SPANJE. Madrid 16 April. Hier heerscht eenc hevige koude en •er valt in verscheidene streken eenc ontzaggelijke massa sneeuw. AMERIKA. New-York, 4 April. De diligence tusschen Mexico en "Vera-Cruz, waarin zich twee Amerikanen en vijf andere passagiers bevonden, werd door eene rooverbendc van 20 maci aangevallen. De Amerikanen, waarvan een de luitenant Dye was hielden gedurerer.de twee uren een gevecht met de roovers uit, van welke 5 gedood en 7 gewond werden, terwijl de overigen het hazenpad kozen. De Amerikanen wer den beiden gewond. as I rv N E X L A ND. Schagen24 April 1861. ilet spook. Haarlem 19 April. Nadat men opgemerkt had dat de paarden van het regiment dragonders buitengewoon veel dronken, bespeurde men, dat zij de haver geheel lieten staan, hetgeen tot een onderzoek leidde, waaruit moet zijn geble ken, dat de door den leverancier ter distributie aangebode ne haver door zeewater beschadigd was. Al de aanwezige haver is daarom afgekeurd, prijs verklaard ten voordeele van de algemeene armen, en wordt nu tot een bedrag van circa 18 lasten publiek verkocht. 's Gravenhage, 20 ApiiL De tentoonstelling van voor werpen voor de groote loterij wordt voortdurend buitenge woon druk bezocht. Gisteren alleen zijn ruim 1300 personen daar geweest. Gorinchem 19 April. Als eenc bijzonderheid mag gemeld worden, dat op den korenzolder van den heer M. de Gier alhier, waarop gedorscht graan lag, op één dag ruim 150 ratten gevangen en gedood zijn. Niet minder dan zestien personen zijn bezig geweest, om dit bloedbad aan te rigten. Het gewigt der gedoode ratten bedroeg ruim 45 Ned. fit- KAXTONflERECT. 3. C. D., te Warmenhuizenveroordeeld wegene het laten loopen grazen van twee schapen aan den publieken weg on der de gemeente Warmenhuizenzonder vergunning; boete f 3 en in de kosten. 4. L. P., te V'armenhuizenals bij Jg 3. 5. P. M., te 11 armenhuizenals bij J\?, 3. Z. M. heeft aan Mr. G. van Leeuwen op zijn daartoe gedaan verzoek, met den Isten Mei aanstaande eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van officier van justitie bij de arrondissement-regtbank te Alkmaar, onder dankbe tuiging voor de vele diensten door hem in regterlijke posten aan den lande bewezen, en benoemdtot officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Alkmaar, Mr. D. F. van Leeuwen, thans substituut-officier van justitie bij de arron dissement-regtbank te Hoorn; tot substituut-officier van justitie bij de arrondissement-regtbank te Hoorn Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohmanthans substituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Amersfoort. Naar wij vernemen, zal de groote jaarlijksche algemeene vergadering der rederijkerskamers in Noord-Holland dit jaar in de maand Augustus te Iloorn gehouden worden en zullen er, bij die gelegenheid, verscheidene festiviteiten plaats hebben. De officier van justitie te Haarlem berigt, dat aldaar is uitgegeven een 25-centsstukdat bij onderzoek aan's Rijks munt te Utrecht is gebleken valsch te zijnen slechts een gewigt te hebben van 3.29S wigtjes, dus verre beneden het wettig gewigt der 25-centsstukken en te bestaan uit tin, lood ruime sporen zink, zeer geiinge sporen koper en ge ringe sporen spiesglas. Den 12den dezer, zijn te Bonrbonne-les Bains (Frank rijk) twee schokken van aardbeving waargeuomen. De bewo ners werden ten 3 ure 's nacht door een vrij sterken schok gewekt, van het westen naar het zuiden, en voorafgegaan van een gedruisch, gelijk aan dat van een r'jtuig op de straatsleenen en vergezeld van eene ontploffing, als van een stuk geschut. Hetzelfde verschijnsel, ofschoon minder hevig, heeft zich des morgens ten herhaald. Den )5den dezer hebben een paar baldadige mannen te Ouddorp (Z-H.) de hoogst laakbare dwaasheid gehad om een 12jarigen knaap zooveel jenever te doen inzwelgen, dat hij dien ten gevolge twee dagen later is overleden. Eene vrouw heeft het beschonken jong mensch aan den weg ge Manneer men, in eene welgeordende maatschappij', zoo maar stil voor zich zeiven heen leeft, dan schijnt er niets natuur lijker en gemakkelijker toe te gaan, dan het houden van orde en het doen van regt onder zoo vele duizende menschen. De overheids- en regter ambten worden doorgaans als voorregten beschouwd, die ieder even gaarne heeft, en waartoe zich elk even bevoegd en bekwaam acht. Wanneer men, bij ongeluk, in cenigen twist met zijne naburen vervalt, of op eenige