Turijn, 16 Febr. Uit Napels is dd. 15 dezer getelegra- pheerd, dat de Mcuetle van Terracina, werwasrts het Frans II en zijne familien heeft overgebragt, is teruggekeerd. Vele rijtuigen en een escadron Fransche dragonders wachtten hen af. Het escadron dragonders heeft de Bourbons naar Rome vergezeld. Casella is te Gacta gebleven, om de overgave der stad te regelen. Overal worden feesten gegeten. KIN WEN LA NP. Scliagen20 Februarij 1861. 's Gravenhage 14 Feb. Gisteren middag had op de Groenmarkt alhier eene vechtpartij plaats, waarbij een agent van policie door een beet aan de hand verwondingen bekwam Eenige omstanders, die zich mede tegen de politie verzette- den, werden voorloopig gearresteerd. Zalt-Bommel, 13 Febr. Naar men verneemt, zal er regtsingang verleend worden tegen iemand in een der dorpen, zich moetende schuldig gemaakt hebben aan het verduiste ren van dekens en levensmiddelen bestemd voor de nood lijdenden weldra zullen wij hierover meer kunnen mededee- len. Amsterdam15 Febr. Dezer dagen voegde zich bij een photographist te's Gravenhage een landbouwer uit het West- land, om zijn portret te laten maken. De photographist zeidedat zijn atelier des Zondags niet geopend was en ver zocht hem op een anderen dag terug te komen. De land bouwer liet zich hierdoor niet afschrikken en drong er op aan, dat de kunstenaar aan zijn verlangen zou voldoen, het kwam er niet op aan, zeide hij, hoeveel geld het moest kos ten. Hij was voornemens, den volgenden dag op reis te gaan, om Garibaldi, wien het wel scheen dat niemand aan durfde, en die toch zooveel onheil in de wereld bragt en vooral den heiligen vader zooveel verdriet berokkende, om het leven te brengen, en daar hij wel begreep dat hij bij dit werk ook gevaar liep het hachje er bij in te schieten, wilde hij ten minste zijn portret als eene gedachtenis aan zijne betrekkingen en vrienden laten. De kunstenaar gaf eindelijk toe, zeker omdat hij de redenen van den boer ge- w'"6g peuoeg vond. Of deze laatste nu ook zijn pian zal volvoeren zal de tijd moeten leeren. Geboren: 14 Febr. T. d. v. C. Langerijs en J. Bruin. 16 Febr. A. d. v. G. Leijding en G. Schouten. Overleden: 13 Febr. P. Wit oud 49 jaren. Amsterdam, 19 Febr. W. S. 2£ pCt. 6-3J; 3 pCt. 76. Rusland, oude 5 pCt. 102J: 1829 5 pCt. 1011. Oostenrijk, Metaliek, 5 pCt. 42Jidem A. 65. Spanje, thans IJ pCt. 40 J J 3 pCt. 48» binnl. 474. Portugal, 3 pCt. 46j. Londen, Wisselkoers zigt, /ll.85 2 m. 11.721. Parijs, V »56i 55* Hamburg, t 3ó| 35» Bordeaux, 15 dagen 55-J e 55'! gemaakt om tc capituleren tot het ondcrteekenen tier akte van overgave, hebben de Sardiniers 50,000 holle projectie len van de landzijde in de stad geworpen. Het garnizoen is krijgsgevangen en heeft militaire eerbewijzen bedongen. De koning is vrij. De Sardiniers hebben gisteren morgen ten 8 ure de helft van de stad bezet. lieden hebben dc ko ningin, de prinsen en al de leden van het koninklijk huis, alsmede dc gezanten der mogendhedenzich aan boord van de stoomkorvet la ilouette begeven. De koning trok voorbij de troepen, die onder de wapenen stonden. Het was een verheven schouwspel. De soldaten presenteerden het geweer en stortten tranen. Een groote volksmenigte deed den vorst weenendc uitgeleide. Met luide toejuichingen werd de koning begroet; hij zag er bleek uit en was zeer aangedaan. Aan boord van het schip werd hem koninklijke eer bewezen. Toen de Movette vertrok salueer de de havenbatterij met 21 schoten. Dc vaandels op de wallen werden driemaal geheschen en het garnizoen uitte den kreetLeve de koning. Deze gemeente heeft een blijk gegeven dat zij gisteren de verjaardag van Z. M. den koning, zoo door het uitsteken van vlaggen van gemeente en paritcnliere geboawen als door milde bijdragen in de collecte ten behoeve van de noodlij denden door de watersnood, heeft gevierd daar niettegen staande eene vroegere collectie miin f600 heeft opgebragt gisteren weder ruim f 450 gecollecteerd is geworden een blijk hoezeer men aan het verlangen des Konings weuscht te voldoen. De burgemeester eener plattelands-gemeente in Zuid- IIolland hieldom in de eerste behoeften der slagtoffers van den watersnood te voorzien, eene collecte in zijne gemeente. Die collecte bragt f 70 op. Hiervan kennis gevende aan den commissaris des Koning3 in zijne provincie voegde hij er bij, dat hijten eir.de tevens die collecte dienstbaar te maken aan een goed en nuttig doel, de opbrengst besteed had tot het aankoopen van zooveel exemplaren van een werkje ten be hoeve van den waternood uitgegevenals voor die som ver krijgbaar waren. De overstroomde gemeenten van Maas en Waal zijn de volgende: gemeente Balgoij, met 412 inwoners, burgemees ter J. dc Bruijn Hz.; Wijchen, met S365 inwoners, burgem. M. C. Wassink; Beuningcn, met 1643 inwoners, burgem. B. H. Roes; Ewijk, met 1976 inwoners, burgem. 