Frankfort, 18 Oct. Gisteren avond heeft Johannes Rouge in het Hotel Drexel alhier, ten aanhoore van eene kleine schaar zijner vrienden, eene voordragt gehouden, waarbij hij, alsmede zijne vrouw, hunne bevindingen in En geland schetsten, en die tnoeijelijkheden, waarmede zij had den te kampen bij de oprigting der Fröbelsehe kindertuinen daar te lande. ITALIË- Turijn, 15 Oct. Uit Rome wordt gemeld, dat de heer Lazzari, zich in tegenwoordigheid van zijne vrouw, dochter en zijn geneesheer heeft doodgeschoten; hij hield dc eene pistool voor zijn hoofd en rigtte de andere naar de omstan ders om hen te beletten zijn plan te verhinderen. Hij was een der meest geachte burgers van Rome. lVlIM\ EIV L ANI Schagen, 23 Oktober 1861. De luister der krooningsplegtigheid gaat alle beschrijving te boven. Nadat de krooning zelve in de kerk van het kas teel was voltrokken, begaf zich de krooningstoet 'smiddags naar de troonzaal, waar de kardinaal Geisel, uit naam der katholieke geestelijkheiden vorst von Solms-Lych, nit «aam van den hoogen adel, toespraken hielden. De koning begaf zich vervolgens naar de groote binnenplaats van het kasteel, en hoorde, omringd door het geheele hof, de minis ters en de genoodigde getuigen, de toespraken van de presi denten der beide hui/en vnn den landdag, en van graaf Dohna-Lauck, als vertegenwoordiger der proviuciale sten den. 20 Oct. Dij de jongste plegtigheid te koningsbergen heeft zich groot gevaar opgedaan, dat de geheele ftestvreug- de zou worden verstoord. In een der keukens van het ko ninklijk kasteel ontstond namelijk brand, doordien het zin ken bekleedsel bij den haard niet bestand was tegen het vuur, dat zich dan ook reeds aan den planken vloer had medegedeeld. De kroonprins, wien men juist eene aubabe wilde brengen, alsmede de kroonprinses in négligé, snelden naar de plaats van het gevaar, dat ecliter snoedig werd te boven gekomen, zonder groot kwaad te berokkenen. 19 Oct. De speelbank van Hamburg heeft gisteren avond weder een niensehen leven bij hare reeds ontelbare offers gevoegd. Een vreemd jongman, 22 a 24 jaar tellen de, die aan de bank zijn geheel vermogen verspeeld had; heeft zich in liet Hardtwald doodgeschoteu. Betreffende 's Konings bezoek te Luik worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Zoodra de trein waarin Z. M. zich bevond, het station binnen reed, werd IID. door de grenadiers de gewone militaire eer bewezenterwijl het muziekcorps het Nederlandsche volkslied uitvoerde, het ge schut bulderde en de kreten van: wLeve koning Willem, leve de koning van Holland leve koning Leopold!" alom weerklonken. De Koning der Nederlanden was zigtbaar aangedaan door zoo vele bewijzen van sympathie. Z. M. was in klein tenue van generaal der infanterie en droeg het grootkruis der Leopoldsorde met diamanten. De koning der Belgen droeg het grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw. De koning der Belgen en de hertog van Braband traden voor het portier van het koninklijk rijtuig. Koning Leopold reikte Z. M. de hand, stelde HD. den her tog van Braband voor, en heette hem in eenige korte woor den welkom. Daarna zette de stoet zich in beweging. De schepenen, benevens de leden van den gemeenteraad, namen in de eerste rijtuigen plaats. Daarop volgde eene afdeeling der burgerwacht te paardde burgemeester en gouverneur der proviucie, het huis des konings en het vorstelijk galarij tuig, met vier paarden bespannen; twee pikeurs reden voor op. Z. M. Willem III zat aan de regterzijde vau koning Leopoid, en de hertog van Braband had tegenover HH. MM. plaats genomen. Daarna volgden nog een viertal hofkoetsen met het gevolg der beide vorsten, de staf des konings te paard en een detachement lanciersbenevens eene menigte rijtuigen met de verschillende autoriteiten. Aan de regter zijde van het vorstelijk rijtuig reed de luitenant-generaal Fleury-Durey, bevelhebber der 3de terriorialedivisie, en aan de linkerzijde de kolonel, commandant der burgerwacht te Luik, de heer Botin. Eene onbeschrijfelijke geestdrift werd door de bevolking aan den dag gelegd langs den geheelen weg, dien de stoet aflegde. De slingers van gekleurde glazen aan weerszijden van den wegleverden een tooverachtif schouwspel op. Bovendien waren al de tropheen langs den geheelen wegopgerigt, door Grieksch en Bengaalsch vnur verlicht. Voorts was de boulevard de la Sauvenière met eene menigte lichtkrooren met glazen van verschillende kleuren versierd. I,angs denzelfden boulevard stond de rij dende artillerie, de veld artillerie met hare stukken, de bur gerwacht het corps linietroepen de jagers te voet en te paard geschaard. Deze laatste vier wapenen waren door hunne muziekcorpsen vergezelddie Z. M. even als de troe pen de militaire eer bewezen onder het uitvoeren