecht Dirk Commijsdie zich eenen weg door de omstanders baande, en in weerwil dat men het beletten wilde, ging hij in het vat en had het geluk de bei- de personen hoewel bewusteloos, nog levend in de armen van hnnnen mede toegesnelden vader terug te brengen. Uit 's flcrtogenbosch schrijft men in dato 18 Janna rij het volgende: Iu een huis betfoond door twee familiën, wordt de vrouw- te drie ure in den morgen wakker in de doodelijkste be- raauwdheid. Nog even heeft zij het besef haren echtgenoot te wekken, die insgelijks half bewusteloos naast haar li«t. De kinderen slapen in hetzelfde vertrek en verkecren mede in vreeselijke benaauwdheid. Op de tweede verdieping is men iu denzelfdeu toestand, met dat verschildat man en vrouw daar in een volkomen staat van gevoelloosheid liggen. On- middelijk wordt geneeskundige hulp ingeroepen, waaraan het te danken is, dat allen het leven hebben behouden. Men had des avonds vóór het naar bed gaaneven als reeds ge durende onderscheidene dagen, eene, zoo als men beweerde, sterke gaslucht in het huis waargenomen en schreef ook in den beginne alles aan de werking van het gas toe. Bij na der onderzoek is intusschen gebleken, dat in de onmiddelij- ke nabijheid van het huis een riool kg, waarin zich onder scheidene andere riolen ontlastten, en dat tengevolge van de hevige en aanhondende voistde afvoer der stoffen geheel belemmerd was. I it dit -riool bad zich het zoogenaamde Cloakengas ontwikkeld en was het geheele huis daarmede gevuldwaarvan al zeer ligt 3l de bewoners de slagtoffers zouden hebben kunnen zijn. Kanarievogels, welke op de bover.verdiepiug ii: grooten getale aanwezig waren, lagen dood in de kooijen. Uit partikuliere brievenuit China ontvangenblijkt dat de verwoesting en plundering van het zomerpaleis des keizers alle denkbeeld te boven gaat. Het geroofde en vernielde wordt gezegd eene waarde van meer dan 6,000.000 p. st. (f 72,000,000 Nederl.) te bedragen. Bij het binnentreden wisten de troepen niet, wat zij het eerst zouden grijpenhet zilver werd weggeworpen om het goud te nemen, het goud werd in een hoek gesmeten om edelgesteenten en patrien te kunnen bergen. Alle kamers waren vol van dc kostbaarste kleederen en vazen. De keizerlijke w aschkomomzet met fijn gesteente, werd door den vinder verkocht voor 2000 p. st. De meeste soldaten hebben schatten bij zich, waarvan zij de waarde zelf niet kennen. Bij den burgemeester van 's Hage is van wege H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden, ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen in ons vaderland, de aanzienlijke som van f 1000 ontvangen. De Minister van Oorlog heeft het bevel naar Nijmegen gezondenom dagelijks 500 commis-brooden ten behoeve der waternoodlijdenden te doen bakken. Het geweld van den stroom bij de doorbraak van Leeuwen was zoo geweldig, dat eene rij buizen, 100 el daarvan ver wijderd, geheel werd weggespoeld. Men kan zich een denk beeld vormen van die ontzettende kracht, wanneer men verneemt, dat bet water inet een verval van 5 Ned. el door. de breek van den dijk in den polder stortte. Een oud man had zich met 6 kinderen op het dak eener woning gered, en weinige minuten later, vóór men nog eene poging tot redding kon doen, zag men het huis ineenstorten cn allen in dc «rolver, verdwijnen. Eene moeder had haar jongste en ondsli kind op korten afstand van zich zien ver drinken en eerst een dag later kon men hare vier overige kinderen van een ijsschol redden. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Zitting den 4 Februarij 1861. Alle leden tegenwoordig. De vergadering door den Burgemeester geopend en voorge zeten zijn- I. Door den Secretaris gelezen de notulen van het verhandel de in die van den 7 Janunrij jl. en goedgekeurd. 2. De voorzitter brengt ter tafel, de verzegelde pnketten, be vattende de stembriefjes der in liet jaar 1859, alhier plaats gehad hebbende verkiezingen, van leden voor de Provinciale Staten en voor den gemeenteraad, te kennen gevende, dat naar aanleiding van Art. 69, laatste gedeelte, der wet tol re geling van het Kiesregt dezelve na gedurende een jaar te zijn bewaard gebleven, vernietigd moeten worden, doet het voor stel om alzoo die tijd verstreken is, dezelve te vernietigen, welk voorstel wordt goedgekeurd, en daarop zijnde zegels onderzocht en allen ongeschonden bevonden dezelve door verbranding ver nietigd. 3. De voorzitter stelt aan dc orde, het behandelen van den lloofdehjkcn Omslag voor «lit jaar. Brengt ter tafel en geeft inededeelrng dat er vijf schriftelijke reclamatiën zijn ingekomen, tegen hunnen aanslag in dien omslag als vanJoukhr. Alewijn; •Ds. Yis Dieperink; S. de Boer; P. Hoedjes en C. Hoedjes; alle vijf vermenende te hoog te zijn aangeslagen in de klasse waarin zij zijn gebragt in vergelijking van de mede daarin aan- geslagenen, verlangen alzoo om daarbij aangevoerde redenen in eene mindere klasse te worden gebragt, omtrent welke re clamatiën na overw eging is besloten 1. Op htt Adres van Joukhr. Alewijn, met 5 tegen 2 stem men afwijzend te beschikkenen zijn aanslag te behouden. 2. Den aanslag van Ds. Yis Dieperink met algemeene stemmen gebragt van de 11 in de 14 klasse. 3. De aanslag van S. de Boer is met 6 tegen 1 stem van de 12 in de 13 klasse gebragt en desgelijks zijn de aanslagen van P en van C. Hoedjes, met 4 tegen 3 stemmen van de 12 in de 13 klasse terug gebragt. aarvan aan heeren reques- tranten schriftelijk zal worden kennis gegeven. Yoorts is na eenige wijzigingen het Kohier definitief vastgesteld op eeu be drag van ƒ2200 om na alvorens overeenkomstig Art. 265 der gemeeuto wet, gedurende nog acht dagen ter visie te hebben gelegen aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie te worden onderworpen, zijnde het ter visie ltggei: van het Kohier bepaald van den 7de tot en met den 15de dezer, hetwelk door afkondiging en aanplakking op de gebruikelijke plaatsen binnen de gemeente ter algeneene kennis zal wrnrden gebragt. 4. Is door den raad na examinatie en wijziging definitief vast gesteld het Kohier voor de belasting op de Honden in deze gemeente, mede voor het Jaar 1861, om daaraan verdere uitvoering te geven. 5. De voorzitter geeft den raad mededeeling, dat op den 4 dezer door Burgemeester en Wethouders ten kautore van den gemeente ontvanger de verificatie van de gemeente kas heeft plaats gehad blijkens het daarvan geformeerde procesverbaal waaruit blijkt dat de ontvangsten vau de vorige en loopende

Schager Courant | 1861 | | pagina 2