DUITSCHLAND. Berlijn, 23 Maart. Door de burger-sociéteit te Schwelm ns •besloten, dat bare ktlen voor elk glas bier, dat zij in het -sociëteits-locaal drinken, 1 pfenniog extra zullen storten, =als Wjdtage voor eene 1'ruissiche vloot. Door eene vereeni- ïgingte Maagdenburg was reeds vroeger een dergelijk be- "sluit genomen. ITALIË. Turijn, 21 Maart. Het St. Josephsfeest, ter eere van generaal Garibaldiis overal zonder ongeregeldheden afge- loopen. RUSLAND. Warschau 17 Maart. Daar de ontzaggelijke massa der hier bijeengetrokken troepen geen onderkomen in de caserne kan vindenzullen in veel straten houten barakkeu worden opgeslagenom de soldaton te herbergen. r> 1 E L A IX1). Schagen, 27 Maart 1861. Nieuwediep, 20 Maart. Naar men verneemt, is de heer Nlichaëlis alhier gearriveerd, om de spoorweglijn uit te ba kenen tot op 1200 el buiten de vestingwerken. De verdere rigting, hetzij over Schagen, of direct op Alkmaar, is nog niet vastgesteld. Arnhem 19 Maart. Dezer dagen had in de Casinozaal alhier d« tentoonstelling plaats der voorwerpen, bestemd voor de dames-loterij ten behoeve van dc lijdenden door den watsrnood, welke, gelijk bekend is, eene zeer aanzienlijke som heeft opgebragt (ruim f25,000). De voorwerpen, ten geta le van 3000, waren in twee localen op smaakvolle wijze uit gestald, terwijl velen daarvan, als de geschenken der Vor stelijke familie, eeuige schilderijen eD teekeningen en vooral eene groote menigte prachtige borduur- en handwerken van verschillende soortende bijzondere aandacht der talrijke bezoekers tot zich trokken. Eergisteren is een aanvang met de trekking gemaakt. 's Gravenhage22 Maart. De tentoonstelling van de prijsvoorwerpen voor de groote weldadigsheid loterij zal den "ZO dcüor meldenflat dc Dorte in dc verlenging van de be zetting van Syrië dwr de Fransehe troepen heeft toegestemd. De nart jonale ^Mnnnssic eisebt dc spoedige executie der ver oordeelden. 21 Maart. Nbbt men uit Keulen schrijft, wordt de al- ^gemeene aandacht aldaar bezig gehouden door predikaliëu, *n den dom aldaar gehouden wordende door een paterdie •daarbij de wereldlijke magt des pausen, uiteen godsdienstig «en politiek standpunt beschouwdtot zijn onderwerp heeft gekozon. In den Tegel bevinden zich ongeveer 5000 perso nen onder zijn gehoor, en over den aard zijner voordragten kan men oordeelen naar de volgende zinsnede: //De rots van Petrus, waarop de kerk gebouwd is, staat nog immer vast; maar niet minder vast staat ook de rots, welke men St. He- dena noemt." Den 20sten dezer werd uit de gevangenis te Naugard de oudste der opgcslotrnen aldaar ontslagennamelijk de persoon van Kaspar Maske, die in 1821 tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, doch kortelings door den koning is begenadigden thans naar zijne geboorteplaats, in de Neu-Stettiucr kreis, teruggekeert. De wet, waarbij Vic/or Emmanvel voor zich en zijne opvolgers den titel van «koning van Italië" aanneemt, is den 17den dezer in het officiële blad van het //koningrijk Italië" afgekondigd. De koning van Italië begeeft zich naar Napels om daar eenigen tijd te vertoeven. Zoolang hij Rome nog niet als hoofdplaats van zijn nieuw gevestigd rijk bezit, dreigt do naijver tusschen NapelsFlorence, Milaan en Turijn hem nog altijd bezwaren te zullen opleveren. Het moet hem daar om welkom zijn, dat de kamer van afgevaardigden van het Italiaansch parlement besloten heeft bij keizer Napoleon op het vertrek der Frausche bezetting uit Rome aan te dringen. Het publiek vertoont zich nog altijd in diepen rouw. In de Karmelieterkerk werden gisteren missen gelezen voor de in 1816 door de Russen voor de citadel opgeknoopte Polen, waaronder ook de patriot Rawiska. Deze missen worden uitsluitend door dames verordend en betaald; zij nemen dan buitengewoon deel daaraan. Als een bewijs, hoe de Polen elke aanraking met de Russische regering vermijden en geene gelegenheid onge bruikt laten om van hunnen haat blijk te geven aan de sol datenambtenaren en policie-beambtendie Rusland naar Warschau zendtwordt in herinnering gebragt, dat on langs, ter gelegenheid van 's keizers bezoek in die stad, al daar geen bal kon worden georganiseerd dat de zalen geo pend waren, maar niemand kwam, en dat, toen, bij de aankondiging van het laatste karnavalsbal, het gerucht liep, dat volkomene vrijheid van costumes was gelaten, een ka- rakter-costnum