D UITSCBLAND. Berlijn, 19 Junij. Van hier wordt aan een reactionair buitenlandsch blad geschreven, dat de krooningsplegtigheden waarschijnlijk in het geheel niet zullen plaats vinden. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat het ministerie de aan zienlijke, daarvoor noodige onkosten uit 's rijks schatkist geweigerd heeft, en wel zoo bepaald, dat het gezamenlijk zijn ontslag zou hebben ingediend, indien men op die uitgave bleef aandringen. Hiervan zou het gevolg geweestzijn, dat de plegtigheid eerst uitgesteld, en eindelijk voor goed door den koning opgegeven werd. Van eene andere zijde wordt be weerd, dat er ten deze eene schikking moet hebben plaats gevonden. Frankfort, 19 Junij. Eene navolgenswaardige instelling wordt bij de Beijersche Oosterspoorwegen tot stand gebragt. Er zullen namelijk daarbij vaste getteesheeren worden aan gesteld, die de conducteurs zullen onderwijzen in hetgeen voor de eerste hulp aan gewonden bij spoorwvgrampeu noo- dig is- ITALIË. Turijn, 17 Junij. Algemeen loopt bet gerucht, dit graaf Cavour is vergiftigd, door iemand bij wie hij gewoon was uit te rusten van de vertnoeijenissen der politiek Men zegt zelfs, dat deze persoon te Milaan is gearresteerdwaar heen zij zich dadelijk na den dood van den graaf had begeveu. Men gaat nog verder en beweert, dat zij een millioen francs (volgens anderen ecliter 250,009 francs) tot belooniiig voor deze misdaad heeft ontvangen. BELGIË. Brussel21 Jnuij. Vit Bergen woidt het volgend cwtge luk gemeld. De majoor Malherbe zich te paard op den weg naar Jamappes bevindende, schrikte het dier voor eene geit en begon zoo hei ig te steigeren, dat de majoor wit het zadel viel en zulke hevige schoppen ontving, dat hij, ondank» spoedig aaugebragte hulp, reeds den volgenden oehti nd over leed. St. Petersburg 15 Junij. Uit de thans bekend gewor den officiële berigteu omtrent den boerenopstand in 22 gou vernementen blijktdat die van veel ernstiger aard waren; dan men aanvankelijk dacht. Zoo vielen de boeren in Bensa, ten getale van 7000 man, met bijlen, hooivorken enz. de troepen aan, naardien zij (de boeren) in den waan verkeerde dat de keizer hun de vrijheid en den grond tevens geschon ken had eu dat hun een en ander door den landheer en de ambtenaren niet gegund werd. Eerst nadat de troepen op- de digte massa hadden gevuurd en het veld met Jijken en gewonden als btdekt was, werden de opstandelingen uiteen, gedreven en de rust hersteld. Schagen, 26 Junij 1861. van Madalcna was aan aangekomen, vernam de kapitein van den Franschen consul, dat zijn redder was geweest generaal Garibaldi. 21 Junij. Op den spoortrein van Orleans naar St. Germain de Fossés is een Russische generaaldie van Fichy kwam, aan eene beroerte overleden. Hij was zoo dik en zwaar, dat toen hij in den wagen wilde stijgen twee personen hem er moesten intrekken, terwijl er drie duwden; zijn lijk moest door acht personen uit den wagen worden gedragen. Weenen 17 Junij. Prins Metternich onze gezant te Parijs moet om eene andere betrekking verzocht hebben, naardien de voorkomendheden, welke hein en zijne, gemalin te Fontaincbleau worden bewezen, niet opwegen tegen de nederlagen, welke hij er voordurend op staatkundig gebied moet lijden. Daar men echter niet gemakkelijk een geschikt opvolger voor hem schijnt te kunnen vinden zal wel voor eerst niet aan zijn verzoek kunnen voldaan worden. Ter herinnering aan den slag van Belle-AUiance is gisteren in den zoölogisclien tuin te Keulen een groot feest gevierd, waarvan de opbrengst bestemd is voor de noodlij dende veteranen van 1813 en 1811. Het feest dat door eer. heerlijk weder begunstigd werdliep in de beste orde teneinde; het getal der personen, die daaraan deelnamen, wordt op 10 tl 12,000 geraamd. Uit Keulen wordt het volgende gemeld. Vooreeuigen lijd was f)r. Thcsnar aldaar, in het betit gekomen van het gouden repe titie-horologiedat keizer Napoleon I diende, om bij beslissende veldslagen de bewegingen zijner troepen op de minuut af te bepa- leuen dat op 's keizers vlugt van Belle- Alliaucc naar Jemappes, door den toenmaligen luitenant later plaats-majoor te Keulen den beer von Bosenin de buitgemaakte keizerlijke koels werd gevon den; deskundigen schatten dit horolugie op zeer hoogen prijs, en bet heeft buitendien eene historische waarde, te meer omdat het, naar sommigen willen weten, vroeger Frederik den Groote had toebehoord doch door Napoleon I tijdens diens verblijf te Berlijn, was medegenomen. Op aanraden van prins Iloheuzollern en graal Ktf Ilias mark besloot I) r Lhesmarhet den koning aan le bieden, hij schreef dan ook den 26 Mei jl. een brief aan den koning, waar in hij da redenen ontwikkelde waarom hij het horologie lieve/ in diens handen zag, dan in die van »den tegenwoordigen beheerschca* van Frankrijk den man wiens lotsbestemming nog niet vervuld is", en met wjen l)r. T. niets wilde te doen hebben, naardieu hij dit a's strijdig met de eer des vaderlands beschouwde, hoe grootc waarde Napoleon III ook aau deze geschiedkundige merkwaardig heden mogt hechten. Ilij