Berlijn, 21 Febr. Uit Elberfeld wordt gemelddat se dert eenigcr. tijd in bet stedelijk weesbuis aldaar zich zooge naamde ^godsdienstige opwekkingen" bij de weeskinderen van beider kunne hebben vertoond. Deze opwekkingen wa ren niets anders, dan gevolgen van het overprikkelen der geestvermogens van deze jeugdige verpleegdendoor bun voortdurend en in zeer hoogdravende talen te doen bidden om uilstorting van den II. Geest. Het gevolg daarvau was dat binnen kort 40 A 50 kinderen door krampachtige zenuwaan doeningen werden aangetast, terwijl anderen in eene soort van verstandsverbijstering op de trappen of in de kelders biddende werden gevondenenz. De gemeenteraad van Elberfeld heeft zich de zaak aangetrokken en is begonnen met de directeuren van het weeshuis te ontslaan. Schagen27 Februarij 1861. Nieuwediep 24 Feb. Heden zijn alhier aangekomen de drie maleijers, die dezer daags, van Z. M. den Koning kwijtschelding van straftijd hebben gekregen; zij zijn voor- loopig op het wachtschip geplaatstom met een koopvaar dijschip naar hun vaderland te worden overgevoerd. Helder21 Febr. Grootste windstoot te 10 uur dis avonds; 71 pond druk op de vierkante el. Rigting van den wind Z. W. t. Z. Geen schade aan de zeewering. Alkmaar, 20 Febr. Het concert door de liedertafel Arion, ten voordeele der ai men, heeft, na aftrek der on kosten, opgebragt f 285,70; onder dit bedrag zijn mede be grepen de geldenwaarvoor bons ter uitdeelir.g tegen de vol le waarde zijn afgegeven. Wieringerwaard, |21 Febr. Deze gemeente, waarvan de bevolking nog geen 1000 zielen bevat, heeft, behalve de collecte op 19 dezer, de volgende sommen voor de water noodlijdenden opgebragt: Op 28 Januarij jl. gehouden col lecte |f 581door den heer II. Waiboer opgehaald f 152,50; door de schoolleerlingen van den onderwijzer R. Visser vrij willig bijeengebragt f 17 door het departement W. Waard der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen f 35, te zamen f 1374,75. Zuidhorn(Groningen.) 21 Febr. De voortgezette in structie in de zaak der vergiftiging met rattenkruidop 4 personen alhier gepleegd heeft eindelijk geleid tot het ge vangen nemen van den persoon van V., die naar Groningen is overgebragt. Middelburg16 Febr. Sedert ongeveer drie weken was alhier sprake van moord onder het naburig dorp St. Lauren, en wel van de vrouw van zekeren Poldermanwelgesteld land bouwer die bij den president der arrondisements-regtbank had moeten verschijnen, betrekkelijk eene door haar gevorderde scheiding van goederen en niet opgekomenmaar spoorloos binnen vier en twintig uren verdwenen was. Polderman haar echtgenoot, die men algemeen van moord verdacht hield, was meermalen door de justitie ondervraagd; huiszoeking herhaalde zichtoen men bloed gevonden had op een der kussens van de bedstede. Twee menschen wilden haar 's morgens bij de reetls een groot gedeelte is getort, en 9°. Verschillende on roerende goederen, ten bedrage van ruim 8,759,000 fr. De heer Mirès was de grootste aandeelhouder in al deze onder nemingen; waarvan het kapitaal op bijna 700 mill. fr. wordt begroot, zonder nog de zaken te rekenen, waarvan hij per soonlijk en uitsluitend eigenaar is. DUITSCHLAND ITALIË. Turijn, 19 Febr. De Opinione zegt, dat de te Gaëta krijgsgevangen gemaakte troepen 11,000 man sterk waren. In de vesting zijn 7 ik 800 stukken geschut en 60,000 ge weren gevonden. Drie generaals zijn Frans I gevolgd; 25 anderen zijn krijgsgevangen gebleven. Dc Opinione zegtdat generaal Cialdini dm majoor San Mazzone naar Messiua gezonden heeft met een afschrift der capitulatie en een brief aan den comriiandant der citadel, met verzoek zich over te geven. li IIMNENLAIXD. Naur wij vernemen zal de uitvoering ten voordeele der Noodlijdenden door de Watersnooddoor de Zangveree- niging „Euterpe" en de Rederijkerskamer „de lioos" op Don derdag avond bestaan in Voorzang met declamatorium'wde Geeslder Liefde" woorden van J. Den'js Jz. 2. De Waters nood Ballade. 3. Lofzang I van J. Serlé. 4. De legende van den Drachenfels van A. J. de Buil. 5. 't Muist wat van katten komt, van A. J. de Buil. 6. Hollands lied van J. Kwast. 7. Lofzang III van J. Serlé. 8. Driftig en Laconiek, (Blijspel.) 