van het Nederlandsche volkslied. Tegenover de eerepoortaan den ingan" van den boulevard de la Souvenière was eene elec- trische lichttoestel geplaatst, die den boog in al zijne heerlijk heid deed uitkomen. Aan het gouvernementhotel werden de beide vorsten en de hertog door de hertogin van Braband aan den voet van den grooten trap opgewacht. Koning Leopold stelde de hertogin aan Z. M. Willem 111 voor, die II. K. II. daarop de hand reikte, den arm bood, engevolgd door den koning der Belgen en den hertog van Brabaudden trap beklom, die naar de receptiezaal geteidt. Ten 8 ure vereeuigde zich de beide vorstende hertog en de hertogin van Braband en een 46tal genoodigden in de zaal der proviuciale staten aan een gastmaal; het muziek corps der guides deed zich gedurende het diner hooren, waarbij het Nederlandsche volkslied herhaalde malen werd ten gehoore gebragt. De zaal werd door drie vergulde kroo- nen met waskaarsen verlicht en was smaakvol met keurige planten versierd. Onder de genoodigden bevonden zich, be halve het gevolg der beide vorsten, do heeren van Lansberg, secretaris der Nederlandsche legatie, de ltossius, consul der Nederlanden te Luik, de minister van staat Fiere Orban, de wethouder Brixhe, ter vervanging van den burgemeester, die het ongeluk had gehad, den arm te breken, de bisschop pen van Luik en Tyras i. p. i. en graaf Mercy d'Argenteau. Tegen 10 ure begaven de beide koningen en de hertog van Braband zich in een nabijgelegen vertrek waar zij gerui- men tijd te zamen bleven. Vooraf beschouwden HH. MM. uit een venster van het hotel de volksmenigte, welke zich voor het gebouw had vereenigd, om getuige te zijn van de luisterrijke serenade, die den vorstelijken bezoekers door de vereeniging Icgiaonder directie van den heer Th. Vereken, gebragt werd en waarvan het programma was zamengesleld uit Prière avant la hataillevan Soubre; Le filatin, vau de Rille: Dam la forêt, van Krieken; Bepila van Zollner; aan deze serenade namen ook deel de studenten der Luiksche hoogeschool, die met hunne banieren en fakkels veel leven digheid daaraan bijzetten. Z. M. Willem III wuifde met den hoed uitliet venster en groette de jubelende volksmenigte herhaaldelijk. Zondag-ochtend te 8 ure heeft Z. M. Luik weder ver laten. Koning Leopold en de hertog van Braband geleid den IID. in een open rijtuig naar liet station. Ondanks het vroege ochtenduur drong zich reeds eene opeengehoopte en jubelende menigte de vorstelijke personen te gemoet. Bij het station aangekomen, onderhielden de twee vorsten zich eenigen tijd met de hen, omringende autoriteiten. Koning Leopold stelde de leden van den gemeenteraad aan Koning Willem III voor. Hierop begaveu beiden zich naar het koninklijk rijtuig, //Ik ben voldaan," zeide de koning der Belgen, //over de vriendschappelijke betrekkingen, die tus- schen ons bestaan". Dit", antwoordde Willem III, /'is voor beide natiën eene gelukkige gebeurtenis". Het laatste afscheid was allerhartelijkst; de Koning der Nederlanden drukte Leo pold de hand, zeggende; //Ik ben gelukkig, sire, op uw grond gebied te zijn gekomen", en vervolgde in het Engelsch. elk hoop u weldra terug te zieu". Hierop keerde Z. M. zich tot den hertog van Braband, drukte hem even hartelijk de hand en sprak: //Tot weerziens, waarde hertog!" Koning Leopold gaf de hand aan alle personen uit het gevolg van Z. M. Wil lem III. Deze stapte daarop in het koninklijk rijtuig, onder de toejuichingen der menigte en de klanken van Wien Neêr- landsch bloed, door de militaire muziek aangeheven. Terwijl de trein zich in beweging stelde, groette Z. M. nog herhaal delijk en op de minzaamste wijze koning Leopold en den hertog van Braband. Deze laatste heeft Z. M. benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandsche Leeuw. Gisteren heeft te Barsingerhorn de aangekondigde aanbe steding plaats gehad van het bouwen eener kerk, predikantswo- gning en stalling met aan- en bijbehooren, ten behoeve der doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn en Wieringerwaard. Er zijn zeven inschrijvings billetten ingeleverd. De hoogste inschrijving was f 40,200 en de laagste f29,448. Het werk is provisioneel en met voorbehouding var. beraad aan de zijde van besteders, aangenomen do«r P. Brugman te Nieuwe Niedorp voor f 29000. Uit Rotterdam meldt men het volgende: Een sjouwer, Keiler genaamd, was in de vorige week op de voor deze stad naar Londen ladende stoomboot Gipsy bijna onafgebroken twee dagen en nachten werkzaam ge weest. Bij het einde van het werk heeft hij zich in het ruim nedergezet en is waarschijnlijk in slaap gevallen, zonder dat dit door iemand bemerkt werd. Na de gewone verzegeling vertrok de boot; doch op de plaats der bestemming gekomea

Schager Courant | 1861 | | pagina 2