in de zaal verscheennamelijk eene vrouw met eene gapende wond in het hart en de handen en voeten in ketenen geklonken. De politie herkende in dat masker een zinnebeeld van Polen en bragt het naar den kerker. Dit feit alleen is genoeg om een denkbeeld te geven van den toestand van Warschau. J. P., boerenarbeider, wonende onder de gemeente Zijpe, in de vorige week des avonds omstreeks 8 ure met eene aard- trog, bespannen met een paard, van St. Maarten naar St. Maartenshrug gaande; schijnt onder weg eensklaps te zijn overleden. Den volgenden morgen ten 4 ure vond men den ongelukkige dood bij paard en voertuig liggen. Hoogst waar- echijnlijk zal deze plotselinge dood aan eene beroerte zijn toe te schrijven. Dc ongelukkige was echtgenoot en vader van vier kinderen. Niettegenstaande het tegenwoordig lieerschende zeer gure weder zijn er in deze omstreken in de vorige week aan den duinkant eenige kieviet-eijeren gevonden. Als een bewijs te meer van de algemeene deelneming in Europa, welke de rampen van den watersnood in Neder land gevonden hebben kunnen wij op grond van bijzondere berigten melden, dat in Walachije en Moldavië zelfs, op uitnoodiging van de regering aldaar, inschrijvingen ten be hoeve van de ongelukkigen door de overstrooming hier te lande geopend zijn. In het nommer van den Moniteur van Bucharest van 17 Febr. jl. (1 Maart) komt deswege een be- rigt voor, waarbij door de regering in de vereenigde vorsten dommen niet alleen aan den Nederlandschen consul-generaal volmagt werd gegeven ombijgestaan door een comité, een beroep op de algemeene liefdadigheid in bedoelde gewesten te doenmaar zich zelve bereid verklaart door alle middelen te harer beschikking de vervulling van een zoo goed werk te bevorderen, dat evenzeer door godsdienst als menschelijkheid wordt aanbevolen. Naar wij vernemen, is door den heer P. Begoot, te Maastricht, ten behoeve der lijdenden door den watersnood in Gelderland en Noord-Braband ten offer gebragt, de be langrijke hoeveelheid van 2850 mud vette Luiksche steen kolen, welke door hem franco naar 's Hertogenbosch zullen worden getransporteerd. In Duitschland heeft men bij herhaling wel geslaagde proeven genomen, om de electiische verlichting door kwik zilver, in plaats van de tot hiertoe gebezigde houtskool te verkrijgen. Daarbij was het licht schier even zoo verblindend als dat der zon, terwijl de gasvlammen als aimzalige olie lampen flikkerden. De herstelling eencr photographie door dit electriek licht, vereischt slechts 12 tot 15 seconden. De Indépenclance Beige meldtdat de heeren M. II. van Lee en A. Schee, beiden te Brussel, door de hoofd-com- missie voor de verloting ten voordeele der slagtoflers van den watersnood, te 's Gravenhage, belast roet bel inzamelen van geschenken voor die verloting bereids, zoo uit eerst genoemde stad, als uit Gent, onderscheidene bijdragen tot dat doel hebben ontvangen. Eene Amerikaansche uitvinding is die van eene soort gas, uit harst en houtskool verkregen. Dit gasniet min der in kwaliteit dan het steenkool gas, moet, volgens be rigten c. a. de helft lager in prijs komen. Uit Antwerpen wordt gemeldt, dat de zoölogische tuin aldaar op aanstaanden Maandag, den 2de» Paaschdag, zal worden open gesteld voor niet-leden, tegen intro ductie prijs van 50 centitmes per persoon, zullende de op brengst dezer introductie strekken ten voordeelen der wa tersnoodlijdenden hier te lande. Dr. Eulenberg in Keulen waarschuwt tegen de zijden garens die tegenwoordig met loodzouten zoo zwaar bestre ken worden, dat er tot 17.70 pCt. loodzout inden draad gevonden wordt. Dit word voor naaisters en kleedermakers, die toch reeds tot onderbuikslijden geneigd zijnzeer gevaar lijk, en moeten dus met het afbijten en kaauweu van garen voorzigtig zijn. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongeregt te Heerenveen, verzoekt alle ambtenaren van politie op te sporen, waar de persoon van Bauke Haijer Beeldtje, laats telijk schaapherder te Oudehorne, doch thans voort vlugtig, verblijf hondt. Hij loopt gebrekkig, heeft eene lamme hand, kaal hoofd en is klein van gestalte. Sedert eenigen tijd is er in de stempeling der brieven, althans op de grootste postkantoren, eene reeds vroeger ge- wenschte verbetering te bespeuren, welke daarin bestaat, dat thans nevens den datum ook de uren vermeld worden.

Schager Courant | 1861 | | pagina 2