9. Zangerstroost. Slotzang van W. Coster. Wij gelooven met grond te mogen verwachtendat de be zoekers zeer te vreden over de uitvoering dezelve na afloop hoogst voldaan zullen verlaten. G. Berger, ontslagen gemeente-veldwachter in de Zij- pe, wordt beklaagd, als zoude hij zich hebben schuldig ge maakt aan verduistering van hem toevertrouwde gelden, ter zake waarvan tegen hem door de regtbank te Alkmaar een bevel van gerangeneming werd verleend kort daarna heeft hij zich zelf in handen der justitie aldaar gesteld. Als een bewijs welke ongelukkige gevolgen het ie vele gebruik van sterken drank na zich kan slepen, diene het volgende: W. K., landbouwer te Koegras (gera. Helder), in de vorige week in beschonken toestaud met paard en wagen van hier naar zijne woning vertrekkende, geraakte daarme de in de vaart naar het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, niemand hierbij tegenwoordig zijnde, werd dit eerst den volgenden morgen ontdekt, als wanneer men hem levenloos uit het water onder den wagen ophaalde. De ongelukkige laat vrouw en twee kinderen na. Naar wij vernemenis thans eene wetsvoordragt tot afkoopbaarstelling der tienden bij den Raad van State aan hangig. Naar wij vernemen, heeft het Z. M. den Koning dezer dagen behaagd aan de Maleijersdie in der tijd door de provinciale geregtshoven van Zuid-Holland en van Gelder land waren veroordeeld (en wier proces zooveel gerucht ge maakt heeft) kwijtschelding te verleenen vau den overigen straftijd, dien zij nog in de gevangenis moesten doorbren gen; zij zullen met een vaartuig, aan het Nieuwediep lie gende, naar Java terugkeeren. Volgens heden ontvangen brief uit St. Gallenwordt ook in de kantons St. Gallen, Appenzell en Glarus voor den watersnood gecollecteerd en hoopt men daar redelijk wat te zamen te brengen. Op nitnoodiging van Z. M. den Koning heeft de raad van bestuur van het kon. instituut van ingenieurs eene prijs vraag uitgeschrevenwaarbij verlangd wordt een ontwerp van een stelsel van vlugtheuvelsgeschikt voor de la<*e lan den langs onze hoofdrivieren, tot berging van menschen, vee cn goederen bij overstroomingen en ingerigt voor dor pen van 500 tot 3000 inwoners. Ze zullen moeten dienst baar gemaakt worden tot berging van dijksmaterialen en van al hetgeen in de eerste oogenblikken noodig kan zijn ter verpleging van vlugtelingen, terwijl de ingenomen gron den en gebouwen in gewone tijden zooveel mogelijk tot nut tige einden moeten beschikbaar blijven. Eene gouden en eene zilveren medaille zijn uitgeloofd voor deze prijsvraag, waarop de antwoorden voor 1 Julij worden ingewacht. Uit Gorinchem wordt aan de Ut. Ct. berigt, dat 80 noodlijdenden uit Brakel naar hun dorp zijn teruggekeerd; zij bragten den heer van Marenals vertegenwoordiger der commissie, hartelijk dank voor de aan hen betoonde zorgen. De overigen blijven nog, als zijnde zelfs van hunne wonin gen beroofd. Volgens berigt van den burgemeester van Laren (bij Naarden) is onder die gemeente op 16 Febr jl. aangerand zekere Jacob van Neerde, werkman, wonende te Weesper C'arspel. Hij kwam van Hilversum en langs den grindweg gaande en gekomen zijnde voorbij het R. K. kerkhof van Laren, kwamen er twee manspersonen uiteen bosch, die hem aanvielen, op den grond wierpenuitzijn broek een portemonnaie haalden en daaruit twee rijksdaalders namen. Hij kan geene aanwijzing vau personen doen, omdat het te donker was om ze goed te onderkennen, alleen kan hij op geven dat het groote mannen warengrof van uitspraak en kleeding. Onder het worstelen heeft hij zijn mes getrok ken, en een hunner, of wel beiden, schijnt hij verwond te hebben althans aan het mes, dat hij aan de politie ter hand heeft gesteld, zijn teekenen van bloed. Ook heeft hij eene snede, lang 1} palm, in zijn lakensch vest bekomen. De gezamenlijke lengte der telegraaphdraden in de Vereenigde Staten van Amerika bedraagt 50,000 Eng. mij len. Het aantal telegrammen wordt jaarlijks 5 millioen geschat, met eene bruto-ontvangst van f 9.500,000. Als eeuc zeldzaamheid deelen wij mede, dat heden door een koopman uit Hongarije 63 Ilongaarsche varkens te Amsterdam aan de markt gebragt werden; deze dieren onderscheiden zich van de hier bekende rassen daardoor, dat hunne huid in plaats van met borstelhaar met wol begroeid is; tevens moet de qualiteit bijzonder goed zijn, aangezien zij tot goede prijzen grif nemers vonden. 's Graveilhage, 23 Febr. Men meldt uit 's Hage, dat de Minister van Hall zijn ontslag heeft aangeboden, en wel wegens de tegenkanting, die hij ontmoette betrekkelijk zijn verder presidium van den ministerraad. Naar men wil, is dit ontslag door den Koning aangenomenen heeft Z. M. den heer Lotsy tijdelijk belast met de portefeuille van Fi nanciën.

Schager Courant | 1861 | | pagina 2