11. van Koolwijk; Batenburg, met 685 inwoners, burgem. C. A. D. Hiebendaal; Appeltern, met 3026 inwoners, burgem. C. B. lliebendaal; Bergharen, met 1499 inwoners, burgem. Jhr. Mr. T. G. M. van Nispen van Zevenaar; Horssen, met 931 inwoners, burgem. dezelfde; Druten; met 3967 inwoners, burgem. J. Meijer; Wamel, met 4366 inwoners, burgem. G. J. Kolfschoten; Dreumel, met 1797 inwoners, bnrgem. G. van Welie. Wij laten hierbij tevens volgen dc officiële naamlijst der verdronkenen bij de dijkbreuk te Leeuwen op 1 Februarij 11.: De Kuiper Piek met zijn gezin bestaande uit 7 personen; H. van Beek, met vrouw en 4 kinderen; J. Tijssen, met vrouw en 2 kinderen; van A. van Kessel 2 kinderen; H. Nik- kels, met 3 zonen; P. van Doodewaard en zuster; G. van Ha ren en 5 dochters; Leendert Scbeeren met 2 zonen; van M. van der Ven 1 kind. Te zamen 85 zielen. Het geld, dat zooveel invloed op 's menschen daden uitoefent, heeft weder te Ensereul (Henegouwen) eene mis daad doen plegen, die echter, door onvoorziene omstandig heden, noodlottige gevolgen voor den schuldige heeft gehad. Eene zeventigjarige vrouw begaf zich 's avonds over den Rijsselschen weg naar Ensereul toen iemand harer kennissen haar inhaalde en vroeg hoe het kwam, dat zij zich nog zoo laat op weg bevond. »lk kom uit Rijsselantwoordde ztj, «waar twee mijner dochtars in eene betrekking zijn geplaatst, en hoewel het slecht weer is, beklaag ik mij toch niet over mijne reis, wantik breng twee houderd francs mede, die mijne dochters mij gegeven hebben." Hiermede eindigde het gesprek en zij gingen een kwartier lang naast elkander voort. Toen zij eene kromming van den weg genaderd wa ren, wilde de mau in plaats van regtuit te gaan, zijne togt- genoote overhalen een en dwarsweg in te slaan waardoor zii, naar zijn beweren, spoediger te huis zouden zijn. Ten einde in het donker niet alleen verder tc gaan gaf de oude vrouw aan zijn verlangen gehoor; maar toen zij op zeker punt ge komen warensprak de man//Geef mij nu uwe 200 fr., of ik werp n in dien put!" En terwijl bij dit zeide, wees hij haareenen met planken overdekten put, zoo als men er meer in de omstreken van sommige dorpen vindt. De ontstelde vrouw werpt zich op de kniën voorden booswicht, en na aanhoudend smeeken geeft zij hem hare 200 fr. over, ter wijl zij hem bidt haar als gunst het leven te laten en hem belooft hem niet aan het geregt te zullen aangeven. Maar hijdie aan de opregtheid harer woorden geen geloof sloeg, bukte zich om de planken die den put bedekten weg te schui ven. Op dat oogenblik kreeg de oude vrouw, die wegens hare hooge jaren geen heil in de vlugt zag om eenen vrees- selijken dood te ontkomen, als ware het eene plotselinge in geving zij gteep den ellendeling aan en stortte hem zeiven in den put neder. Vervolgens ging zij aanklagt doen bij het geregt, dat zich dadelijk naar de plaats begaf en het lijk uit den put liet halen; de 200 francs werden bij den doode gevonden. Dezer dagen is een begin gemaakt met de uitbakening der nieuwe Willemsluis aan het Y, en reeds binnen eenige weken zal de aanbesteding geschieden, zoodat dit belangrijk werk in de maand Mei zal aangevangen worden. Deze sluis zal de grootste zijn van het Noord-Hollandsch kanaalde wijdte is ca. 18 el en de lengte van de schutkolk 110 el. Het oppertoezigt over den bouw is opgedragen aan den in genieur van den waterstaat J. F. W. Conrad. Te Zuidhoru is eene vergiftiging met rattekruid ont dekt. De 4 personen, die het vergiftigde voedsel gebruikten, zijn door spoedig aangebragte hulp gered. Het geregtelijk onderzoek heeft nog tot geene zekere ontdekkingen geleid. Ii IJ11 ERL /JE E STAM) BEURST IJ DINGEM Metal. Coupons f 19.65. M A RE TBERIGTEM. Scliagen, 14 Februarij 1S61. Aaugevoerd magere Gelde Koeijen f80 a 100; vette dito f loO a 180; nuchtere Kalveren f 3 a 7; magere Schapen

Schager Courant | 1861 | | pagina 2