an dere wijze met de burgerlijken regter te doen krijgt, dan roept men gereedelijk over opzettelijke mishandeling. En worden, nu of dan, de oude palen verzet zoodat men met dingen te doen krijgt waar men te voien niet van wist, en die men niet mag verzuimen, zonder iu boeten of straffen en andere onaangenaamneden te vervallen, dan gaat er een algemeene kreet op over verdrukking en geweld. Van den an dereu kantechter is de klagte zeer gewoondat er geen regt in den lande is; dat men maar stout en slim moet wezen, om te kunnen doen, wat men wil; dat men de kleine dieljes hangt, en de groote laat loopen, dat het schande is, zoo als er, bedrogen en gestolen wordt, zonder dat er een haan naar kraait, en dergelijke meer. Intusschen weten de menschen nier, hoe veel er toe vereischt wordt om te zorgen, dat niemand onregt doe, en even min onregt lijde. De volmaaktste wetten immers zelve zijn daartoe niet altijd voldoende. En die u-ene inzonderheid, die zorgen moet, dat de wetten niet geschon den worden, die eiken overtreder opsporen, overtuio-en en ter slraffe aan den regter moet overgegeven, zonder dat hijeven wel iemands vrijheid te na komen, of iemand, zonder genoeg- vonden cn daarop zijn vader hiervan kennis gegeven, die hem op een kruiswagen te huis heeft gehaald en der justitie van het gebeurde verwittigddie deze schanddaad wel zal weten te straffen. Volgens een telegraphisch berigt uit St, Petersburg van den Ï5den, was aldaar een tweede winter ingevallen, die alle vaart ondoenlijk maakte. Beroepen, met algemeene stemmen, tot predikant bij de hervormde gemeente te Oostzaan, Ds. G. M. Roldanus, thans te Wilnis cn Oudhuizen. Den I9den dezer had niet ver van de stad Medemblik een ongeluk plaats, dat verschrikkelijke gevolgen had kun nen hebben. De diligence namelijk van daar op Iloorn is door het schrikken van een paard van den hoogen zeedijk afgevallen en in de diepte nedergestort; drie van de vier passagiers hebben ernstige kneuzingen bekomen alleen de voerman, die van den bok is gesprongen, kwam met den schrik vrij. Zitting den 18 April 18G1. 1. M. B., te Pellenveroordeeld wegens het laten loopen grazen van twee hem toebehoorende schapen in du kunst matige helmbeplanting in de zeeduinen van dc gemeente Pot ten zonder vergunning; boete 60 Cents en in de kosten. 2. II. C. L., te Pellenveroordeeld als bij ,J\? 1 boete •30 Cents en in de kosten. 6. C. H., te Cal/antsoogbeklaagd wegens het laten loopen grazen van een schaap in de kunstmatige helmbeplanting in dezcedninen onder Callantsoogzonder vergunning; vrij - zamen grond, mag bij den kop vatten, deze ambtenaar, welken naam men hem ook geven, ol hoe klein of groot een grondgebied men aan hem toevertrouwen mag, vindt zich dikwijls in aller moeijelijkste omstandigheden en heeft de aller grootste schranderheid noodig zr>o wel om zich zeken vrij te houden van billijke klagten over onregt en geweldals om het oogmerk van zijnen post, zoo verre mogelijk, in allen deele te bereiken. Dit wil schrijver dezes, thans in een voor beeld doen zien, hetgeen daarenboven nog Verscheidene nut tige lessen en wenken aan de baud geeft. In het laatst der vorige eeuw werden, in eene voorname stad in ons vaderland herhaaldezware diefstallen begaan zonder dat men van de daders eeuig spoor kon krijgen. Er hadden echter, omstandigheden hij dezelve plaats, die zeer opmerkelijk waren. De plaatsennamelijken de oogenhlik- ken waren steeds zoo gelukkig gekozendat de dieven niet wel konden missen een rijken buit (e behalen. Dit deed met grond vermoeden, dat de dader aan die huizen, waar zulke rooverijen waren voorgevallen wel bekend moest zijnen daar deze familiën meest alle tot de aanzienlijkste behoorden zoo was er des te meer reden om te denkendat er iemand van gewigt achter het scherm zatdie deze schelmerij bestuurde. De beer V. die den hoven omschreven post van openbaar aan klager daartoe bekleedde, had, met alle de oogen, die hem ten dienste stondenreeds in de dus genaamde fatsoenlijke wereld rondgekeken en zijne gedachten over omstandigheden, gedragingen enz. enz. van onderscheidene heertjes laten gaan. Eindelijk bleef hij stilstaan hij een' vreemd edelman, die zich sedert eenigen tijd in de stad gevestigd ha(], daar op een* grooten voet leefde, en in meest alle groote gezelschappen verscheen, ja aan verscheidene huizenen onder anderen aan meest alle de

Schager Courant | 1861 | | pagina 2