bood het horologie derhalve den koning aan als eene herinnering aan den roem van het Prnissische leger, dat »den onverzoenlijken vijand van troon en vaderland had neder- geworpen en omdat de Rijnbewoners inzonderheid van den koniug «bescherming tegen de steeds wakker gehouden Rijnlusten" verwach ten, daarbij uitdrukkelijk de voorwaarde stellende, dat hij geene geldelijke belooning voor het aangebodene zou ontvangen. Op dit schrijven werd den heer Thesmar echter den 3 dezer door den ge heimen kabinetsraad Illaire ia 's kouiugs naam geantwoord, dat de koning hem zeer voor zijn aanbod dankte, doch hem van deze geschiedkundige merkwaardigheid niet wilde berooven. Men voegt er bij dat Dr. Thesmar thans voornemens is dit horologie te be- honden ofschoon hem moet zijn aangeraden, het te Londen in het openbaar le doen verkoopen, waar voorzeker een hooge prijs daar voor zou worden betaald. Aan de Trier ZeUung wordt liet volgende voorbeeld van Engelsehe ougemanierheid gemeld, als onlangs op eene de Moezel bevarende stoomboot voorgevallen. Aan de talie (C hete namelijk nam ook een Ft.gelschman met zijne vrouw- naast de overige passagiers plaats. Toen nu het rundvleesch w as afgedragen, nam de Engelschman zeer koelbloedig een ge heel kunstbit uit zijn mond spoelde liet in zijn glas af, droogde hel aan het serveten stak het toen weder in den mond. Dat den overigen gasten hierdoor de lust verging, om den maaltijd voort te zetten, behoeft wel niet gezegd te worden. 20 Junij. Uit Coburg schrijft men van gisteren dat de Robach door een hevigen brand geheel in de asch is "e legd. 21 Junij. Cit Coblenz wordt het volgende gemeld: Voor ecni- ge dagen bevond zich een adelijk officier der garde met ecaige da mes aan boord Tan eene stoomboot, ineen afzonderlijk vertrek. Een lieer in burger kleeding wilde zich bij dit gezelschap Toegen waar op hem door den oillcier op lompe wijze werd geboden zijn hoed af le nemen, tiaar do heer zich hield alsof hij dit niel gehoord had sloeg de officier hem den hoed van het hoold. Bedaard riep de heer den commandant van het achip verzocht hem, ingevolge diens inslmctiëo, den baldadigen officier bij het eerste station aan wal to zetten.' !)c commandanthuivert- om zijne iustrnctiën tegen een officier der garde te volgen, verzuimde dit echter. "toen men hel eerste station verlaten had. zonder dat dc offi cier was aan wal (,ezetdroog de beer er op aan dat dit bij hel volgende station zou geschieden, en toen de commandant dit nog maals niet scheen te durven maakte de lieer zich bekend als prins llohenzollern de minister-president. Thans was de beurt aan den officier, om ontsteld te wezen. Hij smeekte den prins om vergiffenis, waarop deze antwoordde, dat hij den officier, wegens diens onbe tamelijk gedrag jegens burgers, op eene wijze kon straflenwaar door diens gclieele toekomst zou verloren gaan. doch dat hij zich thans wilde bepalen hem eene les te geven door de instructie» van den commandant tegen hem te doen uitroeren, hetgeen dan ook onmiddelijk geschiedde. Uit voorval heeft algemccue sensatie ge maakten men acht het zeer noodig dat meer dergelijke zooniet slengcre lessen worden gegeven aan die officieren, welke meenen, zich allerlei lompheden legen burgers te mogen veroorloven. Zoo als van zelf spreekt, wordt liet gerucht weder van verschillende kanten tegengesproken. II Regno tl' Italia van Milaan zegt, aangaande de er kenning van Italië door Frankrijk: »\Vij vernemen, dat de Fransche regering als voorwaarde zal stellen de eerbiediging van liet erfdeel van den heiligen 1'etrus en hei beletten van eiken Mazzinistischeu aanslag te Romen. Tegen de eerste voorwaarde protesteren wij. Zonder Rome is er geen Italië mogel'jk, want liet grootste middenpunt der Italiaansche eenheid eu oudeelbaarheid zou outbrekea. De regering moet liever de erkenning van Italië door Frankrijk opofferen, datt van het bezit van Rotne afziet.want zonder de erkenning van Frankrijk, blijft Italië, wat het was; doet Italië, wat het heeft gedaan. Zonder liome echter blijlt het halverwege staan en alle vroegere opofferingen zouden nutteloos zijn. Beklaagt de Fransche regering zich over ons, dan zouden wij tot antwoord moeteu geiendat wij, vertrouwende op de woorden van Napoleon 111, gedacht hebben, dat FratiKrijk nimmer zijne medewerking en hulp zou we;geren aan eene regtvaardige zaak". RUSLAND. Op eene ander plaats moest generaal Drenjakin een vuur tegen 10,000 boeren openen en 410 hunner gevangen doen nemen, alvorens de rebellen zich overgaven. Yolgens be rigten bij het ministerie van binnenlandsche zaken ontvan gen, zijn ten gevolge van den boerenopstand bereids eenige duizend boeren vermist, die ten deele gevangen genomen, of ge-ueuveld (976), ten deele aau hunne wonden overleden (bAO), gevlugt ot naar Siberië getransporteerd zijn. 1? 1 N N E N L N 1). Mij zijn in de gelegenheid mede te deelen, dat de in genieur van Frehn, last heeft ontvangen, de nitbakeuing I voor den spoorweg thans ten Oosten van deze gemeente t«

Schager Courant | 1861 | | pagina 2